EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Oyunda bi problem var bugün ck2 ye girerken launcher açıldı play bastım girmedi baya bi denedim sildim yükledim düzelmedi. Daha sonra eu4 gireyim dedim aynı sorun oldu sildim yükledim bir sürü şey yatpm gene olmadı. Paradox ile ilgili bi problem mi var güncelleme ile ilgili mi bir şey anlamadım başıına böyle bi problem gelen var mı?
Ara
ming ile oynuyorum. 3. reformu geçirdikten sonra 'Crisis of the Ming Dynasty' Faciası çıkıyor. onu nasıl engelleyebilirim?
Ara
Sorunu çödüm. Neredeyse pc yi bozuyodum, çökmek üzereydi bissürü ayar değiştirdim. Neyseki sonunda düzeltttim.
Soruna gelecek olursak paradox launcher açıldığında ayarlara gelip tam ekran başlatma seçeneğini değiştiriyoruz "çerçevesiz tam ekran" ve çerçeveli (windows)" seçeneğinden birini seçince düzeliyor. Çeçevesiz tam ekran modunu seçtim normal tam ekranda çalıştı ve sorun yok.
Ara
(28-03-2020, 13:11)semihuygur : ming ile oynuyorum. 3. reformu geçirdikten sonra 'Crisis of the Ming Dynasty' Faciası çıkıyor. onu nasıl engelleyebilirim?

Mandate of Heaven DLC'sine sahipseniz Mandate'i 50'nin üzerinde tutmanız gerekiyor. Değilseniz ise stability'i 0'ın üstünde tutup Mandate'yi kaybetmemeniz gerekiyor.
WhaW8Am.gif
Ara
(28-03-2020, 13:22)PCOyun :
(28-03-2020, 13:11)semihuygur : ming ile oynuyorum. 3. reformu geçirdikten sonra 'Crisis of the Ming Dynasty' Faciası çıkıyor. onu nasıl engelleyebilirim?

Mandate of Heaven DLC'sine sahipseniz Mandate'i 50'nin üzerinde tutmanız gerekiyor. Değilseniz ise stability'i 0'ın üstünde tutup Mandate'yi kaybetmemeniz gerekiyor.
reform geçirince otomatikman 50nin altına düşüyor zaten. stability artıda olmasına rağmen facia başlıyor :/
Ara
(28-03-2020, 14:25)semihuygur : reform geçirince otomatikman 50nin altına düşüyor zaten. stability artıda olmasına rağmen facia başlıyor :/

Keşif Çağı bitmeden önce tüm reformları geçirmiş olmanız gerekiyor o zaman. Keşif Çağı'ndayken felaket başlamıyor. Stability sadece DLC'ye sahip değilseniz geçerli.
WhaW8Am.gif
Ara
Anladım teşekkürler
Ara
Yuan'la oynuyorum. 1500 senesinde gelirim 15 altın falandı. Giderim 25-30 arasıydı.

Sene 1580 gelirim 55 altın giderim 75.

Advisor da almıyorum artık. Koloni sadece 5 altın götürüyor ayda. Hadi koloniyi saymayalım gene de 10-15 altın arası açık veriyorum.

Çıldırcam yemin ediyorum. 120-130 k limitim var ama asker basamyıorum. Daha yeni 70k ya ulaşabildim. Besleyemiyorum.

Nerede yanlış yapıyorum? Oysa tüm kuzey Çin'i Mongolize ettim bile kolonilere sürerek. 4 tane tüccarım var. Paranın akması gerekiyordu şimdiye kadar. Daha ne yapayım bilmiyorum. TÜm Çin'i yedim bana mısın demiyor.

Nerede hata yapıyorum? İsterseniz ekonomi sekmesini atabilirim.
Ara
Ekonomi sekmesini ve Ticaret haritasını atabilirsin. Ayrıca bina dikip dikmemen de baya fark edecektir. Hiç binalara yatırım yaptın mı?
Sic Parvis Magna
Ara
(29-03-2020, 00:17)altnkurt : Ekonomi sekmesini ve Ticaret haritasını atabilirsin. Ayrıca bina dikip dikmemen de baya fark edecektir. Hiç binalara yatırım yaptın mı?

Yapmadım çünkü gelirde 0,04 gibi farklar yaratıyorlardı.

Ama çok da önemi kalmadı çünkü bu üçüncü koalisyon yiyişimdi demin oynarken. Artık bıktım salak salak şeylerinden bu oyunun. Allah'ın Japon daimyosu koskoca Çin'i kontrol eden, Rusya'ya İran'a sarkmış devlete savaş açıyor.

Ben zaten bu oyundaki kifayetsiz muhteris ufak tefek devletlere anlam veremiyorum.

Osmanlıyla cihanı yemişim bitirmişim tek bölgeli Afganistan savaş açar. Hakeza bu oyunumda japon derebeyleri açtı üç koalisyonu da. Fenalık geldi.

Diyelim ki bir devlete savaş açıcam. Devletin 10k sı var benim 100 k. Bu devletin müttosu devletin de 5 k sı var ama herif hiç üşenmiyor korkmuyor ben ne olurum demiyor bana karşı savaşa geliyor.

Bu Zulu Krallığının İngiltere'ye savaş açması gibi bir şey. Ya da Oturan Boğa'nın Amerika'ya savaş açması gibi. İrrasyonel, sürreal. O yüzden uzun bir süre daha gene ara vermeyi düşünüyorum oyuna.

Gene de yardmın için sağ ol. Teşekkürler.
Ara
Koalisyon dışında kolay kolay savaş yemiyor olman lazım ufak devletlerden.
Ekonomiye gelince 3-5 demeden basmak gerekiyor binaları. Şehirlerinde otonomi yüksek olabilir mi? Ayrıca ticareti doğru yönlendirdiğine emin misin?
Sic Parvis Magna
Ara
(28-03-2020, 21:32)alpth : Yuan'la oynuyorum. 1500 senesinde gelirim 15 altın falandı. Giderim 25-30 arasıydı.

Sene 1580 gelirim 55 altın giderim 75.

Advisor da almıyorum artık. Koloni sadece 5 altın götürüyor ayda. Hadi koloniyi saymayalım gene de 10-15 altın arası açık veriyorum.

Çıldırcam yemin ediyorum. 120-130 k limitim var ama asker basamyıorum. Daha yeni 70k ya ulaşabildim. Besleyemiyorum.

Nerede yanlış yapıyorum? Oysa tüm kuzey Çin'i Mongolize ettim bile kolonilere sürerek. 4 tane tüccarım var. Paranın akması gerekiyordu şimdiye kadar. Daha ne yapayım bilmiyorum. TÜm Çin'i yedim bana mısın demiyor.

Nerede hata yapıyorum? İsterseniz ekonomi sekmesini atabilirim

Toprakların otonomi seviyelerini minimuma indirmeye çalış ve stateleri basmadıysan bas çok fark ediyor
Ara
1465 yılında ingiltere ile ounuyorum. Fransayı PU yaptım. Hükümdarın ölmesi üzerine PU sona erer diyor. Kral York hanedanı, varis ise Henry Tudor. PU'nun sona ermemesi için ne yapmalıyım?
Bağımsızlık isteği %50den düşük mü olmalı onunla mı alakalı acaba?
Ara
(29-03-2020, 19:14)semihuygur : 1465 yılında ingiltere ile ounuyorum. Fransayı PU yaptım. Hükümdarın ölmesi üzerine PU sona erer diyor. Kral York hanedanı, varis ise Henry Tudor. PU'nun sona ermemesi için ne yapmalıyım?
Bağımsızlık isteği %50den düşük mü olmalı onunla mı alakalı acaba?
Fransa ile ilişkin pozitif olmalı yoksa kral öldüğünde pu otomatik düşer.
[+] 1 üye chaos10ur nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Teşekkür ederim
Ara
Neden iki tane farklı iskoç kültürü var? Ve İmparatorluk olunca irlanda kültürü neden kabul edilen kültür olmadı?
YcsswA.jpg
Ara
Çünkü Türkçe yama kullanıyorsun..yukarıdaki kırmızı İskoç aslında İskoç kültürü değil.. highlander olarak geçiyor..aşağıdaki gal yazan Wales kültürü..karşı taraf klasik İrlanda kültürü..niye kabul edilen olmadilara gelirsek Britanya kurulduğu vakit imparatorluğa dönüşmüyor..donusse bile highlander Wales ve Ireland kültürleri ile English Scottish kültürleri aynı grup değil..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Anladım teşekkür ederim. Peki Britanya ile teokrasi yönetim biçimine geçsem saçma mı olur?
Ara
Saçma demek yanlış olur, tercih meselesi. Fakat sağladığı bonuslardan ötürü monarşi olarak kalmak daha avantajlı olacaktır.
WhaW8Am.gif
Ara
teşekkürler
Ara

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.