Günlük: EU4 - Sihizm ve Zerdüştçülük
#1
diaryeu4.png

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta yeni Zerdüştçülük ve Sihizm mekanikleri anlatılıyor.

https://forum.paradoxplaza.com/forum/thr...0.1437773/ :Herkese merhaba! Bugün Europa Universalis IV’teki iki küçük dini inceleyeceğiz. Zerdüştçülük ve Sihizm. Gelecek yamada bu dinlere kendi mekaniklerini ekleyerek daha ilginç yapmaya çalışacağız. Gördüğünüz şeylerin daha tamamlanmadığını unutmayın, birçok geçici simge ve değer görebilirsiniz.

İlk önce Sihizm ile başlayalım. Şu anda zaten birkaç özgün eventleri var. Sihlerle oynarken tarihte bu inancı etkileyen çeşitli gurular ile karşılaşıyorsunuz. Guruların her biri kendi etkisini eklerdi. Bunları sadece event olmaktan çıkartıp mekanik olarak ekleyerek bütünleştiriyoruz. Oyuncu da böylece ne yapmak istediğini daha iyi seçebilecek.

1603179262289.jpg
Arayüz üzerinde hâlâ çalışıyoruz. Yukarıdaki görüntü mevcut gurunuzun Guru Nanak olduğunu ve sonrakinin ise Guru Angad olduğunu gösteriyor.

Oyunu oynarken çeşitli etkilere sahip gurular almaya devam ediyorsunuz. Yeni eklenen şeylerden biri ise öğretiler. Her guru üç özgün öğreti ile geliyor, oyuncular bundan birini seçebiliyor. Toplamda 30 öğreti var. Seçtiğiniz öğretiyi veren gurunun yerini bir diğeri aldığında o öğreti kalıcı olacak ve diğer iki öğretiyi seçemeyeceksiniz. Aynı anda en fazla 6 öğretiye sahip olabilirsiniz. Her aktif öğreti misyoner gücünü de 1 azaltır. Her öğreti Adm, Dip veya Mil manalarından biriyle bağlantılıdır, aktifleştirmek için bulunduğu kategoriden 50 puan harcamanız gerekir.

1603179630458.jpg

Johan’ın bahsettiği gibi geçen hafta hastaydım, bu nedenle yeni guruların etkilerini ve öğretilerini gösteren bir listem yok maalesef. Hatta bunlardan bazılarını daha bu sabah bitirdik. En kısa sürede listeyi sizlere vermeye çalışacağım.

Sıradaki konumuz ise kirpileri kutsal sayan, en beğendiğim din. Zerdüştçülük hâlâ var olan en eski dinlerden biri ve birçok ilginç noktaya sahip. Bu nedenle herhangi bir mekaniğe sahip olmaması üzücüydü. Eğer bilmiyorsanız kirpiler Zerdüştçülük’te bir tür “kutsal köpek” sayılır. Işığın hayvanı da sayılır. Bu nedenle en sevdiğim din diyebilirim.

Peki Zerdüştçülük ile tam olarak ne yapacağız? Oyunun başında güçlü olmadıkları, bir bakıma diaspora olarak yaşadıkları için buna odaklandık. Zaten Yezd şehrinde bulunuyorlar, buna ek olarak Gucerat’a Parsileri de ekliyoruz. Oyunun başlangıcında Daman şehri bu nedenle Zerdüştçü olarak başlayacak. Ayrıca birçok Zerdüştçü Parsi danışmanı işe alırsanız şehri Parsi kültürüne de geçirebilirsiniz.

1603177870903.jpg

Diaspora temasıyla devam edersek eklenecek şeyler Kıptilerdeki “nimet” mekaniğine benziyor, bunun yerine ayin (ritual) deniyor. Eski kararlarında olduğu gibi Zerdüştçülerin yeniden yakmaları gereken 5 ateş tapınağı var. Bunları yaktıkça ödüllendirilecekler.

1603177519699.jpg
Simgelerin geçici olduğunu unutmayın.

Seçebileceğiniz ayinler aşağıdaki gibi:
Yasna: -0.05 Yıllık Yolsuzluk
Haoma: +%5 Mal Üretimi
Navjote: +%2 Misyoner Gücü
Manthras: +%10 Hükmetme Kapasitesi
Dakhma: -%5 İnşaat Maliyeti

Kutsal kirpiler ve Zerdüştçülerden bahsettiğimize göre Kralların Kralı; Babil, Sümer ve Akad Kralı, dünyanın dört köşesinin (yani yatak odamın) imparatoru Lord Cyrus ile tanıştırmak istiyorum sizi.

Görsel

Meraklıyken

Görsel

Burrito

Görsel

Açken

Görsel

Uyuyorken

Umarım günlüğümüzü zevkle okumuşsunuzdur. Bugün EU serisinin 20. yılını kutladığımızı da hatırlatmak istedim. Yayındaki sunuculardan biri de ben olacağım, zamanınız varsa gelip selam verin. Görüşmek üzere!

Görsel

Yayın Saatleri (TSİ ile)
14-15.00: EU1’den ve masa oyunundan geliştirici hikayeleri, özel misafirimiz Philippe Thibaut ile
15-16.00: EU2’den geliştirici hikayeleri
16-18.00: EU3’den geliştirici hikayeleri
18-19.00: Mola
19-22.00: EU4, etkinlikler ve Aegir Games ile gelecek masa oyunu Europa Universalis: The Price of Power
[+] 3 üye Ragnvaldr nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Sihizm ve Zerdüşt mekanikleri ne kadar oyuna tat katıcı eklemeler olsa da kullanış bakımından çok kötüler. Etkinlik çıktıktan 1-2 ay sonra kimsenin gidip de bu mekanikleri ekledikleri ne iyi olmuş ya diyeceğini sanmıyorum. İki dinle oynayacak şekilde birer oyun açarsın olur biter. Daha kalıcı ve geniş çaplı değişiklikler yapmaları gerektiğini çözemediler hala. Gelecek eklentinin ana odağı Güneydoğu Asya fakat miladı dolmuş karma mekaniklerine en ufak değişiklik yapmadılar.
[+] 3 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#3
Bana göre eu4 için artık final verilmeli, imperetor Rome ve crusaider kings 3 gibi oyunların harita stili gerekli
Ara
Cevapla
#4
bu günlüğü beğenmedim hiç ilgimi çekmedi. keşke koreye özel savaş gemisi gelseymiş daha zevkli olurdu
Ara
Cevapla
#5
Bence Oyuna Artık Yeni Dinler vs. eklenmeli. Anadoludaki Türkler mesela neden hala Arapların kültür grubunda. oyun da değiştirilmesi gereken bir sürü özellik varken böyle gelişmeleri görmek sinirlerimi bozuyor
Ara
Cevapla
#6
Oynanış açısından kültür bir sıkıntı değil. Bu bin kere tartışılmıştır zaten, aynı zamanda yapayzekayı ortadoğuya genişlemesi için manipüle etmeye de yarıyor fakat dinler konusunda CK2 converter dinlerini ekleyeceklerini söylemişlerdi sanırım. Tabii o da gerçekleşmedi.
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#7
oyun gerçekten kötü bir noktaya gidiyor gibi neden inatla halifelik (islam halifesi) gibi eklentiler gelmiyor? birde osmanlı memlükle savaştığı zaman event ler olmalı yavuz sultan selim okadar hızlı fetih yapıyor oyunda biz memlüğün tamamını almak için 50 yıl harcıyoruz sürekli bir daha savaş aç
[+] 1 üye SlawYear nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#8
GüneydoğuAsya eklentisinde Zerdüştlük için mekanik geliyor.
Ama gelen mekanik koptiklerin çakması.Bunun için mi uğraştınız diye sormak gerekiyor ?!!!
n3.png
Ara
Cevapla
#9
Zerdüştlük dini '' permanent modifiers '' leride hesaba katarsak kötü durmuyor. Değerler bir tık daha iyileştirilirse daha iyi olur. Pagan dinler içinde en kötü din şuan için tengri oldu tabiki totemizm ve animizm hesaba katmazsak.
Medeni Hayattan Bahseden Züppelere,
Barıştan Bahseden Kansızlara,
Maziyi İnkar Eden Namussuzlara İnanma..!
Millet, Kan Demektir.
Damarındaki Asil Kanda Türklük Varsa,
Zaten Savaşçılığı Duyacak Ve İsteyeceksin....
[+] 1 üye Türk Şad nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#10
bunlara korsan dlc kullanmak müstehak
[+] 1 üye taylanhavertz nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.