Geniş Kapsamlı Prusya Rehberi
#1
Geniş Kapsamlı Prusya Rehberi

Merhaba arkadaşlar, 2013 yılında başka bir forumda hazırlamış olduğum bu rehberi buraya taşıdım.Rehber geçerliliğini korumaktadır. Bu rehberi yapmaktaki amacımız,koalisyon devletleri içinde oynaması en zor olan bu devlet ile Napoleon'u nasıl dizgine getirebilecenizi anlatmaktır.İyi ve gerçekçi bir oyun keyfi için campaign zorluğunun zor veya orta,savaş zorluğunun ise çok zor olmasını tavsiye ederiz.Bir kara gücü olan Prusya ile,isterseniz Fransa ile ittifak olup,Avusturya ve Rusya'ya yürüyebilirsiniz ya da koalisyon güçlerine katılıp Fransa ile savaşabilirsiniz.Koalisyon güçlerine katılmak elbette daha mantıklıdır çünkü Fransa size arkanızdan vurabiliyor.

1.Turda Yapılacaklar

a)Diplomasi'de

NTW'nin en önemli turu ilk turdur.Oyuna başlar başlamaz ilk yapacağınız şey Rusya ve İsveç ile müttefik olun.Böylece Doğu sınırlarınızı güvence altına almış olursunuz.Eğer olabiliyorsanız Danimarka ile de kabul etmezse ilerki turlarda gift vererek deneyin.Avusturya ile ilk turn müttefik olmayın,Osmanlı'ya savaş açacaklar.Ondan sonra müttefik olursunuz.Alman devletçiklerinden sadece Oldenburg ile müttefik olun.Düşmanlarımız Hollanda ve Fransa'ya karşı bize yardımcı olabiliyorlar.

En batı şehrimiz Cleves'deki tüm birimleri terhis edin.Fransa'ya bildiği tüm teknoloji  karşılığı satın.Sizden fazla 3 tane biliyor zaten kabul edecektir.Tekrar ele geçireceksiniz zaten.Böylece Napoleon'un bize savaş açmasını da geciktirebiliriz.Yapabildiğiniz her devletle teknoloji takası yapın.Avusturya ve İngiltere ile özellikle.Karşı tarafın vereceği teknoloji yoksa para karşılığı satın.

Yapabildiğiniz her devletle ticaret imzalayın.Ticaret imzalarken yanında 500-600 civarı para isteyin,çoğu ülke bunu kabul ediyor.

b)Harita'da

16bapft.jpg

Doğu sınırlarınız güvence de olduğu için tüm ordularınızı Berlin ve Stettin'de toplayın.Gentlemaninizi okula sokun.Alternatif olarak Stettin'deki ordular ile Berlin'deki ordularla birlikte Saksonya'nın işini ilk turdan bitirebilirsiniz.Ben şahsen birkaç tur bekleyip Saksonya'nın temel binalarını yapmasını bekliyorum.

c)Üretim ve Binalar

Stettin'de limandan bir ticaret gemisi üretin.Bunu İngiltere'nin üstündeki ticaret yerlerine göndereksiniz.

Berlin'de askerini binayı 2.seviyeye çıkarın.3-4 birim musketeer basın.2.Askeri bina üretene kadar Musketeer üretin.Askeri bina yaptığınız zaman Fusilier basacaksınız.Ordu ile ilgili ayrıntıları ilerki başlıklarda anlatacağım.

Polonya'daki secret society'i yıkın,yerine okul yapacaksınız.Böylece 2 okulunuz olacak.

Kalan paranızla da diğer şehirlerde tax office ve yol yapın.Yol geliştirmeleri,kesinlikle en önemlilerinden.

d)Yayılma

İlk turda herhangi bir yere savaş ilan edip alacak gücünüz yok.Alternatif olarak,Saksonya'yı ilk turda da bitirebilirsiniz.

e)Teknoloji


Genel olarak,ekonomik araştırmalara öncelik verin.Ordumuz gayet iyi.Askeri teknolojiyi geliştirmeniz önceliğiniz olmasın.Öncelik ekonominizi iyileştirecek araştırmalar.National Debt ve National Census iyi bir başlangıç.Daha sonra Mass Mobilisation olabilir.

Teknolojiyi iyi kullanın.Satın veya takas edin.Avusturya ve İngiltere takas etmeyi seven ülkeler.İsveç'e teknoloji satın.Eğer Danimarka'ya 5-6 teknoloji verirseniz size Norveç'i verebiliyor. 

2.-5. Turlar

a)Yayılma

2uy61x1.jpg

Stettin'de 1 tam ordu toplar toplamaz,Saxony'e savaş açın.Avusturya ile ittifak olmasına rağmen,Avusturya size savaş açmayacaktır.Hesen-Kassel size savaş açacaktır.Önemli değil.Napoleon onu yutacak zaten.Saksonya'yı ele geçirdikten sonra ,liberete yapmayın,amacımız Alman birliğini sağlamak.Saxony ile birlikte 2.asker üretim yerimize kavuşmuş oluyoruz.Swiss Greniders lerin yegane çıkacağı yer burası,limitiniz kadar üretin.

Saxony'den 1-2 tur sonra Berlin'de 2 tam ordu hazırladıktan sonra bunlarla Mecklenburg'a saldırın.Danimarka ile ittifak kurmuş olabilir.Danimarka sizinle ittifak halinde ise savaş açmayacaktır.Mecklenburg'la birlikte 2.limanımıza kavuştuk.Diplomasiden yeni ticaret antlaşmaları imzalayın.

Mecklenburg gibi sadece bir asker slotumuz olduğu yerleri tax office'e dönüştürün.Tüm campaign boyunca bütün 1 asker üretme slotu bulunan şehirlerdeki askeri binaları tax office'e çevirin.

b)Binalar ve Üretim

Elinizdeki parayı ilk harcayacağınız yer,ordu yapımı olmalıdır.Berlin ve Saksonya'da 2.seviye askeri binalarınızdan,çok sayıda Fussilier,20 birimlik orduya 2-3 tane düşecek şekilde Jager,yine 2 tane düşecek şekilde atlı asker(tercihim lancer) üretin.
Berlin ve Saksonya,Mecklenburg 'da yolları geliştirin.Böylece Berlin ve Saksonya'da ürettiğiniz birimleri daha hızlı sevk edebileceksiniz.Ek olarak tarım binalarını geliştirin

Market mi Supply Binası mı yapalım?

Savaştığınız cepheye yakın olan yerlerde supply binası kurulabilir ama benim tercihim her zaman market.Çünkü marketin ilerki binaları merchant house ,banking oldukça fazla geliri arttırma.Prusya ile yenmenin yolu da ekonomiden geçiyor.

Manufactory mi Gunsmith mi?

Tartışmasız manufactory.İyi bir şekilde geliri arttırıyor.

5.-15. Turlar

9.-10.turlarda Napoleon size savaş açmış olacak.Merckburg'daki ordularınız((2 tam ordu olmalı burada) ile Hannover'a saldırın.Hannover'ı aldıktan sonra burası tek slotluk asker üretme yeri olacağı için askeri binasını tax office'e dönüştürün.Saksonya'da ürettiğiniz orduları Hessen-Kassel'e doğru sevk edin.Hannover'daki ihtiyattaki şehirde olmayan 2.ordunuzla Saksonya'dan gelen ordunun desteğini alarak Hessen-Kassel'i ele geçirin.

targ2t.jpg

Bir ordunuzu Kassel-Hessen'in altında ormanlık alanda kalan supply binasına yerleştirin.Böylece hem Napoleon'un Prusya'nın içlerine doğru yapacak bir saldırıyı önleme şansınız olur hemde Cleves'i ele geçirmek için destek sağlayacaktır.

2nl4v2a.jpg

Binalara yol yapımı dışında fazla bir öncelik vermeyin.Elinizdeki paranın çok büyük bölümünü ordu yapımında kullanın.Teknoloji takasına devam edin.İngiltere ve İsveç teknolojiye iyi para öder.

15.-25.Turlar

Hannover ve Cleves'in altındaki ordunuzla birlite,Cleves'e saldırın.Kassel-Hessen'deki orduyu resimdeki pozisyona alın.

ok8phk.jpg

veya

zt7iug.jpg


Cleves'teki ordular takviye olduktan sonra Hollanda'ya direk saldırmayın.Napoleon ordularını ağırlıklı olarak,Avusturya yönünde güneyde olduğundan savunmasız Brüksel'i alın.

2elxk6f.jpg

Bazen tam tersi oluyor,hollanda savunmasız olup,Brüksel kuvvetli oluyor.Duruma göre hareket edin.Cleves'deki orduyu Brüksel'e sürdüğünüzden Cleves'i tekrar Hollanda'nın almasını bekleyin böylece Amsterdam'daki kuvvetleri birbirinden ayrılmış olacaktır.O Cleves'i aldıktan sonra siz aşağıdaki ordu ile şehri tekrar alın.Amsterdam'ı artık ele geçirebiliriz.Brüksel'deki orduları Amsterdam'a getirip orayı alın.

vfgnww.jpg

Amsterdam alındıktan sonra artık oyunsizin lehinize dönmüş demektir.Burası bizim 3. asker üretme yerimiz olacak.Askeri ve topçu binalarını en önemlisi yolu geliştirin.Her turnde buradan devamlı asker basıp,Brüksel'e sevk edin.

Güney'de ise Napoleon daha çok buraya yüklendiği için işimiz daha zor.Saksonya'dan üretilen orduları devamlı olarak Bavaria istikametine sevk edin.Cleves'i ele geçirdikten sonra Berlin'de ürettiğiniz birlikleri saksonya'da üretilenlerle birleştirip Bavaria'ya saldırın.Avusturya kuvvetleri size destek olabilir.Bavaria'yı aldıktan sonra liberate etmeyin.Bismarck'ın yolundan gideceğiz.

1z14fwy.jpg

25++.Turlar

Bavaria'yı ele geçirdikten sonra Berlin ve Saxony'den gelen ordularla Stutgard ve Strasbourg'u ele geçirin.Strasbourg'u veya Bavaria'yı 4.asker üretim şehriniz hale getirin.Strasbourg'dan Marsilya veya Kuzey İtalya'ya sevkiyat yaparak ele geçirin.

Kuzeyde ise Amsterdam'dan her turn üretip Brüksel'e sevk ettiğiniz ordulalarla Reins'i ele geçirin.

2hnt3yd.jpg

Reins'te bir tam ordu bırakarak ,diğer bir orduyu ile Normandiya'yı alın.Paris'i şu an almanız zor.Ama imkanınız varsa bile Paris'i alarak hataya düşmeyin.İsyanlarla başetmeniz çok zor.Paris'i en sonra bırakın.Normandiya'daki ordunuzla sonra Rennes'e girin.Normandiya'nın boş kalmasının bir sakıncası yok.Fransızlar,Paris'i savunmak için kuvvet göndermiyorlar genellikle.

Alternatif strateji:Reins'e kadar geldikten sonra Fransızlar genellikle barış teklifine olumlu cevap veriyorlar.Barış imzalayıp,birkaç ay bina,yol,birim yaptıktan sonrada Fransa'yı daha kolay yutmak mümkün.

Her yeri aldıktan sonra en son Paris'i almanız tavsiye olunur.Aldıktan sonra okul,fabrika,mutsuzluğu sağlayan ne varsa yıkın.İsyanlarla başetmek için 3-4 tam orduyu Paris'te tutun.İsyancıları yendikten sonra şehirde ordu bulunduğu sürece isyan çıkmayacaktır.

Paris Savunması

119o5zs.jpg

Fransa'yı bitirdikten sonra dockyardlar inşa edip,iyi bir donanma hazırlamaya yavaş yavaş başlayın  zaten geliriniz büyük ihtimalle +20 000 lerde olacaktır.

İspanya ve Portekiz'in işini bitirin.Bütün bunlar bittikten sonra Avusturya ya da Rusya'ya saldırabiliriniz.Eğer historical victory ile oynuyorsanız Prag'ı bir an önce olmanız da fayda var.

Askeri Rehber

1zdqiiu.jpg

Prusya,Avrupa'da Fransızlardan sonra en iyi line infantry(hat piyadesi) ne sahip olması na rağmen Avrupa'nın en kötü atlı askerlerine ve topçularına sahip.İlk turlarda Berlin'de birkaç musketeer bastıktan sonra 2.kademe askeri bina yapılır yapılmaz,Prusya'nın paha biçilmez birliği  olan Fusilier basın.Bu birliklerin isabet oranı gerçekten çok iyi.Bu askerlerle ilgili iki tavsiyem var.Birincisi,Sakın bu askerlerle melee saldırısı yapmayın.(Osmanlı askerlerinin aksine).Bunlar kılıçtan değil,tüfekten anlar.İkincisi,kare formasyonu oluşturamıyorlar.(Diğer ülkelerin light infantrylerinin aksine).Fusilierle birlikte jager üretin.Ama az miktarda.20 birimlik orduya 2-3 tane düşecek şekilde.Bunların menzili oldukça uzun.O yüzden savaş sırasında kanatlara yerleştiriyoruz.Saksonya'dan Swiss birliklerini limiti kadar üretin.3.kademe askeri bina yapınca grenadiers üretin.Melee saldırı yapacağınız zaman bunlarla yapın.

Atlı askerlerimiz çok kötü.O yüzden 20 birimlik orduda 2 tane atlı birlik yapın.Tercihen lancer.İlerde dragoonlar çıkınca onlardan koyarsınız.

Oyunun ilk başlarında 20 birimlik orduda 3 tane 6-iber foot artillery veya  horse artillery bulundursanız işinizi görür.

Oyunun ortalarında 3 tane 12-iber foot artillery ve 1 tane horse artillery

Oyunun sonlarında 3 howitzer,2 tane 12-iber foot artillery oynama stratejisine bağlı olarak horse artillery foot'un yerine koyulabilir.

Genel olarak 20 birimlik bir orduda 2-3 atlı asker,6 tane Fusilier,2-3 Jager,3-4 top,4 elite,4-5  grenadiers üretin.(ilk başlarda değil tabii ki)

İlk başlarda ise elite üretemeyeniz için onun yerini grenadier ve fusilier ile doldursunuz.

Son olarak,Prusya ile başarının sırrı iyi bir ekonomi ve bu ekonomi ile büyük ordular inşa etmekten geçiyor.

Not:Campaign'de açık alan savaşlarını kendiniz yapmanızı tavsiye ederim,şehir alma savaşlarında ise kazanma ihtimaliniz fazla ise oto yapabilirsiniz.
[+] 7 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Çok detaylı bir rehber olmuş baya bir uğraşmışsın ellerine sağlık.
76561198032000419.png

Ara
Cevapla
#3
Eline sağlık. Prusya en sevdiğim ülkelerden biridir. Ayrıca güçlü de. Avrupayı inletir :)
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.