Forum Gazetesi #23 [04/07/2016] - Röportaj: Snyk

NjOCOxd.png

ay%C4%B1ra%C3%A7.png

(Forumda yer alan güncel olaylar)

Acta Septimana gazetesi okunabilirliği arttırmak için tasarımını değiştirdi. Yazıların daha kolay okunması için arkaplan rengi beyaz olarak değiştirildi. Dahası başlık tasarımları değiştirildi. Manşet tasarımları daha çok sadeleştirildi. Forum logosu ve ikonu yeniden birlikte. "Tarihte Bugün" ve "Adım Adım" adında başlıklar eklendi.

10 Haziran tarihinde başlayan 7. Dönem Sorumlu Alımları 1 Temmuz tarihinde sona erdi. 7. Dönem Sorumlu Alımlarında Aedile olmak için 20 günde 10 forum üyesi başvurdu. Yaklaşık 1 ay sürecek olan deneme sürecinden sonra kimlerin Aedile olacağını göreceğiz.

Her yıl düzenlenen Steam Yaz İndirimleri 12 günün ardından bugün yani 4 Temmuz tarihinde sona eriyor. Bu yıl strateji oyunlarında %10'dan %85'e kadar indirim vardı. Eğer bu yıl indirimleri kaçırdıysanız Steam 2017 Yaz İndirimleri'ni kaçırmamanızı öneririz.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png

(Forum istatistikleri ve istatistiklerin geçen haftaya göre oranı)

34,412 İleti (596 İleti Artışı)
2,468 Konu (51 Konu Artışı)
749 Üye (16 Üye Artışı)
Ortalama günlük yazılan yorumlar: 96
Ortalama günlük açılan konular: 6 
Ortalama günlük üye kayıtları: 2

ay%C4%B1ra%C3%A7.png

(Forumda yer alan strateji tablarının en çok yorum alan konuları)

EU4 - İmparatorluklarınız (1,060 Yorum)
Tüm istatistiklerde birinci konudur. Üyeler bu konuda imparatorluklarının özet niteliğine sahip görsellerini paylaşabilir.

COH2 - Genel Sohbet (18 Yorum)
Company of Heroes 2 bölümünün genel sohbet konusudur.

Medieval : Total War - Ekran Görüntüleri (29 Yorum)
Medieval: Total War bölümünün ekran görüntüleri konusudur.

Civ 5 - İndirim Takip Konusu (17 Yorum)
Civilization V indirim takip konusudur.

AoM : Gameranger Multiplayer Etkinliği (33 Yorum)
Age of Mythology oyunu için düzenlenmiş bir etkinlik konusudur.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png

(Forum gazetemizin yayınlandığı tarihlerde yaşanan tarihi olaylar)

4 Temmuz 1918 Osmanlı Padişahı VI. Mehmet tahta çıktı.
4 Temmuz 1546 III. Murat doğdu.
4 Temmuz 1549 Barbaros Hayreddin Paşa öldü.
4 Temmuz 1924 Antalya'nın düşman işgalinden kurtuluşu.
4 Temmuz 1187 Selahaddin Eyyubi Haçlılar Hittin'de bozguna uğrattı.
4 Temmuz 1810 Fransa Amsterdam'ı işgal etti.
4 Temmuz 1776 Amerika'nın bağımsızlığını ilan etmesi.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png

(Her hafta yapılan röportajların yayınlandığı bölüm)

Snykdel ile soru-cevap

command / Öncelikle ilginiz için teşekkürler.
Snykdel / -Her zaman.

Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?
-İsmim Barış, doğma büyüme İstanbullu olmama rağmen son bir kaç yıldır Muğla'da yaşıyorum. Mümkünse gelecek yıl Avrupa'da sanat/tarih okumayı planlıyorum.

Sanırım yapı olarak neşeli bir insansınız bu yorumum hakkında doğru muyum ve ne durumlarda sinirlenirsiniz?
-Genelde işlerle fazla dalga geçtiğim söylenir. Olabilir, bilemiyorum. Komik veya neşeli olduğunu düşünen birisinin "çok komiğimdir" demesi biraz ironiye kaçar herhalde. Sinir konusunda ise, "normal" bir insanın sinirini taşıdığımı düşünüyorum. Spesifik şeylere nefret duymak/sinirlenmek için bir neden görmüyorum.

Strateji oyunlarını neden seviyorsunuz?
-Strateji oyunlarından ziyade strateji oluşturumunun özgürlüğüne olanak sağlayan oyunlar demek daha doğru olur. Cevap da sorunun kendisinde gizli oluyor böylelikle; "Özgürlük"

Forumda bu noktaya ulaşmanızdaki sırrı bize verebilir misiniz?
-Türk komünitesinde hakim olan "adminlik çogzel bi şey, x bölümün x moduyum bakın" anlayışını saçma bulmamdır herhalde. Ha, bir de düzene karşı inancım.

Forum içerisinde en gülünç ve acı hatıralarınız nedir?
-Kendi açımdan, hatırlayamıyorum. Görmüş olduğum gülünç olaylar var ancak isim vermesi ne kadar doğru olur tartışılır. Kuba ile Cuba'yı karıştırıp fazlası ile emin bir tavırla karşısındakiyle it dalaşına girmesinin ardından kendisine olan "bu çocuk olur" inancımı kaybetmiştim diyelim. Onun bütün mesajları gülünç/acı denilebilir zaten.

Biliyorsunuz StrategyTurk 1. yaşını dolduruyor bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
-Başarılı olmasına rağmen gerektiği önemi göremiyor. Gelecek yıllarda daha çok strateji severi kaliteli bir platform ile tanıştırmak umudu ile diyelim. Merak etmeyin:
2l4x4j.gif

StrategyTurk forumu sizin için ne ifade ediyor?
-Türk forum anlayışının dışına çıkış. Zamanla kaliteden ödün vermek yerine kalite kazanımı.

StrategyTurk forumunda gördüğünüz eksiklikler nelerdir?
-ST'den çok Türk oyuncu kitlesinde bir eksiklik var. Akıldaki soruların nasıl değerlendirilebileceğini bilmiyoruz maalesef. Adam gidip, admininin sadece crack arayışı için ayda bir uğradığı falanca forumun falanca bölümünde soru sormayı doğru bulabiliyorsa sıkıntı büyüktür.

Eklemek istedikleriniz veya söylemek istedikleriniz var mı?
-Bu zamana kadar foruma küçüklü büyüklü katkıda bulunmuş herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png

(Her hafta yazılan makalelerin yayınlandığı bölüm)

Mobil Strateji Oyunları: European War III : Commander (Yazar: command)

Üyelerimizden yani sizlerden gelen bir makale olmadığı sürece devam edeceğim Mobil Strateji Oyunları makaleme hoşgeldiniz umarım severek okursunuz. İlk makalemde baz alınan oyun başlıkta gördüğünüz gibi European War III : Commander.

Oyunu birkaç dakika içinde telefonunuza veya tabletinize yükleyip oynamaya hemen başlayabilirsiniz. Oyunun başında sizi oyunu özetleyen bir sinematik bekliyor. Şahsen bende tam olarak sinematiği izlememiştim makale için izlemiş bulundum. Sizi oyunun ana ekranında 6 buton bekliyor ancak biz New Game, Load Game ve Commander butonları ile içli dışlı olacağız. New Game ve Load Game butonlarını herkes bilir zaten biz Commander butonuna gelelim. Sizin bir komutanınız var ve onu kazandığınız savaşlardan aldığınız madalyalar ile geliştirmeniz lazım. Yazıya şöyle bir göz gezdirdimde teknik detaylar ile devam edersem makale sıkıcı olmaya başlayacak en iyisi ben oyunun modlarını anlatayım. Oyunun dört modu bulunuyor: Empire, Campaign, Conquest, Multiplayer şimdi bunları anlatacağım.

Empire modunda madalyalar ile açabileceğiniz ülkeler bulunuyor. Bu ülkerin çeşitli bölümleri bulunuyor. Empire modunda 8 ülke bulunuyor yani Empire modunu bitirmeye heves ettiyseniz meşakkatli bir dönem sizi bekliyor demektir.
Campaign Modu tıpkı Empire modu gibi ancak ülkeleri değil savaşları ve kıtaları baz alıyor. Nasıl yani Campaign kendi içinde üçe ayrılıyor şu şekilde: European, North America, Asia. Belirttiğim bu kıtaların içinde o kıtaların içinde yaşanmış savaşlar yer alıyor. Kıtalarda yaşanan savaşları 50 madalya ile açarak oynayabilirsiniz. Bu moda heves ettiyseniz tıpkı Empire modundaki gibi sizi meşakkatli bir dönem bekliyor.
Conquest modunda yine üç kıta bulunuyor: European, North America, Asia. 30 Madalya karşılığında oynamak istediğiniz bir ülkeyi açıp onun bulunduğu kıtayı fethetmeye başlayabilirsiniz.
Multiplayer modu sanırım yapımcılar tarafından devre dışı bırakılmış çünkü bende çalışmıyor.

Oyun sıra tabanlı bir oyun ve internete gerek kalmadan oynayabiliyorsunuz yani yolculukta, boş vaktinizde heryerde oynayabilirsiniz. Oyuna gelelim oyunda birliklerinizi gemilere bindirip çıkartma yapabilir, düşman birliklerini savaş uçaklarınız ile beraber bombalayabilir, topçu birlikleri ile beraber yakın mesafeli birlikler size karşılık bile veremeden yok edebilir, ele geçirdiğiniz bölgelere hendek kazarak düşmana karşı güçlü bir savunma kurabilir, kale kurarak birliklerinize kalenizde bulunan topçu birliği ile destek verebilir, bölgenize yapılan hava saldırılarını bölgenize yerleştirdiğiniz uçaksavar ile engelleyebilir, birliklerinizi saldırı sanatı ve savunma sanatı destekleri ile geliştirebilirsiniz. Bunlar normal bir strateji oyununa göre normal olabilir ancak bir mobil strateji oyununa göre bence çok iyi özellikler. Ben burada makalemi sonlandırayım umarım makalemi beğenmişsinizdir.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png

Snykdel'e ilgi ve alakası için teşekkür ederiz.

NErraO.png Ybrrn6.png 81DDqa.png

[+] 6 üye command nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hoş olmuş, istatistiklerdeki hatayı düzelttim. Teşekkürler.
Muhteşem olmuş.

Ara
Güzel olmuş lakin keşke başlıklar büyük harfle başlasaymış daha iyi olurmuş.
Sinkaf-ül Tertibat
Ara
Ellerine sağlık.
n20GdM.png
Ara
Ellerine sağlık, güzel olmuş.
Ara
Stratejist kısmını, en çok yorum alan konu gibi haftadan haftaya değişmeme olasılığı yüksek içerikten oluşturmak yerine bir önceki konuda belirttiğim gibi twitter hesabından son 1 hafta içerisinde oyunlara yönelik yapılan paylaşımların derlendiği bir yer olabilir.
on numara ortak eline sağlık :)
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.