Günlük: AoW: Planetfall - Taraf Özelleştirmeleri
#1
aow-banner.jpg

Age of Wonders: Planetfall geliştirici günlüklerinde bu hafta komutan özelleştirmelerinden bahsedilmekte.

https://forum.paradoxplaza.com/forum/ind...n.1116000/ :Komutanınız sizin oyun içi avatarınız ve imparatorluğunuzun vücut bulmuş halidir. Komutanlar çeşitli arka planlardan gelseler de hepsinin amacı zamanında Star Union'nun sahip olduğu gezegenleri kendi tarafları için ele geçirmek. Komutanınızın özellikleri zafere nasıl ulaşacağınızı büyük oranda etkilemekte.

Bu günlükte komutan özelleştirme mekaniğini inceleyeceğiz. Özelleştirme İşleyişini anlatırken oyun mekaniklerinin ve içeriklerinin Planetfall'da nasıl dağıtıldığı hakkında fikir sahibi olacaksınız. Oyuna önceden yapılmış veya kendinizin oluşturduğu bir komutanla başlayabilirsiniz.


1.jpg
Önceden yapılmış bir komutan seç ya da kendi komutanını oluştur.

Irk
Planetfall'da 6 adet ırk var, Age of Wonder 3'ten aldığımız geri bildirime göre özgün içeriği büyük oranda genişlettik. Her ırkın kendine has teknoloji ağacı ve birim dizilimi bulunmakta. Şuan her ırk ortalama şu özelliklere sahip:
 • Her ırk için 8 birim + 2 Irksal Gemi ve Kolonici
 • 8 Irksal Birim Modu
 • Operasyonlar, Binalar ve Sosyal Doktrinler 
Silah Grupları
Özel birimler ve modların yanında ırklar ek Silah Modları(ortalama 7 tane) sağlayan silah teknolojilerine ve operasyonlarına da sahipler. Silah Grupları tarafınızın ana hasar tipini belirlemekte.
 • Vanguard: Lazer ve Kinetik
 • Kirko: Biyokimyasal vs Psionik
 • Assembly: Ark ve Kinetik
 • Dvar: Patlayıcı ve Kinetik
 • Amazon: Biyokimyasal ve Lazer
 • Syndicate: Ark ve Psionik
Gizli Teknoloji
Oyunun başında oyuncular Star Union'a ait bir Gizli Teknoloji seçerler, bunlar halktan saklanmış deneysel ya da yasaklanmış araştırmalardır. Bu teknolojilerde ustalaşarak halkınızı insanlarınız yeni çağa yükseltmeye ve/veya zafere ulaşmaya başlayabilirsiniz. Gizli Teknolojiler yeni birimler, modlar ve özellikle de operasyonlar getirmekte.

Her Gizli Teknolojinin amacını yansıtan özel bir kıyamet silahı bulunmakta. Kıyamet Silahları çok güçlü, gezegen ölçekli silahlar ve oyuncu bu silahla kendine büyük bir avantaj sağlayabilirken direk zafere de ulaşabilir. Bu nedenle Gizli Teknolojiler oyunun Teknoloji Zaferi kısmını oluşturmakta.

2.jpg
Özelleştirme sürecinin ilk sayfası.

Özellikler
Bu kişisel özellikler ile liderinizin arka planındaki hikayesini anlatarak oyun tarzınızı değiştiren pozitif ve negatif etkiler ile şekillendirebilirsiniz. Bu kategorilerde harcayabileceğiniz 3 puanınız olacak:
 • Arka plan: Komutanınızın uzmanlığını seçtiğiniz yer. Örneğin bir Star Union'da akademisyen olarak Gizli Teknolojileri daha hızlı araştırabilirsiniz ve hazinelerden fazladan kazanç sağlayabilirsiniz.
 • Koloni İkmali: Uzay Geminizde bir oda ayarlayarak koloninizi belirli bonuslarla başlatabilirsiniz. Örneğin ek Cryopodlar koloninizin ek nüfusla başlamasını sağlıyor.
 • Kişisel Teçhizat: Komutanınız için başlangıç ekipmanları ve dövüş yetenekleri. Keskin nişancı, saldırı uzmanı veya pilot olabilirsiniz.
 • Zaaflar: 3 Puan yeterli değil mi? Her zaman çeşitli zaaflar seçerek puanınız artırabilirsin ancak oyun sırasında bu zaafların sonucuna katlanmak zorunda kalacaksın.
3.jpg
Vanguard Promethean için bazı teknoloji yollarının gösterildiği teknoloji ağacı. (Çalışma Aşamasında)

Birleştirilmiş Teknoloji Ağacı
Çoğu oyun tek bir veya tüm taraflar tarafından paylaşılan bir kaç adet teknoloji ağacı içerir. Ancak Planetfall'da farklı kaynaklardan gelen tonlarca özgün içerik bulunmakta, oyuncunun ırkı, gizli teknoloji ve silah grubu. Bunları Teknoloji Yolu olarak adlandırıyoruz ve yukarıdaki görselde bu yolların oyunda nasıl organize edildiğini görebilirsiniz.
hby6qc.gif
[+] 3 üye Ayro nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.