Günlük: MTGA - Oyunun Durumu: Ocak 2020
#1
mtg_dd.png

MTG Arena'nın ocak ayı günlüğünde yeni Theros Beyond Death setinden, yeni özelliklerden ve 2020 planlarından bahsediliyor.

https://magic.wizards.com/en/articles/ar...2020-01-10 :Bu yıl Magic: The Gathering Arena için muhteşem bir yıl olacak ve tüm bunlar gelecek haftaki ocak ayı güncellememizle başlayacak. Sizlere yeni bir kart seti, yeni özellikler ile yükleyebilmeniz ve oynayabilmeniz için yeni bir yol getiriyoruz.THEROS BEYOND DEATH

erebos_etb_4.gif

(Evet, onlar Nyx basit Land'leri! Onlar bu yamada kullanılabilir olmayacaklar ama gelecek güncellemelerde onları ve vitrin kart stillerini nasıl elde edeceğiniz hakkında daha fazla bilgiye sahip olacağız.)

Theros Beyond Death aynı zamanda Saga'ların, Devotion'un, Constellation'ın ve yeni anahtar kelime Escape'in Standart'a geri dönüşünü müjdeliyor. Matt Tabak, tekrardan hem eski hem de yeni mekanikleri Theros Beyond Death mekanikleri makalesinde açıklamaktadır.

MTG Arena'da Constellation, Devotion ve Escape oyun içi birer rozete ve mekaniklerin nasıl çalıştığı ile ilgili kısa açıklamalara sahip olacak.

2.jpg

Epic Games Mağazası

16 Ocak yamasıyla birlikte Epic Games mağazasında resmi olarak çıkış yapacağımızı duyurmaktan mutluluk duyuyoruz!

Hali hazırda oynayan oyuncularımız aynı eskisi gibi oyunu yükleyebilir ve oynamaya devam edebilirler - Epic Games mağazasından oynamak bir zorunluluk değildir, isteğe bağlıdır. Nerede oynadığınıza bağlı olmadan diğer her oyuncuyla oynayabileceğiniz için istediğiniz platformu seçmekte özgürsünüz.

Önümüzdeki perşembeye yaklaştıkça kapsamlı bir SSS'e ve daha fazla bilgiye sahip olacağız.

Koleksiyon - İlk ve Yeni Etiketleri

The Game Awards'dan beri Theros Beyond Death paketlerini açmak için sabırsızca bekleyenlere duyurmaktan mutluluk duyduğumuz bir başka özellik olan "First" (ilk) ve "New" (yeni) etiketleri bu yamada gelecek. Paketlerinizi açtığınızda ve koleksiyonunuzu görüntülerken bu etiketleri görebileceksiniz.

Paketlerinizi açarken koleksiyonunuza ilk defa eklediğiniz bir kart "First" etiketiyle gösterilecek.

3.jpg

Koleksiyonunuzu görüntülerken elde ettiğiniz her kart uygun bir şekilde "New" etiketiyle belirecek. Bu durum koleksiyonunuza eklediğiniz her kart için geçerli olacak, sadece ilk kopyası değil - ama elde ettiğiniz kartların kopyaları oynanabilir limitini aştıktan sonra yeni etiketi ile belirmeyecekler. Her kartın üzerinde bulunan çentikler o kartın hangi kopyasının eklendiğini gösterecek, buna birden fazla sayıda açılan kopyalar da dahil (resimdeki Plummet gibi).

4.jpg

Gördüğünüz gibi koleksiyonunuza yeni olarak işaretlenen kartlar, koleksiyonunuzu görüntülerken otomatik olarak önde sıralanacaklar ve kartın üzerine imlecin getirilmesi etiketi silecektir.

Draft sırasında bu etiketlerin belirmeyeceğini lütfen not edin ve hayır, Draft'ı bitirmeden kartlarınıza bakmak da işe yaramıyor. Limited etkinliklerinde bu etiketler sadece deste oluşturma aşaması bittikten sonra bir kez belirecekler.

Deste Oluşturucu - Yeni Sıralama Seçenekleri

Yeni bir kart yeni bir meta demekdir, bu da eski usül deste hazırlama vaktinin geldiğine işaret ediyor. Destelerinizi sıralamanıza yardımcı olması amacıyla iki yeni seçenek ekliyoruz - Favorites (favoriler) ve Last Played (son oynanan).

Bir desteyi favorilere eklemek için parlak küçük bir yıldız vermek istediğiniz desteyi seçin ve ekranın altında, diğer deste seçeneklerinin yanında bulunan favori butonuna tıklayın. Bingo! Desteniz altın bir onur rozeti elde edecek ve koleksiyonunuzda önde belirecektir.

Favorilenmiş desteler diğer filtreleme seçenekleri ile de kullanılabilir. Örneğin, alfabetik olarak sıraladığınızda favori desteleriniz ve beraberinde koleksiyonunuzdaki diğer desteleriniz alfabetik olarak sıralanacaktır.

5.jpg

"Last Played" tüm destelerinizi son oynanma zamanlarına göre en son oynadığınız desteden başlayarak geriye doğru giderek sıralayacaktır.

Aynı zamanda renk kimliğine göre sıralamanın nasıl çalıştığını düzenledik. Birden çok renk seçimi artık VEYA yerine VE filtresi olarak çalışacak. Bu değişiklikler ile renk kimliğine göre sıralamayı biraz daha sezgisel hale getirmeyi umuyoruz.

color_and.gif

Historic Etkinlikleri

Historic Ranked sırasının Theros Beyond Death ile geçici olarak sona erecek olmasıyla birlikte Historic için iki yeni etkinlik ekleyeceğiz - Historic Constructed ve Traditional Historic Constructed, desteleriniz ile Historic Ranked geri gelene kadar oynamanız için başka bir yol olarak bulunacak. Standart etkinliklerimize aşina olanlar için Historic versiyonu aynı oyun kayıtlarına, giriş ücretlerine ve ödül sistemine sahip olacaktır. Throne of Eldraine'de olduğu gibi Ikoria: Lair of Behemoths'un çıkışıyla Historic Ranked geri dönüş yapacak.

Ayrıca Historic Challenge'in bu hafta olduğunu unutmayın! Bu Constructed Best-of-Three etkinliği yüksek giriş ücretine - ve aynı zamanda ödüllerine sahiptir. Detayları bir önceki günlükte inceleyebilirsiniz. 

Brawlidays'in Dönüşü

Son güncellemede Brawlidays'i bir deneme olarak yürütmüştük ve düzenli Brawl oynayan oyuncuların yarısından fazlasının bu etkinliğe bağlandıklarını gördük. Bunu hedef kitlemiz için büyük bir başarı olarak görüyoruz ve bu yüzden ocak ayı güncellemesi ile Brawlidays'i geri getireceğimiz için heyecanlıyız. Bu ayın etkinliği ocak ayı güncellemesinden şubat ayı güncellemesine kadar sürecek (planlanan 14 Şubat), 10,000 altına oynanabilir ve elde edilecek ilk zafer ile Talrand, Sky Summoner ödül olarak verilecektir.

7.jpg

Ayrıca Brawl'ı Direct Challenge ve Friends Challenge'da oynayanların sayısında fark edilebilir bir artış gözlemledik. Oyuncuların, toplulukları bir araya getirici bu uygulamaları kullanarak birbirlerini bulduğunu görmek keyif verici ve bu yıl oyunu arkadaşlarınızla oynayabilmenizi sağlayan sosyal yönlerini geliştirmek için büyük bir çaba sarfedeceğiz. Buna önümüzdeki aylarda arkadaş mesajlaşmasını getirerek başlayacağız.

Arena'nın Yol Haritası

Ve düşününce, Underworld'den kaçışla bu yıla nasıl başlayacağımıza karar vermiştik. Önümüzde büyük bir macera bizi bekliyor, güncellenmiş yol haritamıza bakmak yolunuzu bulmanıza yardımcı olacaktır.

Görsel


Görsel


Görsel
  • Yakında: Temiz, parlak ve cilalı. Burada listelenen özellikler geliştirmenin son aşamasındadır ve kalite kontrol ekibi tarafından test edilmektedir. Bu, çıkış için "neredeyse yeterli" dediğimiz, zaman çizelgelerini ve çıkış tarihleri hakkında konuşmaya başlayabildiğimiz kısımdır.
  • Geliştirilmekte: Fikirleri gerçeğe dönüştürmek. Burada listelenen maddeler aktif olarak özel geliştirici kaynakları tarafından geliştirilmektedirler ve tamamlanmaları gereken görev listeleri vardır.
  • Taslakta: Kalemi kağıtla buluşturmak (veya parmakları klavye ile). Burası bizim hangi fikirlerin yenilik olması gerektiğini ama aynı zamanda hangilerinin olmaması gerektiğini planladığımız aşamadır. Fikirlere karar verildiğinde kapsam içine alınır, yenilenir, oynamalar yapılır ve bunları dijital olarak hayata nasıl geçireceğimizi çözene kadar bu aşamalar tekrar edilir.

Arkadaş mesajlaşması için özel bir açıklama yapmak istiyoruz, bu özellik ile arkadaşlarınıza oyun içi mesajlar gönderebileceksiniz. Bu, sosyal işlevsellik için yapacağımız bir sonraki ana özelliğimizdir. Her ne kadar tam bir tarih veremesek de yakın bir zaman içinde geleceğini tahmin edebilirsiniz.

Ayrıca eğitim sistemini güncellemek için çalışıyoruz. Yeni oyunculara yol gösterici (eski oyuncular için de Magic'i tekrar keşfetmelerine yarayan) eğitim sistemi belirli deste tiplerinin ve renklerin oyuna etkisini anlamada kolaylık sağlamak için dizayn edilmiştir.

Theros Beyond Death'in kısa bir süre sonra yapacağı çıkışla Core Set 2021, Ikoria: Lair of Behemoths'a aktif olarak geliştirilmeye katılmış olacak. Sosyal özelliklerin üzerine çalışmamız devam etmekte ve oyun içi direkt mesajlaşmayı ekleme hedefimiz birkaç ay içinde gerçekleşecek. Ayrıca "Historic Cards", "Historic Anthology II" olarak değiştirilerek ne anlama geldiği konusunda netlik kazanmıştır ve "New Event Types" daha spesifik özellikleri ön plana çıkarmak için kaldırılmıştır - yani 8 kişilik (pod) Drafting için. Bu özelliği resmi olarak taslak aşamasına ekledik ki yakın zamanda geliştirme aşamasına hazırlık için kapsam içine alınmıştı.

Ayrıca Pioneer Set Remasters'ı taslak listemize ekledik. Amonkhet Remaster ve diğer ek setler, Magic R&D ile birlikte Pioneer'da öne çıkan kartları MTG Arena'ya getirmede yardımcı olacaklar. Oynanabilir formatları ve oynama yollarını genişlettikçe organize olmayı ve bu etkinlikleri bulmayı kolaylaştırmayı sağlayacak yenilikler üzerinde çalışmaya başladık. 

Son yol haritası güncellememizle birlikte tüm bunlar, bu yıl MTG Arena'ya getirmeye planladıklarımızın sadece ufak bir kısmı.
[+] 2 üye reddga nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Oyunda olması gereken bazı şeyler çok yavaş bir şekilde gerçekleştiriliyor son 5 ayda çok ciddi değişiklikler yok ve bu durum sinir bozucu bir hal almaya başladı. Brawl'ın bu gidişle kalıcı bir şekilde çarşamba günleri hariç paywall ardında kalması rezillik. Historic'in bu şekilde oyuncağa çevirilmesi formatın geleceğine zarar veriyor. Özellikle Pioneer'i oyuna eklerlerse Historic iyice mahvolacaktır. Anladığım kadarıyla Pioneer Set Remasterlar da Historic Legal olmayacak. Pioneer'in Arena'ya geçiş süreci nasıl olacak o da muallakta kalmış gibi. Oyuna dair vadeli planları açıklayıp yakın gelecekte oyunun oynanabilirliğine darbe veren kararlar verilmesi canımı sıkıyor.

Bunların dışında sevdiğimiz desteleri favoriye alabilmemiz hoşuma gitti bir de destelerimizi belli bir başlık altına atayabildiğimiz ve o başlıkların destelerini istediğimiz zaman görünür/görünmez yaptığımız bir sistem olsa müthiş olur.
Ara
Cevapla
#3
Ben de aynı şekilde Brawl'ın giriş ücretli olmasını aşırı saçma buluyorum. Bir de 2020 için "muhteşem" bir yıl olacağını söylüyorlar ama bu muhteşemlik için ne yapacaklarından tam olarak bahsetmemişler. Benim en çok ilgimi çeken 8 Person Draft oldu. Anladığım kadarıyla kendi aramızda Draft oynayabileceğimiz bir mod olacak. Eğer öyleyse şimdiden heyecanlandığımı söyleyebilirim.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.