Günlük: EU4 - İtalya'daki Harita Değişiklikleri ve Yeni Ülkeler
diaryeu4.png

EU4 günlüklerinde bu hafta İtalya bölgesine eklenen yeni şehirler ve ülkelerden bahsediliyor.

https://forum.paradoxplaza.com/forum/ind...9.1179726/ :Merhaba, bu haftaki EU4 geliştirici günlüğüne hoş geldiniz. Adım Mike ve geçen hafta konuşan @Caligula Caesar gibi ben de Aralık ayından beri EU4’te içerik tasarımında çalışıyorum. Avrupa’nın büyük bir kısmı üzerinde çalışıyoruz ve yaptıklarımızı gösterme zamanı geldi. @neondt’nin daha önce bahsettiği gibi sizlerden birçok öneri almıştık, zamanla bunlara başvurarak da haritayı değiştirmeye başladık.

image1_smol.jpg

Kuzey İtalya’daki değişiklik fikirlerimizi göstermek için bu resmi kullanmıştık. Birazdan göreceğiniz gibi bunun üzerine de bazı değişiklikler oldu. Daha sonra Como’yu ekledik ve bir şehri daha böldük. Gördüğünüz 5 numaralı şehir önce ayrı bir Aquileia şehri olacaktı (bu ülkeyi zaten Friuli şehrinden serbest bırakabiliyorsunuz) fakat onun yerine yeni bir Trieste şehri ekleyelim dedik.

image2_smol.jpg

Güney İtalya planlarımıza daha uygun bir şekilde yapıldı. İtalyan yarımadasının bu kısmında çok fazla ekleme yok, sanırım en göze çarpan şehir Avellino. Sicilya adasındaki 3 şehir ise 5 oldu. Adadaki yeni şehirler tarihi sınırlara bakmaktansa daha çok oyun tasarımı önceliklerine göre yapıldı. Örneğin Sicilya’daki Trapani şehrinin tarihsel sınırları EU4’te çok göze batardı.

Kuzey İtalya planıyla karşılaştırdığımızda Güney İtalya planına neredeyse tamamen sadık kalındı diyebiliriz. En büyük farklılık Agrigento şehrinin adı o dönemde daha doğru olan “Girgenti” olarak değiştirildi. Bunun yanında önerilen çeşitli şehir adı değişiklikleri yapılmadı çünkü daha sonra tekrar incelediğimizde bunları pek önemli görmedik.

“Hadi yeni haritayı göster!” dediğinizi duyar gibiyim. Buyurun:

italy_whole.jpg

Haritaya 3 yeni bağımsız ülke eklendi. Kuzeyde bir İtalyan şehrini kontrol eden Avusturyalı ülke Trent Prens-Piskoposluğu var. Batıda kaygılı bir şekilde Savoy ve Fransa arasında yer alan Saluzzo var. Romagna bölgesinde ise komşularının iştahla baktığı Bologna var.

Bazı yeni serbest bırakılabilen veya isyan edebilen ülkeler de var. Padua ve Verona aynı adlı şehirlerinde core’lara sahip, şansları yaver giderse Venedik’ten ayrılabilirler. Papa’nın gücü azalırsa bağımsızlığını kazanmaya çalışabilecek Spoleto da var (ülke ve şehir ismi aynı).

Biraz yaklaşırsak detayları daha iyi görebiliriz.

northern_italy.jpg

Günlüğün başında dediğimiz üzere Como’yu eklemeyi planlamıyorduk ama tartıştıkça eklenmesinin (Como olmasa bile Milan’ın kuzeyine yeni bir şehrin) gerekli olduğu kararına vardık. Böylece Como’nun eklenmesiyle haritanın o köşesinde güzel bir düzen oluştu.

Bologna şehrinin eklenmesi nedeniyle eski Romagna şehrinde değişikliğe gitmek zoruna kaldık. Eski şehir artık Ravenna olarak biliniyor. Ravenna, 1440 veya 1441’te Venedik’in kontrolüne girmişti ve bu nedenle şehir artık Papalık’tan alınıp (hala core’u var) Venedik’e verildi.

southern_italy.jpg

Güney İtalya yukarda dediğimiz gibi değişti. Sardinya adasının batısına Arborea eklendi fakat diğer Sardinyalı giudicato’lar eklenmedi çünkü haritaya bakarsak Kuzey Sardinya’daki Sassari’nin dev değeri 3/3/2 ve bunu ikiye bölersek bu şehirler bozkırlardaki bir Özbek şehri kadar değersiz olacaktı.

Harita değişikliklerinin yanında Güney İtalya’ya başka bir şey daha ekledik:
two_sicilies.jpg

Gelecek hafta görevler hakkında konuşacağız.
[+] 3 üye Ragnvaldr nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bölün bakalım nereye kadar böleceksiniz.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
Her bölgenin nasıl bölündüğü sonraki hafta da yeni görevler böyle tek tek gösterilecekce 1 ay daha aynı günlükleri göreceğiz demektir.
Ara
Umarım koca yıl boyunca sadece bölge bölüp buton eklememişlerdir.
Ara
Adamların ellerinden gelen iyi şey bu galiba. Yeni bölgeler eklemek, var olan yerleri parçalamak. Merak ediyorum bu görev ağacı olayı olmasaydı dlc diye ne çıkaracaklar çok merak ediyorum. Bakın buraya yazıyorum papalık ve katolik hristiyanlığa 1-2 mekanik getirip görev ağacı ve bölge ekleyerek yıl sonunu getirip ahanda yeni ek paketiniz hayırlı olsun diyecekler. Paradox forumda 3-4 kişi ayrı ayrı bende dahil süvari updateti gelmeli, özel yönetim şekillerine has yönetim reformları ve yeni estateler gelsin dedik. hiç alakaları olmadı. en azından ilerki güncellemelerde idea alma limiti +2 arttırılmalı.
Medeni Hayattan Bahseden Züppelere,
Barıştan Bahseden Kansızlara,
Maziyi İnkar Eden Namussuzlara İnanma..!
Millet, Kan Demektir.
Damarındaki Asil Kanda Türklük Varsa,
Zaten Savaşçılığı Duyacak Ve İsteyeceksin....
Ara
Bozkırlardaki özbek kardeşlerim seri dislike.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bence şu anki çalışanların hepsini kovup modcuları alsınlar işe 10 kat daha hızlı ilerleme kaydedilir.
[+] 1 üye Lothebork nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Onun yerine bu bölgeyi ekleyelim dedik...

afeeffe
şaka gibi.

İyi ki şu oyunun dlclerini almayı 2 sene önce bırakmışım.
Ara
artık eyalet yapmaya değer yerleri bölüp , çöp alanlar oluşturmaktan başka bir şey yapmayacaklar sanırım
Ara
Big blue blob yapmak için Avrupa'nın parça pinçik edileceği yamayı bekleyen sadece ben değilimdir diye umuyorum.
Ara
Parça pinçik edilmesi o başarımı almanı daha zorlaştırır. Sebebi: Daha çok devlet demek daha çabuk kurulan koalisyon demek
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
sicilya deacionunu bir tek ben merak ediyorum anlaşılan
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.