HoI4 - Devletleriniz
hoi4_32.png

hoi4_34.png
[+] 1 üye Alduin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1.6 yamasından beri yapmaya çalıştığım tarihsel gidişata en yakın ABD oyununu sonunda yaptım. Tabi sovyetler hala zayıf olduğu için olabildiğince yakın oldu. Ama 1.6 ile hiç yapılmıyordu bunla en azından az buçuk başardım. belki bir daha ki yama ile bu durumu daha da düzeltirler. Ama iki atom bombası sonrası Japonya'nın teslim olması harika oluyor.
Ara
B0EE16B140B7AB2569F0B48FCE33075EB8B7CE3D
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İlk İspanya oyunumu açtım. İç savaşı yavaş yavaş 1938 başı bitirdim. Almanya Fransa-Çek ittifağına saldırdı. Bu sırada aniden katılıp dümdüz ilerledim. Güzel paketlerle Paris'e önce vardım. Almanya Maginot'ta tıkanınca böyle oldu. Savaş bittikten sonra Almanya İngiltere'ye saldırdı. Ben bunun savaşa davet çağrılarını takmadığım için Axis'den çıktım ve Almanya'ya savaş açtım, hemen Allies'tan teklif geldi. Almanya şuan çok zorluyor beni İtalya'da çok az ilerleyebildim. Sovyetler şuan Çin ve Japonya ile ayrı ayrı savaşta ve yenilmeye başladı ne olacak bilmiyorum. 

Savaş sırasında paket yaptığım orduya karşı ne paket bonusu alıyorum ne adam erzak sıkıntısı çekiyor bug mu anlamadım:

Fransa saldırım:

Komünist Çin önce Japonya'ya katılıp Çin'e karşı savaştı. Sonra bir süre sonra Sinkiang Komünist Çin'i eventle alınca Sovyetler de Çin'e karşı savaşa girdi.

Bu arada İngiltere Komünist oldu.

[+] 1 üye Lothebork nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
20190619202236_1.jpg

Kasım 1936'da 50 tümen paket yiyerek ilhak olan bir Fransa. Oyun başlar başlamaz claim atmaya başlayıp tension %25'i geçmemesine dikkat ederek Fransa'ya saldırılır. Ordular nehrin gerisine dizilir. Güçsüz Fransa ordusu nehirleri geçemez yorulur. Atlı birlik basılır ve zırhlı motorizelerle beraber güneyden yarık açılıp Maginot ele geçirilir. Paris'e bir tümen girince de zaten Fransa otomatik surrender çekiyor.
[+] 1 üye Lothebork nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yukarıdaki taktikle devam edince 1938'de (tankları geç yolladığım için uzadı, 1938 başı bile biterdi) İngiltere'yi falan işgal ettim. 1941'de Sovyetler bitti. Eğer İngilizler kolonilerini salmasaydı oyun 1943-44 gibi biterdi gereksiz yere uzadı. 

Screenshot_1.png

hoi4_12.png
Ara
hoi4_29.png

Kaliteli ordumla Almanlara 3 milyon kayıp verdirdim ama tüfek eksilere düştü ver geri çekiliyorum yavaş yavaş. Fransızlarla da savaştayım. İlginç bir şekilde Almanya-Avusturya savaşı oldu.
Ara
Aşağıdaki görsel 1. dünya savaşıdna Avusturya-Macaristan İmparatorluğu olarak Rusları Lehistan topraklarında sıkıştırdığım ana ait. Mükemmel bir kampanya olmuştu.
anzlQ5.jpg

SSCB olarak belki de en büyük sınırlara ulaştığım oyundu. Zamanım olsa daha farklı şeyler yapacağımda işe git gel zaman kalmıyor oyuna :)

YdgQLl.jpg

Bunu da dün yaşadım. Romanya'da Faşizim yükselişteydi, SSCB onlara girince Japonya ve Letonya Romanya Krallığı ittifakına girdi ilk defa gördüm bunu.

mX2My1.jpg
Ara
Modern Day modunda Türkiye olarak Monarşi sistemine geçip deneme yapmak istedim. Genel itibariyle görüşüm belki de oyunda geçilebilecek en kötü sistemlerden :/ Parti %75'leri göremiyor o derece muhalefet oluyor. Ertuğrul Efendi'den sonra acaba tahta kim gelir onu bilmiyorum :)

EOP1Ov.jpg
Ara
oj0XMt.png

Niye bilmiyorum, Hitler ölmüş ve yerine generic bir lider geçmiş. Sonra da non-aligned iç savaş çıktı. Ticaret sekmesinde ülkede Mexican Junta yazıyor. Daha önce hiç görmediğim bir şey.
Ara
(06-09-2019, 10:52)Lothebork : oj0XMt.png

Niye bilmiyorum, Hitler ölmüş ve yerine generic bir lider geçmiş. Sonra da non-aligned iç savaş çıktı. Ticaret sekmesinde ülkede Mexican Junta yazıyor. Daha önce hiç görmediğim bir şey.

çok değişik
Ara
yG10LM.jpg
Tarihi Türkiye moduyla oynadım. Güzel bir hikayesi oldu tabii. Almanya İtalya, Türkmenistan, Özbekistan, Doğu Türkistan, Mengukuo ve Azerbaycan puppet. İran müttefik. WC deneyecektim ama inanılmaz kötü yeniliyordum. Azimle s.çan duvarı delermiş. Maginot Hattı'nı yiyip bitirdiler. Herifler İsviçre toprağından Balkanlara kadar geldiler. Ben de savaş açmadan önce save almıştım. Bu da tam saldırmadan önceki, o felaketten önceki son görüntümüz. En iyi oyunumdu.
İhtiras, keder, heyecan, marjinallik, monşerlik, kaygı ve aşırı miktarda Türklük barındırır.
Sen eğme, eğilsin alnı karalar / Dalkavuklar, p...lar ve maskaralar
Ara
EA3FB22F0F5BDCDCF5590BEA944679F05DA3EDD0

Amacım Duce Nuked'em ve New World Order başarımlarını kazanmaktı. Tarihe bakarsanız ne kadar uzun sürdüğünü görebilirsiniz :) ( Sonuç olarak Almanya ve Japonya ile dünyanın içinden geçtik  :ok: )
[+] 1 üye UBERBOI nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
20191103051518_1.jpg

20191103051525_1.jpg

Rusyayı hallettikten sonra anlaşma ekranında suriye vichy fransaya gitti onun dışında güzel gidiyor. Orayı geri alabilme şansım varmı?
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
20191109080735_1.jpg

20191109081255_1.jpg

Böyle bir canavarı nasıl yenebilirim? Bugün akşam tekrar save girip son savaşı yapacağım ama bu almanya baya canavar oldu nasıl yeneceğim bilmiyorum.

Şimdilik planım sınırlara kale kurarak defansif savaş yapmak. Bu sürede bakü petrollerine çökersem petrolsüz kalan ordusu iyice yorulur diye düşünüyorum. Ama iki katım ordusu üç katım fabrikası var. Sadece petrol etkisi yeterli olur mu bilemiyorum. O yüzden önerilere açığım.
Ara
(09-11-2019, 08:15)Aeschyli : Şimdilik planım sınırlara kale kurarak defansif savaş yapmak. Bu sürede bakü petrollerine çökersem petrolsüz  kalan ordusu iyice yorulur diye düşünüyorum. Ama iki katım ordusu üç katım fabrikası var. Sadece petrol etkisi yeterli olur mu bilemiyorum. O yüzden önerilere açığım.

Bakü'yü alsan bile eksik petrolünü ticaretle kapatabilir büyük ihtimal. Tek çaren Avrupa'da hava üstünlüğünü alıp paket yap yapa Fransa ve Almanya topraklarını ele geçirmek.
hby6qc.gif
Ara
Canavar devlet ya çok fazla direndi çok fazla zorladı. 3 tane atom bombası attım. Ülkede yetiştirecek asker olan askerede verecek tüfek kalmadı ancak muzaffer döndük. Sırada önce allies sonra japonya var.

20191110065602_1.jpg

20191110073008_1.jpg

20191110080024_1.jpg

20191110085936_1.jpg
Ara
Tum pdx oyunlarinda osmanli ile wc mi atiyorsun Aes?:)
[+] 2 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(10-11-2019, 20:03)Sezar : Tum pdx oyunlarinda osmanli ile wc mi atiyorsun Aes?:)

Valla ne yalan söyleyeyim oyuna Osmanlı formlamanın eklendiğini gördüğümden beri tek amacım o hale geldi. Alışkanlık yapmış. :)
Ara
Bu arada en iyi generalleriniz veya mareşallaeriniz diye bir sabit topicte olsa efso olabilirmiş :)
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.