Günlük: EU4 - Kıyı Bombardımanı, Sancak Gemileri ve Idea Grubu Değişiklikleri
@altnkurt

Şu yazdıklarının tartışmayla ne alakası var? Bu kadar köşeye sıkıştıysan yazma daha iyi, baya komik duruma düşürüyorsun kendini.
Ara
Bak bi fff7'nin ve Carpathia'nın bana olan eleştirilerine bak. Bi de jaxla senin. Sırf muhalefet olmak için muhalefet oluyorsunuz. Sadece oyuna laf etmek için yazmıyorum. Güzel bulduğum özelliğe de güzel diyorum.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Sancak gemisi ve kıyı bomardımanı yeniliklerini çok beğendim. Donanmanın savaş anındaki hareket alanı ve "otantikliği" üzerine düşülmüş gibi.
kalemler kaldırılmış ve sayfalar kurumuştur.
[+] 1 üye basileus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
herkes çok eleştirmiş şahsen benim için çok da fark eden bir şey yok ama bu tarz olan değişiklikler yerine oyuna sıfır baştan mekanikler ekleseler daha iyi olur
A man's greatest joy is crushing his enemies
[+] 1 üye Raider41 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
ben eleştiri yapmadım altncığım.şaka yaptım. gül geç.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(31-10-2018, 20:16)Raider41 : herkes çok eleştirmiş şahsen benim için çok da fark eden bir şey yok   ama bu tarz olan değişiklikler yerine oyuna sıfır baştan mekanikler ekleseler daha iyi olur

Eu4 geliştirme aşaması eskiyen veya yetersiz kalan mekanikleri yenilemekten ziyade bozuk temeller üzerine sürekli birşey yığmaya dayanıyor. Benim de en büyük hayalim oyuna yeni dallar eklemeden önce budanmasıdır. Zira eu4teki potansiyeli çoğu oyunda görmüyorum. Fakat geliştiriciler bizim gibi düşünmüyor ne yazık ki. Sürekli bir yerleri güçlendirmeye yönelik bonuslar ekleyip duruyorlar. Bunda biraz da biz suçu kendimizde aramamız lazım. Yeni dlc çıkınca hurra alarak zaten yaptıklarını tasdik etmiş oluyoruz bi anlamda. Bununla da yetinmeyip Third Rome'dan sonra Rusya'yla, Rule Britannia'dan sonra Britanya'yla bolca oynayarak adamlar ofiste oturup "bakın iberyaya dlc yaptık herkes oynuyor" dedirtiyoruz. Hal böyle olunca da adamların uyguladıkları politika ekonomik anlamda başarılı olmuş oluyor.
Sic Parvis Magna
Ara
(01-11-2018, 18:13)altnkurt :
(31-10-2018, 20:16)Raider41 : herkes çok eleştirmiş şahsen benim için çok da fark eden bir şey yok   ama bu tarz olan değişiklikler yerine oyuna sıfır baştan mekanikler ekleseler daha iyi olur

Eu4 geliştirme aşaması eskiyen veya yetersiz kalan mekanikleri yenilemekten ziyade bozuk temeller üzerine sürekli birşey yığmaya dayanıyor. Benim de en büyük hayalim oyuna yeni dallar eklemeden önce budanmasıdır. Zira eu4teki potansiyeli çoğu oyunda görmüyorum. Fakat geliştiriciler bizim gibi düşünmüyor ne yazık ki. Sürekli bir yerleri güçlendirmeye yönelik bonuslar ekleyip duruyorlar. Bunda biraz da biz suçu kendimizde aramamız lazım. Yeni dlc çıkınca hurra alarak zaten yaptıklarını tasdik etmiş oluyoruz bi anlamda. Bununla da yetinmeyip Third Rome'dan sonra Rusya'yla, Rule Britannia'dan sonra Britanya'yla bolca oynayarak adamlar ofiste oturup "bakın iberyaya dlc yaptık herkes oynuyor" dedirtiyoruz. Hal böyle olunca da adamların uyguladıkları politika ekonomik anlamda başarılı olmuş oluyor.

reis onu engellemenin bir yolu yok zaten bana sorarsan çünkü bu geliştirme sistemine karşı bir komuoyu oluşmuş değil paradox foruma gir bak çoğu insan bu duruma olumlu bakıyo en sert gördüğün yorumların hepsi burda
A man's greatest joy is crushing his enemies
Ara
Sancak gemisi fena olmamış ama kıyı bombardımanı iş olsun diye eklenmiş gibi geldi bana.
[+] 2 üye Sxario nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(01-11-2018, 18:13)altnkurt :

Boşver baskalarinin ne sacmaladigini umursama 2-3 küstahın sözünü ciddiye almaya bile gerek yok anca saçma sapan konuşup adami deli ederler

(31-10-2018, 17:01)Awake : @altnkurt

Ya iyice saçmaladın artık, algıya mı yenik düştünde 1000 saat oynadın oyunu? Bu kadar güçsüz müsün yani? Bırak bu işleri, bu kadar nefret ediyorsan sil oyunu bitsin.

@Carpathia

Hangi oyunu oynarsan oyna eğer bir takım mekanikler oyuncuya olması gerekenden fazla güç veriyorsa orada bir denge bozukluğu var demektir, bu dengeyi sağlamak Starcraft gibi oyunlardan görüleceği üzere neredeyse imkansız bir şey, Paradox bu dengeyi ideaların verdiği aşırı gücü nerfleyerek kurmaya çalışıyor olabilir, bu kötü bir durum olmak zorunda değil.

Idealarda kökten bir değişiklik yapmalarını zaten beklemeyin, bu denli büyük bir değişikliği yeni oyunlarda görürüz ancak, sonuçta çıkan şeyin “DLC” olduğunu unutmamak lazım.
İnsanlar oyunu silip silmeyecegini sana mi soracak paradoxun avukatları her yerde hemen gelmişler bu foruma
.
[+] 1 üye aegon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@aegon

Elbette sormayacaklar, kimsenin kimseye zorla oyun sildirecek gücü yok, bu forumun herkesin özgürce eleştiri yapabileceği bir ortam olduğunu, aynı zamanda eleştirinin de özgürce eleştirilebileceği bir yer olduğunu akıldan çıkarmamak gerekiyor. Burada Paradox'tan maaş alan kimse yok, Paradox'tan herhangi bir şekilde iyilik gören kimse de yok, yeri geldiğinde Paradox'un oyunlarını, en çokta EU 4'ü hepimiz eleştiriyoruz, ancak eleştirinin de bir adabı var, bir dayanağı olması gerekiyor, oyun dizaynını akılda bulundurması gerekiyor, gerçekçi olması gerekiyor.

Paradox'un DLC politikası çokça eleştirildi bugüne kadar, en çok eleştirilen kısımlarından birisi Art of War gibi eski DLClerin oyun için zorunlu DLClere dönüşmesiydi, Paradox zamanında bu eleştirilerin üstüne DLC politikasını oyun genelinden bölgesel biçime değiştirdi, ben o zaman demiştim artık Art of War gibi yenilik kokan DLCler göremeyeceğiz diye, bugün Paradox'un DLC politikasının bu hale gelmesinin yegane sebebi yine bugün Paradox'un DLClerini eleştiren kişilerdir, objektif bakabilen herkes Paradox'un bugün bu noktaya nasıl geldiğini ve sebeplerini rahatça görebilir, her şeye rağmen temelli ve üzerine düşünülmüş, komplo teorisi terk olmayan eleştirilere en çok ben değer veririm, ancak temelsiz eleştirilere de "saçmalıyorsun" demek benim hakkım, bunu sana soracak değilim.
[+] 4 üye Awake nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yenilik gelmesi güzel bir iş olsada içi boş olan button özellikli sistemleri beğenmiyorum. Dlc konusunda cossacks ve cradle of civilization dışında beni tutan bir dlc yok. Art of war diyen olacaktır o zaten oyunun kendisinde olması gereken bir özellikti. Coc dlc ile gelen tribal federasyon bende çok olumlu bir etki bırakmıştı. 2 yama sonra sil baştan tribal federasyonu yok ettiler. Sil baştan işleri sevmiyorum. oyuncuları deneme tahtası gibi kullanma, o olmadı birde bunu deneyin der gibi işler oyunun geleceği açısından pek bir ışık vermiyor. Oyun elbet oynanacaktır ama ne kadar etkili derecede tutulur olarak orası tartışmalı. Estateler üzerinde daha çok çalışma gerekirdi. estatelerin ülkeler bazında özelleştirilmesi ve farklı estate türleri bekliyordum ben açıkçası. baskıncılık, yağmacılık, diğer ülkeler üzerinde misyonerlik faaliyetleri ve yıkıcı yıpratıcı casusluk etkileri oyunun zayıf yönü. Tarihsel olarak baktığımda tüm devletler savaşlar sonunda yıkılmamış yada zayıflatılmamış. Bir diğer eleştirim ise Ülkelere idea eklenirken neyi baz alıyorlar. Adı tarihte 1 sayfadan fazla geçmeyen devletlere abartı idealar vermenin esprisini çözemedim. eu4 benim beklentilerimi karşılama konusunda zayıf kalıyor.
Medeni Hayattan Bahseden Züppelere,
Barıştan Bahseden Kansızlara,
Maziyi İnkar Eden Namussuzlara İnanma..!
Millet, Kan Demektir.
Damarındaki Asil Kanda Türklük Varsa,
Zaten Savaşçılığı Duyacak Ve İsteyeceksin....
[+] 1 üye Türk Şad nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu eu4'ü eleştirme işi internette çok karşılaştığımız ubisoft'un assasins creed'ini ve far cry'ını eleştirmeyle benzer özelliklere sahip.Oyuna benliğini veren şeyleri beğenmiyorsanız o oyunu oynamamanız lazım.Mesela ben assasin's creed'i beğenmem.Sırf ilk oyununu ortadoğuda geçiyor diye oynadım bir de korsan temasına düşkün olduğum için black flag'i başka da oynadığım oyunu yok.Sebebi belli assasin's creed'i assasin's creed yapan şeyleri animus makinesini, yok templarmış yok şuymuş yok buymuş sevmiyorum kardeşim. Bunları sevmiyorsam bu oyunu oynamam kalkıp onu değiştirin bunu değiştirin dememin anlamı yok. Değiştirdiler de ne oldu bu en son çıkan ac oyunlarının klasik ac oyunlarıyla ne alakası var. İnsanlar övüyor şimdi ama bu seri ölecek çünkü şuan farklı bir ac oyunu diye oynuyorlar evet farklı bir ac oyunu ama klasik bir rpg oyunu.Ben rpg oyunu oynamak istesem neden ac oynayayım ki bu oyunu diğer rpg oyunlarından başarılı yapan şey ne?hiçbir şey.Diğer seri olan far cry'a gelecek olursak ben bu serinin hastasıydım.2-3- 4 hepsini oynadım ve benim açımdan oyunda yapay zekanın zeka namına bir kırıntı göstermemesi haricinde sıkıntı yoktu ama eleştirmek için eleştirenler geldiler eleştirdiler ve far cry 5'i oluşmasına sebep oldular.Ama abi bu far cry değil ki bu benim sevip oynadığım oyun değil, bu sıradan bir fps oyunu ben bu oyunu neden oynayayım. EU4'e saçma sapan eleştiriler getirmenin anlamı yok eu4'ü eu4 yapan şeyleri sevmiyorsanız bu oyunu oynamayacaksınız bu kadar basit bir durum bence.Hani bu biraz age of empires'i neden et odun topluyoz askerleri nasıl etle yapıyoruz home city'de etten köylü yapma makinesi mi var ne kadar saçma sapan birşey bu oyun gerçeklikten zerre eser yok bunu değiştirin total war gibi yapın yok eu gibi yapın yok şunun ki daha iyi yok bunun ki daha iyi.Evet başka oyunların sistemi age of empires'ten iyi olabilir ama age of empires bu sistemi değiştirirse age of empires olmaz.
[+] 6 üye süleyman maik nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(31-10-2018, 15:01)fff7 : @altnkurt
İnsanlar doğru tarih öğrenebilsinler diye oyunu değistiriyorlar işte bunun neresi yanlış ? Kendinle çelişiyorsun.

insanlar tarihi kar amacı güden firmadan öğrenirse öğrendiği şey tarih değil masal olur , tarih öğrenmek isteyen varsa önce merak ettiği dönemi araştırır sonra o dönemi en iyi hangi kitaplardan öğrenebilir bulur o kitapları okur ve doğruluğu daha yüksek olan bir kaynaktan bilgi edinmiş olur
[+] 1 üye Ferreke nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.