Gazete: Oyun Dünyasında Bu Hafta #37 [04/08/2020]
Oyun Dünyasında Bu Hafta

"Oyun Dünyasında Bu Hafta" adlı konu serimizde oyun dünyasında yaşanan önemli gelişmeleri sizlere aktaracağız.

Microsoft Cloud Oyun Servisini Duyurdu

unknown.png

Uzun zamandır "Project xCloud" adı altında söylentileri dolanan Microsoft'un bulut tabanlı oyun oynatma hizmeti sonunda ete kemiğe bürünüyor. Şimdilik sadece Android telefon ve tabletler için duyurulan servis çıkışında 100'den fazla oyunu destekleyeceğini vadediyor. Servisi kullanmak içinse sadece Gamepass Ultimate abonesi olmanız yeterli. Halihazırda Gamepass Ultimate aboneliğiniz varsa ek bir ücret ödemedeniz gerekmeyecek, çoğu Xbox kullancısının zaten Gamepass abonesi olduğunu düşünecek olursak Xbox kullanıcılarının servisi neredeyse ücretsiz kullanacağını söyleyebiliriz. 15 Eylül tarihinde 22 ülkede beta sürecine girecek olan ve minimum 10 mbps indirme hızı isteyen servisin ülkemize ne zaman geleceği ve nasıl bir performans alacağımız gibi soruların cevaplarını ise şimdilik öngörmek mümkün değil. Servis hakkında daha çok bilgiyi aşağıdaki tanıtım sayfasından inceleyebilirsiniz:

https://www.xbox.com/en-US/xbox-game-pass/cloud-gaming

Epic Games Store'a Mod Desteği Ekleniyor

unknown.png

Çıkışından 1 yıldan uzun bir süre geçen Epic Games Store, rakiplerine göre bir takım özellik desteklerinde halen oldukça geride. Fakat bu eksikliklerden en çok dile getirilen mod desteği artık mağazaya gelen son güncelleme ile gideriliyor. Şimdilik sadece Mechwarrior5 üzerinde test edilen sistem test süreci tamamlandığında diğer oyunlara da eklenecek. Test sürecinin ne kadar süreceği konusunda ise bir açıklama yapılmış değil. Mod desteğinin geleceği 2019'un Mart ayında duyurulduğunu ve henüz ancak beta testi seviyesine ulaştığını düşünürsek mod desteği uzun bir süre daha mağazadaki diğer oyunlara gelmeyebilir.

Steam Bölge Kilidini Sıkılaştırıyor

unknown.png

Özellikle son dönemlerde alım gücü yüksek ülkelerde yaşayan bazı kullanıcıların Türkiye mağazası gibi oyunların dolar bazında daha ucuza satıldığı ülkelerden alışveriş yapmasından Steam yönetiminin rahatsız olduğu biliniyordu. Son zamanlarda ciddi bir kitlenin bu şekilde Horizon Zero Dawn oyununu satın alması ile bu durum tekrar gündeme gelmiş ve mağazada bir çok bölgede oyunun fiyatları ciddi ölçüde arttırılmıştı. Steam mağazasına gelen son güncelleme ile birlikte ise artık bölge değiştirip daha ucuz bölgelerden oyun alan kullanıcılar için yolun sonu gelmiş gözüküyor. Zira artık oyunu almak veya mağazadaki cüzdanınıza yükleme yapmak istediğinizde kullandığınız ödeme yöntemininin satın alınan bölge ile aynı olması gerekiyor. Öte yandan bu uygulamanın hayata geçmesi ile birlikte ise bu mağazalar artık dışarıdan suistimal edilemeyeceği için alım gücü düşük bölgelerin mağazalarında fiyatlarda bir takım azalmalar görülebilir.

Oyun Kulübü tarafından Strategyturk Forumları için hazırlanmıştır.
[+] 3 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Epic Games'e mod desteği gelmesi güzel ama Steam'i geçmeleri için (hatta yaklaşmak için bile) çok daha fazlasını yapmaları lazım.
tTRiYax.png
Ara
Bölge kilidi kararının çok önceden alınması gerekiyordu. Çoğu oyunun fiyatı dalga geçer gibi artmıştı.
Ara
Son haber Türkiye'de yaşayıp alışveriş yapan kişiler için oldukça iyi bir haber. Epic Games konusunda ise @reddga'ya katılıyorum. Direkt mod konusunda bile Steam Atölyesi'ne ulaşmak için yapmaları gereken çok şey var. Onu geçtim Steam olduğu yerde saymıyor. Bu yüzden bence asla yetişemeyecekler. Microsoft ise herkesin katıldığı trene bir vagon daha eklemiş.
WhaW8Am.gif
Ara
Steam'in bölge sınırlaması getirmesi iyi olmuş. "Ölücü" dediğimiz kitleler yüzünden Arjantin ve Türkiye gibi ülkelerdeki kullanıcılar zarar görüyordu. Bunun daha önce önüne geçilmeliydi. Xbox'ın bulut uygulaması ilginç olsa da 10 Mbps internet istemesi biraz absürt gibi. Buna benzer sistemler normalde 5 mbps ile yeterli bir oyun deneyimi sunuyordu. Ama umarım yakın zamanda Türkiye'yi de dahil ederler de deneme fırsatımız olur. Mobil platformlarda oyun oynamayı sevmesem de denemek isterim açıkçası.
Sinkaf-ül Tertibat
Ara
5 mbps yeten cloud oyun servisi neydi acaba? Ben minimum 15 altında düzgün çalışan hatırlamıyorum.
Ara
Stadia ve PS NOW için sanırım standart 5 Mbps istiyordu.
Sinkaf-ül Tertibat
Ara
Stadia komple düzgün çalışmıyor ama düzgün çalışanlarda da 5 ile çalıştığını sanmıyorum. PSNow'u şahsen uzun süre kullandım. 20 mbps bile yetmiyor adam akıllı oynamak için, 30 üstü ancak karnını doyuruyordu.
Ara
(06-08-2020, 01:00)Voidian : Stadia komple düzgün çalışmıyor ama düzgün çalışanlarda da 5 ile çalıştığını sanmıyorum. PSNow'u şahsen uzun süre kullandım. 20 mbps bile yetmiyor adam akıllı oynamak için, 30 üstü ancak karnını doyuruyordu.

Aaa... Doğru haklısın. Neden bilmiyorum ama iki kere Mibps ile Mbps'yi karıştırmışım. Sanırım daha önce yaptığım hız testinden dolayı aklım orada kalmış. Mbps olarak ikisi de 50 mbps öneriyordu.

Sinkaf-ül Tertibat
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.