EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
vasalımı protestan yaptım ama eskiden balkanlarda hiç bir şekilde reform yeri oluşmuyordu
Ara
1680 yılı İngiltere ile oynuyorum 1700 yılında enlightenenment* ortaya cıkıcaknbüyük ihtimalle de benim topraklatımda cıkıcak sotum su :

İngiltere de bir sürü kömür var 20 dev yapınca ve furnace kurunca bunları işleyebiliyorum diye biliyorum (yanlış da biliyor olabilirim) şimdi bunu yapmak ekonomiye ne kadar getirisi olur çünkü o topraklara bayağı dev basmam gerekecek ne kadar karlı bu hamle
Ara
(09-10-2020, 13:25)esatdemir : 1680 yılı İngiltere ile oynuyorum 1700 yılında enlightenenment* ortaya cıkıcaknbüyük ihtimalle de benim topraklatımda cıkıcak sotum su :

İngiltere de bir sürü kömür var 20 dev yapınca ve furnace kurunca bunları işleyebiliyorum diye biliyorum (yanlış da biliyor olabilirim) şimdi bunu yapmak ekonomiye ne kadar getirisi olur çünkü o topraklara bayağı dev basmam gerekecek ne kadar karlı bu hamle

Kesinlikle kömür çıkabilecek her yere furnace basmanı öneririm. Gelirini önemli ölçüde artıracaktır. Her türlü kazandırır sana
omnia fui et nihil expedit
Ara
İngiltere ile Naval Hegemonya yayınladım ve tüm dünya ile ilişkin -100 yedi hep mi bu eksi durucak Oluşturulabilecek tüm kolonilere sehibim şuan Amerika da benden başka devlet yok ve Avustralya da benim kolonişerimle ilişkim -30 ile +75 arası ne yapmalıyım (Maval hegemonya -℅20 koloni isyan riski azalttığı için almak istemiştim ----- Osmanlı ile müttefikim korktuğum için aldım savaşmasa bile 300K askeri var onunla ilişkin şuan +80 trust 48 müttefikliği bozar mı ?
Ara
(09-10-2020, 19:30)esatdemir : İngiltere ile Naval Hegemonya yayınladım ve tüm dünya ile ilişkin -100 yedi hep mi bu eksi durucak Oluşturulabilecek tüm kolonilere sehibim şuan Amerika da benden başka devlet yok ve Avustralya da benim kolonişerimle ilişkim -30 ile +75 arası ne yapmalıyım (Maval hegemonya -℅20 koloni isyan riski azalttığı için almak istemiştim ----- Osmanlı ile müttefikim korktuğum için aldım savaşmasa bile 300K askeri var onunla ilişkin şuan +80 trust 48 müttefikliği bozar mı ?
Savaş kaybedene kadar hegemon olmaktan kurtulamazsın. Maalesef hegemon oldugun sürece duracak o ilişki eksisi. Genelde oyuncular oyun sonuna dogru fetih hızını artırmak için hegemon olurlar. 
Sana baglı ülkelerle 200 ilişki+25 great power influence kullanarak+25 gift'ten ilişki kasabilirsin
Ai ülke "genellikle" ally bozmadan önce sana ally can break alliance diye uyarı gelir zaten. 80 trust'a sahipseniz ally bozabilir ama seni rival almaz
omnia fui et nihil expedit
Ara
(09-10-2020, 20:50)Mabella :
(09-10-2020, 19:30)esatdemir : İngiltere ile Naval Hegemonya yayınladım ve tüm dünya ile ilişkin -100 yedi hep mi bu eksi durucak Oluşturulabilecek tüm kolonilere sehibim şuan Amerika da benden başka devlet yok ve Avustralya da benim kolonişerimle ilişkim -30 ile +75 arası ne yapmalıyım (Maval hegemonya -℅20 koloni isyan riski azalttığı için almak istemiştim ----- Osmanlı ile müttefikim korktuğum için aldım savaşmasa bile 300K askeri var onunla ilişkin şuan +80 trust 48 müttefikliği bozar mı ?
Savaş kaybedene kadar hegemon olmaktan kurtulamazsın. Maalesef hegemon oldugun sürece duracak o ilişki eksisi. Genelde oyuncular oyun sonuna dogru fetih hızını artırmak için hegemon olurlar. 
Sana baglı ülkelerle 200 ilişki+25 great power influence kullanarak+25 gift'ten ilişki kasabilirsin
Ai ülke "genellikle" ally bozmadan önce sana ally can break alliance diye uyarı gelir zaten. 80 trust'a sahipseniz ally bozabilir ama seni rival almaz
En son savaşımda osmana Viyana verdim bi zahmet bozmasın :)
Ara
Merhabalar, Sünni Osmanlı ile din savaşlarında Protestan ligine katıldım. Ama niye katıldığımı bilmiyorum.

Protestanlar kazanırsa, ben de onların tarafında olduğum için, Sünni olmama rağmen yeni hre'ye dahil olacak mıyım ( pek sanmıyorum ama)

Eğer Osmanlı ile Protestan olsaydım, galibiyetten sonra toprak büyüklüğüme vs bakılmadan yeni hre'ye alırlar mıydı.( Ona göre save dosyasını ayarlarım belki )

Yoksa, galip gelsek bile sadece spor olsun diye mi savaşa katılmış olacağım.
Ara
Hayır seni asla HRE'ye almayacaklar. Protestan olsan bile HRE'ye ,büyüklüğünden dolayı,giremessin.
Ama şöyle bir şey de var:Protestan olsaydın ve İmparator seçilseydin o zaman HRE'ye girebilirdin.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Avusturya ile burgundian heritence eventini nasıl tetiklerim ne yapmam gerekiyor
Ara
(11-10-2020, 10:21)esatdemir : Avusturya ile burgundian heritence eventini nasıl tetiklerim ne yapmam gerekiyor

Emperor dlcsi varsa kralı öldüğünde geliyor. Başka bir yolu var mı bilmiyorum kralını orduya koymuşsa ve yaşlıysa daha çabuk öleceği düşünülebilir. Lakin senin yapabileceğin bir şey yok bazen şansa 1470 lerde bazende 1520 lerde geliyor.
Eğer yoksa tüm topraklarını işgal edersen savaş yorgunluğunun miktarı kralın ordu başında olması royal marrigelerinin bulunduğu devletler varisin cinsiyeti imparator olan devlet fransanın var olup olmaması gibi etmenler var emperor dlcsiz oynuyorsan tavsiyem saldırıp 100 savaş skoruyla event gelene kadar beklemen yanlış hatırlıyor olabilirim ama 1490 dan sonra gelmiyor(Emperorda gelebiliyor.)

(11-10-2020, 06:37)kamikaze : Merhabalar, Sünni Osmanlı ile din savaşlarında Protestan ligine katıldım. Ama niye katıldığımı bilmiyorum.

Protestanlar kazanırsa, ben de onların tarafında olduğum için, Sünni olmama rağmen yeni hre'ye dahil olacak mıyım ( pek sanmıyorum ama)

Eğer Osmanlı ile Protestan olsaydım, galibiyetten sonra toprak büyüklüğüme vs bakılmadan yeni hre'ye alırlar mıydı.( Ona göre save dosyasını ayarlarım belki )

Yoksa, galip gelsek bile sadece spor olsun diye mi savaşa katılmış olacağım.

Katılmayacaktın lakin mutlakiyet çağda din savaşını kazanma görevini tamamlaman açısından önemli olabilir. Ekstradan koalisyon yemeni zorlaştırır taraflar seçilirken ve avrupada iyi dostluklar kurabilirsin.
[+] 1 üye Emre nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(11-10-2020, 10:21)esatdemir : Avusturya ile burgundian heritence eventini nasıl tetiklerim ne yapmam gerekiyor
1500 yılına kadar burgundy'nin varisinin marie olması için gerekli olan eventin gelmesi için belli bir ihitmal var eğer bu event'de AI marie'yi varis olarak seçerse inheritance eventi burgundy dükü ölünce tetiklenecektir bunun sonucu olarak size bir ihitmal düşebilir ihtimali artırmak için ilişki kasabilir, ally olabilir, RM yapabilirsiniz vb. Daha detaylı bilgi için Forumda bulunan Burgundy İnheritance Rehberini inceleyebilirsin.
Ara
Estatelerin influencesi nasıl azaltılır ?
Ara
Privilage'larını geri alırsın, crownlandsi yükseltirsin.
Sic Parvis Magna
Ara
Burgeher Privilage'larını alamıyorum
Ara
Loyaltysinin yükselmesini bekle.
Sic Parvis Magna
Ara
hIG7X7.jpg

bu şekilde burgher influenceyi azaltamıyorum ne yapmalıyım
Ara
privilageları kaldırırsın süre dolunca
Sic Parvis Magna
Ara
eyvallah
Ara
Merhabalar steamde ozel boyle bır paket var da bu dlc ve contentler nedir ki normal magazada eklentilerde yok almaya deger mı ? 16,25TL bir de ingiltereyle oynamak istiyorum da rule britania immerision pack alınır mı ?

Europa Universalis IV Extreme Edition Satın Alın
Includes additional DLC:
- Horsemen of the Crescent Unit Pack
- Star and Crescent DLC
- Conquest of Constantinople Music pack
- American Dream
- The 100 Years War Unit Pack
- The Purple Phoenix Expansion
Ara
The Purple Phoenix Expansion, Bizans'a görev ağacı ve bazı eventler ekliyor; American Dream, ABD'ye yaklaşık 50 özel event ekliyor. Gerisi sadece görsel ya da müzikler ekliyor.

Rule Britania için indirim beklemeni öneririm. Cadılar bayramı indiriminde %50 indirime girecektir büyük ihtimalle.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.