Forum Gazetesi #46 [09/10/2017] - Röportaj: Merco

ahhn0k.png
FORUM GAZETESİNİN 46. SAYISINA HOŞ GELDİNİZ.
SENATO TARAFINDAN HAZIRLANMIŞTIR.
9 EKİM, 2017

5GEpjq.png
MANŞETLER

Aedile Alımları XIII
Üç aylık bir sürenin ardından 2017 Sonbahar dönemi Aedile Alımları konusu açıldı.
Başvuru konusu üzerinden alım yapılan ekiplere aday olabilirsiniz.

2.9 Otho Değişiklikleri
Forumda son 3 ay içerisinde yapılan değişikliklerin listelendiği 2.9 Otho konusu açıldı.
Değişiklik konuları üzerinden forumda yapılan geliştirmeleri takip edebilirsiniz.

5GEpjq.png
STRATEJİ DÜNYASI

Europa Universalis IV: Cradle of Civilization Duyuruldu
Europa Universalis IV için yeni eklenti Cradle of Civilization duyuruldu.
Bu eklenti İndus ile Nil nehri arasındaki Müslüman İmparatorlukların oynanışını geliştirmeyi amaçlıyor.

Anno 1800'de Multisession'a Dair
Anno 1800'de multisession mekaniğine dair ayrıntılı bir geliştirici günlüğü yazıldı.
Günlükte ilk olarak Anno 2205'te oluşturulan bu mekaniğin Anno 1800'de ne yönlerden geliştirildiği anlatılıyor.

Crusader Kings II - Yeni Görseller ve Müzikler
Crusader Kings II geliştirici günlüklerinde Jade Dragon ile oyuna eklenen görseller tanıtıldı.
Yeni portrelerin ve sembollerin yanı sıra oyuna toplamda 10 dakikalık Çin temalı müzikler eklenecek.

Dawn of War III'te Ironclad Dreadnought
Dawn of War III'te oyuna yeni eklenecek elit birim Ironclad Dreadnought tanıtıldı.
Ironclad Dreadnought Space Marine'lerin en dayanıklı silahlarından birisi.

Stellaris Çıkış Sonrası Destek ve 1.8.2 Yaması
1.8 yamasının çıkışı sonrasında bu yamayla birlikte ortaya çıkan bazı sorunları gideren hotfix yaması betada.
Geliştirici günlüğünde hem Stellaris ekibinin çıkış sonrası planları hem de 1.8.2 yama notları bulunuyor.

Hearts of Iron IV'da Rafineri ve Kaynak Geliştirmeleri
Hearts of Iron IV geliştirici günlüklerinde bu hafta rafineri teknolojilerinde yapılan değişiklikler tanıtıldı.
Artık bölgelerdeki kaynaklar bölgenin altyapı durumuna bağlı olarak artış ve azalma gösterebiliyor.

Europa Universalis IV'de Paşalar, Yeniçeriler ve Rûm
EU4 geliştirici günlüklerinde bu hafta Osmanlı'ya has Yeniçeri ve Paşa mekanikleri tanıtıldı.
Aynı zamanda artık Osmanlı ve Bizans'ı ortadan kaldırmayı başaran Türk devletleri Rûm'u kurabiliyor.

Total War: Arena'dan 2.1.0 Yaması
Total War: Arena kapalı beta sürümü için 2.1.0 yaması çıktı.
Bu yamayla birlikte oyuna oyuncu seviyeleri, ünvanlar ve replay izleyebilme özelliği eklendi.

5GEpjq.png
SENATONUN SEÇİMİ

Hearts of Iron IV: Beyaz Zambaklar Ülkesinde
Feldmarschal'ın Finlandiya ile tarih yazdığı Hearts of Iron IV hikayesini kaçırmayın.

Tarih Forum: İspanya İç Savaşı ve Franco'nun Yükselişi
Tarih Forum'daki bu konu 2. Dünya Savaşından Soğuk Savaş dönemine kadar İspanya yakıntarihine ışık tutuyor.

Total War: Warhammer II: Lizardmen Rehberi
Total War: Warhammer II'nin çıkışı sonrası Lizardmenlerle yeni bir oyun açmadan önce bilgi sahibi olmak için bu rehberi okuyabilirsiniz.

Oyun Forum: Bu Ay Çıkış Yapacak Oyunlar - Ekim 2017
Oyun Forum'da aylık açılan bu ay çıkış yapacak oyunlar konularıyla birlikte yeni çıkan oyunları kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Total War: Rome II: Eras of Rome - Pax Romana
Total War: Rome II için yapılan bu güncel mod imparatorluğun 4 parçaya ayrıldığı bir periyoda odaklanıyor.

Hearts of Iron IV: Ни шагу назад!
"Asla geri adım atma" anlamına gelen isme sahip bu hikayede Faramir Sovyetlerle faşizme meydan okuyor.

Savaş Tarihi: Pirus Savaşı 
Savaş Tarihi bölümündeki Roma Savaşları serisinde savaş terminolojisinde önemli bir yeri olan Pirus Savaşları ele alındı.

5GEpjq.png
OYUN HABERLERİ

Shadow of War Yarın Çıkıyor
Shadow of War yarın, 10 Ekim'de çıkıyor. Kılıcınızı kuşanıp ork hordalarına karşı göğüs germeye hazır mısınız? Shadow of Mordor sonrasında sahip olduğunuz güç yüzüğüyle birlikte oyun içerisinde bazı yeni güçlere sahip olabileceksiniz, yeni Nemesis mekaniğiyle sizi öldürmeyi başarmış bir orkun sonradan kaptanlığa yükseldiğini görebilecek, savaş alanında eski yüzlerle karşılaşabileceksiniz.

QpB79G.png

5GEpjq.png
KD GÜNDEM

Ampute Futbol Milli Takımımız Avrupa Şampiyonu Oldu
TFF'nin "Türkiye Futbol Oynuyor" projesi kapsamında destek verdiği Bedensel Engelliler Spor Federasyonu bünyesinde bulunan Ampute Futbol Milli Takımı, EAFF Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası final maçında İngiltere ile karşılaştı. Vodafone Park'ta oynanan karşılaşma 2-1 Türkiye'nin üstünlüğü ile son buldu. Bu sonuçla Türkiye, EAFF Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası'nda şampiyon oldu.

V3a3Jv.jpg

5GEpjq.png
ÜYELERLE RÖPORTAJ

Acta: Ne zamandır strateji oyunlarıyla haşır neşirsin?
@Merco: 10 yaşında ilk mayın tarlası ile başladım desem yanlış olmaz sanıyorum. Babam öğretmişti, iş yerinde bilgisayar vardı. Bilgisayar ile de ilk orada tanışmıştım. 1997 veya 98 de.

Acta: Strateji deyince aklına gelen ilk oyun hangisi?
@Merco: Aklıma ilk gelen oyun satranç tabi ki. Evde babamla oynaya oynaya kendimi geliştirdim. Bir süre satranç kursu almıştım. Okul turnuvasında ortaokulda 1. Olmuştum. Lisede de baya iyiydim. Üniversiteden sonra pek oynamadım. Bilgisayar oyunları arasında ilk akla gelen age of conquerors ve Medieval 2. İlk tanıştığım oyunlardan biri Medieval 1 Di. Kuzenin bilgisayarında oynamıştım. Sonra Age of 2 ile tanıştım. İnternet kafeye sırf onun için giderdim. 

Acta: Tarih ile ilgileniyor musun? İlgileniyorsan bu ilgide strateji oyunlarının payı var mı?
@Merco: Tarihe hep ilgi duymuştum. Sayısalcı olduğum için pek ön plana çıkaramasam da diğer sayısalcılardan hep 1 adım öndeyim. Eski çağlar ve orta çağ özellikle çok ilgimi çekiyordu.

Acta: Tarihte hangi devirde hangi ülkede yaşamak isterdin?
@Merco: Roma'nın yükseliş döneminde roma da olmak ve bazı hadiselere tanık olmak güzel olurdu. Bunun yanında bir truva savaşı ile antik yunanların çağında merak ettiğim çok şey var. Bir aristo nun pisagor u görmeyi çok isterdim. Son olarak da Leonardo da vinci ile aynı çağda yaşayıp görmek ve düşüncelerini öğrenmek isterdim. 

Acta: Mesleğin ne? Mesleğinin ne gibi zorlukları var?
@Merco: Matematik öğretmeniyim. Her meslek gibi bizim de sorunlarımız var. Bir konuşsam hiç susmam ayrı konu. Mesleğimi severek ve isteyerek seçtim. Şansıma da çok güzel bir okuldayım. Öğrenciler pırıl pırıl. Arasıra arızalar çıkıyor tabi. Tam komedilik anlar yaşıyorsunuz. Ama öğrettiğiniz bir şeyin karşı tarafın anlaması ve onu öğrendiğini göstermesi harika bir duygu.

Acta: Oyun oynamanın dışında boş zamanlarında ne yaparsın? İlgilendiğin bir spor var mı?
@Merco: Düzenli halı saha maçı yapıyorum. Bu yaz biraz kilo aldım ama haftada 2 maç yapıyorum şu aralar.
Eskiden basket, yüzme ve yelkenli kursuna gitmiştim. Pahalı olmasa yelkelnli sporu gerçekten çok güzel. Yapmak isterdim.

Acta: Aedile olduğun Total War bölümü hakkında diğer üyelere buradan söylemek istediğin bir şey var mı?
@Merco: Bazen bir oyuna sinirlenip tüm seriye küsmemek lazım derim. Total war zamanla gelişen ve değişen bir seri. Her seferinde üzerine koymaya çalışıyorlar. Ve başarılı da oluyorlar. Ama bizim sorunumuz yeni oyunlar için yeni bilgisayar gerekmesi ve bunun pahalı olması. Eski oyunları rahat oynayabiliyoruz. O halde gelin beraber oynayalım derim. Medieval 2 Rome total war gerçekten hala oynanabilen oyunlar. Sebebi de rahat modlanabilmesi. Ha bir de M2tw de hotseat olması Ai ye değil de oyuncuya karşı olması ayrı bir zevk. Özellikle çok zaman gerektirmemesi ve süre sınırı olmaması çok rahatlatıcı. İster gece 1 de oyna ister sabah 8 de. Herkes birbirine ayak uydurabiliyor. Tek sıkıntı uzun sürmesine alışmak. 

Acta: İleride Total War bölümünde ne gibi etkinlikler bekleyebiliriz?
@Merco: Hanedan oyununu devam ettirmeyi düşünüyorum. 2 farklı tipteki yeni hotseat ile yeniden başlıyoruz. Multiplayer olsun hotseat olsun üzerine koyarak devam etmek istiyoruz. 

Acta: Strategyturk'ü bilmeyen birine anlatıyor olsan nasıl anlatırdın?
@Merco: Her strateji oyunun aynı anda konuşulduğu, her strateji oyunun takipçilerinin bulunduğu, hakkında yorumlar, rehberler, Multiplayer lar olan harika bir topluluk derdim. 

Acta: Eklemek İstediklerin var mı?
@Merco: 1988 doğumluyum, Mersinliyim, İstanbul'da oturuyorum. Hayaller hayatlar meselesini çoktan geçtim. İnanın bir çok hayalimi bile hatırlamıyorum. İş Yaşamı geçim derdi gerçekten insanı çok yoruyor. Ne yapacaksanız iş hayatına girmeden yapın derim Röportaj için teşekkür ederim

5GEpjq.png
HAFTANIN GÖRSELİ

jQ3QDr.jpg

5GEpjq.png
HAFTANIN VİDEOSU

5GEpjq.png
FORUM İSTATİSTİKLERİ

İleti Sayısı
97519
+719

Konu Sayısı
6234
+35

Üye Sayısı
2092
+17

5GEpjq.png
SON
FORUM GAZETESİ #46
SENATO TARAFINDAN HAZIRLANMIŞTIR.
STRATEGYTURK'ÜN TÜM ÜYELERİNE TEŞEKKÜRLER.

[+] 11 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Eline sağlık @Aytaç
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Güzel gazete Eline sağlık @Aytaç . Bu gazete haftalık mı çıkıyor?

[+] 1 üye Mortem Chuck nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Normalde haftalık çıkıyordu, bir süre sonra aylığa geçtik ancak şimdi haftalık formata geri dönmek istiyoruz.
Senin de eline sağlık @Duman
Ara
Eline sağlık çok güzel olmuş :ok: @Aytaç
[+] 1 üye PashaZade nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.