Forum Gazetesi #94 [03/08/2020] - Röportaj: PCOyun

ykHv9XD.png
FORUM GAZETESİNİN 94. SAYISINA HOŞ GELDİNİZ.
SENATO TARAFINDAN HAZIRLANMIŞTIR.
3 AĞUSTOS, 2020

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
MANŞETLER

Satranç Turnuvası: Ağustos 2020
Satranç turnuvası Ağustos ayı etkinliği katılımlarınızı bekliyor.

Ekran Görüntüsü Etkinliği: Ağustos 2020
Ekran Görüntüsü Etkinliği Ağustos ayı için katılımlarınız bekleniyor.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png

STRATEJİST
Strateji dünyasında geçtiğimiz hafta.

Age of Empires II: Definitive Edition - 39284 Yaması
Age of Empires II: Definitive Edition için 39284 yaması tanıtıldı.

Brenda Romero Neden Empire of Sin'i Yapıyor
Bu Empire of Sin geliştirici günlüğünde oyunun geliştiricisi Brenda Romero'nun hayatı anlatılıyor.

Total War: Elysium Steam'de
Total War: Elysium Steam'e geldi.

Romero Games ile Tanışın
Bu Empire of Sin geliştirici günlüğünde oyunu geliştiren şirket Romero Games anlatılıyor.

Stratejik Bir Başlangıç
Bu Empire of Sin geliştirici günlüğünde oyunun başında nasıl bir strateji izleyebileceğiniz anlatılıyor.

EU4 - Majapahit İçerikleri
Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Majapahit içerikleri tanıtılıyor.

CK3 - Kullanıcı Testleri
Crusader Kings III geliştirici günlüklerinde bu hafta oyun için yapılan Kullanıcı Testlerine dair bilgiler veriliyor.

Total War Ekipleri Ne Üzerinde Çalışıyor?
Total War tarafından yayımlanan "ekiplerimiz ne üzerinde çalışıyor" blog yazılarının Temmuz 2020 sayısı çıktı.

Ekonomiye Giriş
Bu Empire of Sin geliştirici günlüğünde Baş Tasarımcı Chris King, oyunda ekonomi sisteminin nasıl çalıştığını anlatılıyor.

Hearthstone - 18.0 Yaması
Bu yama, 6 Ağustos'ta çıkış yapacak Scholomance Academy eklentisi öncesi yapılan değişiklikleri içeriyor.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
ÖNE ÇIKANLAR
Sizler için seçtiklerimiz.

Panzer Campaigns'te İstihkâm ve Hava Gücü
@unonimus tarafından hazırlanan hazırlanan konuda Panzer Campaingns'te İstihkam ve Hava Gücüne değiniliyor.

Power & Revolution 2019 Edition: Ekonomi Rehberi
@Sezar tarafından hazırlanan rehberde Power & Revolution' Ekonomi üzerine yararlı ipuçları bulunuyor.

Victoria 2 - İleri Düzey Ekonomi Rehberi 
@dragut tarafından hazırlanan rehberde Victoria 2'nin ekonomi bölümünü derinlemesine ele alıyor.

Protoss Birim Rehberi 
@Onur34 tarafından hazırlanan rehberde Protoss ırkının birimlerine genel olarak göz atabilirsiniz.

Terran Birim Rehberi 
@reddga tarafından hazırlanan rehberde Starcraft II'deki Terran ırkının birimleri ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Kapsamlı Etki Alanı Rehberi 
@dragut tarafından hazırlanan rehbere göz atarak devletleri daha kolay etki altına alabilirsiniz.

Modern Tarih: Karl Rudolf Gerd von Rundstedt (1875-1953) 
@The Last Kaiser tarafından hazırlanan konuda Alman generali Karl Rudolf Geard von Rundstedt anlatılıyor.

Oyun Dünyasında Bu Hafta #36 [28/07/2020] 
@Voidian tarafından açılan Oyun Dünyasında Bu Hafta'nın 36. sayısında oyun dünyasına dair haberlere bakabilirsiniz.

Stellaris - Karavan Rehberi 
@Selene tarafından hazırlanan rehberde Stellaris'e eklenen bir nevi uzay pazarlamacıları olan Karavanlara dair detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Fırça ve Tuval Üslubu #8: Francisco Goya- ''The Third of May 1808'' 
@SchrödingersCat tarafından hazırlanan Fırça ve Tuval Üslubu konu dizisinin 8. bölümde Francisco Goya'nın ''The Third of May 1808'' tablosu inceleniyor.

Şeker Portakalı | Jose Mauro De Vasconcelos (1968) 
@elefsar tarafından açılan kitap tanıtım konusunda Şeker Portakalı tanıtılıyor.

Avusturya Rehberi 
@Dreyfus tarafından hazırlanan rehberde ETW'de Avusturya ile oynamak isteyeceklere kolaylık sağlayacaktır.

Satranç Sohbetleri #3: Etkileyici Karşılaşmalar 
@PCOyun tarafından açılan Satranç Sohbetleri'nin üçüncü bölümüne katılarak Satranç turnuvalarında Etkileyici Karşılaşmaları paylaşıp tartışabilirsiniz.

EU4 - Haftanın Ülkesi #62: Cilli 
@Aeschyli tarafından açılan Haftanın Ülkesi konusunun 62. bölümünde EU4'e son DLC'de eklenen bir çok Avrupa ülkesinden biri olan Cilli ele alınıyor.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
ÜYE RÖPORTAJI
@PCOyun ile röportaj.

Bize bir cümleyle kendini tanıtabilir misin?
@PCOyun: Kendimi bir cümle ile tanıtmam gerekirse sanırım, "Değişik zevkleri olan, pek de değişik olmayan kişi." Diye tanıtırdım.

Strategyturk ile tanışman nasıl oldu?
@PCOyun: Strategyturk ile 2017'nin başında 7/24 EU4 oynadığım dönemde tanıştım. Oyunu sadece singleplayer olarak oynamış olan ben internette EU4 Multiplayer diye aratmaya karar verdim. Sonrasında ise Strategyturk'e girdim. Bu iletiyi attım. Böylelikle ilk Strategyturk etkinliğime de katılmış bulundum.

Strategyturk'te kalıcı olmana sebep olan şeyler nelerdi?
@PCOyun: Genel olarak zevkli ve eğlenceli bir ortam olduğunu düşünüyorum. Her gün neredeyse her saat farklı forum içi aktivitelere katılıp, paylaşımlarda bulunabiliyorsunuz. Genel olarak istediğiniz içeriği üretebilmeniz de çok önemli bir detay. Mesela benim gözbebeğim WWE konum.

İlk oynadığın strateji oyunu neydi? Son zamanlarda hangi oyunları oynuyorsun?
@PCOyun: İlk oynadığım strateji oyunu Age of Mythology. Oyunu ilk oynadığım dönemde beni oldukça etkilemişti. Diğer oyunlara kıyasla çok daha farklı bir atmosferi de tamamen ayrı mekanikleri bulunuyordu. Oyunun hikaye kısmı ise tek kelimeyle muhteşemdi. Son zamanlarda çok fazla strateji oyunları oynamıyorum fakat güncel olarak oynadığım League of Legends ve forumdaki multiplayer etkinliklerine katıldığım EU4 var. Strateji oyunları dışında Dead by Daylight ve kafama eserse eski Need for Speed oyunlarını oynuyorum. Son çıkan Need for Speed Heat'e de geçenlerde bir şans verdim ama beni pek tatmin ettiğini söyleyemem.

Favori strateji olan ve olmayan oyunun hangisi? Neden?
@PCOyun: Buna iki cevap vermek istiyorum. İlk önce strateji oyununa değineceğim. Favori strateji oyunum kesinlikle Dota ya da daha spesifik olmak gerekirse Dota 2. MOBA haterları gelmeden söyleyeyim, oyun normal bir MOBA'dan çok daha etkileyici ve zevkli. Oyun oldukça detay ve içerik dolu, neredeyse tüm karakterlerin ilgi çekici ve sürükleyici hikayeleri var ve Techies adında muhteşem bir detay bulunmakta. Bu yüzden favori strateji oyunum kesinlikle Dota 2. Strateji olmayan favori oyunum ise Half-Life. Çok klişe bir cevap gibi gelmiş olabilir ama oyun karakteriniz tek kelime bile konuşmadan muhteşem bir şekilde hikaye anlatmayı başarabiliyor ve bunu Half-Life dışında pek bir oyunda gördüğümü söyleyemem. Genel olarak hikayesi oldukça sürükleyici ve oyun bakımından ise yeterince net ve zevkli. Oyunun hiçbir kısmında burası da çok bayık demiyorsunuz.

Oyunlar dışında ne tür hobilere sahipsin? En sevdiğin yemek?
@PCOyun: Oyunlar dışında; kitap okumayı, dizi/film (özellikle film) izlemeyi, Satranç oynamayı, arkadaşlarımla sohbet etmeyi ve genel olarak internette gezinmeyi severim. En sevdiğim yemek ise Beyti Kebap.

Üyelerimize özellikle önermek istediğin bir kitap, film, dizi veya müzik grubu var mı?
@PCOyun: Kitap ve film olarak klasik Yüzüklerin Efendisi gibi bir cevap vermek yerine (ne kadar favorim olsa da) Doktor Jekyll ve Bay Hyde'ı öneriyorum. Kitabı oldukça sürükleyici ve okuması zevkli. Spoiler olmasın diye pek bir bilgi vermeyeceğim ama kesinlikle tavsiye ediyorum. Müzik grubu olarak ise favorim olan Hollywood Undead'i önerebilirim.

Forumda açtığın çok çeşitli konuların var, gelecekte benzer veya farklı ne gibi çalışmalar göreceğiz?
@PCOyun: Şu anda Satranç Kulübü kapsamında üretilen Satranç Efsaneleri ve Satranç Sohbetleri adı altında iki konu dizimiz bulunmakta. Bu konu dizilerine devam etmeyi planlıyorum. Buradan son sohbet yazısına da ulaşabilirsiniz. Bunun dışında forumda aedilesi olduğum Firaxis bölümünde ve diğer bölümlerde de aktivitemi göstermeye devam edeceğim.

@BigUnicorn: Neden PCOyun nicki?
@PCOyun: Bu nicki yaklaşık 10 yıl önce Steam'e ilk kez kaydolurken aldım. O zaman PC+Oyun çok mantıklı gelmişti. O zamandan beridir de bu nicki kullanmaya devam ediyorum. Eski oyun dergisiyle hiçbir alakası bulunmamakta. Herhangi bir platformda PCOyun nickini görürseniz %99.9 o benimdir.

@Massaka: WWE'yi takip ettiğini görüyorum ona sorum kimi destekliyor ? Erkeklerden ve kadınlardan.
@PCOyun: Desteklediğim kişiler şovdan şova değişiklik gösteriyor tabii ki. Şu an mevcut şampiyonlardan desteklediğim sadece Intercontinental şampiyonu AJ Styles ve WWE şampiyonu Drew McIntyre bulunmakta. Raw'da bu hafta Randy Orton'ın meydan okumasını da göz önünde bulundurursak WWE şampiyonu olarak kendisi görmeyi kesinlikle isterim. Raw Women's şampiyonu ise bence Shayna Baszler olmalı. Smackdown'da ise WWE Universal şampiyonu olarak Bray Wyatt'ı, Smackdown Women's şampiyonu olarak ise Alexa Bliss'i görmek istiyorum. NXT'de ise erkeklerin alabildiği tüm şampiyonlukları Adam Cole ya da Finn Bálor alabilir, NXT Women's şampiyonu olarak ise Io Shirai tamamen kusursuz.

@Gurt: Örnek aldığı satranç ustası kim ve neden o kişiyi örnek alıyor?
@PCOyun: Direkt bir kişiyi söyleyebileceğimi sanmıyorum çünkü her ustanın kendine has özellikleri bulunmakta. Bu yüzden tarihe adını yazdırmış herkes diye cevaplayabilirim bu soruyu.

@elefsar: Hayattaki en büyük hedefin nedir? Ve sence hayatın amacı nedir?
@PCOyun: Hayattaki en büyük hedefim (batmazlarsa) Maldiv sahillerinde güneşlenirken Piña coladamdan yudum almak. Bence hayatın amacı olabildiğince zevkini çıkarıp geriye kendini hatırlatacak birkaç şey bırakmaktır.

@reddga: En sevdiğin Need for Speed oyunu ve oradaki favori araban hangisi?
@PCOyun: En sevdiğim Need for Speed oyunu kesinlikle Orijinal Need for Speed Most Wanted. Favori arabam ise bariz bir şekilde BMW M3 GTR.

@Onur34: Kaslı bireylerin birbirini dövmesini izlerken nasıl eğlenebiliyorsun?
@PCOyun: Kaslı bireyler birbirini döverken bunu cidden ilginç şekilde yapıyorlarsa izlemesi gerçekten zevkli oluyor. Tabii bu kaslı bireylerin bunu yeterince ilginç şekilde yapmadığı zamanlar da olmuyor değil. Bu durumlarda ise eğlenmiyorum.

@Attila the Hun: My Little Pony haricinde alışılmadık dizi/film tercihlerin var mı?
@PCOyun: İnsanların alışılmadık tanımına göre değişir sanırım. Genellikle "çocuklara göre" olarak tanımlanan fakat çocukların %70'ini anlamayacağı çizgi dizileri ve filmleri oldukça beğeniyorum. My Little Pony'i de beğenmemin en büyük sebeplerinden biri buydu. Alışılmadık pek tercihim olduğunu düşünmüyorum ama söyleyebileceğim birkaç şey var. Bence Lost dünya üzerindeki çekilmiş en iyi dizidir.

@Selene: My Little Pony etkinliği ne zaman?
@PCOyun: Soon™

@Sezar: Hangi meslegi secmek istiyorsun?
@PCOyun: Sanırım psikoloji üzerine uzmanlaşmak bana oldukça uygun olurdu fakat işlerin nasıl gideceğini beklemek lazım.

@Defterdar: Urfa'da yürek, ciğer veya patlıcan kebabı yiyelim mi?
@PCOyun: Yol masrafımı karşılıyor ve yemeği de ısmarlıyorsan koronadan sonra neden olmasın.

@SchrödingersCat : Aslında profil fotoğrafını Pinkie Pie yapmak istediğin ama Büst Lobisi tarafından tehdit edildiğin doğru mu?
@PCOyun: Yok öyle şey olur mu hiç, nereden çıkardın. İmkansız. Asla olmaz. Tabii ki hayır. Yoo. Kesinlikle yok.

@Dreyfus: Satrançta herhangi bir reyting puanına sahip misin? (Ukd veya Elo)
@PCOyun: Hayır. Zamanında ortaokulumda kazandığım bir turnuva dışında satrancın üstüne asla gitmedim. Daha çok bir hobi olarak oynuyorum. Hatta 1.5 sene öncesine kadar uzun süre ara vermiştim.

@Littleİskender: Discorddaki emojinin hikayesi ne?
@PCOyun: Klasik twitch emote'u. Bir sabah uyandım ve discorda girdim bir baktım pcoyun diye emoji var.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
HAFTANIN KULÜBÜ

JkAks4V.png
STRATEGYTURK SATRANÇ KULÜBÜ

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
HAFTANIN SÖZÜ

Tek bir kötü hamle kırk iyi hamleyi boşa çıkarır. - Horowitz

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
FORUM İSTATİSTİKLERİ

İleti Sayısı
196779 (+5766)

Konu Sayısı
14744 (+522)

Üye Sayısı
6130 (+153)

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
SON
FORUM GAZETESİ #94
STRATEGYTURK'ÜN TÜM ÜYELERİNE TEŞEKKÜRLER.
« GERÇEK ROMALILAR İÇİN GERÇEK ROMA GAZETESİ »

[+] 12 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Most Wanted benim seride hiç alışamadığım NFS oyunudur. O dönemki oyunlardan Underground 2 ve Carbon'u çok severim ama Most Wanted niyeyse bende olmadı. Zaten en son Hot Pursuit'i severek oynamıştım sonra NFS benim için bitti.
tTRiYax.png
Ara
O zaman belki Heat'e şans verebilirsin. Ghost'un yaptığı açık ara en iyi NFS ve genel olarak zevkli bir gameplayi var fakat hikayesi oldukça kısa. U2 aşırı uzun ve Carbon ise çok sığ bu yüzden Most Wanted benim gözümde 10 üzerinden 10 bir oyun.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
SchrödingersCat'in sorusuna cevabı sanki PCOyun bir MLP lobisi kurmaya çalışıyormuş gibi hissettirdi.
[+] 2 üye Selene nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yol masraflarını karşılayamam ama yemeği ısmarlarız :)
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
(03-08-2020, 23:17)isocuk : SchrödingersCat'in sorusuna cevabı sanki PCOyun bir MLP lobisi kurmaya çalışıyormuş gibi hissettirdi.

Hmm?

(03-08-2020, 23:49)Defterdar : Yol masraflarını karşılayamam ama yemeği ısmarlarız :)

Maalesef. Yol masrafı yemekten daha çok tutuyor zaten. İstanbul'dan Urfa kaç kilometre haberin var mı?
WhaW8Am.gif
Ara
@PCOyun Maldivler'de olmasa bile ferah bir yerde kendi yaptığın colada'nı içebilirsin en kötü. Hedefe biraz daha yakın hissedersin hem, ne dersin? :)
Buyur sana ev yapımı pina colada. Yapımı çok zor değil gibi, tabi malzemeleri bulabilir misin emin değilim.
Ara
Malzemeler kolay. Hazır olanları pek güzel olmuyor zaten, tarife gerek yok ama maalesef kırmızı çizgim colada'dan ziyade Maldivler.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
NFS heat çok başarılı bende tavsiye ederim. Bana göre en iyi NFS oyunundan biri oldu. Siralamam:
Undergorund2>Heat>Most Wanted>The Run> nfs5 porche unleashed> nfs2> nfs2015> underground 1
Ara
(04-08-2020, 16:58)napolyon94 : NFS heat çok başarılı bende tavsiye ederim. Bana göre en iyi NFS oyunundan biri oldu. Siralamam:
Undergorund2>Heat>Most Wanted>The Run> nfs5 porche unleashed> nfs2> nfs2015> underground 1

Fikrinizle saygılı bir şekilde karşı çıkıyorum. Underground 2 serinin en balon oyunlarından birisi. Aşırı uzun ve kendini tekrar eden bir gameplay, çok sığ ve basit bir yarış sistemi, süper sıkıcı ve hiçbir vasfı olmayan URL yarışları ve oyunda ilerlemek için zorunlu kılınmış kozmetik geliştirmeler. Oyun tamamen göz boyama üzerine kurulu ve bu kendini oldukça belli ediyor. U2'nin Most Wanted'a karşı tek artısı drift yarışları. Bunun dışında Most Wanted açık ara en iyi NFS oyunudur. U2 belki Pro Street'den sonra 3. olabilir.
WhaW8Am.gif
Ara
Unpopular opinion: Carbon > Most Wanted
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Carbon'un iyi tek kısmı drift yarışları. Oyun onun dışında cidden bomboş. Wingman sistemi bayağı dengesiz. Polisler sadece konmuş olmak için konmuş. Yarışlar çok düz. Kanyon yarışları sadece zaman kaybı. Araçlar ilgi çekici değil. Oyun sadece eksik bir U2 gibi. Ama dediğim gibi tüm NFS oyunları arasındaki en iyi drift yarışlarına sahip. Gerçekten driftten zevk alarak oynanabiliyordu.
WhaW8Am.gif
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.