EU4 - Yardım Edermisiniz ?
(25-08-2018, 19:47)Rookie : cahilliğime verin türkçesi neydi acaba ? :)

Nasıl çevirdiklerini bilmiyorum. Diplomatik grupta verdiği fikirlerin arasında %25 Agresif Genişleme düşüşü diye belirtiyor olması lazım.
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
zMqpkY.png

Sana gerekli olan Idea grubu ve içindeki gerekli idea.
[+] 2 üye Redtay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Nasıl çevirdiler bilemem ama etki veya nüfuz olabilir.
[+] 1 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
ya birde ben bu ticaret mantığını tam çözemedim çünki osmanlı dışında bir ülke ile oynadığım anda batıyorum çünki osmanlıda ticarete adam göndermesen bile hayvan gibi para geliyor ama diğer ülkelerle bir oynayayım dedim battım hep :D bu olayı bana bi anlatırmısınız
Ara
Merkezin olan ticaret bölgesinde olabildiğince çok ticaret gücüne sahip olmalısın. Bunun için ticaret merkezlerini ele geçir ve bu merkezlere ticaret binası yapmalısın. Bölgede ticaret gücünün çoğunu ele geçirdiğinde bu bölgeye diğer bölgelerden ticaret aktararak beslemelisin. Ticaret haritasında hangi bölgenin hangi bölgelere gittigi oklarla gözükür. Örneğin İstanbul ticaret bölgesine Halep, Kırım, İskenderiye gibi bölgelere tüccar yerleştirerek ticaret akışını sağlayabilirsin. Eğer bu bolgelerde de çoğunluğa sahipsen daha fazla para merkez ticaret bölgene alacaktır. Bunun disinda "steer trade" mekaniği ile cok az toprağa sahip oldigun hatta hiç topraginin olmadigi yerlerden tüccar ile kendi bolgelerine doğru ticaret çalabilirsin. Ayrıca Ticaret gücünün 80-100 civari oldigu bölgelerde tüccar bulundurmana gerek yok. Otomatik olarak zaten sana gelecektir para oralardan.
Ara
(28-08-2018, 09:59)Aytaç : Ayrıca Ticaret gücünün 80-100 civari oldigu bölgelerde tüccar bulundurmana gerek yok. Otomatik olarak zaten sana gelecektir para oralardan.

Bunun için bölgeden tek çıkış olması gerek. İskenderiye veya Kırım gibi yerlerde oranın %99 bile olsa tüccar koymadığında sana doğru akmayacaktır.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Osmanlı İstanbul'u almadan önce zayıf bir devlet fakat diğer devletlere göre ekonomisi başta bile çok iyi. Osmanlı İstanbul'u feth ettiği zaman sultanlıktan(imparatorluğa) çıkıyor İstanbul'un tüm ticari gelirlerini eline alıyor ve İstanbul'un gelişmişlik seviyesi çok fazla. Ekonomini iyi tutmak için ya ekonomik fikir açacaksın ya da ticaret bölgelerini elinde tutacaksın. Mesela Halep,İskenderiye,İstanbul,Ragusa,Kırım... Osmanlı zaten oyunun en güçlü devleti fakat Prusya ile yarışamaz tabii ki. Bu arada ordularına idman,talim yaptır hristiyan bölgelerden yeniçeri al fazla da alma ondan sonra bir disaster(felaket) çıkıyordu yeniçeri isyanı diye.
[+] 1 üye KorkusuzTürk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
bir sorum olacaktı yine :D bu şanslı ülkelerin olayı nedir ne konuda şanslılardır

bide bu ordu geleneği nedir ?
Ara
(14-09-2018, 14:38)Rookie : bir sorum olacaktı yine :D bu şanslı ülkelerin olayı nedir ne konuda şanslılardır

bide bu ordu geleneği nedir ?

Lucky nations tarihe belli yıllarda damgasını vurmuş büyük bir coğrafyanın tarihini belirlemiş ülkelerin oyunda da kolay kolay yıkılmadan öne çıkabilmesi için konulmuş bir mekaniktir. Sadece AI için geçerlidir lucky nations bonuslarından oyuncular faydalanamaz. Monarklarında fazladan +1 diplomatic,+1 military ve +1 administrative skill olur. Buna ek olarak bir sürü bonusa sahipler:

Alıntı:+1%   Missionary strength                   −10%   Stability cost modifier
+10% Institution spread                        +1       Monthly splendor
−25% Mercenary cost                           −20%  Embracement cost
−20% Advisor cost                                 −1       Interest per annum                                          
+25% Manpower recovery speed        +10%  Fort defense
+5%   Siege ability                                  +10%  Spy network construction
+25% Improve relations                        −1       National unrest
+0.5   Yearly republican tradition         +1       Yearly legitimacy
−25% Aggressive expansion impact
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Army tradition %sinin yüksekliğine göre generalinin ne kadar iyi gelebileceğini belirleyen ve bir takım bonusları olan bir modifier. Savaşarak veya yıllık +%1.0 gibi ideaları alarak yükselmesini sağlayabilirsin. Mevcut yüzdesine göre sağladığı bonusları oyunda mouse'u üstüne götürerek görebilirsin. %100 army traditionda generale verdiği ortalama ek pipler şu şekilde:
  • +3.6 fire, shock, maneuver
  • +1.2 siege
Ara
Teşekkür ederim ayrıca bir sorum daha vardı şu kaleleri düşürmek ömürümü alıyoru yani ordum adamdan güçlü kat ve kat fakat ben normal tam bakımlı bir kalesini alana kadar adam ülkemin yarısını alıp gidiyor acaba bu kaleleri daha hızlı alma yöntemi varmıdır ?
Ara
(14-09-2018, 17:43)Rookie : Teşekkür ederim ayrıca bir sorum daha vardı şu kaleleri düşürmek ömürümü alıyoru yani ordum adamdan güçlü kat ve kat fakat ben normal tam bakımlı bir kalesini alana kadar adam ülkemin yarısını alıp gidiyor acaba bu kaleleri daha hızlı alma yöntemi varmıdır ?

Siege ability'i yükseltmek ve daha yüksek siege skilli general kullanmaktan başka bir yolu yok. Eğer kritik bir kuşatmaysa 50 mil point verip surları erkenden yıkma şansınız da var tabi. Onun dışında kuşatmada kat kat güçlü ordu kullanmayın, kuşatmanın olması için kaç birim gerekiyosa o kadar kullanın ve topların kuşatma bonusundan olabildiğince fazla faydalanın. Bu tabloda her 1000 topçu birimi başına gelen ek kuşatma zarı gösteriliyor.

25eaebda2b8e62304117dad1f9e4f690.png
Ara
Kalelerin düşme hızı siege ability ile alakalı bir durum.Siege ability ne kadar yüksekse o kadar hızlı düşürme şansın var.Hollanda ve Benin gibi bazı ülkelerin ulusal idealarında siege ability bonusları var ayrıca her ülkede kullanabileceğin ofansif ideanın 5. ideası %20 siege ability arttırır.
Siege ability nin yanında generalinin kuşatma pip i de oldukça önemli.Bunu da Aristokratik idea bitirerek arttırabilirsin.
Fazladan askeri puana sahipsen veya kuşattığın kalenin acil düşmesi gerekiyorsa 50 askeri puan verip kalenin kapısını kırabilirsin.Daha hızlı düşmesini sağlayacaktır.Kırdıktan sonra assault da atılabilir ama tavsiye etmem.
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
bir sorum daha vardı bazı ülkeler mesela ingiltere britanya falan oluyor mesela kastilya ispanya olabiliyor bunu nasıl yapabiliriz ve hangi ülkelerde yapılabilir
Ara
Kültürüne göre belli şartlar altında decisions kısmından kuruyorsun o ülkeleri.İstediği topraklar olabiliyor veya bazen adm teknolojisini 10 yapmanı istiyor.Bütün formlanabilen ülkelere buradan ulaşabilirsin. https://eu4.paradoxwikis.com/Formable_countries
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
ya birde şu savaştan sonraki barış antlaşmaları ömrümü alıyor bunun için bir çözüm varmıdır hile veya onu azaltacak oyun içi birşey
Ara
@Rookie oyun bazı yönlerden oyuncunun sapıtmayıp belli bir doğrultuda gitmesi için belli dinamikler içeriyor sen bu tarihi düşürsen bile sürekli savaşla agresif genişlemeden koalisyon yiceksin burnundan fitil fitil gelecek hadi onuda hallettin bir şekilde diyelim bu seferde bölgelerinde isyanlar çıkacak ne kadar güçlü ordun olsa bile belli bir süre sonra uğraşamayacaksın bu dinamikleri oyundan çıkartan bir modla oynadıktan sonra da oyunu oynamanın mantığı kalmıyor.İstersen deneyebilirsin oyun başı fransayı al annex ispanya yap konsoldan sonra izle isyanları:)
Noro lim, noro lim , Asfaloth!
[+] 1 üye glorfindel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
acaba nasıl resim atabilirim ? :D

acaba nasıl resim atabilirm gerçekten sayenizde nerelere geldiğimi göstermek isterim :D
Ara
@Rookie herhangi bir resim yükleme sitesine resmi yükleyip linkini yorum yazma yerinden fotoğraf ekle diyerek açılan taba yapıştırman gerek.
Ara
yapamadım :D bir dakika

oVM4Pk.png

YENİDEN HEPİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM SAYENİZDE BU GÜZEL OYUNU ÖĞRENDİM TABİKİDE HALA BİLMEDİKLERİM VAR AMA MANTIĞINI ÇÖZDÜM HEPİNİZE AYRI AYRI TEŞEKKÜR EDERİM :) TEŞEKKÜRLER STRATEGYTÜRK AİLESİ
[+] 3 üye Rookie nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.