GeForce Now - Cloud Oyun Servisi
#1
unknown.png

Bir süredir beta test döneminde olan, Nvidia'nın cloud oyun oynatma servisi Geforce Now resmi olarak son kullanıcı erişime açıldı. Bu servisi kullanarak servisin desteklediği oyunları, sadece gelen görüntüyü işleyebilen ve komut gönderebilen herhangi bir Windows/MAC PC ve Android telefonla oynayabilirsiniz. Eğer sistem desteklenmeye devam ederse muhtemelen IOS, TV ve browser desteği de gelecektir.

Baslksz-12.png

Şuanki durumda ücretli ve ücretsiz olmak üzere 2 çeşit üyelik seçeneğimiz var. Ücretsiz üyelikte her 1 saat  dolduğunda oyundan atıyor ve sunucuya bağlanmak için tekrar sıraya girip bekliyorsunuz. Founders(ücretli) üyelik seçeneğinde ise aralıksız oynama süresi 6 saat ve ücretsiz sürüme ek olarak oyununuzu RTX destekli bir sunucuda oynuyorsunuz. Founders üyelik seçeneğinin ücreti şuan aylık 5.49€ fakat ücretli üyeliğin ilk 3 ayı deneme süreci ve bu süreçte herhangi bir ücret ödemeden servisi deneyebiliyorsunuz.


Baslksz-10.png


Sistem temel olarak oyunu başlatmayı seçtiğinizde size süper güçlü bir cloud pc ataması üzerine çalışıyor. Bu PC üzerinde servisin desteklediği oyunlara kendi Steam veya Epic Games Store üzerinden erişiyorsunuz. F2P oyunlarda ise doğrudan kendi launcherları üzerinden oyun hesabınızı girip oynuyorsunuz. Desteklelen oyunları buradan kontrol edebilirsiniz.

Tahmin edeceğiniz gibi ne kalitede oynayacağınız tamamen sizin internetize bağlı, fakat performansının çoğu cloud gaming servisini denemiş biri olarak hepsinden çok ileride olduğunu söyleyebilirim. Alternatifi çok olsa da, Geforce Now şuan için gerçek anlamda kullanılabilecek durumda olan tek servis olma özelliği taşıyor. Sistemi kullanmaya başlamadan önce yaptığı teste göre benim 25 Download/5 Upload hızında olan internetimin desteklediği kalite 720p/60fps çıktı. Geforce Now'dan sonra en kaliteli diyeceğim PS Now servisi, benim deneyimlerimde 720p/30fps için yaklaşık 30 mbps'ten fazla bir hız istiyordu.


Baslksz-3.png


Oynamak istediğiniz oyun eğer Steam veya Epic Store mağazalarında ise hesabınızı girikten sonra mağaza arayüzü üzerinden oynaya basarak hızlı bir dosya kontrolünün ardından oynamaya başlayabilirsiniz. Çünkü bu mağazalardaki oyunlar sunucularda hazır yüklü bir şekilde oynanmayı bekliyor.

Not = Bazı pek popüler olmayan oyunların ve bazı oyunların DLClerinin indirilmesi gerekebiliyor.

Eğer oyun kendi launcherı üzerinden çalışıyorsa oyunun önce cloud bilgisayara kurulumunu beklemeniz gerek fakat sunucular yaklaşık 1 GBPS indirme hızına sahip olduğundan indirme süresi fazla sürmüyor. Daha sonra Steam ve Epic Games Store mağazalarındaki gibi kendi üyeliğinizi girerek oynayabiliyorsunuz.


İki çeşit oynayışta da oyundan çıktığınız anda güvenlik sebebiyle oyunu oynamak için girdiğiniz üyelikten çıkılıyor ve tekrar oynamak isterseniz hesaba baştan giriş yapıyorsunuz. Ayrıca eğer oyun steamden oynanıyor ise tekrar steam arayüzünden oyunu kuruyormuşuz gibi yapmanız gerekmiyor ve oyuna dair kayıtlarınız sunucuda kalıyor fakat oyun kendi launcher'ı üzerinden çalışıyorsa her girişinizde tekrar kuruyorsunuz.


Ekran görüntülerinde de görebileceğiniz gibi online bir oyun olan Path of Exile'ı, Frankfurt sunucusuna bağlanarak 10-15ms bir gecikme süresi ile oynayabildim ve işin online tarafında kendi bilgisayarımda oynayamayacağım bir akıcılıkla oynama fırsatım oldu. Benim bilgisiyarım ile Geforce Now sunucuların arasındaki gecikme süresi ise yaklaşık 110ms'di. Eğer tepkime süresinin çok önemli olduğu olduğu, rekabetçi bir oyun oynamıyorsanız, input lag denen, gönderdiğiniz komutun ekrana yansımasındaki gecikme süresinin Geforce Now'da tolere edilebilir bir seviyede olduğunu söyleyebilirim. Özellikle fps olmayan online oyunlarda kendi örneğimde de verdiğim gibi server ile oyunun arasındaki gecikme süresi çok az olması input lag'in yüksek olmasını bir miktar dengeliyor. Çözünürlük meselesinde ise eğer 25mbps yerine 50mbps bir internetle bağlanıyor olsaydım muhtemelen 1080p çözünürlükte aynı deneyimi yaşayabilecek ve gayet tolere edilebilir bir deneyimle cloud sunucu üzerinden oyunumu oynayabilecektim. Yukarıda da bahsettiğim gibi Geforce Now diğerlerinin aksine kullunabilir bir durumda olan "pişmiş" bir sistem. Ek olarak ileride yapılacak geliştirmeler ile çok daha iyi bir konuma geleceğini tahmin ediyorum.

Eğer denemek istiyorsanız siz de bu linkten üye olup Geforce Now'ı indirebilirsiniz.

Resmi Sistem Gereksinimleri:
  • Windows 7 ve Üzeri 64 Bit İşletim Sistemi
  • Dual Core 2.0 GHZ ve Üzeri İşlemci
  • Directx 11 ve Üzeri Destekli Ekran Kartı
  • 720P/60FPS için 15 mbps - 1080P/60FPS için 25 mbps İnternet Bağlantısı
[+] 11 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Ayarlardan kendim 1080p/60fps'i seçip eu4 oynamayı denedim. Aslında 25mbps bunun için yeterli gözüküyor ama ara sıra olan dalgalanmalarda yetmiyor ve çözünürlük bir kaç saniyeliğine düşüyor. Yine de oynanamayacak durumda değil ve deneyim sabit 720pden daha iyi. Bence aynı durumda olanlar ayarları yapıp bu şekilde kullanmalı.

Baslksz-15.png

Bahsettiğim durumu attığım ekran görüntülerinden görebilirsiniz:

Input lag ise 720p ile aynı durumdaydı, yaklaşık 110 ms.
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#3
Şuan 100/5 internetle oynuyorum. Aldığım kalite 1080p/60fps herhangi bir dalgalanma yok, gecikme 72 ms.

picturemessage_teg4bgis.5qm.png


THE FUTURE IS NOW!
Ara
Cevapla
#4
Az önce telefondan da kullanmayı becerebildim, uygulamanın çalışması için telefonun dilinin İngilizce olması gerekiyor. Mobil veri kullanırken dışarıda daha az internet harcasın ve telefonun ekranı zaten küçük diye 720p/30fpse ayarladım fakat çözünürlüğün düşük olduğunu 5.7" ekranda hissettirmedi. Bu ayarda ne kadar internet kullanıyor hesaplayınca mesajı editlerim.

Edit: Saatte yaklaşık 2 GB.
Ara
Cevapla
#5
Az önce Founder Edition aboneliği alıp sistemi deneme fırsatım oldu. Sanırım bir daha asla kendi bilgisayarımda oyun oynamayacağım. Müthiş bir şey valla. Rüyamda görsem inanmazdım böyle bi sistemin gerçek olabileceğine. PC Gamerlığında mihenk taşı niteliğinde bir sistem. Stadia falan halt etmiş. Kendi kütüphanemizi kullanabilmemiz olağanüstü bir şey. Ne diyebilirim ki.

Ayrıca şu linkten kütüphanenizdeki oyunların Geforce Now ile uyumlu olanlarını görebiliyorsunuz. Profil ID'nizi girdikten sonra filtreden Geforce Now seçmeniz yeterli.

https://www.lorenzostanco.com/lab/steam/
Sic Parvis Magna
[+] 2 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#6
Bizim için gecikme süresi olarak ideal server Frankfurt serverı yani EU Central 3. EUC3'e 55-60ms ile bağlanıyoruz, şuan eu4te aldığım gecikme tolere edilebiliri bile aşmış durumda. Gecikme olduğu hissediliyor tabi fakat neredeyse kendi bilgisayrımda oynadığım kadar bir gecikme var.

unknown.png

Fakat bana EU Central 2(Amsterdam) daha stabil geldi.
Ara
Cevapla
#7
Steam üzerinden yayın yapma ve PlayTogether gibi imkanları sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorsunuz dün gece @altnkurt denedi. Ayrıca mp etkinlikleri için geforcenow üzerinden server bile kurabilirsiniz 5£ karşılığında sınırsız hizmet.
[+] 1 üye Rzenma nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#8
Programı kullanırken harcadığımız internet fazla değil mi?
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
Ara
Cevapla
#9
Biraz araştırdım da kişisel olarak benim ihtiyacım olan bir şey olup olmadığını tam çözemedim o yüzden buraya soruyorum. Telefonumun ekranı küçük, o yüzden onun üzerinden oyun oynamak istemem. Bilgisayarım ise iyi denebilecek bir durumda, singleplayer oynamak istesem indirilebilecek alternatif yollar mevcut ve multiplayer oynamak istesem de aradaki gecikmeden dolayı zevk almam diye düşünüyorum.

Kısacası donanımı iyi olup telefon üzerinden oynamak istemeyenler için ne katkısı var bu servisin?
Ara
Cevapla
#10
Ben oynadığım oyunların hiçbirinde 1080p kalitesi göremedim. Yanlış anlamayın, oyunlar fazla fazla oynanabilir kalitedeydi. Görüntü iyi, renkli ve canlıydı ama 1080p kalitesinde değildi. Ben bu konuda aç gözlüyüm biraz.

Bunun dışında oyun dünyası için en büyük yeniliklerden biri. Teknoloji her geçen gün insanı hayrete düşürüyor.  :grinn:
Ara
Cevapla
#11
@DanteSymphony Görüntü kalitesinin oyundan oyuna değiştiğini gördüm ben de. Bazı oyunları hakikaten ultra ayarda ve 1080p idi ama bazılarında aynı durum yoktu evet. Yine de kendi açımdan çağ atlatıcı bir şey.


Edit: Oynadığım oyundaki verilere göre şu ekran kartında oynatıyordu sunucu oyunu
unknown.png
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#12
Açıkcası gnow ilgimi çekti ama ben de aynı şekilde o kadar alma ihtiyacı hissedemedim. Laptopumdaki ekran kartı fazla kötü sayılmaz (gtx 965m) ve aynı zamanda ps4'üm de olduğunu düşününce bir süre gnow kullanacağımı sanmıyorum. Ama birkaç yıl sonra kesinlikle ihtiyacım olacak onu biliyorum.
Ara
Cevapla
#13
P40 ve P10 kartlar var sunucularda. Hangisinin denk geleceği şans fakat foundersta genelde iyi olan denk geliyor. Fakat çözünürlüğü kendiniz 1080p ayarladıysanız oyun 1080pde açılır, eğer görüntü bulanıksa internetiniz yetmediğindendir. Onun dışında oyun içinde settingsten grafik ayarlarını kendiniz yapabilirsiniz, default ayarda genelde her şey en yüksekte olmuyor.


O kullanımda gfn'ın bi mantığı yok. @Ragnvaldr


Görüntü az sıkıştırıldığı için normal. Yurtdışında bu servisleri mobil olarak kullananlar sınırsız internet paketi alıyor, bizim ülkemizde sınırsız mobil internet yok maalesef. @Gurt
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#14
Ben hala eger steam veya epicde oyun yukluyse onu nasil acagimizi anlamadim?
Ara
Cevapla
#15
(08-02-2020, 15:38)Sezar : Ben hala eger steam veya epicde oyun yukluyse onu nasil acagimizi anlamadim?

Steam'i Nvidia sunucularında açtığın için oyunlar inik değilmiş gibi gözükebilir. Program seni mağazaya attığında Play Now dersen 1 saniyelik bir indirmeden sonra oyuna giriyorsun. DLC'ye sahip oyunlarda dlcleri indirmen gerekiyor ama zaten saniyede 50-100 mb arası indiren bir bilgisayarda olduğun için o da sorun olmuyor.
hby6qc.gif
[+] 1 üye Ayro nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#16
İlk iletide 2 yanlışı değiştirdim.

  • Founders üyeliğinde hiç bir kısıtlama yok doğru değil, extended sessiondan kasıt 6 saatmiş. Pratikte kimsenin aralıksız 6 saat oynadığını sanmıyorum fakat yine de böyle bir kısıtlama olması biraz rahatsız edici.
  • Steamdeki tüm oyunlar sunucularda hazı yüklü değil, pek popüler olmayan bazı oyunların indirilmesini beklemek gerekebiliyor.
Ara
Cevapla
#17
unknown.png

10dk afk kalınca sunucu sizi atıyor. Extended Session'ın da 4 saat olduğuna denk geldim bir yerde. Ama güvenilir değil. Voidian 6 saat diyorsa o daha doğru olabilir.
Sic Parvis Magna
Ara
Cevapla
#18
(08-02-2020, 15:38)Sezar : Ben hala eger steam veya epicde oyun yukluyse onu nasil acagimizi anlamadim?

Oyunu seçtikten sonra o oyuna sahip olduğun platformun arayüzü geliyor karşına. Steam, Epic, Uplay vs. oraya ismini ve şifreni girip güvenlik kodu vs ne varsa yaptıktan sonra orada Steam açılıyor ve oyuna başla diyorsun. Yani şifremizi Nvidia'ya vermiş olma durumu söz konusu evet. Nvidia'nın oğlu gelip "Ulaa Sezar'ın hesap açık kalmış sunucuda. Oyunları da güzelmiş dur az oynayam." demezse bunun pek bi sorun olacağını sanmıyorum.
Sic Parvis Magna
[+] 2 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#19
6 saat olduğu doğru, eskiden 4'müş. 6 olduğu Nvidia blogunda yazıyor ve redditte Nvidia yetkilisi 6 olduğunu doğrulamış.
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#20
Activision Blizzard'dan sonra Bethesda da oyunlarını çekiyormuş.

Niye böyle bir karar alıyor olabilirler?
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.