Forum Gazetesi #104 [05/07/2021] - Röportaj: Attila the Hun

ykHv9XD.png
FORUM GAZETESİNİN 104. SAYISINA HOŞ GELDİNİZ.
SENATO TARAFINDAN HAZIRLANMIŞTIR.
05 TEMMUZ, 2021

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
MANŞETLER

Ekran Görüntüsü Etkinliği: Temmuz 2021
Ekran Görüntüsü Etkinliğinde Temmuz ayı için katılımınız bekleniyor.

Satranç Turnuvası: Temmuz 2021
Satranç Turnuvasında Temmuz ayı için katılımınız bekleniyor.

Strategyturk Yaz Festivali 2021
Strategyturk Yaz Festivali altında etkinlikleri bu konu altından takip ederek katılabilirsiniz.

28. Dönem Aedile Alımları
Strategyturk Forumları 28. dönem aedile alımları başladı. Bu konu altından katılımlarınızı sağlayabilirsiniz.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png

STRATEJİST
Strateji dünyasında geçtiğimiz hafta.

Vic3 - Çıkar Grupları
Victoria 3 günlüklerinde bu hafta siyasete giriliyor, çıkar gruplarından bahsediliyor.

HoI4 - İkmal Akışı, Motorizasyon ve Yüzen Limanlar
Hearts of Iron IV geliştirici günlüklerinde bu hafta ikmal sistemindeki değişiklikler tanıtılıyor.

CK3 - Kültür, Mezhep ve Unvanlarda Renk Ayarı
Crusader Kings III geliştirici günlüklerinde bu hafta kültür, mezhep ve unvanlardaki renk değiştirme ayarı tanıtılıyor.

Rome II - Janos Gaspar ile Rome II'ye Dair
Total War, Steam 2021 Yaz İndirimleri kapsamında Total War: ROME II'de çalışmış isimlerden Janos Gaspar ile bir söyleşi paylaştı.

Shogun - Mike Simpson ile Shogun'a Dair
Total War, Steam 2021 Yaz İndirimleri kapsamında Shogun: Total War'da çalışmış isimlerden Mike Simpson ile bir söyleşi paylaştı.

Empire - Guy Davidson ile Empire'a Dair
Total War, Steam 2021 Yaz İndirimleri kapsamında Total War: EMPIRE'da çalışmış isimlerden Guy Davidson ile bir söyleşi paylaştı.

Hearthstone - 20.8 Yaması
Hearthstone için 20.8 yaması çıktı.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
ÖNE ÇIKANLAR
Sizler için seçtiklerimiz.

Hunt: Showdown
@Craetus tarafından açılan konuda Hunt: Showdown oyunu tanıtılıyor.

Civ6 - Multiplayer: Temmuz 2021
@Rzenma tarafından açılan Civ6 - Multiplayer Temmuz ayı etkinliğine bu konu altından kaldırabilirsiniz.

Grant Theft Horse Rustler 
@Takeda Akane tarafından açılan konuda Grant Theft Horse Rustler oyunu tanıtılıyor.

Yedi Ölümcül Günahın Tarihi 
@Duman tarafından hazırlanan konu Yedi Ölümcül Günah'ın tarihine odaklanıyor.

EZfZEwA.png
ÜYE RÖPORTAJI
@Attila the Hun ile röportaj.

Bize kendini tanıtabilir misin?
@Attila the Hun: Adım Ahmet, strateji oyunlarını seven biriyim ve İzmir'de yaşıyorum.

Strategyturk ile tanışman nasıl oldu?
@Attila the Hun: Oynadığım strateji oyunlarından birinin rehberlerine rastlamıştım. Hangisi olduğunu tam hatırlamıyorum ama sanırım EU4'tü.

Strategyturk'te kalıcı olmana sebep olan şeyler nelerdi?
@Attila the Hun: Çoğu forumda bugün bile gördüğümüz 2000'lerin başından kalma arayüzlerin aksine Strategyturk fazlasıyla kullanıcı dostu. Üstüne zihnimdeki "katı yönetici" imajını Strategyturk'te üyelerle kaynaşan ve yegâne görevi kavga ayırıp moderasyon yapmak olmayan yöneticilerin kırmasıyla buraya iyice ısındım.

İlk oynadığın strateji oyunu neydi? Son zamanlarda hangi oyunları oynuyorsun?
@Attila the Hun: Oynadığım ilk strateji oyunu babamın gösterdiği Age of Empires'tı. O zamanlar deli gibi oynuyordum. Daha ayrıntılısını ararken önce Total War sonra da Paradox oyunlarına ulaştım, bu arayışımın John Tiller oyunlarıyla zirveye ulaştığını söyleyebilirim. Son zamanlarda John Tiller oyunları ve MTGA oynuyorum. Yarım bıraktığım Morrowind'i nihayete erdirmeye niyetlendim ama bakalım.

Favori strateji olan ve olmayan oyunun hangisi? Neden?
@Attila the Hun: Favori strateji oyunumu belirlemekte zorlansam da birçok yönden bendeki yeri ayrı olan Age of Empires olabilir. Strateji olmayan favori oyunum ise 10 yıldan uzun süredir hâlâ arada sırada oynadığım Mario Kart Wii. Coconut Mall'da ilk günkü heyecanla yarışıyorum.

Oyunlar dışında ne tür hobilere sahipsin? En sevdiğin yemek?
@Attila the Hun: Tarihle, özellikle de askerî tarihle ilgilenmeyi seviyorum. Bir de diller ve etimolojiye ilgim var, birbiriyle alakasız görünen kelimelerin etimolojik bağlantılarını tabiri caizse kazıp çıkarmak büyük zevk veriyor. Yemeğe gelince, içine patlıcan giren her yemek güzeldir.

Üyelerimize özellikle önermek istediğin bir kitap, film, dizi veya müzik grubu var mı?
@Attila the Hun: "Sofie'nin Dünyası" özellikle önerdiğim bir kitap. Felsefenin aslında hayatla ne kadar içli dışlı olduğunu ve filozofların isimlerini ezberlemekten ibaret olmadığını gözler önüne seriyor. Favori filmlerimden biri olan "The Good, the Bad, and the Ugly" başından sonuna kadar harikadır, oyuncuların sustuğu ve görselliğin konuştuğu filmleri bulmak bugünlerde gerçekten güç. Akira Kurosawa'nın "Ran" filmi de beni çok etkilemişti. Önerebileceğim müzik gruplarının başında MFÖ var, müzik kaliteleri bayağı değişebilse de (çok sayıda deneysel parçaları var ve bazıları pek başarılı sayılmaz) iyi albümleri gerçekten sağlam.

Forumda açtığın çok çeşitli konuların var, gelecekte benzer veya farklı ne gibi çalışmalar göreceğiz?
@Attila the Hun: Elimin değdiği her oyun için ne şekilde olursa olsun katkı sağlamaya çalışıyorum. Onun dışında Boshin Savaşı ve Satsuma Ayaklanması konularıyla hafiften giriş yaptığım Tarih Forum'daki konularımı arttırmayı hedefliyorum. Japon tarihi ve modern tarih hususunda konular görebilirsiniz, özellikle de Japon tarihi konusunda büyük projelerim var, Japon tarihi sevenler takipte kalsın. Spoiler: Takeda süvarileri yolda.
Firaxis Forumları ekibinde hayat nasıl? Üyeleri Firaxis Forumları kategorisinde yeni neler bekliyor?
@Attila the Hun: Gayet güzel, Civilizations VI'nın son yama notlarını çevirdik ve sıradaki Firaxis oyununu beklemeye koyulduk. Hem Civilizations VI hem de daha eski Firaxis oyunlarının bölümlerinde üyeleri gerek rehberler gerekse diğer içerikler bekliyor.

@Takeda Akane: Nickin nereden gelmekte?
@Attila the Hun: Nickim Avrupa Hunları hükümdarı Atilla'dan geliyor.

@Wellfares: İsminin aksine konar göçer yaşam tarzından ziyade yerleşik bir hayatı tercih eder misin?
@Attila the Hun: Evet, hayatın evde olduğunu düşünenlerdenim. Aslında nickimdeki şahsiyetle çok benzer yanım olduğu söylenemez.

@korkusalan: En sevdiğin strateji oyunu?
@Attila the Hun: Sevdiğim hayli oyun var ama illa bir seçim yapmam gerekse yukarıda da belirttiğim gibi Age of Empires derdim.

@elefsar: Dîvan edebiyatında en sevdiğin şair kimdir, beyit nedir?
@Attila the Hun: Divan edebiyatında birkaç paragraf değerindeki öğretici sözlerin bir avuç mısrada ifade edilmesi çok hoşuma gidiyor. Bâkî ve Fuzûlî gibi klasik şairleri seven çoktur, ben de çok severim. Ama Türkçede aruzun doruk noktası olarak gördüğüm Yahya Kemal Beyatlı'nın favorim olduğunu söylesem yanlış olmaz. Sevdiğim şairlerden bir diğeri olan Nâbî'den bir berceste:

İlm bir lücce-i bî-sahildir
Anda âlim geçinen câhildir

@Takeda Akane: Ben bir soru daha sormak istiyorum; en sevdiğin RPG nedir?
@Attila the Hun: Açıkçası pek oyun bitirici olmadığım ve son zamanlarda oynadığım RPG'leri henüz bitiremediğim için cevap vermekten çekiniyorum. Muhtemelen bilgisayar oyunlarını kastettin ama ben masaüstü rol yapma oyunu olan Dungeons & Dragons'ı söyleyeceğim.

@Rzenma: Firaxis gibi çalışkan ve başarılı forum ekibinin bir parçası olmak nasıl bir duygu?
@Attila the Hun: Güzel bir duygu, ekip arkadaşlarım da hiç fena değil.

@Ragnvaldr: Attila mı Atilla mı?
@Attila the Hun: Attila. Daha önceden "Atilla the Hun" olarak kullanıyordum ama "the Hun"un İngilizce bir ifade olmasına rağmen Atilla'nın Türkçe kullanımına göre yazılması tutarsızlığa sebep oluyordu, bu yüzden "Attila" olarak kullanmaya başladım. Bana "Attila" da "Atilla" da diyebilirsiniz, "Attilla" demeyin de. :smile:

@Dothor_: Neden Attila?
@Attila the Hun: Nick seçmem gerektiğinde Türk hükümdarlarından birini seçmek istemiştim ve nedenini tam olarak hatırlamamakla birlikte Atilla'yı seçtim. Artık beni pek yansıttığını düşünmüyorum ancak bu nicki benimsedim ve kendimi başka bir nickle hayal edemiyorum. Yalnız hakikaten nickim hakkında bu kadar soru beklemiyordum.

@PCOyun: DnD'de geçmiş karakter tercihlerine seni iten neydi?
@Attila the Hun: İtiraf etmem gerekirse Brarstod'u seçmemin öyle komplike bir nedeni yoktu, "Bi' bakayım rogue nasılmış" demem sonucunda ortaya çıktı. Zandon ise dışarıdan sıradan görünse de biraz daha çeşni katmak istediğim bir karakterdi fakat senaryonun niteliği bu olanağı ortadan kaldırdı. Bu defa daha hatırlanabilir bir karakter yapma maksadındayım.

@Selene: Dnd 5e kitapları arasında favori üçünü sıralayabilir misin?
@Attila the Hun: 1. Player's Handbook 2. Dungeon Master's Guide 3. Monster Manual. Üzgünüm ama orijinal bir cevap veremeyeceğim, zira üç ana kitap dururken başkalarını listeye almam.

@Selene: Mlp'de "iyi" karakterlerin gerçek yüzünü görmeyi ne zaman başaracaksın?
@Attila the Hun: Aslında aynı soruyu benim sana yöneltmem gerekirdi, Celestia'nın sandığın gibi biri olmadığını ne zaman kabul edeceksin?

@Selene: Forumda nasıl senin gibi çok ileti atılabilir?
@Attila the Hun: Tarih Forum'da beğendiğim fotoğrafları neredeyse her gün paylaşıyorum. Açılan konular ilgilendiğim hususlarla alakalıysa (ki genelde öyle oluyor) içeriğine takılmadan ileti giriyorum. Girdiğimiz her iletini münazara iletisi niteliğinde olmasına gerek yok, basitçe duygu ve düşüncelerimizi de dile getirebiliriz. Bunu göz önünde bulundurarak ileti girmeye başladığımdan beri günlük ileti sayım gitgide artmaya başladı.

@Mabella: Yengen>Kumru gerçeğini kabul ediyor musun
@Attila the Hun: Yengenin ne olduğunu Google'dan öğrendiğimi söylesem İzmirli olduğuma inanmazsınız, değil mi? Kumruyu çok nadir yiyorum ama simit (hayır, simide "gevrek" demiyorum) alınırken yanına boyoz alınmazsa olmaz.

@Onur34: LoGH’da Fezzan hakkında ne düşünüyorsun?
@Attila the Hun: Gerçek hayattaki malum örgüt gibiler ama korkutucu olan şu ki LoGH'un aksine gerçek hayatta insanların beynini yıkamak için toksik maddelere ihtiyaç bile yok. Ayrıca, gezegenimde Fezzanlı şapkası görmektense İmparatorluk üniforması görmeyi yeğlerim.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
HAFTANIN KULÜBÜ

JkAks4V.png
STRATEGYTURK SATRANÇ KULÜBÜ

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
HAFTANIN SÖZÜ

İyi bir feda doğru olan değil, rakibi şaşırtıp karmaşaya itendir. - Rudolph SPIELMANN

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
FORUM İSTATİSTİKLERİ

İleti Sayısı
233813 (+872)

Konu Sayısı
17485 (+67)

Üye Sayısı
7649 (+34)

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
SON
FORUM GAZETESİ #104
STRATEGYTURK'ÜN TÜM ÜYELERİNE TEŞEKKÜRLER.
« GERÇEK ROMALILAR İÇİN GERÇEK ROMA GAZETESİ »

[+] 1 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Attila the Hun dnd sorusunda 3 temel kitap harici cevap vermen gerekse ne derdin? Ve gün gelecek sen de Celestia'nın demir yumrukla hükmeden bir mutlak monark olduğunu anlayacaksın çünkü gerçek bu.
Ara
1. Tasha's Cauldron of Everything 2. Xanathar's Guide to Everything 3. Volo's Guide to Monsters. Goblin oynamak istediğim için Volo's Guide to Monsters içimde ukde kaldı.

Seni aynı anda hem sürgün edip hem de hapsettiğinde aynı şeyleri söyleyebilecek misin bakalım?
IbnE9P2.gif
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.