Gazete: Oyun Dünyasında Bu Hafta #33 [30/06/2020]
Oyun Dünyasında Bu Hafta

"Oyun Dünyasında Bu Hafta" adlı konu serimizde oyun dünyasında yaşanan önemli gelişmeleri sizlere aktaracağız.

Xbox Series S Ağustos Ayında Duyurulacak

ilgel22fz0u41.png

Eurogamer'ın haberine göre Microsoft yeni nesil konsollarının "slim" versiyonunu Ağustos ayında yapacağı bir tanıtım ile duyurmayı planlıyor. Sızan Microsoft dökümanlarına dayanan habere göre, kod adı "Lockhart" olan konsolun tanıtımı aslında Haziran ayında yapılacaktı fakat salgın sebebiyle bir ertelemeye gidildi. Microsoft'un Ağustos ayında ayrıca Series X için de son büyük tanıtım konferansını yapması bekleniyor.ıl etkileneceği belli olmasa da Microsot'un oyun servisleriyle bir entegrasyon yaşanacağı tahmin ediliyor.

Epic Games Store Aylık 61 Milyon Kullanıcıyı Aştı

unknown.png

Firmanın kendi açıklamasına göre son zamanlarda yaptığı büyük indirim ve dağıttığı ücretsiz oyunlar ile gündeme gelen Epic Games Store aktif 61 milyon kullanıcıyı aştı. Sayının bu kadar yüksek olmasında Fortnite'ın etkisi nedir bilemiyoruz fakat özellikle ücretsiz dağıtılan oyunlar sebebiyle büyük bir oranın Fortnite etkisi dışında olduğu tahmin edilebilir. Karşılaştırma için Valve'in açıklamasına göre Steam'in aylık 100 milyon kullanıcı üzerinde olduğu sayısı kullanılabilir. Arada halen büyük bir fark olmasına rağmen Epic Games Store'un bu hızlı yükselişi Steam mağazasını önümüzdeki yıllarda tahtından edebilir.

Epic Games'e Göre PS5'in Mimarisini Bir Başyapıt

Unreal_Engine_5_18-600x338.jpg

Epic Games'in mühendislik departmanı başkanı Nick Penwarden'ın resmi Playstation dergisine verdiği röportajda PS5'in mühendislik mimarisine hayran olduğunu ifade etmiş. Bu tespitlerin doğruluğu Epic Games'in sahip olduğu Unreal Engine 5 ile ilişkili değerlendirilebilir. Zira Nick Penwarden'ın Unreal Engine 5'in geliştirme süreci dolayısıyla PS5 mimarisi ile oldukça içli dışlı olduğu biliniyor. Ayrıca Nick Penwarden verdiği demeçte PS5'in mimarisinin bir başyapıt olduğunu düşünme sebebinin sadece artan GPU gücünden olmadığı, yeni nesilde depolama hızı ve data sıkıştırma tekniklerinin de önemli bir rol oynayacağı konusunun altını çiziyor. Nick Penwarden'a göre yeni nesilde oyun geliştiricilerinin odaklanacağı ana başlıklar genel olarak şöyle;

-Dinamik çevre etkileşimler
-Yeni nesil aydınlatma(Ray tracing)
-Gelişmiş yapay zeka
-Daha gerçekçi fizik efektleri
-Daha zengin çokluoyuncu deneyimi

Oyun Kulübü tarafından Strategyturk Forumları için hazırlanmıştır.
[+] 3 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Epic Games'in aktifliği GTA V gibi bedava verilen popüler oyunlarla hızla arttı. Ama son verilen oyunların GTA V kadar "ilgi çekici" olmadığı aşikâr. O yüzden bu tarz oyunlar vermeye devam ederlerse 61 milyon sayısı kısa süre içinde eriyecektir diye tahmin ediyorum.
tTRiYax.png
[+] 1 üye reddga nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben de bu sayının eriyeceğinden eminim. Xbox tanıtımını da sabırsızlıkla bekliyorum.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Epic Games'in ne kadar kullanıcısı olduğu önemli değil.
Önemli olan ne kadar sattığı.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.