Günlük: EU4 - Egemenlik II
diaryeu4.png

Europa Universalis IV için kaleme alınan bu geliştirici günlüğünde yeni eklentiyle gelecek olan Egemenlik mekaniğinde yapılan değişikliklerden bahsediliyor.

https://forum.paradoxplaza.com/forum/ind...i.1321162/ :Egemenlik mekaniğinin önceki haline vermiş olduğunuz harika geri bildirim için hepinize teşekkürler. Mekaniği biraz daha elden geçirdik. Mevcut haline aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Bu özelliğin amacı oyunun son kısmı için daha büyük bir anlatı oluşturmak. İki nedenden ötürü bu mekanik en çok kullanılan mekanik olacak.

Öncelikle, niyetimiz dünyayı fethetmek isteyen oyunculara yönelik bir şey oluşturmak ve bunu hem ilginç hem de sıkıcı olmayacak şekilde yapmaktı.

İkinci olaraksa büyük çoklu oyuncu oyunlarında daha ilgi çekici ve dinamik bir son yüzyıl yaşanmasını sağlamak istedik.

Peki nedir bu Egemenlik?

Egemenlik, büyük güçlerin belirli koşulları yerine getirdikleri takdirde ilan edebilecekleri bir şey. Her biri kendi alanında büyük güçlerin kullanımına sunulan 3 Egemenlik tipi var. Hepsinin kendi koşulları var ve de kendi alanlarında üstün olmanızı gerektiriyorlar. Yapay zekâ mümkün olduğunda Egemenlik ilan edebilecek.

İşleri biraz daha ilginçleştirdik. Her alanda tek bir Egemen devlet olabilir. Egemenlik ise nasıl kaybettiğinizin önemi olmaksızın savaş kaybettiğiniz anda kaybedilir.

Egemenlik ilan etmek, ilan ettiğiniz Egemenliğin türüne göre değişiklik gösteren bir bonus elde etmenizi sağlar. Egemenliği ne kadar uzun süre elinizde tutarsanız, kazandığınız bonus skalası da bir o kadar artar. Maksimum seviyeye eriştiğinizde ise bitiş bonusu kazanırsınız. Şu anda maksimum Egemenlik Gücüne ulaşmak yaklaşık 20 yıl sürüyor ama bu konuda bir değişiklik yapacağız. Egemen olma gereksinimlerini karşılamıyorsanız yavaşça güç kaybedeceksiniz.

Egemen devlet diğer iki Egemen devletle müttefik olamaz ve diğer uluslar Egemen devlete karşı ilişki cezası alır. Egemen devlet iyi bir güç projeksiyonu kazanıp daha yüksek oranda skor elde ederken bu devletin müttefikleri daha az güç projeksiyonu kazanıp daha düşük oranda skor elde edecek. Tüm ülkeler Egemen devlete karşı İmparatorluk Savaşı savaş sebebini kazanacak.

Tüm Egemen devletler -0.1 aylık savaş yorgunluğu ve +%25 casusluk savunması kazanacak. 

Şimdi de farklı Egemenliklere bakalım.

Ekonomik Egemenlik
Aylık en az 1000£ gelire sahip büyük güçler arasından en çok gelir elde eden güç bu Egemenliği ilan edebilir.

Egemenliğin temel bonusu kiralanan tüm paralı askerler için +%100 insangücü. Maksimum puana ulaşıldığında ise +%33 yönetim kapasitesi elde ediliyor.

Skala şu şekilde artıyor:
  • +%10 Paralı Asker Disiplini
  • +%10 Ticari Mal Üretimi
  • -%20 Bölge Otonomisi
Denizsel Egemenlik
En az 250 ağır gemiye sahip olan büyük güçler arasından en çok ağır gemi sahibi güç bu Egemenliği ilan edebilir.

Egemenliğin temel bonusu +%10 donanma savaş genişliği. %100 puana ulaşıldığında ise +%20 arka sıra topçu hasarı elde ediliyor.

• -20 Vasal Bağımsızlık İsteği
  • +%200 Denizci
  • +%200 Abluka Verimliliği
Askeri Egemenlik
En az 1000 askeri birime sahip olan büyük güçler arasından en çok birim sahibi güç bu Egemenliği ilan edebilir.

Egemenliğin temel bonusu %10 daha ucuz savaş skoru maliyeti. %100 puana ulaşıldığında ise +%20 kuşatma yeteneği elde ediliyor.

• +%10 Ordu Hareket Hızı
  • -%20 Ordu Yıpranması
  • -3 Huzursuzluk
eu4_80.png

Bu sayıların nihai olmadığını unutmayın. Bu arada, bu eklentiye sahip olan oyuncular büyük güç mekaniklerine de erişebilecek...
Ara
Bonuslar en azından oyunu bozmayacak bir hal almış fakat yeni bonuslar daha saçma. Yeni günlüğü plazadakiler şimdilik beğenmiş gözüküyor.
Ara
her zaman aynı zımbırtı , salın da 10 disiplin alalım be kardeşim multi beni bağlamıyor zaten
Ara
Yapılabilecek güzel şeyler ;

Alıntı:İdari(Ekonomik) Egemen - Core creation bedeli -%15, Tax +%10, Production +%10 etkenlerini elde edersiniz. Ek olarak +5 huzursuzluk ve +%50 paralı asker maliyeti etkenleri gelir. Yeni Great power özelliği kabul ettiğiniz bir kültür grubu içerisinde olan bir  area üzerinde ciddi bir para vererek core elde edebilirsiniz.

Diplomatik(Deniz) Egemen - Vassallık kabul etme limiti 200 dev olur. Vassallık teklifi kabul edilme şansı artar. Diplomatik ilişki +1 artar. Vassallardan elde edilen gelirler +%100 artar.  Vassal entegrasyon maliyeti %100 artar. Core creation bedeli +%10 artar.

Askeri Egemen - Diplomatik ilişki limiti 1 düşer. +%10 Agresif genişleşeme etkisi alırsınız.  Claimler area üzerine atılabilir.  Enforce peace ve threaten war seçeneğinin kabul edilme şansları artar. Threaten war area üzerine atılabilir. Yeni great power özelliği savaştığınız ülkelerle savaşan diğer ülkelere enforce peace atılabilir.

Şuanda 5 dakika içerisinde aklıma gelen şeylerden yazdım. Bonuslardaki değerler düzenlenebilir veya başkalarıyla değiştirilebilir.
Ara
1 milyon asker basıp bonus alacaksın bırak arkadaş. Sabah plazada görüp fiyasko demiştim bu ondanda beter olmuş. Adamların bu geç oyun takıntısını çözebilmiş değilim. Geçen haftalardan devrimle alakalı bir sürü şey tanıttılar. Zaten devrim yaptıktan sonra oyun neredeyse bitiyor ne gerek var bu kadar tantanaya. Oyunda hala optimizasyon sorunları devam ediyor 1600 lü yıllardan sonra oyunda yavaşlama varken kimse kalkıp bu kadar ordu basıp oyununu rezil etmek istemez. Kaldıki bu oyunu uzun bir süre oynamış biri olarak kalabalık ordulara karşı antipatim var. 50 k ordu ile 80-90k ordu yenebiliyorsan ben buna oyun derim. Yoksa 1 milyon ordu ve man power ile haritayı istila etmek marifet değil.
Medeni Hayattan Bahseden Züppelere,
Barıştan Bahseden Kansızlara,
Maziyi İnkar Eden Namussuzlara İnanma..!
Millet, Kan Demektir.
Damarındaki Asil Kanda Türklük Varsa,
Zaten Savaşçılığı Duyacak Ve İsteyeceksin....
[+] 4 üye Türk Şad nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
70 agree, 56 disagree.
Bence hala sacma bir günlük her devlete özel görev ağacı gerseler daha faydalı olur
Ara
Oyunun son kısımları anlamsız bir hala gelen rakamlardan ötürü oynanamaz haldeyken bu durumu aynı tür rakamlarla pekiştirmişler bana göre.
Ara
Önceki günlük dengesiz olsa da daha mantıklıydı. Bu daha dengeli ama baya saçma olmuş. Bilemiyorum.
Sic Parvis Magna
Ara
Knights of Honorda buna benzer bir mekanik var. Ben gereksiz buldum. Güçlü ülkeyi daha da güçlendirmek bana pek mantıklı gelmiyor.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
Egemenlik ise nasıl kaybettiğinizin önemi olmaksızın savaş kaybettiğiniz anda kaybedilir.

burada resmi savaş kaybı mı yoksa herhangi bir ordunun muharebe kaybetmesini mi kastediyor?
Ara
(06-02-2020, 23:57)freeforall : Egemenlik ise nasıl kaybettiğinizin önemi olmaksızın savaş kaybettiğiniz anda kaybedilir.

burada resmi savaş kaybı mı yoksa herhangi bir ordunun  muharebe kaybetmesini mi kastediyor?

Resmi savaş kaybından bahsediyor. Aynı din koruyucusu ünvanındaki gibi.
Ara
Saçma bir günlük ve mekanik ilginç ya ck3 den sonra bir eu5 görürüz gibi yapacak şey bulamadılar uydurup duruyorlar şuan
Hail the Omnissiah! He is the God in the Machine, the Source of All Knowledge
[+] 1 üye gLo1NN nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
bence yeni günlük yayınlamamalılar steamdaki güzel modları dahada geliştirip oyunun içine atmalılar böylece daha fazla beğeni alırlar
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.