EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Evet. %100 savaş skoruna ulaştıktan sonra kuşatmanız gereksiz. Savaş hedefi dışında hiçbir toprağın skoru düşmez.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Arkadaşlar,bir başka sorum da oyun kayıt dosyaları hakkında.Ben oyunun ya da modunun bir sürümünde oynarken,oyuna kapsamlı sayılabilecek bir güncelleme geliyor fakat güncellemedeki açıklamada oyunun eski saveleriyle uyumlu olduğu yazıyor.Şimdi ben oyuna eski saveden devam ettiğimde yeni güncellemeyle gelen özellikler eski savedeki oyunuma eklenmiş oluyor mu?Yoksa ben yeni özellik ve düzeltmelerin eklenmediği eski sürümden mi devam etmiş oluyorum?Beyin yakan sorularım için kusura bakmayın. :)
Ara
Yeni eklenen şeyler oynadığınız kayıdı etkiler. Yeni topraklar gibi şeyler 3 gelişmişliğe sahip bir şekilde eklenir diğer özellikler ise çalışması gerektiği şekilde çalışır. Aksi durumlarda zaten önceki kayıtlarla birlikte oynanamayacağı belirtiliyor.
WhaW8Am.gif
Ara
(18-05-2021, 23:41)PCOyun : Evet. %100 savaş skoruna ulaştıktan sonra kuşatmanız gereksiz. Savaş hedefi dışında hiçbir toprağın skoru düşmez.
Savaş hedefim emperyalizm oluyor,bu da tüm şehirlerini alma imkanı oluşturuyor,amacım tüm ülkeyi değil sadece daha fazla toprak alabilmek ama diğer şehirlerini alsam da %100 skor artmıyor dediğim gibi.İlgin için teşekkürler.
Ara
Imperialism savaş sebebiyle hiçbir toprağın skoru düşmez. Savaş sebebi direkt %25 indirime sahip zaten.
WhaW8Am.gif
Ara
(18-05-2021, 23:51)PCOyun : Imperialism savaş sebebiyle hiçbir toprağın skoru düşmez. Savaş sebebi direkt %25 indirime sahip zaten.
Hmm,%100 savaş skorunun üzerine çıkıp daha fazla toprak alabilmem için hangi savaş sebebini önerirsin peki?Oyunda yeniyim,kusura bakma.
Ara
Öyle bir savaş sebebi yok. En fazla toprak alınabilecek savaş sebebi Nationalism olmalı. Toprakların savaş skoruna %50 indirim sağlıyor fakat bu sadece kendi kültür grubundan olan topraklar için geçerli. O yüzden yayılmacı bir devlet oynarken pek işe yaramıyor. Onun dışında Imperialism için bir alternatif yok.
WhaW8Am.gif
Ara
(18-05-2021, 23:55)PCOyun : Öyle bir savaş sebebi yok. En fazla toprak alınabilecek savaş sebebi Nationalism olmalı. Toprakların savaş skoruna %50 indirim sağlıyor fakat bu sadece kendi kültür grubundan olan topraklar için geçerli. O yüzden yayılmacı bir devlet oynarken pek işe yaramıyor. Onun dışında Imperialism için bir alternatif yok.
Zaman ayırıp tek tek yanıtladığın için çok teşekkür ederim.
Ara
@bsck223 bu matematiksel bir durum hemde çok basit yüzdelik orandan bahsediyoruz, bir ülkeye karşı elde edebileceğiniz maksimum kazanım kasılabilen savaş skorunun tamamı yani %100 ü değerindedir, hiçbir savaş yapmadan bu değerr ulaşmak için düşman ülkesini işgal altına almanız gerekebilir ama yapılan savaşlar da skor katkısı ve savaş yorgunluğu sağlayacağı için buna gerek kalmaz ek olarak savaş hedefinin yerine getirilmesi de savaş skorunun 4 te 1 ini tamamlanıza yeter, aynı zamanda savaş sebeblerine göre indirim kazanabilirsiniz mesela oyun başında İngilterenin iskoçyayı vasallaştırması mümkün değildir ama vasallaştırma savaş sebebini kullanırsanız kazanacağınız indirim sayesinde vasallaştırma maliyeti %100 savaş skorunu aşmaz, sadede gelecek olursak evet tam skora ulaştıktan sonra Toprakları işgal etmeye devam etmeniz vakit israfı ve ateşkes sonraki savaş dönemi için gecikmeye yol açar.
[+] 1 üye Legnica nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@bsck223

Dediğinle biraz alakasız olacak ama dediklerimi yaparsan tek savaşta koca koca ülkeleri ilhak edebilirsin,
Custom ülke kurup,
-%20 Toprağın savaş skorunu azaltma fikri
-%20 Farklı dinlere karşı savaş skoru azaltma fikri
Monastic Order olup Open Public Elections reformunu seçerek ve Militaristleri iktidara getirerek -%15,One State Under God reformunu seçerek -%30 farklı dinlere karşı savaş skorunu azaltma bonusunu kazanabilirsiniz
Birde Diplomatik fikir alıp -%20 savaş skoru azaltma
Yetmediyse reformasyon çağından da başka dinlere karşı -%25 bonus savaş skoru bonusu alabilirsin

Ben zamanında bunları Zerdüşt bir devletle yaptım. Tek savaşta Mısır'ın ve Suriye'nin hakimi Memlük Vassal alınıyordu. Ve %0 Yönetim efektifliğine sahip idim.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Amerika kıtasında fethettiğim yerler zamanla ya bana bağlı bir koloni olarak yeni isimle oluşuyor ya da benim müdahilim olmaksızın topraklarını aldığım ülke ile savaşa girerek aldığım toprakları geri kazanıyor. Sorularım şunlar; 1) kendi kendine koloni oluşturulmasını engelleyici bir yöntem var mı? 2) Engelleyemiyorsam oluşan koloniyi ilhak etmenin bir yolu var mı?
Ara
1-Başkentini Yeni Dünyaya taşırsan devlet oluşmaz diye biliyorum. Ama devlet çoktan oluştuysa başkenti taşımak fayda vermez.

2-Yok
Ara
başkentini yeni dünyaya taşımak kolay bi iş değil avrupadaki tüm toprklarını elden çıkarmış olman gerek yoksa yeni kıtaya hiç bi şekilde taşıyamıyorsun bunun tek yolu bi şehre koloni atmak ve tamamlandığında avrupadfaki topraklarını bi vasalala yedirip başkentini düşmana telim etmen

ikinci soruna gelirsek koloniyi ilhak etmen mümkün değil boşa kürek çekmen anlamına geliyor ancak koloni topraklarında oluşacak bağımsız ve kurulabilir bir devlet kurulursa küba gibi koloni devletine savaş açıp toprakları kübaya yedirebilirsin bu şekilde tek ve güçlü bir koloni devleti oluşturabilirsin. @alisesen
Ara
Başkenti sömürge bölgesine taşımak için,

Eu4 Wiki :The capital can only be moved from a non-colonial region to a colonial region if the current capital is the last state province on that continent, while also isolated from the other territorial cores on that continent.

Tek güçlü bir koloni devleti de saçma ve gereksiz sanki
Ara
aslında hiçte saçma değil ve kullanılınca çok gerekli tüm yeni kıtayı kolonize edip tek bi devlete yedirmek oldukça mantıklı ve kullanışlı
Ara
Sonra isyan isteği patlar.

Tabi siz hileyle bastırıyorsanız isyan isteğini, sizin için kolay geliyorsa,bilemem.
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kale kuşatmasını saldıran taraf olarak nasıl hızlandırabiliriz?
Space-Background.gif
Ara
Siege ability yükseltmek, top sayısın arttırmak ve kaleyi topa tutmak dışında her şey şans.
WhaW8Am.gif
Ara
Manpoweri nasıl fazlaca arttırım? Bir sürü bölgem var ama sadece 4k asker sağlayabiliyor.
Space-Background.gif
Ara
Quantity fikri iş görür. Zaten en iyi askeri fikirlerden biridir bence.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.