Hikaye: Avrupa'nın Hasta Adamından Avrupa'nın Korktuğu Adama
#1
Yıl:1836
Oyun modu: Victoria 3.04-Vickymod


Amacımız:


CiFajDnXIAAbFHh.jpg:large

Zamanında başka bir forumda yazdığım bir hikayeyi buraya aktaracağım.Değerli yorumlarınızı bekliyorum.
[+] 4 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Güzele benziyor takip +1
Ara
Cevapla
#3
Takip.
76561198075468823.png

ZEXn9a.png

Cevapla
#4
Sonunda bir vic 2 hikayesi takip :D
Ara
Cevapla
#5
Vicky yerini HPM'e bırakmamış mıydı? Son versiyona sen uyarladın galiba?
Yönetici dostunuzdur, hep emekçinin yanında... #BenimModeratörümİşiniBilir

am9ewj.png
Ara
Cevapla
#6
(06-07-2017, 19:59)Snykdel : Vicky yerini HPM'e bırakmamış mıydı? Son versiyona sen uyarladın galiba?

Artık geliştirilen bir mod değil ama redditte  3.04 için geliştirilen bir mod versiyonu  mevcut.

Bölüm 1

Tarihçe

1808 Mayıs-Alemdar Mustafa Paşa,3.Selim'i kardeşi 4.Mustafa öldürmeden kurtarır.4.Mustafa ve yandaşları öldürülür.İmparatorluk tekrar bir nispi bir istikrar dönemine girer.
1808 Haziran-Alemdar Mustafa Paşa ,sadrazam olarak göreve getirilir ve hızla ıslahatlara başlar.
1812 Ruslarla yapılan savaşta Osmanlı yenilir ve Sırbistan'a özerklik verilmek zorunda kalınır.
1817 Yunan isyanı ve dış güçlerin baskısıyla ,Yunanistan'a bağımsızlık verilmek zorunda kalındı.
1833 Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa,isyan edip özerk devlet statüsü elde etti.


Yıl 1836,Osmanlı Devleti 200 yıldır devam eden bir çöküşte idi.Yıllardan beri kendi içinde yolsuzluk ve parçalanmayla yüzleşen imparatorluk o kadar zayıflamış durumdaydı ki Avrupa'nun süper güçleri ona "Hasta Adam" lakabını takmışlardı.Birileri bu gidişe dur demeliydi.

1836 Devlet-i Aliyye

2 Ocak 1836

Alemdar Mustafa Paşa,3.Selim tarafından Afrika'da Osmanlı hakimiyetinin tahsis edilmesi amacıyla 12.000 askerle Mısır üzerinden ,Trablusgarp'a gönderilir.Seferden kendine pay almak isteyen Kavalalı Mehmet Ali Paşa ,Libya seferine  destek verir.

Trablusgarp Ayanı Niğdeli Hasan Paşa,padişahın merkezi otoritesine isyan etmiş ve gönderilen Osmanlı ordusuyla savaş kararı almıştır.Mısır-Osmanlı ortak kuvvetleri Libya'daki asayişsizliğe son vererek Libya'daki mutlak Osmanlı otoritesini yeniden temin ettiler.Alemdar Paşa ,Libya'dan sonra Tunus'ta soluğu alır.Tunus Valisi Cezayirli Mustafa Paşa,Devlet-i Aliyye'ye tam bir sadakat yemini eder.Bunun üzerine Tunus'a gözdağı verilip Osmanlı hükümdarlığından tamamen çıkmış olan Cezayir'e yönelinir.Cezayir,Osmanlı ordularını karşısında görünce savaşmadan teslim olur ve Cezayir'de,Tunus'ta olduğu gibi başındaki Cezayir Valisi yerinde bırakılarak Mısır'a doğru yola çıkılır.Alemdar paşa'nın Tunus ve Cezayir'i tamamen Osmanlı'ya bağlamak yerine yarı-otonom bir devlet halinde bırakılmasının amacı onlara şu an için bir sır olan Mısır Seferi için yardımına ihtiyaç duymasıdır.


BÖLÜM 2

1838

Cezayir,barışçıl olarak Osmanlı egemenliğini kabul etmiş,Alemdar Paşa Mısır'a doğru dönmektedir.

3bKaT2sFd.png

Afrika'da savaşlar sürerken bir yandanda Devlet-i Aliyye'yi daha iyi hala getirmek için reformlar yapılmaktadır.

3bKSzEtqh.png

Alemdar Paşa,Mısır'a ulaştıktan sonra Kahire'de Kavalalı Mehmet Ali Paşa ile buluşur.Kavalı,Libya ve Cezayir'e yapılan seferlerde kendisine bir şey verilmediği için kırgındır.Yapılacak olan İran Seferi için destek sözü karşılığında kendisine Irak ve Kuveyt Valilikleri teklif edilir.


İran,kendisine yapılacak olan seferden önceden haberdar olup önce davranmak amacıyla Osmanlı Devleti'ne savaş açar.

Bu arada bu kadar savaşı kaldıramayan Osmanlı maliyesi tam takırlık duruma gelir.İlk kez dış borçlanmaya gidilir ve birçok ülkeden fazla miktarda borç alınır.

1839 Osmanlı-İran Savaşı'nda birçok kanlı muharebeye şahit olunur.Osmanlı'nın gevşek davranan Afrika'daki uydu devletlerine yaptıklarını görmüş olan Balkan uydu devletçikleri,Osmanlı'ya açık destek verirler.

1840 yılında tek başına Osmanlı-Mısır-Sırbistan-Eflak-Boğdan kuvvetleriyle baş edememeyerek barış antlaşmasını imzalar.

1840-Tehran Antlaşması
Ve Osmanlı Devleti,1836 itibariyle tarih sahnesine hızlı bir giriş yapmış Avrupa devletleri karşısında prestiji yükselmiştir.Bütün bu elde edilen başarılarda 1808'den beri devleti reformlarla düzeltmeye çalışan ileri görüşlü Alemdar Mustafa Paşa'nın etkisi büyüktür.
[+] 5 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#7
BÖLÜM 2

1838

Cezayir,barışçıl olarak Osmanlı egemenliğini kabul etmiş,Alemdar Paşa Mısır'a doğru dönmektedir.

3bKaT2sFd.png

Afrika'da savaşlar sürerken bir yandanda Devlet-i Aliyye'yi daha iyi hala getirmek için reformlar yapılmaktadır.


3bKSzEtqh.png

Alemdar Paşa,Mısır'a ulaştıktan sonra Kahire'de Kavalalı Mehmet Ali Paşa ile buluşur.Kavalı,Libya ve Cezayir'e yapılan seferlerde kendisine bir şey verilmediği için kırgındır.Yapılacak olan İran Seferi için destek sözü karşılığında kendisine Irak ve Kuveyt Valilikleri teklif edilir.İran,kendisine yapılacak olan seferden önceden haberdar olup önce davranmak amacıyla Osmanlı Devleti'ne savaş açar.Bu arada bu kadar savaşı kaldıramayan Osmanlı maliyesi tam takırlık duruma gelir.İlk kez dış borçlanmaya gidilir ve birçok ülkeden fazla miktarda borç alınır.

1839 Osmanlı-İran Savaşı'nda birçok kanlı muharebeye şahit olunur.Osmanlı'nın gevşek davranan Afrika'daki uydu devletlerine yaptıklarını görmüş olan Balkan uydu devletçikleri,Osmanlı'ya açık destek verirler.


1840 yılında tek başına Osmanlı-Mısır-Sırbistan-Eflak-Boğdan kuvvetleriyle baş edememeyerek barış antlaşmasını imzalar.


1840-Tehran Antlaşması

Ve Osmanlı Devleti,1836 itibariyle tarih sahnesine hızlı bir giriş yapmış Avrupa devletleri karşısında prestiji yükselmiştir.Bütün bu elde edilen başarılarda 1808'den beri devleti reformlarla düzeltmeye çalışan ileri görüşlü Alemdar Mustafa Paşa'nın etkisi büyüktür.BÖLÜM 3
İran,Libya,Cezayir Seferlerine destek vermesine rağmen kendisine Irak ve Kuveyt Valilikleri verilmemiş olan Kavalalı,Osmanlı Devleti'ne savaş açar.


Zaten kafasında bir Mısır Seferi bulunan Alemdar Mustafa Paşa için artık gereken bahane hazırdır.Planlar hazırdır ve ordu ,Halep'e doğru taaruza geçer.


Suriye bölgesi kanlı çarpışmalara sahne olur birçok Müslüman evladı burada yaşamını yitirir.Balkan kuvvetlerininde gelmesiyle ilerleyiş hızlanır.

Mısır'daki karışıklığı fırsat bilen Cezayir Dayısı,tekrar bağımsızlığını ilan eder.Hainlere günleri gösterilecek.

Devlet-i Aliyye,kendisi Mısır Seferi'yle meşgul olduğundan Avrupalı müttefikleri olan Sicilya Krallığı ve sadık Tunus askerleri Cezayir'e müdahale ederler.Önce seferde kan akıtılmayan Cezayir'de asilerin kelleri uçurulmuştur.Mutlak Osmanlı otoritesinden asla taviz verilmemiştir.Artık otonom ayan ve valilerin dönemi kapanmıştır.

Bu arada Mısır'da başarıya yakınlaşılmış,müttefik kuvvetlerinde desteğiyle Kahire işgal edilmiştir.


Mısır Seferi,birçok kayıplarla zafere ulaşmak üzereZaferin Osmanlı'nın olacağının anlayan Avrupa devletleri Osmanlı'ya destek verdiklerini açıklarlar.

eb7t3mOl.png

ecoeezjI.png

Bir tek Fransa,Mısır'dan yana tavır koyar.Ama İngiltere ve Rusya'nın Osmanlı tarafında olduğu için uluslararası bir müdahalede bulunamaz.

eeN720Oj.png

Yıllar sonra Fransa'yla da Devlet-i Aliyye hesaplaşacak. Osmanlı'nın güçlenmesi icin zamana ihtiyaç var.

Ordularımız Kahire'ye ulaştıktan 1 ay sonra Mısır,pes ederek koşulsuz teslim oluyor.

ehuvQil5.png

Hedefimiz ilk önce Mısır'ı uydu devletliğe alıp sonra tasfiye işlemlerine başlamak.


Mısır,kuklalığa alındıkdıktan sonra Memlükten arta kalanlar ve Kavalalı ailesi hızlı bir şekilde tasfiye edilerek mutlak Osmanlı iradesine hazır hale getiriyoruz.Önümüzde 2 seçenek var.Ya ilk zamanlar gibi özerk bir yapı yada dış güçlerin tepkisini çekmek pahasına mutlak Osmanlı hakimiyeti.Aynı hataya bir daha düşülmeyecek,Mısır tamamen Osmanlı'nın olacak.

"We shall rule them directly" diyor padişahımız 3.Selim.

emp0gzjz.png

Afrika'da Osmanli hakimiyeti bir kez daha sağlandı.Otonom beylerin,dayıların yönetimine son verildi.Sıra Hicaz ve Arabistan'da.


Artık yeni bir Osmanlı doğuyor.

1rKbrcI7.png

19.yüzyıl Dünyasında,artık Osmanlı'da süper güçler arasında olduğunu kanıtladı.

1rYeYicW.png
BÖLÜM 4


Afrika'da Devlet-i Aliyye'nin otoritesi sağlanmış sıra Arap yarımadasına gelmiştir.Mısır'dan dönen Alemdar Paşa'nın kuvvetleri ,Hicaz'da tekrar düzeni sağlanmak için saldırı emri verir.

nd4IGUtS.png

Kutsal Şehirler,Mekke ve Medine'ye Osmanlı askerleri girerken


Hicaz,teslim alınır.

nkZXwF6Z.png

Arabistan'ın diğer büyük kabileleri olan Nejd ile Hail aşiretleri arasında bir savaş patlamak üzerinde olduğunu anlayan Alemdar Paşa,şimdilik buraya dokunmaz ve ordusunu İran'a yöneltir.


İmparatorluk topraklarında büyük ölçüde otorite sağlanmış,İstanbul,pay-ı taht ekonomik ve kültürel açıdan büyümüştür.Birçok koloni toprağından İstanbul'a göçler başlamıştır.

2lekAmGo.png

İslam dinince kutsal şehirler olan Mekke ve Medine'nin elimizde olması bizim için bir şeref ve prestij kaynagi.

nsMlKzqQ.png

Bir yandanda sosyal ve politik reformlar yapıyoruz.3.Selim Han Hazretleri,İslam dinince meşveret usülünün daha faydalı olacağını görmüş ve seçim sistemi getirmiştir.

nv6pEBzc.png

Sosyal ve politik reformlarımızla anayasal monarşiye geçmeye hazırlanıyoruz.

nAFc713J.png

Arabistan'da biten iç savaşı Nejd kabilesi kazanınca zaten yeni savaştan çıkan Nejd üzerine sefere çıkıyoruz.


Hazinemiz herzaman ki gibi tam takır.Devam eden savaşlarla borç batağına battık.

nGkIJXiz.png

Nejd tamamen işgal edildi.Maalesef ,körfez ülkelerine şimdilik dokunamıyoruz çünkü Birleşik Krallığının koruması altındalar.


Savaşlara ara verip batmakta olan ekonomimizi ıslah etmek için reform üstüne reform yapıyoruz.

3.Selim Han Hazretleri'nin emri fermanı o dur ki

Sıkı mali disiplin sağlanacak.!!!

nMpbFzqX.png

Yapılan reformlarla ,serbest piyasa ekonomise zemin oluşturuluyor.İç gümrükler kaldırılarak esnafa ve serbest müteşebbislere yer açılıyor.

nNd9g0n5.png

Sonunda reformlar sonuç vererek maliyemiz rahatlıyor.Dış borçları temizlemeyi başardık.

Sıkı mali disiplinden taviz verilmeyecek buyuruyor 3.Selim Han Hazretleri!!!

nPR5Kvew.png

Arabistan'dan dönen Alemdar Paşa,İran üzerine sefer yapıp iki vilayeti Devlet-i Aliyye'ye kazandırıyor.


Yıl 1856'ya gelinmesine rağmen yinede çok yol kat etmemiz gerekiyor.

nVyJNNsD.png
[+] 6 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#8
Oyunu hiç bilmesem de çok hoşuma gitti hikaye.Takip :)
Bir Japon Atasözü der ki:
Davranışlarınızı yönetin yoksa onlar sizi yönetir.
Ara
Cevapla
#9
(24-12-2017, 00:44)VladimirSzecny : Oyunu hiç bilmesem de çok hoşuma gitti hikaye.Takip :)
Tesekkurler Vlad.BÖLÜM 5

Yıl 1858'e gelmiş,ülkemiz nispi bir istikrar ve toparlanma dönemini yaşıyordu.Ama Ruslarında desteğini alarak Eflak ve Boğdan Voyvodalık'ları bağlı oldukları Osmanlı İmp.'ğundan izin almadan birleşmiş ve bağımsızlıklarını ilan etmişlerdi.Devlet-i Aliyye olarak ,asilere acımamalı,isyan edenin kellesini almalıydık.


Afrika'daki bize aslen bağlı olmayan dayılara yaptıklarımızdan ders almamış olacakki bu destursuzlara,Devlet-i Aliyye gereken dersi verecek.


Sırp birliklerinin de yardımıyla ayaklanmayı fazla yayılmadan bastırdık.Romanya'dan gelen barış teklifini kabul ettik.


Böylece birleşmiş ve daha güçlü Romanya'da devletimizin otoritesi tekrar tahsis edildi.


Bir yandan savaşlar devam ederken bir yandan yapısal reformlara girişiyoruz.3.Selim Han'ın fermanıyla artık ulusal değerimiz  birlik ve beraberlik (unity) olacak.İmparatorluğun bütün unsurları Ermenisi,Çerkezi,Lazı,Kürdü,Arabı,Sırbı,Yunanı,Bulgarı,Türkü beraber yaşamak zorundadır ve hiçbir ayrılık talep edemez.İsyan edenin kellesi gider.Buna karşılık Devlet-i Aliyye,her unsurun can,mal,inanç,vicdan ve hukukunu korumakla mükelleftir.


Güçlenen Osmanlı İmpatorluğu,Afrika ve Arabistan'da birçok elden çıkan yada dayı ve beylerin keyiflerine göre yönetilen toprakları geri almıştı ve sıra Balkanlara gelmişti.Romanya'daki ordu, Yunanistan sınırına yığılmış ve Yunan tarafına Osmanlı'ya tekrar bağlanması için ültimatom verilmişti.Güçlenen Osmanlı karşısında,Avusturya-Macaristan'ında desteğini alan Osmanlı'ya ,Fransa-İngiltere ve Rusya ses çıkaramamıştı.


Ultimatomumuzu kabul etmeyen Yunanistan'a savaş açıyoruz.


Romen ve Osmanlı birlikleri,Atina'ya girerkenAtina'dan sonra Osmanlı Ordusu Mora'ya girerken


Daha fazla dayanamayan Yunanistan,büyük devletlerinde desteğini alamayınca ilhakı kabul etmek zorunda kalıyor.(1863)Yunanistan'ın ilhakından 1 sene sonra 1864'de Sultan 3.Selim Han Hazretleri büyük öngörü ve iyi niyet teşebbüsleriyle resmen anayasal monarşiye geçilmesi için gerekli adımların atılmasını emri ferman buyuruyor.


İran'da tebliğ ve irşatla vazifeli alimlerimizin öldürüldüğü haberini alıyoruz.


Sultan 3.Selim Hazretleri ,İran'dan faillerin hemen Devlet-i Aliyye'ye teslim edilmesi talebinde bulunuyor.Bunu kabul etmeyen İran'a savaş ilan ediliyor.


Osmanlı ve müttefiklerine mağlup olan İran'dan iki vilayet ve şehit edilen alimlerimizin faillerini ve onlar için tazminat aynı zamandan İran'da bulunan diğer Sünni alimlerimiz için eman alıyoruz.


Osmanlı-İran Savaşı'ndan istifade edip isyan eden Yunan ayrılıkçılarının kellesini alacağız.


Yunan isyanı ,başarılı bir şekilde bastırılıyor.İsyancıların kellesi alınıyor.Artık vilayetlerimizde tam bir barış ve huzur hakim olacak.


İlhak edilen Yunanistan'daki fabrikalara el koyuyoruz.Bununla birlikte yurtta birçok fabrika açarak sanayileşmenin ilk adımlarını atıyoruz.


Bu arada Avrupa karışmış durumda,desteklediğimiz Sardinya Krallığı,İtalya'yı kurmayı başarmış ve bizimde desteğimizi alaraktan Fransa'ya savaş ilan etmiştir.Osmanlı Devleti,200 yıl sonra ilk defa Avrupa'nın iç işlerine müdahale ediyor.


İtalya,desteğimizle beraber Fransa'dan zaferle çıkıyor.Bölgeden çekilmek zorunda kalan Fransa etkisininde yardımıyla artık büyük bir güç olan Devlet-i Aliyye , Tunus'u barışçıl olarak ilhak ediyor.

Sadece siyasi olarak değil birkaç yıl arayla çeşitli bilimsel keşiflere  imza atıyoruz.Mısır'da firavunun mezarı,Osmanlı arkeologlar tarafından gün yüzüne çıkartılıyor.


Truva şehrinin ,Osmanlı-Alman arkeolog araştırma ekibi tarafından keşfi


Osmanlı kaşifleri, Nil Nehri'nin kaynağını bularak dünya çapında bir üne kavuşuyorlar.


1871'de ,Ummanlı Arap kardeşlerimiz ,Britanya sömürgeciliğine ve Batılı güçlere karşı Osmanlıyla bir olmak istiyorlar.Mutlulukla kabul ediyoruz.


Dünya'daki ilk 5 süper güç arasına girerekten bir kez daha hasta adamın iyileştiğini Dünya'ya kabul ettiriyoruz.Lakin daha alınacak çok yolumuz var.


[+] 6 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#10
Kaiser seni tebrik ve takip eder.
Ara
Cevapla
#11
(24-12-2017, 12:11)Kaiser-i Rum : Kaiser seni tebrik ve takip eder.

Eyvallah Kaiser :smiling: Yorum atan arkadaslara tesekkurler. Gelen yorumlar ve begeniler yazari her zaman daha fazla yazmaya tesvik eder.


BÖLÜM 6

Yeni kurulan Almanya İmparatorluğu'na , Fransa-Avusturya koalisyonu tarafından savaş açılmış.Devlet-i Aliyye'mizden yardım talep ediliyor.300 yıl evvel ceddimiz Kanuni Sultan Süleyman Hazretleri , Fransa Kralı Fransuva tarafından Almanlara karşı yapılan çağrıyı  reddetmemişti.Bugün şartlar değişmiş Almanya  , Sultan Selim Hazretlerinden Fransa ve Avusturya'ya karşı yardım talep etmişti.Hünkarımız talebi kabul ediyor.Böylece Almanya-İtalya-Osmanlı üçlü ittifakı kurulmuş oluyor.


Fransa ve Avusturya'ya savaş açılıyor.Almanya-İtalya ve Osmanlı-Romen-Sırp kuvvetleriyle aynı anda savaşamayan Avusturya'yı hızlı bir şekilde işgal ediyoruz.


Alp Cephesinden hızlı bir giriş yapan İtalya,Fransa içlerine kadar ilerliyor.İspanya,fırsatı değerlendirip Fransa'ya savaş açıyor.


Cezayir Beylerbeyimiz,hünkarımızın emriyle ,Fransız Cezayir'ini fethediyor.


10 şubat 1877'de Berlin Barış Antlaşması imzalanıyor.Kuklamız Romanya Devleti'ne Erdel bölgesini kazandırıp tüm hak iddia ettiği toprakları Avustuya'dan alarak Romanya'ya bağlıyoruz.Fransızlar,Cezayir'den resmi olarak atılıyor.Fransız sömürgeciliğini engellemek için değerli bir adım.


Böylece 200 seneden beri ilk defa Avrupa'da bir toprak kazanımı elde ediyoruz.200 sene önce bizlere ayrı ayrı bağlı olan Eflak,Boğdan ve Erdel Beylikleri hepsi Romanya adı altında tek olarak bize bağlı durumda.

1ukcnETf5.png

İstanbul'da ,Avrupa'da elde edilen zaferden dolayı padişah ve saray ahalisinin katılacağı sultan alayı düzenleniyor.Tüm yabancı büyük elçiler davet ediliyor.

21wEz78He.png
21zEGunUV.png

Güçlü bir ordunun yanında artık güçlü bir donanma kurma vakti geldi.İlk buharlı savaş gemilerimizi inşa edip denize indiriyoruz.

21AFLqlG1.png

1879'da Sultan Selim Han Hazretleri'nin fermanıyla Hattı-Humayun ilan ediliyor.Fermana göre Müslüman tebaa ,Türk-Kürt-Boşnak-Arvanut-Mısri diye ayrılamaz.Tüm bu halklar Osmanlı vatandaşı olarak devlet önünde eşittir.Gayri müslimler ise zimmi statüsünde olup askerlikten muaf olmak koşuluyla cizye vergisi ödemekle mükelleftir.Devlet-i Aliyye,müslüman olsun veya olmasın tüm milletlerin can,mal,namus ve güvenliğini temin etmek durumundadır.

21G2B28ME.png
21IOiAtw4.png

Teşkilat-ı Mahsusa'yı kuruyoruz.

21Ko1Jbms.png


Anasayasal monarşimizde ilk seçimler gerçekleşiyor,Tanzimat Fırkası ilk iktidar partisi oluyor.

9d4MrcU4.png


Tüm bu yenilikleri yaparken sene 1880'i buluyor ve büyük devletlerle birlikte İstanbul Konferansı'nı düzenleyip Afrika'nın nasıl paylaşılacağını konuşuyoruz.Artık Devlet-i Aliyye'de büyük bir güç olduğu için diğer Avrupalı devletler,Osmanlı'yı hesaba katmadan birşey yapamayacaklarını anlamış durumdalar.


Afrika'yı kolonileştirmeye başlıyoruz.Bu amaçla etkimiz altındaki Etiyopya topraklarından geçip bir müslüman krallık olan Zanzibar'a halifelik ünvanımızla gidip Halife Sultan 3.Selim Han Hazretleri'nin kendilerini ilhak edip tüm müslümanları tek bir bayrak altında toplama çağrısını iletiyoruz.Müslüman kardeşlerimiz teklifimizi kabul ediyorlar.


Kolonileşme yarışı başladı,Fransa ile Moritanya üzerinde yarışıyoruz.


Moritanya'da Fransa çekilmek zorunda kalıyor.Kolonileşmeye'ye hızlı başladık.Mısır'dan Uganda'ya kadar hızla kolonileşebildik.Onları Avrupa güçlerinin emperyalismden koruyup Osmanlı adeletiyle tanıştırmanın vakti geldi.


Takvimler 1882'yi gösterdiğinde artık Devlet-i Aliyye ilk 4 güç arasına girmiştir.Kolonileşme yarışında önde ilerleyen ve hızla sanayileşelen bir  güç haline gelen Osmanlı İmparatorluğu'nun eski şanlı günlere dönmüş gibiydi.

21YDEZwHM.png

DUNYA 5`TEN BUYUKTUR.
[+] 5 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#12
Güzel güzel ellerine sağlık Vic 2 nin güzelliği unutulmamalı :)
Ara
Cevapla
#13
(25-12-2017, 09:19)Feldmarschal : Güzel güzel ellerine sağlık Vic 2 nin güzelliği unutulmamalı :)

Tesekkurler Feld. Victoria 2 ,EU4`e kiyasla cok az icerik almasina ragmen pdx`un cikardigi en iyi oyunlardan biridir bence.

BÖLÜM 7

1877 yılı itibariyle Devlet-i Aliyye, sanayi devrine hızlı bir başlangıç yapmış ve ilk 10 ekonomiye girmeyi başarmıştır.

Padişahımızın emri- fermanı o dur ki

" Hedef 1890 ,ilk üç ekonomiye girebilmek "

2dBQk8lNq.png

1880 İstanbul'da bir Dokuma Fabrikası

2dK2qgpA0.png

1881

Fransa'nın Almanya ve İtalya ile savaşmasından istifade eden İspanya,kaybettiği toprakların bir kısmını geri alır.


Kolonileşme çabalarımız hızla devam etmekte.


Afrika ülkelerini ya savaşla yada halifelik sıfatımızla kendimize bağlıyoruz.


Libya Çölünü satın alıyoruz.

2dgBuJbrm.png

Kolonize olduğumuz yerleri en iyi şekilde yönetibilmek için gerekli bürokratik ve yönetim organlarını hayata geçiriyoruz.

2dhIhzUew.png

Ülkemizi en iyi bir şekilde yönetilmek adıyla en yetenekli adamları uygun kadrolara atıyoruz.

Padişahımız Sultan Selim Han'ın emri fermanı odur ki

"Her görev liyakate göre verilecek,kayırmacılığa göre değil"

2djuCgVX5.png

Sokoto Krallığı'nı da ilhak ederek çemberi kapattıyoruz.Böylece Avrupalı emperalist güçlerin Afrika'nın içine kadar ulaşmalarını engelliyoruz.Serbest piyasa ekonomisine göre yaptığımız reformlar sonuç veriyor.Devlet destekli serbest müteşebbislerimiz tüm yurdu demirağlarla örmeye başlıyorlar.

dK5Mumcc.png

Sadece demiryoluyla yetinmeyip %100 yerli sermaye ve Osmanlı mühendislerimizle dev Süveyş Kanalı projemize başlıyoruz.

2dTEXyNLh.png

Devletimiz sanayi devrine hızlı bir başlangıç yaptı.Artık her yurdumuz demirağlarla örülmüş durumda.Her şehirde fabrikalarımız kurulmuş ve üretim yapar vaziyette.


Balkanlardan Anadoluya Anadoludan Suriye'ye Suriye'den Mısır'a fabrikalarımız harıl harıl çalışmakta

2dyz9ZgZ5.png

1890 itibariyle 4.sıramızı sağlamlaştırıyor ve koruyoruz.

2dItHOdnL.png
[+] 5 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#14
üst üste güzel bölümler ve fikrine kesinlikle katılıyorum bu yüzden paradoxdan en çok beklenen oyun haline geldi Vic 3 istiyoruz aslında Vic 2 oynayan herkes istiyo :D
[+] 1 üye Feldmarschal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#15BÖLÜM 8

1886'da yapılan nüfus sayımı sonuçları elimize ulaşıyor. 111 milyonla Dünya nüfus sıralamasında 4.sıradayız.

Nüfus önemli bir güçtür.Fabrikalara işçi,kışlalara asker lazım.En az 5 çocuk buyuruyor Sultan Selim Hazretleri

2qHqUUPTi.png

Süveyş Kanalı inşaatında 1.etapı tamamlayarak 2. etapa geçiyoruz.

2qJzoer6n.png

1894'de İtalya ile  birlikte Avusturya-Macaristan'a savaş ilan ediyoruz.


İki cepheden birde kuşatılan Avusturya fazla dayanamıyor. Hırvatistan'ı feth edip barış imzalıyoruz.

2qQo4TIkj.png

1895'de ilk 3 ekonomiye girmeyi başardık.

2qSRKo6hh.png

Gün geçmiyor ki Devlet-i Aliyye'nin herhangi bir vilayetinde bir fabrika yapılmasın.


AFrika'da kolonileşme yarışı bitti.Şimdi sıra geriye kalan bağımsız devletleri ilhak etmekte.


1896 Bütçemiz oldukça toparlanmış bir şekilde.Gümrük vergilerini aşağı çekebilmiş.Vergileri düşürebilmişiz.Yakında devlet-i aliyyemiz devasa boyutlara ulaşan sanayi subvansiyonlarını çekecek.

2r1RFQ2kc.png

Okuma-yazma oranımız %60'ı vuruyor ve hızla artmaya devam ediyor.Batılı devletleri bu noktada da geçmeye gayret ediyoruz.

2rwKJGLTF.png

1897 itibariyle tüm yurdu en son teknoloji demirağlarla döşüyoruz.


İmparatorluğumuzun genişlemesiyle beraber kültürel ve bilimsel anlamda sıçrama oluyor.Kolonilerimizden gelen mallar ile bir fuar düzenliyoruz.

2r6HCQZYh.png

1900 yılı itibariyle ilk 3 ekonomi arasına girmiş,kolonileşme yarışını büyük ölçüde kazanmış ve 2.süpergüç bir Osmanlı'ya  kavuştuğumuz için Allah'a hamd ediyoruz.

"20.yy ,Devlet-i Aliyye'nin yüzyılı olacak."

buyuruyor Sultan Selim Hazretleri

2r9UqKNAR.png
[+] 8 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#16
@Sezar 'ı buradan böyle bir hikayeyi yazdığı için tebrik ediyorum. Son bölüm özellikle müthişti. Vic2 konularının da her gün daha fazla kişi tarafından görülmesi ümidiyle iletimi sonlandırıyorum.
[+] 2 üye Kaiser-i Rum nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#17
@Sezar ın hakkını Sezara vermek lazım çok güzel bir son bölüm belki Osmanlı oynamak isteyenlere rehber bile olabilir özellikle Afrika kolonileşmesinde ellerine sağlık :)
Ara
Cevapla
#18
@Sezar Böyle bir hikaye yazdığın için teşekkürler. Kendim oynayamayınca böyle bulduklarımızı okumak düşüyor bize de . Ufak bir ricam olacak hangi maldan ne kadar üretim yaptığını gösteren prduction ekranını da atar mısın? İstatistikler konusunda baya meraklıyımda :)
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.