EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Arkadaşlar son günlerde mesken tuttum burayı kusura bakmayın :D Birkaç sorum daha olacaktı.

Birincisi ticaret şirketleri. ticaret şirketi yapabildiğimiz bütün şehirleri, şehire sol tık yapıp şirkete mi vermeliyiz. ( Manpowe sıkıntısı yok bonuslarını biliyorum). Yoksa belli başlı yerleri mi vermeliyiz. 

Ikincisi bu ticaret şirketlerinin bizim dinimizi yayması için hangilerini şirket yapmadan dönüştüreceğimizi anlayabiliriz.

Üçüncüsü 20 ae veren ideanın influence'den casusluğa geçmesi. Hangisi daha iyi şuanda.

Dördüncü sorum ise hangi dinlerin hangi şehirleri kutsal. Mesela kudüsü kim alınca misyoner veriyor. Müslümanların kutsal şehirleri, İslami birleştir görevinde istenen yer mi.

Son sorum ise Osmanlı oyunlarında Rusyayı kurdurtmamak elzem mi. Açıkcası Memlük karakoyunlu venedik vs. derken pek vaktim kalmıyor. O sırada da haliyle kuruluyor çoğu zaman.

Teşekkür ederim şimdiden yardımcı olanlara.
                                                                                                                   76561198251634340.png
Ara
1- hepsini vermen daha iyi olur. eskiden  yüksek devolopmentlı yerleri state yapardım ama şimdi  ama yeni corrption sistemi yüzünden hepsini trade companyiye veriyorum ki başka bir yeri state yapayım.
2- trade nodelarda din yaymak islam dinine has.  bunu yapabilmen içinde o node'da merchant bulundurmalı ve trade powerın yarısına sahip olmalısın. bu şekilde trade node'a bağlı bütün şehirler müslümanlaşacaktır.
3- eskiden ilk influence çıkardım fakat ae bonusu espionage'ye geçtiğinden beri ikisini de ilk almıyorum. hatta espionage çok nadir alırım influence'yi 3'te alırım integrate cost düşürmesi için.
4-  https://eu4.paradoxwikis.com/Triggered_m..._modifiers
5- elzem. hatta sadece kurdurmamak değil sağlam da dövmek gerek  moskovayı.
[+] 1 üye süleyman maik nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Müslümanlarda Kudüs ve Roma misyoner veriyor. Mekke ve Medine'yi aynı anda elinde tutarsan ayrı bi modifier ile misyoner alıyorsun. Katoliklerde Kudüs ve Mekke direkt misyoner veriyor. Diğer hristiyanlarda Roma da misyoner veriyor.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
bir trade node da max. yüzdeyi nasıl alırım Osmanlı iken İskenderiye Aleppo ve İstabbulda tüm provinceleri tutsam dahi Venedik İspanya trade çalıyor
Ara
O trade nodedan ticaret çeken ülkeleri yok ederek. Başka bi yolu yok. %80-90 baya iyi bi oran. O civarlarda kalmaya çalış.
Sic Parvis Magna
Ara
(08-04-2019, 12:34)süleyman maik : 1- hepsini vermen daha iyi olur. eskiden  yüksek devolopmentlı yerleri state yapardım ama şimdi  ama yeni corrption sistemi yüzünden hepsini trade companyiye veriyorum ki başka bir yeri state yapayım.
2- trade nodelarda din yaymak islam dinine has.  bunu yapabilmen içinde o node'da merchant bulundurmalı ve trade powerın yarısına sahip olmalısın. bu şekilde trade node'a bağlı bütün şehirler müslümanlaşacaktır.
3- eskiden ilk influence çıkardım fakat ae bonusu espionage'ye geçtiğinden beri ikisini de ilk almıyorum. hatta espionage çok nadir alırım influence'yi 3'te alırım integrate cost düşürmesi için.
4-  https://eu4.paradoxwikis.com/Triggered_m..._modifiers
5- elzem. hatta sadece kurdurmamak değil sağlam da dövmek gerek  moskovayı.

Rastgele veriyoruz değil mi, o ticaret şirketlerini ayarlamıyoruz herhangi bir yerden. din için de Herhangi bir yeri dönüştürmeye gerek yok o zaman

teşekkür ederim cevap için 

(08-04-2019, 13:48)altnkurt : Müslümanlarda Kudüs ve Roma misyoner veriyor. Mekke ve Medine'yi aynı anda elinde tutarsan ayrı bi modifier ile misyoner alıyorsun. Katoliklerde Kudüs ve Mekke direkt misyoner veriyor. Diğer hristiyanlarda Roma da misyoner veriyor.

One faith için bu yerlerdeki misyonerler şart o zaman. Peki teşekkür ederim.

Sizce Wc oyununda gidip exploration ve expansion ideaları şart mı. İspanya portekiz ve britanya'dan hali hazırda koloni attığı yerleri alsak daha iyi olmaz mı. Bir kaç izlediğim videoda almışlardı da ondan soruyorum, Bana mantıksız geldi.
                                                                                                                   76561198251634340.png
Ara
Ben İspanya ile oynadığım için almıştım. Osmanlı ile alınır mı tartışılır.

Ama koloniler bu patchde toprak çevirmediği için sonradan alacağın bir Amerika'yı çevirmek ne kadar mümkün olur bilmiyorum. Öte yanda da Trade Company'leri müslüman olup bedavaya çevirtme fırsatı var. Aslında müslüman bi İspanya veya Endülüs falan kurup hem kolonileri hem trade companyleri beleşe getirmek lazım.
Sic Parvis Magna
Ara
milan oyuna monarşi olarak başlıyor kısa süre sonra cumhuriyet oluyor event ile falan mı oluyor bu
Ara
(10-04-2019, 10:32)Emekli Tüccar : milan oyuna monarşi olarak başlıyor kısa süre sonra cumhuriyet oluyor event ile falan mı oluyor bu

Evet oyuna başladıktan kısa bir süre sonra özel cumhuriyet eventi geliyor.
Ara
Bu memlüğün olayı nedir. ilk savaşta başını ezene kadar her zaman terminatör kesiliyor orduları. Arazi, sayı, kuşatma, teknoloji falan dinlemiyor pek. Yavuz Sultan Selim iki savaşta almadı mı burayı. Ellemesen kilwadan cezayire basradan azerbaycana kadar genişliyor. Niye bu kadar güçlü. Bir de yapay zeka memlükde daha iyi işliyor bence. Ufak bir avantaj yakaladığı gibi dalıyor acımıyor.
                                                                                                                   76561198251634340.png
Ara
(10-04-2019, 12:51)madly : Bu memlüğün olayı nedir. ilk savaşta başını ezene kadar her zaman terminatör kesiliyor orduları. Arazi, sayı, kuşatma, teknoloji falan dinlemiyor pek. Yavuz Sultan Selim iki savaşta almadı mı burayı. Ellemesen kilwadan cezayire basradan azerbaycana kadar genişliyor. Niye bu kadar güçlü. Bir de yapay zeka memlükde daha iyi işliyor bence. Ufak bir avantaj yakaladığı gibi dalıyor acımıyor.

Memlükler, Prusya doğmadan önce en militer oluşumdu.Süvari gelenekleri kuruluş yıllarından 19.y.y'a kadar adından söz ettirmiştir.Napolyon dahi Mısır Seferlerinden sonra Fransız Ordusu için özel bir birlik yarattı.'Mamelukes of the Imperial Guard'.Ayrıca gerçek tarihten başka örnekler daha vermemiz gerekirse 2.Mehmed dahi Mısır Sultanlarıyla arasını iyi tutmuştur.Karaman ve diğer beylikler üzerinde Memlüklerin 1444-1460'da çok daha büyük bir etkisi var.Bahsettiğin Selim olayı çok ayrı bir olay.Selim'den önce 2.Beyazıt, Çukurova çarpışmalarından mağlup çıktı.Memlükleri alt edemedi.
76561198820888264.png
[+] 2 üye De Gaulle nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(10-04-2019, 13:14)Strategos :
(10-04-2019, 12:51)madly : Bu memlüğün olayı nedir. ilk savaşta başını ezene kadar her zaman terminatör kesiliyor orduları. Arazi, sayı, kuşatma, teknoloji falan dinlemiyor pek. Yavuz Sultan Selim iki savaşta almadı mı burayı. Ellemesen kilwadan cezayire basradan azerbaycana kadar genişliyor. Niye bu kadar güçlü. Bir de yapay zeka memlükde daha iyi işliyor bence. Ufak bir avantaj yakaladığı gibi dalıyor acımıyor.

Memlükler, Prusya doğmadan önce en militer oluşumdu.Süvari gelenekleri kuruluş yıllarından 19.y.y'a kadar adından söz ettirmiştir.Napolyon dahi Mısır Seferlerinden sonra Fransız Ordusu için özel bir birlik yarattı.'Mamelukes of the Imperial Guard'.Ayrıca gerçek tarihten başka örnekler daha vermemiz gerekirse 2.Mehmed dahi Mısır Sultanlarıyla arasını iyi tutmuştur.Karaman ve diğer beylikler üzerinde Memlüklerin 1444-1460'da çok daha büyük bir etkisi var.Bahsettiğin Selim olayı çok ayrı bir olay.Selim'den önce 2.Beyazıt, Çukurova çarpışmalarından mağlup çıktı.Memlükleri alt edemedi.

Tarih bilgim var hocam. Memlük Ordusu tarih boyunca başarılı Türk Komutanlara sahip olup yüksek bir disiplinle komuta edildi. Ama şöyle bir gerçek de var.  Karşısındaki de Osmanlı. Madem Memlüğün tarihsel olarak böyle yansıtılmasını doğru buluyorsun, neden Macaristanı 1, Memlüğü 2 savaşta ilhak edemiyoruz. Fatih'in arasını iyi tuttuğu devlet sadece Memlük değildi. Küçük Ortadoks devletleri ile de arasını iyi tutmuştur. Bu bir güç göstergesi olamaz. Evet Memlük bahsettiğin kadar güçlü bir devlet diyelim o zamanlarda. Peki kaybettiği tek bir savaştan sonra neden Kahireye kadar Yavuzun karşısına Ordu bile çıkaramadı. Memlük mü güçsüzdü yoksa Osmanlı mı çok güçlüydü. Napolyon bir kriter midir. Peki Napolyon'un devletinin imparatoru esir düşüp yalvarmamış mıdır Osmanlı'ya. Karaman ve diğer Anadolu beyliklerinin üstünde pek tabii etkisi olacaktı. Bu Timur zamanında da vardı. Büyüyen bir güç karşısında kim potansiyel rakibine dostane yaklaşmaz. Ama konumuz bunlar değil. Bana neden tarih dersi vermeye çalıştığını da anlamadım.
                                                                                                                   76561198251634340.png
Ara
Burayı daha fazla bölmeyelim dostum, eğer Tarih konuşmak istiyorsan Steamdan ekleyebilirsin beni yada İstanbul Üniversitesi Laleli Fakültesindeyim bu hafta vizelerden ötürü, yakınsan gel tartışalım.Sen sen ol sana insan gibi yazan birisine agresif davranma.
76561198820888264.png
Ara

yavuz 2 savaşta aldı da sen yavuz musun ki 2 savaşta almayı bekliyorsun :)
oyun konusuna gelirsek osmanlı ile ilk yaptığım şey bizans alıp mil tech 4 olup dul kadiri vassal yapıp akkoyunluya dalıp rakkadan suriye bıraktırıp vassallayıp memlüğe dalmak olur yeni çeri farkıyla bütün savaşları kazanıyorsun ama kale kuşatma konusunda acele etmeyeceksin orduyu çok bölmeyeceksin 10k civarı man power kaybetsende memlüğü yeniyorsun ama oyunda çok küçümsememek lazım sonuçta o da bir süper güç vassallarıyla beraber 50k orduya ulaşabiliyor osmanlıdan oyun başında tek eksiği yeniçeriler ve %5 disiplin onun haricinde bir eksiği yok
Ara
(10-04-2019, 13:14)Strategos :

memlükün militarizasyonu nereden geliyor? napolyon sefere çıktığında memlük mü vardı ?
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
@jax61 Memlüğü bir devlet olarak algılamayın lütfen, Memlük çok farklı bir yapı.Memlük Beyleri  Mısır'da her zaman bulundu.Akademik bir makaleyi paylaşmak istiyorum sizinle; http://dergipark.gov.tr/download/article-file/74049

Memlüklerde bir hanedandan öte güçlü yüksek subaylar başa geliyor, militarizenin sebebi bundan kaynaklanır.Memlükler bir dönem bu köle-asker ilişkisinden ötürü Çerkez olarak geçmeye başlamıştı zira Osmanlı ve Mısır'ın köle ticareti Ubıhlar aracılığla Çerkezya'dan geçiyordu.

3366215034c89d80d4669658baf279b6.jpg
76561198820888264.png
Ara
(10-04-2019, 13:48)Strategos : Burayı daha fazla bölmeyelim dostum, eğer Tarih konuşmak istiyorsan Steamdan ekleyebilirsin beni yada İstanbul Üniversitesi Laleli Fakültesindeyim bu hafta vizelerden ötürü, yakınsan gel tartışalım.Sen sen ol sana insan gibi yazan birisine agresif davranma.

Güzel kardeşim. Oyun hakkında birşey sordum. Gelip Memlüğün tarihini anlatmaya başladın. Ben de bunun karşı argümanlarını yazınca agresif mi oldum ?  Şimdi de kalkmış, hayat dersi vermeye çalışıyorsun. Tarih konusunda herkesin eksiği vardır, bildiklerini paylaş. Hiç sorun değil. Ama ortada birşey yokken gelip ortamı germe.

(10-04-2019, 17:14)Emekli Tüccar :

oyun konusuna gelirsek osmanlı ile ilk yaptığım şey bizans alıp mil tech 4 olup dul kadiri vassal yapıp akkoyunluya dalıp rakkadan suriye bıraktırıp vassallayıp memlüğe dalmak olur yeni çeri farkıyla bütün savaşları kazanıyorsun ama kale kuşatma konusunda acele etmeyeceksin orduyu çok bölmeyeceksin 10k civarı man power kaybetsende memlüğü yeniyorsun ama oyunda çok küçümsememek lazım sonuçta o da bir süper güç vassallarıyla beraber 50k orduya ulaşabiliyor osmanlıdan oyun başında tek eksiği yeniçeriler ve %5 disiplin onun haricinde bir eksiği yok

Yok hocam Yavuz olduğumu iddia etmiyorum zaten.
:smiling:

Başlangıç hamlelerini senin dediğin gibi yaptım hatta askeri teknolojiyi %60 penaltıyla alıp girdim. Ama yine de arazi, muharebe, kale kuşatması derken 60 70k manpowerin dibini görüyorum ilk savaşta
                                                                                                                   76561198251634340.png
Ara
(10-04-2019, 19:24)madly :
(10-04-2019, 13:48)Strategos : Burayı daha fazla bölmeyelim dostum, eğer Tarih konuşmak istiyorsan Steamdan ekleyebilirsin beni yada İstanbul Üniversitesi Laleli Fakültesindeyim bu hafta vizelerden ötürü, yakınsan gel tartışalım.Sen sen ol sana insan gibi yazan birisine agresif davranma.

Güzel kardeşim. Oyun hakkında birşey sordum. Gelip Memlüğün tarihini anlatmaya başladın. Ben de bunun karşı argümanlarını yazınca agresif mi oldum ?  Şimdi de kalkmış, hayat dersi vermeye çalışıyorsun. Tarih konusunda herkesin eksiği vardır, bildiklerini paylaş. Hiç sorun değil. Ama ortada birşey yokken gelip ortamı germe.

(10-04-2019, 17:14)Emekli Tüccar :

Yok hocam Yavuz olduğumu iddia etmiyorum zaten.
:smiling:

Başlangıç hamlelerini senin dediğin gibi yaptım hatta askeri teknolojiyi %60 penaltıyla alıp girdim. Ama yine de arazi, muharebe, kale kuşatması derken 60 70k manpowerin dibini görüyorum ilk savaşta

askerlerinin hepsini normal asker yaparsan görürsün tabi en az 10 13 k paralı asker kullanmanı tavsiye ederim osmanlı ekonomisi bunu kaldırabiliyor zaten
Ara
Buralar sessizleşmiş bir soruyla canlandıralım :) Hem bilmeyen arkadaşlar da öğrenmiş olur.

İspanya'ya gelen yeni şeylerden sonra nasıl bir yol izliyorsunuz, değişen bir şeyler var mı? Bu ticaret şirketlerin gelen yeni bina basma(gibi) tarzı şeyleri tam olarak nasıl kullanıyorsunuz. Bir de trade nodu Genoa'ya taşıyan deneyen var mı?
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
Genoa'da ciddi manada bir güç elde etmediğin sürece oraya taşımak doğru değil. Tek topraklı Genoa, Pisa gibi devletler %5-10 pay alabiliyorlar. Sevilla daha güvenli bir tercih.

Yeni gelen şeylerden expell minörities mekaniğini kolonisti kilitlemesinden ötürü kullanmıyorum. Tarikatları da istediği monark puanına değip değmeyeceğine göre fazla monark puanım olduğunda kullanıyorum. Ticaret şirketlerinde de mümkün mertebe binaları basmak lazım. Tabi şirket binalarından önce atölye ve fabrika dikmek önemli bir etken. Force limit ve army tradition gibi bonusları da yadsınamaz. Trade companyler genel olarak oyunun en op mekaniği durumunda. Sonuna kadar kullanılmalı.
Sic Parvis Magna
Ara

Konuyu Okuyanlar: 5 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.