EU4 - Vasal Besleme Rehberi
Vasal Besleme / Vassal Feeding

Normal fetih yapıp ardından ADM puanınızı tüketip teknolojide geri kalmak yerine vasal yaratıp onu bu şehirlerle büyütürseniz vasal beslemiş olursunuz. 10 developmentlik şehir için 100 ADM yerine 10 developmentlik vasal için 80 DIP harcanır. Her vasal ilişki limitini etkilediği için sınırlı sayıda olacağından küçük küçük bir sürü vasal yerine bir veya iki vasal yaratıp onları sürekli beslemek daha doğru olur. Vasallarınızı ilhak edince diğer vasallar ile (March ve PU'lar hariç) ilişkiniz -30 azalır ayrıca 10 yıllık -3 diplomatic reputation yüzünden var olan diğer vasal ilhak işlemleri yavaşlar. Büyük vasalların ilhakı daha uzun süreceğinden dolayı önce Influence ideasıyla -%25 ve Administrative ideasının bitirilmesiyle birlikte ikisinden gelen Vasal-Integration Act poliçesiyle -%20, yani toplam -%45'lik bonusu alırsanız daha ucuza ilhak edilmiş olacak. Administrative efficiency ile daha da ucuzlayacaktır.  

Vasal beslemek için en iyi yöntem toprağı kendinize alıp daha sonra vasal menüsünden toprağı vasalınıza vermektir. Bu yöntemle vasalınız her verilen toprak ile vasalın bağımsızlık isteği (liberty desire) düşer. Vasalınız eğer overextension oluyorsa toprağı almayacaktır. Toprağı doğrudan kendinize almanız AE'yi baya arttıracak ve eğer savaş nedeninin hedeflerinde o toprağı almak yoksa ekstra DIP puanı ödemek zorunda kalacaksınız.

Vasal beslemenin yararlarından biri isyancılarla çok daha az uğraşılmasını sağlar çünkü genelde AI isyan çıkacak yerlerde Harsh Treatment yaparak veya otonomi yükselterek isyan riskini düşürür. ADM puanı yeni idea gruplarının açılmasından dolayı DIP puanından daha önemli olduğu için fazlalık DIP puanı vasal besleyip ilhak edilerek harcamak önemlidir.

Core İadesi

Eğer vasalınızın başka bir devlette coresi varsa o devlete karşı savaş nedeni kazanırsınız. Bu savaş nedeniyle düşmanı işgal ettikten sonra eğer vasalınızın coreleri sizdeyse onların işgal yönetimini vasalınıza verip barış ekranından o toprakları vasalınıza alırsanız çok çok az AE'ye maruz kalırsınız. Böylece büyük toprak parçalarını kolayca vasalınıza alıp ilhak ederseniz direk olarak kendinize almanızdan daha fazla büyümüş olursunuz. Eğer barış ekranında toprağı vasalınıza vermek yerine core iadesi kısmından vasalınıza iade ettirdiğiniz her toprak başına vasalınızla +40 ilişkiniz artar (limit 200). Vasalınıza coresi olmayan toprakların işgalini devrederek direkt olarak ona verirseniz vasalınız kendi diplomatik puanını harcar siz sadece AE yersiniz.

Vasal İlhakı

Vasal ilhak ederken ilhakın masrafı değişebileceğinden dolayı bazı şeylere dikkat edilmesi gerekiyor. İlhak süresince herhangi bir toprağınızın otonomisini arttırmak ilhak işlemini uzatır. -%20 azaltan poliçeyi işlemin %70'ine geldiğinde yapılması poliçe süresince kaybedeceğiniz DIP puanı için önemli. Vasal ilhakı sonrası -3 reputation kaybından dolayı vasal ilhaklarını aynı zamanda bitecek şekilde başlatmanız daha doğru olur. Sağdaki menüde üstüne geldiğinizde işlemin bitiş tarihi yazar. Diğer vasalı ilhak etmek için geliğiniz diplomasi ekranında ise şimdi başlarsanız ne zaman biteceği yazar. Aynı zamana gelecek şekilde ayarlayın. 

Aynı anda 2 vasalınız ilhak ediliyorsa ve birisi daha önce bitiyorsa, ilk biten ilhak sonrası gelen evente tıklamazsanız 6 ay boyunca eventi bekletebilirsiniz. 

Bağımsızlık İsteği / Liberty Desire

Küçük devletseniz vasallarınızı büyütürken dikkatli olmak gerek. Eğer Persia'yı vasal olarak kurduktan sonra başka bir ülkede isyancılar çıkıp vasalınıza katılırlarsa liberty desire hızlı bir şekilde artacaktır. Vasallarınızın toplam gücü arttıkça hepsinin bağımsızlık isteği artar.

%50 üstüne çıkan bu istek ile vasallarınız önce savaşlarınızda ordularını getirmeyerek sonra dış güçlerden yardım alarak bağımsızlık savaşı başlatabilir. Eğer dış güç desteği alırlarsa bağımsızlık isteklerini indirmek için o dış gücü savaşta yenip vasalınızla olan ilişkilerini kestirmeniz gerek. Genelde rivalleriniz hemen vasalınıza destek vererek başınıza büyük belalar açabilir bu yüzden %50'nin üstüne çıktığında oyunu durdurup hemen bu sayıyı azaltmaya bakın.

Bağımsızlık isteğini azaltmak için birkaç yol var. Yeni işgal ettiğiniz şehri vasalınıza verebilirsiniz. Benim en çok kullandığım yöntem olan vasalınızın en düşük developmentli şehrini geliştirebilirsiniz. Her vasalınızın şehrine bastığınız development başına -%5 liberty desire alır. Yani yaklaşık 500 monark puanına bağımsızlık isteği  -%50 azalır. Ayrıca vasalınızın borçlarını ödemeniz önemli miktarda etkileyecektir.

Vasal Seçimi

Her devleti vasal yapmak yeterince avantajlı olmayabilir. Prussia gibi güçlü askeri idealara sahip devletleri sırf savaşta size yardımcı olsun diye besleyebilirsiniz. Eğer vasalınız Hümanist ideası varsa isyanlarla fazla uğraşmaz. Eğer Religious ideası varsa ve sizin dininizdeyse toprakları daha hızlı convert etmesi için besleyebilirsiniz. Tabii en önemlisi vasal olacak devletin dışarıda ne kadar coresi var ona bakın. 

Katalonya gibi oyunun başlangıcında olmayan devletlerin bir şehirde coresi varsa o toprağı savaşta kendinize alıp daha sonra kendi diplomasi ekranınızda aşağıdan bu ülkeyi vasal olarak kurabilirsiniz. Tavsiyem coresinin olduğu ve ana kültürüne ait en düşük developmentli şehri almanız (AE bakımından dolayı) daha sonra o ülkeye coreler için saldırmanız. Aşağıda 1444 yılında kurulabilecek en iyi vasal devletleri gösteriyorum:

rJEq47.jpg

7yAOJ5.jpg

Osmanlı ile en kısa sürede Erzurum için saldırılıp Urmia'dan Persia kurulmalı yoksa isyanlarla kendi kurulabiliyor. Ayrıca isyanlarla vasalınız Persia'ya katılan her toprak bağımsızlık isteğini arttırır.

POQRd9.jpg

1444'ten 150 yıl sonra Gascony en sağdaki şehirlerde ana kültürünün olmamasından dolayı coresini kaybedecek. Coresinin kaybolmaması için Gascony'nin kurulmuş ve Fransa ile bir defa savaşa girmiş olması gerekiyor. Böylece en son yapılan savaştan 150 yıl sonra yok olabilecek. Gascony ayrıca Basque kültüründe olmadığı için bazen diplomasi ekranından vasal olarak kurulamayabiliyor. Ama return province yaparak sizden bağımsız kurup daha sonra diplomatik yolla vasalınız olmasını teklif edebilirsiniz.

Bunların haricinde Hindistan'ın kuzeyinde pahalı şehirlerde kurulabilecek en iyi devlet 18px-Punjab.png Punjab. Orta Asya'da ise 18px-Kazakh.png Kazakh devleti kültürün genişliğinden dolayı bir sürü core toprağa sahiptir. Bunların haricinde oyun süresince ilhak edilmiş vasal devletler, PU devletler yine aynı şekilde 1 toprağı alınıp vasal olarak kurdurabilirsiniz. Örneğin en son oynadığım oyunumda Osmanlı'ya savaş açıp Mısır'dan ucuz bir toprak almıştım. Orada Memlük kurdum. Suriye'de coresini bile hala koruduğundan Osmanlı ile 2 savaş daha yaparak 1444 Memlük sınırlarına ulaştırabildim.

Savaş Zamanı Vasal Emirleri

Vasal menüsünden (,) vasalınıza tıklayıp en üsteki kutucuklardan savaş zamanı davranışlarını ayarlayabilirsiniz.

d7X6RD.jpg

1. Herhangi bir yönelim yok, YZ kafasına göre hareket eder.
  2. Ordularını sizin ordularınız ile birleştirir. Bunun için ordularınıza tıklayıp "Friendlies can attach" de yapmanız gerekiyor. Ordularını sizin ordunuzla birleştirmesi güzel bir şey olsa da çok fazla asker olmasından dolayı hepiniz attrition yiyebilirsiniz.
  3. Vasal orduları birleşip düşman askerlerinden yenebilecekleri kadar küçük orduları avlar.
  4. Düşman topraklarına gitmez daha çok müttefik topraklarda kalarak düşmanı durdurur.
  5. Daha çok kale işgal etmeye yönelir. Her ne kadar güzel bir olay olsa da iki katı düşman gelmesine rağmen ordusunu kaçırmak yerine yok olmasını tercih edebilir. Yapay zeka burada iyi düşünemiyor. 
[+] 12 üye Lothebork nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Faydalı bir rehbee olmuş eline sağlık. Vassalları annexlerken ikisini aynı anda başlatıyordum ama büyük olan vassal çok daha sonra bittiği için çok yavaşlıyordu meğer aynı zamanda bitirneye denk getirmek gerekiyormuş bunu öğrendiğim iyi oldu :D
Ara
Resimler Gitmiş.
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
VPN kullanıyorsan hizliresim yurtdışına kapalı olduğu için göremiyorsundur.
Bende de yok resimler. VPN falan da kullanmıyorum.
Ara
https://i.hizliresim.com/POQRd9.jpg

Ne hatası veriyor tıklandığında?
linke tıklayınca 404 not found error veriyor.
Ara
Görünüşe göre konuyu açan üye resimleri hizliresim üyeliğiyle bağlantılı bir şekilde yükleyip, sonra bu resimleri silmiş. Bu üyelikle bağlantılı silinen resimlerin yaygınlığıyla ilgili bir çalışma yapacağız.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Merhaba, resimler gitmiş de ben şu "Vasal menüsü"nü bulamadım bir türlü, nerede o acaba ? 2 vassalım ülke var ama öyle, şuıraya savaş aç, şöyle yap böyle yap gibi bir menü yok. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Ara
(08-07-2018, 16:33)YunusTR : Merhaba, resimler gitmiş de ben şu "Vasal menüsü"nü bulamadım bir türlü, nerede o acaba ? 2 vassalım ülke var ama öyle, şuıraya savaş aç, şöyle yap böyle yap gibi bir menü yok. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Dlc gerekmekle birlikte - Art of War ile geldi diye biliyorum vassal etkileşimleri - direkt olarak vassalına savaş açtıramıyorsun zaten. Sadece onun sınırı olduğu toprakları ilgi alanına eklersen vassalın o topraklar için claim atıyor.

138A030B83E6EC44D0F3BCE9644BF46EAC4E67EE
Vassal penceresi bu. Toprakları ilgi alanına ekleme olayı diplomasi penceresinden yapılıyor. Foto bulamadım şimdi.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
(11-07-2018, 13:13)Zebercet :
(08-07-2018, 16:33)YunusTR : Merhaba, resimler gitmiş de ben şu "Vasal menüsü"nü bulamadım bir türlü, nerede o acaba ? 2 vassalım ülke var ama öyle, şuıraya savaş aç, şöyle yap böyle yap gibi bir menü yok. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Dlc gerekmekle birlikte - Art of War ile geldi diye biliyorum vassal etkileşimleri - direkt olarak vassalına savaş açtıramıyorsun zaten. Sadece onun sınırı olduğu toprakları ilgi alanına eklersen vassalın o topraklar için claim atıyor.

138A030B83E6EC44D0F3BCE9644BF46EAC4E67EE
Vassal penceresi bu. Toprakları ilgi alanına ekleme olayı diplomasi penceresinden yapılıyor. Foto bulamadım şimdi.

Hangi DLC gerekiyor acaba ? Ve de topraklarımdan birini herhangi bir kayıp yaşamadan vassal ıma verme şansım var mı ? Teşekkürler..
Ara
Dlc olarak dediğim gibi Art of War gerekiyor diye biliyorum. Bir ihtimal Cossacks da gerekiyor olabilir, hatta hangi topraklar ile ilgilendiğini seçmek için Cossacks gerekiyordu diye hatırlıyorum. Yani bu iki dlc bir anlamda birbiriyle bağlantılı da denebilir. Vassalına sana bağlı topraklarını verirsin elbette ancak o topraktan kayıp yaşarsın elbette, o toprağın bütün verimini sen değil vassalın alır ve buna karşılık sana az bir miktar vergi verir. Vassalın mantığı overextension penaltısı yemeden daha çok toprak almak denebilir. Aynı zamanda agresif genişleme cezasını azaltmak için de kullanılıyor. Mesela Osmanlı ile oynarken Suriyenin bir toprağını salarak geriye kalan yirmiye yakın toprak üzerinde hak iddiasında bulunup bu toprakları hiçbir penaltı yemeden vassalın olan Suriyeye alabiliyorsun, elbette savaş yaparak.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
(12-07-2018, 02:01)Zebercet : Dlc olarak dediğim gibi Art of War gerekiyor diye biliyorum. Bir ihtimal Cossacks da gerekiyor olabilir, hatta hangi topraklar ile ilgilendiğini seçmek için Cossacks gerekiyordu diye hatırlıyorum. Yani bu iki dlc bir anlamda birbiriyle bağlantılı da denebilir. Vassalına sana bağlı topraklarını verirsin elbette ancak o topraktan kayıp yaşarsın elbette, o toprağın bütün verimini sen değil vassalın alır ve buna karşılık sana az bir miktar vergi verir. Vassalın mantığı overextension penaltısı yemeden daha çok toprak almak denebilir. Aynı zamanda agresif genişleme cezasını azaltmak için de kullanılıyor. Mesela Osmanlı ile oynarken Suriyenin bir toprağını salarak geriye kalan yirmiye yakın toprak üzerinde hak iddiasında bulunup bu toprakları hiçbir penaltı yemeden vassalın olan Suriyeye alabiliyorsun, elbette savaş yaparak.

Benim "kayıpsız"dan kastım, toprak satarak prestij kaybediyorsun ya, onu kaybetmemek. DLC olmadan olmuyor anlaşılan, teşekkürler :)
Ara
Savaştayken toprak verme olayı Art Of War savaş dışında ise cossacks ile geliyor.
Ara
(12-07-2018, 02:46)mertcam : Savaştayken toprak verme olayı Art Of War savaş dışında ise cossacks ile geliyor.

Bilmediğimden soruyorum. Mesela 'Rule Britannia' DLC si 'Cossacks' DLC sinden sonra çıktığı için bu özelliği kapsamıyor mudur ? Mesela Rule Britannia alsak iki özellik de beraberinde gelmez mi ki  :think:
Ara
Hayır. Her dlc farklı özelliklere sahip. Birbirinin özelliklerini içermiyorlar.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Vasalımın şehirlerine development basamıyorum size ait olmayan bir şehre basamazsınız diyor
İlişkileri geliştirmek için hiçbir şey yapamıyorum şuan
Ara
Ortadogu ve balkanlarin en ihtiyac duydugu eu4 konusuydu +rep
Ara
Yav ben şu vassala claim atırmayı bulamadım? DLC ile geliyorsa hangi DLC? (Bende Art Of War, Rigths Of Man ve Common Sense var)
Ara
(28-06-2019, 22:00)Jake Peralta : Yav ben şu vassala claim atırmayı bulamadım? DLC ile geliyorsa hangi DLC? (Bende Art Of War, Rigths Of Man ve Common Sense var)

Vassala claim attırabilmek için bir buton yok. Toprağı interestine eklersen bir süre sonra muhtemelen kendiliğinden atar.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.