EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Bağımsızlık savaşı açıp kaybederse özgürlük isteği düşer. Ordunu terhis ederek bağımsızlık savaşı açılmasını tetikleyebilirsin.

Genel olarak Osmanlı ile oynarken vassallarla genişlemek pek doğru değil çünkü Osmanlı'nın çok sağlam coring cost bonusu var.
WC denemesi yapıyordum. Bu yüzden çoğu şeylerden geri kalmamak adına vassal feed yaptım.
Annexleyememek ve savaşlarda yardıma gelmemesi sorun oluşturuyor. Adama toprak veriyorum onda bile yumuşamıyor yahu !
Stability bozup, giresim var çünkü sinir bozucu bir olay. Manpower tam kapasite dolunca tüm orduları silip, bekleyeceğim. Sonra hemen ordu basacağım, umarım kötü gitmez. Yada onu beklemeden ben dalacağım da bu da çok saçma olur. Birincisi core yok yine bir ton masraf, ikincisi ben açarsam savaşı kaybettiği vakit bağımsız kalacak ve o sırada onu yiyebilirler. Böyle bir durum işte...
Ara
(19-07-2017, 04:42)iberkay : Vassalın başka bir devletten isyan veya event gibi olaylarla toprak alma durumu oluşursa ekstra bağımsızlık isteği kazanır.Öncelikle vassalının bağımsızlık isteğinin üstüne gelip en altta 'events, province defections and provinces developed by overlord' isimli bir kısım göreceksin ve bunun aşırı derecede bağımsızlık isteğini yükselttiğini göreceksin.Bu işte isyanla geçen toprakların sonucunda kazanılan bağımsızlık isteği.Net olarak %2 olmasa da development başına %2 ye çok yakın bir oranda bağımsızlık isteği kazanıyor vassalın.Örnek olarak isyan sonucu toplamda 15 development lık 2 toprak kazanırsa bu dediğim bölümde %29.6 lı bir rakam görürsün.Bu gelen eventin azalma hızıysa aylık 0.1 puan.Bunu da yine vassal sekmesinden takip edebilirsin.

Şimdi senin durumuna gelecek olursak, resim olmadığı için bu olaydan dolayı ne kadar bağımsızlık isteği kazanmış göremiyoruz ama tahmini olarak 50 developmentlik toprağın bile Pers'e geçtiğini düşünürsek %99 gibi oranlarda bağımsızlık isteği kazanmıştır.Bunun bitiş sürescininse aylık 0.1 eksilmeden ortalama 82 yıl süreceğini söylüyor matematik.Yani pek hayır gelmez gibi bu saatten sonra.Yine de resimlerle birlikte paylaşırsan daha rahat yardımcı olabiliriz.Uzun süredir beklediğin için baya azaltmış da olabilirsin.Irak belki kurtarılabilir.

Vassal feed yapmak istediğinizde toprağı kesinlikle kendiniz verin.Diğer durumlarda bu türlü sıkıntılar oluşabiliyor.İsyan çıktığını görünce geçiş alarak verilmiyorsa da savaş açarak isyancı ordusunu yok etmenizi tavsiye ederim.

Önceden konu açılarak sorulmuştu oradan alıntı yapayım, aynı sorun nihayetinde.Bağımsızlık savaşı %50 azaltacaktır fakat bu eventler sonucu %300 ld bile kazanmış olabilir Persia.Yani oradaki %50 seni kurtarmaz aksine ordu sileceğin için rivallerinle birlikte savaşta başını ağrıtabilir.En iyi yöntem salmak, tabi zaman içerisinde 300-400 prestij harcarsan da annexleyebilirsin.Bence ne o prestije ne de ordu silmeye değer.
Ara
Bu yazını görmüştüm. Zaten %300'lük özgürlük arzusu var. Prestij ile indirmek imkansız gibi bir şey. Aslında o %300'lük kısım her yıl iniyor ama bu otuz yıla tekabül eder.
Keşke zamanında Timur'a saldırıp, isyanlarını bastırma pahasına o toprakları kendi elim ile vassalıma verseydim. Şimdi bunun gibi bir hata yüzünden oynama hevesim kaçtı denebilir. Eğer salarsam, o toprakları core yapmayı hiç istemedğimden dolayı tekrardan bir vassala devretme fikrindeyim. İşe yarar mı?
Ara
Ben bu olayı geçen versiyon test etmiştim ve bu eventle gelen ld aylık 0.1 oranında iniyordu.Eğer bir değişiklik olmadıysa %300 event ld si 30 değil 200 küsur yılda ancak geçiyor, tam tarihi hesaplayasım gelmedi şimdi :D.
Tabi onu annexlemen için illa 200 küsur yıla gerek yok, prestiji bolca verip diğer bonuslarla birlikte bunu kapatanlar vardı.Tekrar vassala da verebilirsin fakat zahmetli olacaktır özellikle belirttiğin gibi hedefin wc ise bu çok zamanını kaybettirecektir.Wc hedefiyle devam edeceksen benim tavsiyem yeni kayıt açarak bu sefer Pers'i daha efektif kullanman.Ld sini düşürmeye çalışsan bile yine çok zaman kaybettirecektir.Wc de en önemli şeylerden biri de zaman.
Ara
Haklısın zaten onun öyle olması, beni bu başarımdan uzaklaştırıyordu.
En çok koyan ne olur biliyor musun; bu vakte kadar tek büyük sorunun bu vassal olması :D
Sene 1500 oldu ve birisi kafkaslardan,horasana (Persia) diğeri ise maşrekten arabistana,mısıra (Syria) kadar sınırları olan ki tane büyük vassalım var. Syria'yı annexlemeye başlamıştım bile...
Teknolojide parlıyorum. Ordu ve limit açısından, skor açısından da bizzat öyle. 
Development olarakta 649, Persia 347(vassal), Syria 374 (vassal)
Bu konu da resimler paylaştım bakabilirsin.
[+] 1 üye Dionysos nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Sizce Etiyopya oyunumda başkenti İskenderiye'ye taşımalı mıyım? Bir yandan enstitü kabul etmek açısından orada olmak daha mantıklı. Zaten şuanda Rönasans oraya gelmiş durumda. Ama öte yandan Afrika içlerinde başkente sahip Etiyopya daha şiirsel duruyor ne yapsak ki?
Ara
Vassalına development bas bağımsızlık isteği düşer
Ara
Hindistanlı bir devlet ile mandate of heaven'ı nasıl elegeçirebilirim
saepius exertus
Ara
CC3E8E339E35CCEBAB7587BABDF5AD47FE456D7F

Osmanli ile rivalim ve Osmanli ,Rusya ile savasta ve Rusya`da Fransa ile muttefik.Ben ne Fransa`ya ne de Osmanli`ya askeri gecis vermedim ama topraklarimdan cok kolay bir sekilde geciyor.Bu arada HRE`nin parcasiyim hala.Bu nasil olabilir?
Ara
Hre İmparatoru kim?Hre İmparatoru savaşa dahil olunca, Hre topraklarında geçiş kazanılıyordu.Rusya'ya da vermiş olabilirsin belki.Başka nasıl olabilir bir fikrim yok.
Ara
Hre imparatoru, Avusturya ve savasa dahil degil.Rusya`ya da vermedim ama.
Ara
(10-09-2017, 23:08)sezar5 : Hre imparatoru, Avusturya ve savasa dahil degil.Rusya`ya da vermedim ama.

kendi diplomasi ekranından nasıl geçiş aldıklarına bakın.
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
Geçiş olayı çok saçma zaten, benim müttefiğim olan ülke düşmanıma geçiş izni veriyor mesela bunun asla olmaması lazım, alakasız ülkelerin geçiş izni vermesi anlaşılabilir ama müttefiğim olduğum devletin böyle bir şey yapması saçmalık.
Ara
Normal mod ile oynarken bir şehrin development puanını düşürmek için kullanabileceğim komut var mı? Tamamen eylence amaçlı vasıfsız vassalar oluşturmak istiyorum. Arttırma ile ilgili komutlar var fakat azalma veya aktarma ile alakalı bir şey bulamadım.
Ara
Oyun içinde horde olmak harici pek bir yol bilemiyorum.Development düşüren event'lerin kodlarını bulabilirsen onları istediğin bölgeler için uygulayabilirsin ama tabii ki 3 development tipi için de ayrı event bulman gerekebilir.

Bunun dışında notepad++ ile save'i editleyebilirsin.Oyunu kaydederken save'i sıkıştırmadan (compress butonundaki tiki kaldırarak) kaydedersen daha sonra notepad++ ile açtığında arama butonuna istediğin bölgenin adını yazarak o bölgeyi bulabilirsin.Şu tarz birşey olması lazım kodunu göstereyim save içinde.

Şimdi bu kod içinde base tax, base production ve base manpower değerlerinin karşısında ilk basamaktaki sayıyı değiştirerek development'ı değiştirebilirsin.
Ara
Toprakları çok genişlemiş ve askeri olarak da benim kadar güçlü devletlere karşı nasıl bir yol izlemeliyim ? Oyunun toprak ele geçirerek savaş puanı artırma özelliği yüzünden böyle devletlere saldıramıyorum.
Dünya yüzünde, Türk'ten daha büyük, ondan daha eski, ondan daha temiz bir millet yoktur ve bütün insanlık tarihinde görülmemiştir.

Mustafa Kemal ATATÜRK
Ara
Bolca askeri müttefik edinmeye çalış. Bazen asker bile götürmeden devasa ülkeleri yenebilirsin. Örnek olarak commonwealth ile ittifaksan Moskova'ya savaş açıp senin için kazanmasını sağlayabilirsin. İspanya konusundada mesela Fransa'nın senin yerine işi halletmesini sağlayabilirsin. Gerektiğinde toprak sözüde ver. Diplomatik sekmeden istedikleri yerlere bakıp o yerleri alakasız bir savaş müttefiğine verirsen hiçbir toprak alamayacaklarından trust düşmüyor. Eğer durum kötü giderse dostlarının topraklarını karşıya vererek savaşı bitirebilirsin.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(15-09-2017, 04:01)Aeschyli : Bolca askeri müttefik edinmeye çalış. Bazen asker bile götürmeden devasa ülkeleri yenebilirsin. Örnek olarak commonwealth ile ittifaksan Moskova'ya savaş açıp senin için kazanmasını sağlayabilirsin. İspanya konusundada mesela Fransa'nın senin yerine işi halletmesini sağlayabilirsin. Gerektiğinde toprak sözüde ver. Diplomatik sekmeden istedikleri yerlere bakıp o yerleri alakasız bir savaş müttefiğine verirsen hiçbir toprak alamayacaklarından trust düşmüyor. Eğer durum kötü giderse dostlarının topraklarını karşıya vererek savaşı bitirebilirsin.

Osmanlı İmparatorluğu ile oynuyorum, Rusya ve Polonya-Litvanya devletleri geniş ve güçlü, Avrupa onlardan yana, Batı Türkistan taraflarında da güçlü devlet yok, tek başımayım. Sınırlarım gerçek Osmanlının en geniş sınırlara sahip olduğu 1683 öncesi dönem gibi ( Macaristan'ın içleri dışında ).
Dünya yüzünde, Türk'ten daha büyük, ondan daha eski, ondan daha temiz bir millet yoktur ve bütün insanlık tarihinde görülmemiştir.

Mustafa Kemal ATATÜRK
Ara
Osmanlı İmparatorluğundaysan aslında hiç müttefike ihtiyacın yok. Askeri olarak geri kalmayıp çıktığın seferleri yeterince dikkate alırsan yenemeyeceğin ülke yok. Sanırsam ekonomik olarak zorluk çekiyorsun. Bunun için ilk olarak hindistanı ve zanzibarı fethetmeni öneririm. Sana yeterince ekonomi sağlayacaklardır. Tabi ticaret rehberlerini yalayıp yutman lazım. Emin ol düşündüğünden çok daha fazla etkisi var oyuna.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.