Forum Gazetesi #41 [27/03/2017] - Röportaj: ZenderX

G3VOly.png
Forum gazeteniz Acta Septimana'nın 41. sayısına hoşgeldiniz.
Strategyturk Forumları Senatosu tarafından hazırlanmıştır.
27/03/2017

Manşet
Geçtiğimiz haftadan önemli gelişmeler.

[Mart 2017 Satranç Şampiyonu: fodunkiran]
Strategyturk Satranç Turnuvalarının Mart ayağı tamamlandı, mağlubiyetsiz şampiyon üyelerimizden fodunkiran oldu.
Kendisini tebrik ediyoruz.

[Imperium Etkinlikleri #4: Dawn of War]
Imperium Etkinliklerinin dördüncüsü başladı.
Nisan ayı içerisinde Dawn of War bölümünün geliştirilmesine katkı sağlayan üyeler Imperium kazanabilecek.

[StarCraft: Remastered Duyuruldu]
Halen milyonlarca kişi tarafından oynanan RTS klasiği StarCraft'ın Remastered sürümü duyuruldu.
StarCraft: Remastered'a dair bilgileri yeni bilgiler geldikçe sizlerle paylaşacağız.

[Total War'dan Geri Sayım!]
Total War resmi sitesinden 31 Mart tarihine doğru bir geri sayım başlattı.
Daha önceleri 31 Mart'taki EGX Rezzed konferansında 'Warhammer'ın geleceğine dair' duyuru yapacaklarını belirtmişlerdi.

Stratejist
Strateji dünyasından haftalık satır başları.

[Dawn of War III Birim Tanıtımları: Trukk]
Bir Trukk vasıtasıyla havaya bir birim yeşilderili fırlatmaktan daha orkça ne olabilir? Havaya 2 birim yeşilderili fırlatmak.
Dawn of War III'te ork ırkının birimlerinden Trukk tanıtıldı.

[Crusader Kings II: DLC Görüş Anketi]
Crusader Kings II geliştirici günlüklerinde bu hafta Paradox DLC odaklı anketinin sonuçlarını açıklamış.
Sunset Invasion'un en kötü DLC olduğu böylelikle resmileşti.

[Hearthstone - Un'Goro'nun Elementalleri]
Hearthstone'a gelecek olan Journey to Un'Goro eklentisi kapsamında mevcut birçok kart Elemental tagı almış.
Altında Elemental yazıyor olması hala Magma Rager'i oynanabilecek bir kart haline getirmiyor.

[Civilization VI: Persler]
Civilization VI'a DLC ile eklenecek uygarlıklardan Persler ve liderleri Büyük Kiros tanıtıldı.
Bu uygarlık oyuna Persian & Macedon Civilization Pack eklentisiyle eklenecek.

[Europa Universalis IV: Diplomatik Makroyönetim]
Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta oyuna Mandate of Heaven eklentisiyle eklenecek olan diplomatik makroyönetim mekaniği tanıtılmış.
Diplomasi yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

[Civilization VI: Makedonya]
Civilization VI'a gelmesi beklenen DLC uygarlıklarından Makedonya ve lideri Büyük İskender tanıtıldı.
Deluxe kullanıcıları bu DLC'ye bedava bir şekilde erişebilecek.

[Civilization VI: Yeni Uygarlık Paketi ve İlkbahar 2017 Yaması]
Civilization VI'a Persler ve Makedonyalıları içeren yeni bir eklenti geleceği duyuruldu.
Bu eklentiyle birlikte çok sayıda denge değişikliği, multiplayer geliştirmesi ve hata giderimi içeren bir de İlkbahar yaması gelecek.

[Dota 2 - 7.04 Yaması]
Dota 2'ye 7.04 yaması geldi.
Önemli değişiklikler arasında Lifestealer'in temel hasarının 2 azalması gibi hususlar var.

[Stellaris - Grafik ve Arayüz Değişiklikleri]
Stellaris geliştirici günlüklerinde bu hafta 1.5 Banks yamasına dahil bazı görsel geliştirmelere dair bilgi veriliyor.
1.5 Banks yaması ve Utopia eklentisi 6 Nisan'da çıkıyor, eklentinin 31 Türk Lirası olması bekleniyor.

[Hearthstone - Decorating Stormwind]
Hearthstone Tavern Brawl'larında bu hafta yapayzekaya karşı mücadele ediyoruz.
Desteye birkaç Ooze koyarak kazanabilen bu brawl'da kazandığınız ilk maç Journey to Un'Goro paketi veriyor.

[Dawn of War III - Soru Cevap]
Dawn of War III'ün çıkışına kısa bir zaman kala akılda kalan soru işaretlerini yoketmek amacıyla soru-cevap seansı yapılmış.
Serinin önceki oyunlarından beğendiğiniz mekanikler varsa o mekaniklerin yeni oyunda neden olmadığı bu konuda yazıyor.

[StarCraft: Remastered - Soru Cevap]
StarCraft: Remastered'in duyurulmasıyla birlikte geliştiriciler bir soru cevap etkinliği gerçekleştirmiş.
Remastered sürümde oyun mekanikleri aynı bırakılmakla birlikte genellikle görsel geliştirmelerde bulunulmuş.

Takvim
Neye kaç gün var?

iPad için Rome: Total War - Barbarian Invasion'un çıkmasına 1 gün var.
Ekran Görüntüsü Etkinliği'nin oylama sürecinin bitmesine 4 gün var.
Total War'ın geri sayımının bitmesine 4 gün var.
Stellaris: Utopia'nın çıkmasına 10 gün var.
Europa Universalis IV: Mandate of Heaven'in çıkmasına 10 gün var.
Hearthstone: Journey to Un'Goro'nun çıkmasına 10 gün var.
Dawn of War III'ün çıkmasına yaklaşık 30 gün var.

Üyelerle Röportaj
ZenderX ile röportaj

Acta: Öncelikle kendini bize tanıtır mısın? Hayallerin neler?
@ZenderX: Adım Kaan, Bursalıyım, 18 yaşındayım ve Bursa'da Uludağ Üniversitesi'nde İngilizce Öğretmenliği okuyorum. Hayallerim.. Hayallerim, biraz klasik olacak ama tabii ki öncelikle mezun olup meslek sahibi olmak. Farklı olarak ise yabancı uyruklu biriyle (tercihen Avrupa ülkelerinden) bir evlilik kurmak. Bu bağlamda eğer gerekirse hayatımı yurt dışında sürdürmek ancak belirttiğim üzere '' gerekirse ''.

@Aytaç: Fırsatı olsa Belarus'a gider miydi?
@ZenderX: 1 ay önce sorulmuş olsa hiç düşünmeden evet diyebileceğim bir soruydu. Şimdi ise alternatifim yoksa Belarus olur tabii ama o fırsatı başka bir ülkeye gitmek için kullanabileceksem Belarus'a gitmezdim.

@PashaZade:Mitoloji ile ilgileniyor musun? En sevdiğin mitoloji nedir?
@ZenderX: Mitolojiyle sanırım ilk tanışmam yani ciddi anlamda tanışmam Age of Mythology oyunuyla oldu. Sonrasında hoşuma gittiğini farkettim, çünkü tarihle iç içeydi ve ilginç konuları, hikayeleri vardı. Orta okul dönemimde Atlantis ile ilgili kitaplar okudum, zaman zaman internet üzerinde araştırmalar yaptım. Lise yıllarımda ise o merakım sönmüştü. Şimdi ise mitoloji ile alakam yok. En sevdiğim mitoloji Yunan mitolojisidir. Sebebi derseniz, coğrafya olarak bana yakın olması, figürlerin bana daha uygun ve ilgi çekici gelmesi ( Tepegöz, Minotor, Nemea Aslanı vs.). Zaten genel olarak baktığımızda da Yunan mitolojisi biraz daha popüler.

Acta: Çok klasik olacak ama Nickname'nin anlamı veya hikayesi nedir?
@ZenderX: Nickname'imin güzel ama bir o kadar da saçma hikayesi var. Geçtiğimiz aylarda 2.'si çıkan filmin 2002'de çıkan ilki '' XXX: Yeni Nesil Ajan '' 'ın başrolü olan Xander'den geliyor. Abim ile birlikte TV'de dublajlı bir şekilde izlemiş olduğumuz filmden sonra abim ''Xander'' i Türkçemize '' Zender '' olarak geçirdi, sondaki X ise tahmin edilebilecek üzere karakter bağdaşmış olan XXX den geliyor. Zaman içinde abimden bana kaldı. ZenderX olarak kullandığım için adımı Ender zannedenlerle karşılaştım. Ek olarak Zender9 ya da Zender82 vs. de kullanırım. Sağda solda o şekilde görürseniz benimdir.

Acta: Strategyturk forumuyla ne zaman ve nasıl tanıştın?
@ZenderX: 2015 yılında M2TW hotseat için gelmiştim. Tam olarak kimin çağırdığını hatırlamıyorum. Birkaç hotseat oynadıktan sonra benimle alakalı olmasada, tanıdıklarımın katıldığı tartışmalar sonucu bende onlarla birlikte forumu terketmiştim. Bir süre önce Aytaç'ın beni tekrardan çağırmasıyla, kalıcı olarak ST'ye katıldım.

Acta: Ne zamandan beri bilgisayar oyunu oynuyorsun? En sevdiğin oyun veya oyunlar nelerdir? Eğer en sevdiğin oyun strateji oyunu değilse En sevdiğin strateji oyunu nedir?
@ZenderX: 2005-2006 yıllarından beri bilgisayar oyunu oynuyorum. Öncesindeyse Atari, Sega, Playstation oynamışlığım var. En sevdiğim oyunlar; RTW, M2TW, TWR2, CoD2, M&B Warband, Hearthstone, (ücretsiz olsa) WoW, AoM, ek olarak FIFA/PES ve NFS serilerini severek oynarım. Ama sanırım favori oyunum hotseatler dolayısıyla M2TW.

Acta: Peki bu en sevdiğin oyunu oynamanı sağlayan şey nedir ? Bu oyunda ne buluyorsun? Oynamayanlara oynamalarını neden tavsiye edersin?
@ZenderX: Önceki soruda da belirtiğim gibi kesinlikle hotseatler. Kendi başına güzel bir oyun, kolay ve anlaşılır mekaniğe sahip olmasıyla birlikte basit bir oyun değil. Hani oynaması kolay ustalaşması zor denir ya. Aynen öyle bir oyun. Tarihe baktığımızda en sevdiğim devlet olarak Roma İmparatorluğunu söyleyecek olsamda, RTW ve TWR2'yi geride bırakmayı başaran efsane bir oyundur M2TW.

Acta: İlk oynadığın strateji oyunu nedir?
@ZenderX: PS1 de Red Alert oynamıştım. Nerdeyse hiç birşey anlamıyor olsamda sürekli oynardım. Keşke o günleri bu yaşımda yaşasaydım diyebilirim. RA2 ve RA3 'ü bitirdim ancak RA1 içimde kaldı.

Acta: Eğer oyun oynamıyor olsaydın yani bir şekilde bilgisayar oyunları sektörüne girmemiş olsaydın ne veya neler yapardın ? Sence bağımlılık seviyesine geldin mi yoksa istediğin zaman oyunu bırakabiliyor musun?
@ZenderX: Herhalde daha sosyal bir kişiliğe sahip olurdum. Abimden dolayı evde her zaman ekran karşısında oynayabileceğim oyunlar oldu. Ben sokaklarda falan oyun oynayarak büyümedim. Hayatımın daha sıkıcı olacağını düşünüyorum. Bağımlılık seviyesine geldiğini biliyorum, ancak oyunlar olmasaydı bu kez de sosyal medya bağımlısı olurdum ve bence oyun bağımlısı olmak sosyal medyaya bağlı olmaktan daha iyi.

Acta: Oyun oynadığın için pişman olduğun zamanlar oluyor mu?
@ZenderX: Olmaz mı!  Özellikle gece geç saatlere kadar oynayıp sabah erken kalkmam için kurduğum alarm çaldığında epey bir pişmanlık duyuyorum. Ama çabuk geçiyor. Öte yandan bir dahamı gelecez dünyaya, uyuyarak zamanımı öldürmek istemiyorum.

Acta: Oyunlarda öğrendiğin bir şey gerçek hayatta işine yaradı mı? Evet ise anlatır mısın?
@ZenderX: Evet yaradı. Futbol oyunları sayesinde, bayrakların neredeyse hepsini öğrendim. TW oyunları sayesinde, harita bilgim ve tarih bilgim gelişti. Ama herşeyden önemlisi İngilizce'm bugün iyiyse nedeni oyunlardır.

Acta: Bize hiç unutamadığın bir oyun anını anlatabilir misin ?
@ZenderX: RTW'yi abimle yeni keşfetmişiz, Brutii ile campaign oynuyor, Yunanları yıktı ve oyunu kapattı. Bende açtım, campaign sayfasına falan hiç girmedim tabii, o zamanlar save nedir bilmiyoruz. Continue Campaign'e basarak her zaman tek campaign olara oynuyoruz. Custom battle yaptım birkaç ülkeyle bunların içinde Yunan'larda vardı. Ertesi gün abim yeni campaign başlamak için oyuna girdiğinde 3 roma devletinin yanında '' The Greek Cities '' 'i görünce çok şaşırdık. Nasıl olduğunu anlayamadık. Ben oynadığım custom battle'lardan olduğunu düşünüp gün boyunca farklı ülkelerle custom battle'dan savaş yaptım. Ülkeyi yıkınca açıldığı geç anladık. Tüm ülkeleri açmayı bulmamız ise çok geç oldu.

@'Cpt.Macmillan': Forumdaki en iyi Medieval 2 Total War oyuncusu sence kim ?
@ZenderX: Kimsenin hakkını yemek istemem, zira forumdaki herkesle M2TW oynamam veya M2TW hakkında sohbet etmem mümkün değil. Bildiklerim arasında en iyinin Merco olduğunu söyleyebilirim. Ama Biz de boş değiliz hani.

Acta: Eğer yeni bir oyun tasarlayacak para ve teknolojiye sahip olsaydın nasıl bir oyun tasarlamak isterdin ?
@ZenderX: Gerçek hayat simülasyonu gibi. Eğer anime Sword Art Online'ı izlemiş olanlar varsa bilirler. MMORPG türünde olup, karakterini tamamen kendi bedeninmiş gibi kontrol etmen, onu gözünden görüp tamamen ona dönüşmen. Ancak tabii ki istediğin zaman oyundan çıkıp gerçek hayatına dönebileceksin.

Acta: Eklemek istediğin bir şey var mı ?
@ZenderX: ST'de mutluyum.

Forum İstatistikleri
68098 İleti ▲1242 | 4686 Konu ▲52 | 1396 Üye ▲14

NErraO.png Ybrrn6.png 81DDqa.png

[+] 10 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Gün içerisinde yetiştiremem diye açıp gizlemiştim konuyu ama yetişti.
Hata veya eksik görürseniz belirtin.
Çok iyi bir röportaj olmuş. Özellikle sorular çok güzel. Devamını bekliyoruz :up:
[+] 1 üye PashaZade nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
ZenderX i yakından tanımak güzel oldu Forum oyunundaki kıymetli Generalimiz seviyoruz seni Ender pardon Kaan :D
Ara
Güzel olmuş @ZenderX M2TW Sorusuna TR Ace demeni beklerdim olmadı kardeş üzdü :D .(Oyunum orjinal olmadı hiç 9-10 sene önce pc'ye almıştık senelerce oynamıştım :D )
Ara
Güzel röportaj olmuş elinize sağlık .
@TR Ace sahalarda göremiyoruz ki reis. M2tw hotseatlerde yoksun turnuvalarda yoksun. Orjinal oyun gerekmiyor ki katılmak için :)
Ara
(28-03-2017, 12:04)Aytaç : Güzel röportaj olmuş elinize sağlık .
@TR Ace sahalarda göremiyoruz ki reis. M2tw hotseatlerde yoksun turnuvalarda yoksun. Orjinal oyun gerekmiyor ki katılmak için :)

Kurulu bile değil ki şimdi :/ 3Mbit ile indiremiyorum CD'dede sorun olması lazım ama bakıcam tozlu raflara...
[+] 1 üye TR Ace nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Herşey çok güzel. Röportaj soruları için yapıcı eleştirilerinizi alabilirim. Bir dahaki sefere daha güzel olacak inşallah.
[+] 1 üye Merco nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.