Europa Universalis IV: Rule Britannia - İlk İzlenimleriniz
Görsel

Europa Universalis IV'ün Britanya adalarına odaklanan eklentisi Rule Britannia dün çıktı.
Bu konuda eklentiye dair görüşlerinizi, ilk izlenimlerinizi, neler olmuş, neler olmamış yazabilirsiniz.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Dlc var mı yok mu anlayamadığım için sanırım en kötü dlclerden birisi olabilir.

edit:Şöyle ki İngiltere veya civarında oynuyorsanız idare eder ama bi Leh, Rus, Çek oyunu oynuyorsanız hiç bir fark yok.

Bilgi paylaşımı yapmayı denemek istedim müttefiklerimin hiç birisi yanaşmadı öyle de kaldı baya zor yapmışlar o olayı.

Yenilikçilik denilen teknolojide ileride olma olayı iyi ama ne bileyim üstüne düşmediğin zamanda bir şey kaybetmiyorsunuz.Özellikle Enstitüleri dev basarak almaya alışkın biriyseniz en nefret ettiğiniz özellik bile olabilir.

Görev sistemi baya op ama yani oyunu aşırı kolaylaştırıyor.Şöyle ki Rusya ile bir oyun açın ve bırakın oyun size Mother Russia nasıl yapılır öğretsin niteliğinde.Her yere hızlıca claim almak aşırı avantajlı oluyor.Önceden şu görev ne zaman gelecek diye beklerken şimdi görevlere bakıp neler yapabileceğinizi kararlaştırıyorsunuz.Özellikle verdiği bonusları tam yerinde kullanırsanız baya fark ediyor.İrlanda veya İskoçya gibi ülkelerle oynarken İngiltere'ye karşı kendinizi rahatlatabileceğiniz olayların olması da eh işte o kadar da cazip değil.

Görev sistemi güzel fakat oynayş tarzımızı belirlemesi canımı sıkıyor.İnsan ister istemez o claimleri bonusları almaya çabalıyor.
Doktrin yeni buton ekle bas bonusu al geç mantığında yapıldığı için konuşacak pek bir şey yok.
Anglikanizm ise harcamaya yer bulamadığınız puanları biriktirip hava atmanız için konmuş...

--Kısacası bana göre bu olmamış.

edit2:Eş değiştirme mekaniği tamamen RP amaçlı konmuş gibi dursa bile başarım yapıldıktan sonra dönüp yüzüne bakılmayacak rezilliktir.

edit3: Avusturya görev yapabilmek için Hre devletlerini vassallıyor.3 oyun açtım 3'ünde de aynısını yaptı üstelik vassallarını da yutuyor.Bir de Burgundy aşırı mı güçlü olmuş ne anlamadığım bir şekilde Avusturya'nın baş belası olmuş.
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
[+] 1 üye Aragramir nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(21-03-2018, 15:03)murathan3459 : Dlc var mı yok mu anlayamadığım için sanırım en kötü dlclerden birisi olabilir.

edit:Şöyle ki İngiltere veya civarında oynuyorsanız idare eder ama bi Leh, Rus, Çek oyunu oynuyorsanız hiç bir fark yok.

Sanırım Rus DLC'sine ilaveten görev sistemi Rusya oynamayı bayağı kolaylaştırıyor.
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
(21-03-2018, 16:18)KARTAL :
(21-03-2018, 15:03)murathan3459 : Dlc var mı yok mu anlayamadığım için sanırım en kötü dlclerden birisi olabilir.

Sanırım Rus DLC'sine ilaveten görev sistemi Rusya oynamayı bayağı kolaylaştırıyor.

Dağdan taştan claim yağıyor :D
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
1)Harita Degisiklikleri

Ben bu kismi cok begendim. Ingiltere olmasi gerektigi gibi kendini buyuk hissettiriyor.Oyunu ilk actigimda zaten Irlanda`yi filan gorunce ilk Ck2 sandim. Mesela Cradle of civ eklentisinde Iran ve Arabistan`i gorunce olmasi gerekenden fazla toprak eklenmis gibi gelmisti hala daha oyle gelir ama Ingiltere ve Fransa uzerine yapilan degisiklikler oldukca guzel olmus.

2)Gorev Sistemi

Kendine ozel gorev agaci olan ulkeler icin genelde begensem de jenerik gorev agaci olan ulkeler icin berbat olmus. Keske eski sistemin random gorev ozelligini de aktif biraksalardi.

3)Diger degisiklikler

-Osmanli`nin gorevden gelen Istanbul cb sinin kalkmasi uzucu olmus. Normalde City of Desire gorevini alarak direk cb sini aldigimiz Istanbul icin simdi spy kasmak zorunda kaliyoruz ama onun yerine viyana`dan cezayir e kadar her yere claim alabiliyoruz.

- Macaristan cok zevkli olmus. Artik Hunyadi regent sayilmiyor ve oyunun basindan 6/6/6 lik efsane bir krala sahip oluyorsunuz. Ayrica Polonya ile muttefik olabiliriseniz tum Balkanlarda claim veriyor.Bu da demek oluyor ki Otto ,Balkanlarda gozunu acmadan Sirbistan,Bosna,Eflak`i yutabiliyorsunuz.

-Yapay zeka bana daha bir akilli geldi acikcasi.

-Oyuna yeni eklenen mekanikler olan Innovitiveness ve naval doktrinler oynanis acisindan hicbir sey katmiyor keske art of war , common sensedeki gibi oyunu etkileyen guzel eklentiler gelse.

-Ve en guzel degisiklerden biri de ordu bakim masraflarinin artip techlerle gelen parasal bonuslarin azaltilmasi.Artik para kendini cok daha degerli hissetiriyor. Bu da acikcasi oyunun oynanabilirligi arttirmis. Eskiden zebil gibi paraa birikiyordu bu da insani oyundan sogutuyordu. Darisi monarch pointlerin ve teknoloji sistemininde basina.
[+] 2 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bi ingiltere açayım dedim. Baktım 3-5 bonus ve 3-5 yeni şehir dışında hala aynı oyunu oynuyorum. Harbiden dlc var mı yok mu hiç hissedemedim. Third Rome'daki Rus ve Ortodox yeniliklerine kıyaslayınca bomboş demek bile az kalıyor. Bildiğin çöp bi dlc olmuş. Daha fazla dayanamayıp bastım iadeyi. Gidişat kötü valla.
Sic Parvis Magna
Ara
Dlc nin bencede pek ekledigi birsey yok.Mare Nostrum ayarinda bir dlc olmus.Zaten Angklikan kilisesi saka gibi birsey olmus.Butona basip para ile stab aliyorsun baska birsey yok.
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ücretsiz verilebilecek çokta önemli olmanyan şeyleri dlc haline getirmişler.
Ara
DLC genel olarak gerçekten bir kaç buton daha eklemek dışında çok bir şey yapmamış ama bilgi paylaşımı gerçekten işe yarıyor. Bilgi paylaşımı almak zor ama çoğunlukla uygun olduğu zaman kendileri teklif yapıyorlar. Aldığınızda başkent yakınındaki 2 şehirde gayet hızlı bir şekilde yayılıyor. Mesale fransadan kolonicilik paylaşımı almak için onun borcunun bitmesini bekledim. Sonra kendi paylaştı. Neden onun borcu var diye bana bilgi paylaşımı vermediğini anlamadım.
[+] 1 üye metmen nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Öncelikli ilk izlenimi normal claim atmanın bu kadar zorlastirilmisken dlc ile gelen permanent claimlerin bol keseden dağıtılması tamamen para kazanmaya yönelik bir hamle. Paradox cidden para kazanmak için çirkinleşmeye başladı. Verdiğim paraya üzülmüyorum cidden zaten oyun oynattığı saatiyle bu parayı hakemi. Ancak oyundaki bu bozulmalar beni üzüyor.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Dedenin İstanbul claimi yok mu artık oha.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
Böyle bir sistem gelirken her ülkeye özel görev eklenmemiş olması sıkıntılı bir durum, görevi olmayanlara gereksiz dezavantaj oluyor.
Ara
Ben DLC’ yi yüklemedim ama güncellemeden sonra oyunun ilerlerlemesi çok basitleşti. Balkanlarda ve anadoluda core elde edebiliyoruz. Ta ilk zamanlardaki gibi oldu. Osmanlı tekrar hızlı bir şekilde büyüyor. 1456’lara geldim. Kısa sürede farklı olduğunu anladım.
Ara
(22-03-2018, 13:53)Voidian : Böyle bir sistem gelirken her ülkeye özel görev eklenmemiş olması sıkıntılı bir durum, görevi olmayanlara gereksiz dezavantaj oluyor.

Ben Kızılderili dışında bir şey oynamadığım için Avrupa'daki değişiklikler ile ilgili yorum yapamayacağım.
Ancak bizim burda aynı tas aynı hamam.DLC varmış yokmuş fark-etmiyor.
Bilgi paylaşımı ve yenilikçilik desen Level 1 teknolojide başladığımız için böyle bir lüksümüz yok.
Görev sistemi herkeste aynı.Genelde ordu bas development arttır tarzı.Onda da çok bir avantaj elde edemiyorsun.

Kuzey amerika oyunun en çok dışlanan bölgesi.Ne formlayabileceğiniz bir ülke var.Ne gelişmek için bir şey.
Conquest of paradise dışında da buraya özgü bir şey yapılmadı.
Vanilla versiyonu 2 saat oynadım o bana yetti.Kendi modlarımla takılmaya devam edeceğim.

İyi Forumlar.

407aff3492bd977f98c710b0889ed0da.jpg
[+] 3 üye KARTAL nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bizans imparatorluğu tamamiyle jüstinyenin sınırını kurmakla ilgili tüm görevler özel görevler dışındaki görevlerede çeşitlilik verselermiş
Ara
Öncelikle eleştiri ye başlamadan önce şu konuya değinmek istiyorum DLC nin adı Rule Britannia Rule russi veya kuzey Amerika değil bu nedenle Britanya ya getirdigi yenilikleri konusmaliyiz şahsen oyundaki favori ülkem olan İngiltere ye bir eklenti çıkması beni heyecanlandırmisti fakat yetersiz içerik çıktı anglikanizim özellikleri yetersiz İngiltere ye özel birim beklemiştim Rusya daki gibi ama gelmedi onun dışında görevler hoş her ülkeye olmaması kadar doğal bişey yok adamlar taaaa Amerika'nın ortasındaki devlet bile olmayan küçük bir kabile olan cree ye özel görev mı eklesin oyunun adı Avrupa evreni çin evreni veya Afrika evreni veya Amerika evreni değil DLC birkaç değişiklik ile gayet güzel olabilirmiş bir de fiyatı 14 TL olsaymis
Ara
İlk izlenimliği kalmadı ama yine de burada yazayım. Yeni görev sistemi eskisinden daha iyi gibi gelmişti başta ama oynadıkça farkediyorsun ki oyun felaket tekdüze olmuş. AI sürekli aynı sıradan gidiyo, oyuncu sürekli aynı sıradan gidiyor. Sp için konuşuyorum, oyunum sadece görev çizgisini takip etmekten ibaret oldu.
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(23-03-2018, 00:47)aegon : onun dışında görevler hoş her ülkeye olmaması kadar doğal bişey yok adamlar taaaa Amerika'nın ortasındaki devlet bile olmayan küçük bir kabile olan cree ye özel görev mı eklesin oyunun adı Avrupa evreni çin evreni veya Afrika evreni veya Amerika evreni değil
Mission yapmaya gelince oyun Avrupa evreni oluyo da dlc satmaya gelince taaaa Amerika'nın ortasındaki devlet bile olmayan küçük bir kabile olan cree ye özel dlc satmayı biliyorlar. Geçin bu lafları. Bomboş bi dlc çıkarmış adamlar. Düpedüz ortada. Sözde İngiltere dlc'si ama İngiltere'nin oynanışında bile doğru düzgün bi değişiklik yok. Para ver bonus al mevzusu işte.
Sic Parvis Magna
Ara
(23-03-2018, 00:47)aegon : Öncelikle eleştiri ye başlamadan önce şu konuya değinmek istiyorum DLC nin adı Rule Britannia Rule russi veya kuzey Amerika değil

+İmmersion pack'in ne demek olduğunu biliyorum.

Alıntı:bu nedenle Britanya ya getirdigi yenilikleri konusmaliyiz şahsen oyundaki favori ülkem olan İngiltere ye bir eklenti çıkması beni heyecanlandırmisti 

+Getirdiği yenilikler dev diary'de elli defa anlatıldı yukarda da arkadaşlar yazmışlar.

Alıntı:Fakat yetersiz içerik çıktı anglikanizim özellikleri yetersiz İngiltere ye özel birim beklemiştim Rusya daki gibi ama gelmedi 

+Yetersiz içerik çıkması çok doğal çünkü immersion pack.Expansion değil.

Alıntı:onun dışında görevler hoş her ülkeye olmaması kadar doğal bişey yok adamlar taaaa Amerika'nın ortasındaki devlet bile olmayan küçük bir kabile olan cree ye özel görev mı eklesin oyunun adı Avrupa evreni çin evreni veya Afrika evreni veya Amerika evreni değil 

+Oyunun adının anlamını biliyorum ama öğrettiğin için sağol yinede.Göreve gelirsek,oyunun başından beri Avrupa'nın görev havuzunun diğer bütün alanlardan kat be kat büyük olduğu açık.Şimdi sen kalkıp tekrar avrupa'ya içerik çıkarırsan ben üzülürüm.Çünkü oyun bana göre Avrupa'dan ibaret değil.Mandate of heaven dışında asya'ya eklenen var mı ? yok.CoP dışında yerlilere eklenen bir şey var mı ? yok.

+İçerik çıkarırken bölgelerin oynanma zamanlarına kesinlikle bakmıştır Paradox.Herkes Avrupa'da oynadığı için daha çok içerik gelmesi kadar doğal bir şey yok bunu da eleştirmiyorum.Güney Amerika'da bile ülke formlanabilirken üste dlc ile olmasa da güncelleme ile bile bakılmaması can sıkıcı.

Alıntı:Amerika'nın ortasındaki devlet bile olmayan küçük bir kabile olan cree ye

+Diğer yorumlarına kızmadım da buna kızdım.Çünkü sen devlet bile olmayan küçük kabile derken Kızılderili Tarihi konusundaki bilgisizliğini dışa vuruyorsun.Zaten onların yaşayışı bizim aklımızdaki devlet yapısına uyan bir yapıda değil.

+Kuzey Amerika'daki ilk yerleşimciler Kızılderililerin yardımları sayesinde hayatta kaldı.Onlardan mısır ekmeyi öğrendiler.Kendi getirdikleri tohumların hiçbiri işe yaramıyordu.İlk zamanlarda hoş ilişkilere sahip olan bu iki topluluk,nüfusu artan Avrupalıların bitmek bilmeyen toprak talepleri yüzünden düşman oldular.

+Kızılderili geleneği daha çok sözlü olduğu için günümüzdeki gibi bir devlet yapısından bahsedilemez.Ayrıca kabile şeklinde yaşadıkları ve doğaya oldukça saygılı bir kültürün varlığı onların gelişimini yavaşlatmıştır.Çünkü büyük düşmanlıkların olmayısı silah teknolojisini önemsememelerine kendi hallerinde devam etmelerini sağlamıştır.

+Avrupalılar geldikten sonra ata binmeyi silah ateşlemeyi öğrenmişler,sonrasında kendi toprakları için mücadele etmişlerdir.Tarih günümüze kadar süren bir Kızılderili mücadelesini bize göstermektedir.Sürekli yerlerinden sürülen,misyonerlik faaliyetleri nedeniyle aşağılanan bir topluluk var.

+Sana şu kitabı önereceğim,bir de link vereceğim.

0001694971001-1.jpg

https://www.wikiwand.com/en/History_of_N...ted_States
https://www.wikiwand.com/en/Confederate_..._Territory
https://www.wikiwand.com/en/Five_Civilized_Tribes

Alıntı:DLC birkaç değişiklik ile gayet güzel olabilirmiş bir de fiyatı 14 TL olsaymis

+Paramız gün geçtikçe dolar karşısında eriyor.Yapacak bir şey yok.Şimdi steam'e KDV gelmesi muhabbeti de var.
Devletimiz sağolsun bizi çok düşünüyor.
[+] 1 üye KARTAL nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben kdv geldi diye biliyorum.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.