Gazete: Oyun Dünyasında Bu Hafta #38 [11/08/2020]
Oyun Dünyasında Bu Hafta

"Oyun Dünyasında Bu Hafta" adlı konu serimizde oyun dünyasında yaşanan önemli gelişmeleri sizlere aktaracağız.

Xbox Series S Doğrulandı

xboxleak3.webp

Büyük abisi Series X yanında daha ucuz ve düşük donanımla, şuan piyasada olan S modelinin devamı olarak çıkış yapacağı söylentileri konuşulan Series S'in varlığı, her ne kadar Microsoft tarafından resmi bir açıklama gelmese de doğrulandı diyebiliriz. Bir twitter kullanıcısı bir şekilde yeni nesil konsolun kontrolcüsünü online sipariş ile satın aldığını iddia etmiş, kontrolcünün ve kutusunun görüntülerini paylaşmıştı.

Görsel
Görsel

Hikayenin bu noktaya kadarı öncekiler gibi tekrar söylenti seviyesinde. Fakat bu sefer farklı olan kısım ise satın alan kişinin önce, önde gelen basın kuruluşlarından biri olan The Verge ile iletişime geçmesi ve kontrolcünün gerçek olduğunu The Verge'in doğrudan kontrol edip doğrulaması oldu. Bu noktadan sonra Series S'in varlığına kesin olarak bakabiliriz. Şimdilik halen bilmediğimiz kısım ise Series X ile olan farkları oluyor.

EA Access Steam Sayfası Açıldı

unknown.png

Daha önce diğer EA oyunlarının gelmesiyle birlikte EA Access abonelik servisinin de Steam platformuna geleceği duyurulmuştu. Tamamen Steam üzerinden EA Acess aboneliği alıp abonelikte bulunan oyunları kullacağımız bu sistem ise görünüşe göre kullanıcılara sunulmak üzere. Tam bir gün verilmese de bu yaz geleceği açıklanan abonelik sisteminin Steam sayfası geçtiğimiz hafta şimdilik sadece bir tanıtım sayfası olarak açıldı. Fiyat olarak ise ayda 12₺, yılda 65₺ ücreti olacağı belirtilmiş. Ayrıca Origin üzerindeki abonelikteki olduğu gibi aboneliğe ek indirimler gibi avantajlar da Steam platformu üzerinden kullanılabilecek. Açılan tanıtım sayfasına buradaki linkten ulaşabilirsiniz.

Switch Çok Satmaya Devam Ediyor

hd_switch.jpg

Wii U faciasından sonra 2017 Mart ayında çıkış yapan Nintendo'nun güncel konsolu satışlarda firmanın yüzünü çıktığı dönemden beri güldürmeye devam ediyor. Son açıklanan rapora göre konsol, 30 Haziran'a kadar olan 3 aylık süreçte 5.68 milyon daha satarak toplam 61.44 milyonluk satış adetine ulaştı. Kıyaslayacak olursak; Wii U 5 senelik ömründe toplam 13.56 milyon, Wii 6 senelik ömründe 101.63 milyon, 2011 yılında çıkmış 3DS ailesi ile toplamda 75.77 milyon satış rakamına ulaşmıştı. Bu rakamlara bakacak olursak Switch, Nintendo'nun tarihinde en başarılı konsolu olan Wii ile paralel doğrultuda başarı gösterdiğini söyleyebiliriz. Konsolda en çok satan 1. parti oyunlar ise açıklanan rakamlara göre sırayla şu şekilde:

1. Mario Kart 8 Deluxe - 26.74 Milyon adet
2. Animal Crossing: New Horizons - 22.40 Milyon adet
3. Super Smash Bros. Ultimate - 19.99 Milyon adet
4. The Legend of Zelda: Breath of the Wild - 18.60 Milyon adet
5. Pokémon Sword/Pokémon Shield - 18.22 Milyon adet
6. Super Mario Odyssey - 18.06 Milyon adet
7. Pokémon: Let's Go, Pikachu!/Pokémon: Let's Go, Eevee! - 12.20 Milyon adet
8. Super Mario Party - 10.94 Milyon adet
9. Splatoon 2 - 10.71 Milyon adet
10. New Super Mario Bros. U Deluxe - 7.44 Milyon adet

[+] 3 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Mario Kart 8 Deluxe ve Super Smash Bros. Ultimate'ı ilk 3'te görmeyi bekliyordum. Ama Animal Crossing: New Horizons'ın The Legend of Zelda: Breath of the Wild, Pokémon Sword/Pokémon Shield ve Super Mario Odyssey gibi oyunları geçmesi beni şaşırttı. Özellikle de Switch ilk çıktığında "konsol aldıracak oyun" olarak bahsedilen Breath of the Wild'ı geçmesi ilginç.
IbnE9P2.gif
Ara
Şahsen Mario Kart'ı ilk 3te görmeyi beklemezdim. Super Mario Odyssey ise beklediğimin çok altında. Tabi sıralamada beklediğimin altındaymış dediğim oyun Nintendo'da 18 milyon satıyor. :D Bunların indirime girmeyen oyunlar da olduğunu düşününce, ne diyim bereket versin.
Ara
Yeni nesil Xbox'ın beni en ilgilendiren özelliği oyun koluydu. Zaten nadiren kullandığım Dpad dışında Xbox One S'e göre herhangi bir önemli değişiklik olmadığını görmek güzel. Gerçi şu anki kolların fiyatı 650 lira olmuş, kim bilir yenisi ne kadar olacak.

Steam'deki EA Access'in Origin'deki Basic access'ten farkı sanırım sadece EA oyunlarını içermesi, 3. parti oyunları içermemesi. Ancak bölgesel fiyatlandırma yüzünden Steam'de 12, Origin'de 34 lira oluyor. Oyunların eksikliğine rağmen değer gibi duruyor şu anda.

Mario Kart 8'in üstlerde olacağını düşünüyordum ama birinci olmasını beklemezdim. Oyun çok güzel ve Switch alırsam oynayacağım ilk oyunlardan biri olacak ama satış sayısı Wii Sports gibi konsolun yanında satılmasından dolayı o kadar olabilir.
Ara
Yıllık alınca aylık 5.4₺'ye geliyor, nerdeyse bedava.

Series S'in donanımı için 4tflops diyorlar ama tamamen söylenti. 4 ise bence mantıklı bir ürün olmaz. PS5'in only digital versiyonu hem hesaplı hem de düz PS5'ten donanım olarak farksız olacak. Yani eğer Series S 300$, PS5 Digital Only 400$'dan çıkarsa az daha koyup gerçek yeni nesili almak çok daha mantıklı olur. Fakat başta da dediğim gibi 4 sadece bir söylenti.
Ara
Mario Kart serisi Super Mario'nun en çok satan spin-offu. Hatta Mario Kart'ın Super Mario oyunlarından çok satması nadir bir olay değil. SNES'te 4. en çok satan, N64'te 2. en çok satan, Gamecube'de 2. en çok satan, Wii'de ikinci en çok satan (bundle oyunu olan Wii Sports'tan sonra, bu yüzden 1. bile denebilir bir bakıma), Wii U'da 1. en çok satan oyunlar Mario Kart serisinden.

Tüm Mario Kart oyunlarını oynamış bir Mario Kart fanı olarak Switch alsaydım satın alacağım ilk oyun kesinlikle Mario Kart 8 Deluxe olurdu. Mario Kart Wii'de az zaman harcamadım.

Bildiğim kadarıyla Switch oyunla birlikte satılmıyor. Bazı özel editionlar müstesna.
IbnE9P2.gif
Ara
Öyle bir popüler bundle var da Wii Sports gibi değerlendirmemek lazım. Switch genelde tek alınıyor. Bu nesilde Nintendo heralde nasolsa alıyorlar diyip bundlelara pek ağırlık vermedi.
Ara
Benim asıl merak ettiğim Nintendo'nun yeni nesil konsollara karşı nasıl bir tepki vereceği. Nintendo'nun yakın zamanda yeni bir konsol çıkarması mantıksız olurdu, satış sayılarına bakarsak acele etmek için bir sebepleri de yok. Ama yeni nesil konsollardan sonra dikkatlerin Nintendo'nun üzerinden çekilip Playstation ve Xbox'a çevrilmesi muhtemel. Bir aralar Switch Pro çıkacağına dair söylentiler çıkmıştı fakat yalanlanmıştı.
IbnE9P2.gif
Ara
Bence New 3DS açılımı gibi yaparlar. Fakat bunun sebebi 9. nesil konsollar olmaz. Nintendo zaten oyunu farklı bir kulvarda oynuyor. Switch bile 8. nesil konsolların rakibi olması için çıkmamıştı. Nintendo kitlesi olduğu sürece rakip olmalarına gerek te yok, yazılım satış rakamlarını görüyorsunuz. Ne Microsoft ne de Sony 1. partide bu rakamlara asla yaklaşamıyor.
Ara
EA access gerçekten bedava denebilecek bir fiyatta lakin sistemin DLC'leri içermemesi birçok oyun açısından büyük bir eksiklik.
Sic Parvis Magna
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.