EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Quantity de alınabilir bana kalırsa, savaşlar arasındaki süreyi kısaltmanıza yardımcı olur.
Ara
FPS sorununu çözen var mı
Ara
Merhabalar, Bizans ile oynamaktayım yıl 1480 greece + anadolu batı kıyılarını aldım. Avusturya+Macaristan benim Ally'im. Arnavutluğa Palailogos Hanedanlıgını eventle yaydım hatta ''Take That Von Habsburg!'' diye bir event geldi. Tam diplomatik olarak vasalım yapacakken arnavutlugu Gelen başka bir eventle Kralım daha yeni başa geçmişken (yaş 15) 14 yaşında bir von Habsburg geçti Heir kısmına. ''A.E.I.O''' yazıyordu Event'te tıklanılan kısımda. Sorum şu:

Heirin başka soydan olması kaynaklı arnavutlugu vassallıyamıyorum şimdilik. Eğer Heir'i öldürmezsem ileride Avusturya çat diye PU'ma düşme olasılıgı var mı? Yoksa ben mi onun PU'suna düşerim? Kısaca Heiri Öldürmeli miyim? (Heir 5-4-0)
Ara
İki taraflı da olabilir. Tabii Avusturyanın kendi PU'ları olmaması gerekiyor. Varisi olmayan diğerine PU düşebilir.
WhaW8Am.gif
Ara
@Pwiehh
Sana önerim Von Hasburg hanesinden olman. Güclenince Avusturya PU yaparsın.
Hatta belki İspanya ile Macar'ı da PU yaparsın
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Avusturya'da bulunan Rein in italy'nin manası nedir eskisi gibi bazı toprakları 1490dan önce almamızı istemiyor mu
Ara
(07-07-2020, 04:33)4S0S : Avusturya'da bulunan Rein in italy'nin manası nedir eskisi gibi bazı toprakları 1490dan önce almamızı istemiyor mu

Shadow kingdom eventi diye geçiyor. 1.30da güncellenmiş hali eu4 wikisinde varsa okursan aklında soru işareti kalmaz
Ara
Napoli'yim. Portekiz'i sakince Afrika'dan atmak Fas'ı vassal yaptım. Portekiz'le fena bir harbe giriştim. Bir baktım Fas savaşa girmemiş. Ne oluyor yav? Bunu bir Veritas et Fortitudo modunda görmüştüm bir de geçenlerde yazdığım Macaristan'ın Avusturya'nın Ppu'su olmasına rağmen Macaristan'a savaş açtığımda Avusturya savaşa gelmemişti.
İhtiras, keder, heyecan, marjinallik, monşerlik, kaygı ve aşırı miktarda Türklük barındırır.
Sen eğme, eğilsin alnı karalar / Dalkavuklar, p...lar ve maskaralar
Ara
(07-07-2020, 15:12)HakaniyeLehçesi : Napoli'yim. Portekiz'i sakince Afrika'dan atmak Fas'ı vassal yaptım. Portekiz'le fena bir harbe giriştim. Bir baktım Fas savaşa girmemiş. Ne oluyor yav? Bunu bir Veritas et Fortitudo modunda görmüştüm bir de geçenlerde yazdığım Macaristan'ın Avusturya'nın Ppu'su olmasına rağmen Macaristan'a savaş açtığımda Avusturya savaşa gelmemişti.

Avusturya ile Bohemya pu aldığımda da Bohemya bir savaşa gelmemişti. Bug gibi bir durum sanırım son sürümle alakalı.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
[+] 1 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
yeni yamayla birlikte osmanlıyla balkanlarda din değiştiremiyorum dhimmi garantisinde diyor eskiden toprakları onun elinden alıp değiştiriyorduk şimdi nasıl yapılacağını bulamadım
Ara
Dhimmilere verilmiş bir ayrıcalıktan dolayı din değiştiremiyorsun. O ayrıcalığı kaldırırsan istediğin gibi din değiştirebileceksin.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Osmanlı ile oynuyorum daha oyunun başındayız 1450 yılındayız. Ben osmanlı ile land force limitte 50 şehirden 26 alıyorum ancak memlükler 59 şehirden 46 alıyor. Bu nasıl oluyo yani benim şehirlerim de daha gelişmiş ?
Ara
(08-07-2020, 22:48)johnsek1999 : Arkadaşlar öncelikle merhaba. Osmanlı ile oynuyorum daha oyunun başındayız 1450 yılındayız. Ben osmanlı ile land force limitte 50 şehirden 26 alıyorum ancak memlükler 59 şehirden 46 alıyor. Bu nasıl oluyo yani benim şehirlerim de daha gelişmiş ?
Geçenlerde ben de yaşıyordum onu. Bu estate'ler var ya hani, orada crown'a ait toprak %20'den az olmayacakmış. Olursa otonomi her ay düşüyor ve ordu limiti düşüyor.
İhtiras, keder, heyecan, marjinallik, monşerlik, kaygı ve aşırı miktarda Türklük barındırır.
Sen eğme, eğilsin alnı karalar / Dalkavuklar, p...lar ve maskaralar
Ara
(08-07-2020, 22:57)HakaniyeLehçesi :
(08-07-2020, 22:48)johnsek1999 : Arkadaşlar öncelikle merhaba. Osmanlı ile oynuyorum daha oyunun başındayız 1450 yılındayız. Ben osmanlı ile land force limitte 50 şehirden 26 alıyorum ancak memlükler 59 şehirden 46 alıyor. Bu nasıl oluyo yani benim şehirlerim de daha gelişmiş ?
Geçenlerde ben de yaşıyordum onu. Bu estate'ler var ya hani, orada crown'a ait toprak %20'den az olmayacakmış. Olursa otonomi her ay düşüyor ve ordu limiti düşüyor.
ben otonominin ordu limitinde etkili olduğunu da bilmiyordum. Local autonomyleri düşürdüğümde ordu limitim artar o zaman değil mi ?
Ara
@johnsek1999
Evet
Ara
(08-07-2020, 23:37)Defterdar : @johnsek1999
Evet
peki seize land dışında estatelerin ülkedeki toprak nufüzlarını nasıl azaltaabilirim. mesela nobility nin yüzde 42 oranında landi var. nasıl azaltıcam bunu bilmiyorum.
Ara
Kendin toprak fethederek ya da dev basarak crownlandsi arttırabilirsin. Ama asıl yükseltme yolu her zaman seize lands butonundan geçiyor. Estatelere gerekli ayrıcalıkları verince loyaltyler müthiş hızlı yükseliyor zaten. Butonun süresi doldukça basılabilir.
Sic Parvis Magna
Ara
Genel olarak artık her yer TC.
Mümkün oldugunca aldıgım yerleri TC yapmalı mıyım _?
(osmanlı ile oynuyorum)
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
@KARTAL
Şunu diyeyim:
Trade Company Governing Cost'u %25 arttırır. Ticaret Cumhuriyeti isen %25 azaltır.
Territory bırakmak %75 azaltır
State yapmak herhangi bir etki yapmaz.
Ara
(09-07-2020, 12:04)Defterdar : @KARTAL
Şunu diyeyim:
Trade Company Governing Cost'u %25 arttırır. Ticaret Cumhuriyeti isen %25 azaltır.
Territory bırakmak %75 azaltır
State yapmak herhangi bir etki yapmaz.

Peki değer mi %25 arttırmaya? 
Ya da sadece ticari bölgeleri yapmalıyım sanırım.?!
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.