Gazete: Oyun Dünyasında Bu Hafta #16 [19/01/2020]
Oyun Dünyasında Bu Hafta

"Oyun Dünyasında Bu Hafta" adlı konu serimizde oyun dünyasında yaşanan önemli gelişmeleri sizlere aktaracağız.

Cyberpunk 2077 Eylül 2020’ye Ertelendi

hafta-16-01.jpg

CD Projekt Red Twitter’dan yaptığı açıklamayla Cyberpunk 2077’nin 17 Eylül’e ertelendiğini duyurdu. Açıklamada oyunun şu anda gayet oynanabilir olduğu, ancak hala daha yapılması gereken bazı şeyler olduğu belirtildi. Geçenlerde yapılan bir soru cevap etkinliğinde ise oyuna paralel olarak geliştirilen ve AAA niteliğinde olan çoklu oyuncu modunun 2021’de çıkmasının zor olduğu açıklandı.

Google Stadia’nın 2020 Planlarını Açıkladı

hafta-16-02.png

Yapılan açıklamada 2020 yılı içerisinde Stadia’ya 120 oyun geleceği ve bunlardan 10’dan fazlasının Stadia’ya özel olarak çıkış yapacağı belirtildi. Daha fazla oyunun Stadia’ya dahil olmasının da mümkün olduğu belirtildi. Ayrıca 2020’nin ilk çeyreğinde 4K desteği, yardımcı fonksiyonlar, Android desteği ve kablosuz oynanış gibi özelliklerin geleceği duyuruldu.

Epic Games Store 100 Milyon Müşteri Hedefine Ulaştı

hafta-16-03.png

Yayınlanan veri grafiğine göre, 2018’in Aralık ayında çıkış yapan Epic Games Store kısa bir süre içinde 108 milyon müşteri sayısına ulaşmış. Bu müşteriler toplamda 680 milyon dolarlık harcama yapmış. Bu miktarın ise sadece 251 milyonluk kısmı üçüncü taraflarca geliştirilen oyunlara harcanmış. Yani, Epic’in gelirlerinin çoğu Fortnite’a yapılan harcamalardan elde edilmiş.

Sony Yine E3'de Olmayacak

hafta-16-04.png

Verilen bir röportajda bir Sony yetkilisi bu yıl da E3'e katılmayacaklarını duyurdu. Yapılan açıklamada, E3 2020’nin vizyonunun Sony’nin şu anda odaklandığı şeylerle örtüşmediği, bu yüzden de E3 yerine daha küçük yüzlerce etkinliğe katılacakları belirtildi. Sony’nin bugüne kadarki tüm konsollarını E3’te tanıttığı ve PS4’ün gelişim ve tanıtımındaki en büyük payın da E3 2013’e ait olduğu düşünüldüğünde PS5’in aynı süreci nasıl idare edeceği merak konusu.

[+] 4 üye Henri nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Stadia'nın yeni oyunlardan önce çözmesi gereken çok teknik sıkıntı var. Diğer stream servisleri arasında bile performansı rezalet.

Sony bu yıl kendi konferansını yapmak zorunda, E3'e katılma ihtimalleri yoktu aslında.
Ara
(19-01-2020, 16:41)Voidian : Stadia'nın yeni oyunlardan önce çözmesi gereken çok teknik sıkıntı var. Diğer stream servisleri arasında bile performansı rezalet.

Sony bu yıl kendi konferansını yapmak zorunda, E3'e katılma ihtimalleri yoktu aslında.

Google uzun vadede sorunları çözmek yerine anı kurtarmaya çalışıyor. Bence Stadia projesinden bir müddet sonra vazgeçecekler ama bunun için henüz erken olduğundan bir şeyler yapmaya çalışıyorlar.

Sony'e gelirsek ben E3'e katılmamalarında bir sakınca görmüyorum. Zaten onlar olmadığında E3'ün ne kadar boş olduğunu gördük ki geçen sene E3'te olmamalarına rağmen yine herkes onları ve onların oyunlarını konuşuyordu. Ben kendi konferanslarını yapmaları gerektiğini düşünmüyorum. Ufak tefek de olsa önemli etkinliklere katılıp boy göstermeleri onlar için yeterli. Saha onların zaten. PS5 olmasa da bu yıl yine Sony önde götürürdü bence çünkü ben rakiplerinden Sony'i geçecek bir hamle görmüyorum, ne exclusive bakımından ne de teknik anlamda.
Ara
Epic Store'un her hafta verdiği bedava oyunların 100 milyon kullanıcıya ulaşmasında ne kadar etkisi var merak ediyorum. 2020'de de vermeye devam edeceklerine göre bir miktar etkisi var gibi duruyor. Ama bedava verilen bu oyunlar ne kadar oynanıyor o da ayrı bir konu. Ben ilk haftadan beri çoğu oyunu aldım ama henüz herhangi birini yüklemedim bile.
tTRiYax.png
Ara
Aslında verdikleri oyunlar güzel ancak ben hala steam dışı kütüphaneye alışamadığım için zorlanıyorum. Uplay'e bile zar zor alıştım. Ama dediğin şey doğru batman serisi var epic kütüphanemde ancak girip oynamıyorum. Bir tek anno için giriyorum.
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.