HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Oyunu Steam üzerinden orijinal oynuyorsanız; Kütüphane > Hearts Of Iron IV > Sağ tıklayıp özellikler > Yerel dosyalar > Dosya bütünlüğünü doğrula seçeneğine basarsanız steam uygulaması , oyun dosyaları ile ilgili hataları düzeltebilir.
" Hemen herkes tartışabilir, fakat güzel konuşabilmek herkesin yapabileceği bir iş değildir. "
Ara
Land doctrineden dolayı inf -0.4 cw yedi. 20 cw için 4 Artillery 5 inf uygun oluyor önerir misiniz ?
Ara
Sadece Türkiye'yle dolu dizgin ve doğru düzgün oynamak istesem öncelikle hangi dlclere sahip olmam gerekir?
İhtiras, keder, heyecan, marjinallik, monşerlik, kaygı ve aşırı miktarda Türklük barındırır.
Sen eğme, eğilsin alnı karalar / Dalkavuklar, p...lar ve maskaralar
Ara
Türkiye'ye özel odak ağacı ekleyen Battle for the Bosporus'u öneririm.
IbnE9P2.gif
Ara
(05-04-2021, 14:33)Attila the Hun : Türkiye'ye özel odak ağacı ekleyen Battle for the Bosporus'u öneririm.
Onu biliyorum yav. Mesela savaş mekanikleri vs. de olmalı.
İhtiras, keder, heyecan, marjinallik, monşerlik, kaygı ve aşırı miktarda Türklük barındırır.
Sen eğme, eğilsin alnı karalar / Dalkavuklar, p...lar ve maskaralar
Ara
(05-04-2021, 14:38)HakaniyeLehçesi :
(05-04-2021, 14:33)Attila the Hun : Türkiye'ye özel odak ağacı ekleyen Battle for the Bosporus'u öneririm.
Onu biliyorum yav. Mesela savaş mekanikleri vs. de olmalı.
Develeri ekliyor ya
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
[+] 1 üye korkusalan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
casusluk geliştirmeleri yapıldığında sivil fabrikaları süresiz mi alıyor yoksa geçici mi
Ara
(08-04-2021, 13:57)candrall : casusluk geliştirmeleri yapıldığında sivil fabrikaları süresiz mi alıyor yoksa geçici mi
Geçici olarak alıyor,genellikle 1,2 ay sürüyor.
[+] 1 üye Dreyfus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ya arkadaşlar bir el atın lütfen.
Mesela resimde 14 piyade 4 topçu diyor.
( bu konuda ki tümen tasarımlarından bahsediyorum : https://forum.strategyturk.com/konu-hoi4...ur-rehberi )
Divison designer sekmesinde  bu askerleri hangi sırayla koyacağız diyorum.
1 Sıraya en fazla 5 asker koyuluyor zaten 

Uia178.png
LC9IeA.png

Ara
Bir sütuna 5 diğer sütuna 5 ve diğer sütuna 4 tane koyacaksınız. Dört topçuyu da başka bir sütuna koyun. Hangi sütuna yada hangi satıra koyduğunuz hiçbir önemi yok. Bu şablonu kullanan tümen düşmanla çatışmaya girdiğinde şablondaki tüm birlikleri kullanıyor. Oyunda sahada gördüğünüz birliklerin her biri tümen olarak isimlendiriliyor. Ve tümenler bu gördüğünüz şablonları kullanıyor. Bu şablonlarda da her bir simge bir taburu simgeliyor. Yani resimdeki her asker kaskı 1 tabur piyade demek. 1 tabur piyade de binlerce askerden oluşuyor. @Fetih 1453
Ara
(13-04-2021, 20:57)Fetih 1453 : Ya arkadaşlar bir el atın lütfen.
Mesela resimde 14 piyade 4 topçu diyor.
( bu konuda ki tümen tasarımlarından bahsediyorum : https://forum.strategyturk.com/konu-hoi4...ur-rehberi )
Divison designer sekmesinde  bu askerleri hangi sırayla koyacağız diyorum.
1 Sıraya en fazla 5 asker koyuluyor zaten 

Uia178.png

olayı kendin için bir krize çevirme çabanı kınıyorum, hangi taburu hangi sıraya yerleştirdiğinin bir önemi yok, tümen savaşa girerken senin yeleştirme şemana göre saf tutmuyor merak etme, yalnızca 14 piyade 4 topçu taburundan oluşan bir birlik yap yeter...
Ara
Bölgeye düzenli olarak alt yapı ve liman yapıyorum, tüm ekipmanımın sıfırlanmayacağını bilsem birlikleri çekmeyeceğim, ben ne zaman 1 adet bile birlik yerleştirsem bölgenin supply kapasitesi 1 oluyor nezaman birliklerimi geri çeksem normal haline geliyor, neyse dedim 34 divisiondan sadece 4 ünü geri getirdim bölgenin supply limiti yine 1 oldu, bir insan evladı bana bu oyunun bozuk olmadıgını ispatlasın yemin ediyorum istediği basit düzeydeki birşeyi anında yerine getireceğim..
Ara
@Legnica 0 konvoyun olduğu için olabilir mi ? :)

Son fotoğrafta da deniz rotası verimliliğinin %0 olduğunu gösteriyor. Muhtemelen düşman donanması tüm konvoylarını batırmış ve deniz ikmal yolunda kendi donanmasını konuşlandırmış.
Ara
Oyuna yeni başlayan arkadaşlardan birisin galiba o yüzden kısaca ikmal sistemini anlatayım.

Her tümenin ihtiyacı olan belli bir lojistik değeri oluyor. Bu değeri yine tümen şablonu kısmında sağ taraftaki istatistiklerde görebilirsin, İngilizce ''supply use'' olarak geçiyor. Oyundaki her eyaletin desteklediği belli bir supply değeri var. Bu değer eyaletteki altyapı seviyesine (deniz aşırı ise liman seviyesine) bağlı olarak değişiyor. Örneğin Afrika'daki eyaletlerde altyapı çok düşükken Avrupa'nın merkezinde 100'lerce tümeni destekleyecek kadar yüksek.

Örnek olarak supply use değeri 1.3 olan bir tümenden 10 tanesinin bir eyalette tam verimle çatışabilmesi için eyaletin 13 supply değerini desteklemesi gerekiyor. Tümenlerin supply ihtiyacı başkentten getirildiği için sadece bulundukları eyaletin bu değeri desteklemesi yetmiyor, supply başkentten tümenlerin bulundukları yere kadar belli bir hattı takip ederek geliyor. Eğer bu hattın üstündeki bir eyaletin altyapısı yetersizse orda bir tıkanma oluyor ve buna da ''battleneck'' deniyor. Bu da tümenlerini olumsuz etkiliyor. Takip eden hattı görmek içinde son resimde kullandığın harita modunu kullanıyoruz. Lojistik sıkıntı olan eyaletin üstüne geldiğinde sıkıntının neden kaynaklandığı yazıyor. Örnek olarak o resimde deniz aşırı ikmal sağlandığı için konvoylar kullanıyorsun fakat deniz rotası düşman donanmaları tarafından kontrol edildiği için konvoyların batırılmış. Deniz aşırı lojistik taşıma da konvoy kullanılıyor. Kaç konvoy gerektiğine imleci üst kısımda konvoy simgesinin üstünde bekleterek bakabilirsin.

Başka soruların olursa buraya yaz cevaplarım.
Ara
@Athule teşekkür ederim bilgilendirme için, işin komik tarafı benim konvoylarım batmadı, usa yüklü bir land lease yolladı ve tüm konvoylarım ora yönelmişti denizden giden ikmal için konvoy gerektiğini biliyordum ama bu aklımın ucundan bile geçmedi, demekki tam okumadığım için düşünemedim, ek olarak yol üstündeki birçok devlet subjectim doğrudan kontrol etmediğim için karadan ikmal gitmiyor yada arada subject olmayan bir devlet var sanırım, oyunu non historical de açmıştım değişik şeyler oldu, peki benim subjectim olan almanyanın benden bağımsız bir subject olarak fransaya sahip olması hakkında bir fikrin var mı ? fransa düştükten sonra oldu bu olay.
Ara
Kuklamın kukla aldığını daha önce hiç görmedim. Belki Vichy Fransa eventi yüzünden olabilir.

Ek olarak şunları da söyleyeyim:
Kukla devletler barış masasında talepte bulunamazlar fakat sahipleri kendi puanlarını kullanarak onlar adına talepte bulunabilir. Bunu savaşta senin tarafında olan diğer devletler için de yapabilirsin. Adına talepte bulunmak istediğin ülkenin bayrağına sol tıklaman ve talepleri sıralaman yeterli.

Ayrıca birkaç deneme yaptım ama barış masasında kukla devletimin adına kukla devlet almak mümkün değil gibi.

Düzenleme: Olayı biraz araştırdım. Sorun odaklar ve kararlardan kaynaklıymış. Çin'in kararlar aracılığıyla diğer Çin devletlerini kuklalaması veya Macaristan'ın odak ağacı sayesinde Çekoslovakya'yı kuklayabilmesi gibi.
Ara
Evet almanyayı kuklam olarak bıraktım fransa düşünce kuzeyi alman işgalinde kaldı güneyinde monarşist fransa(almanya da monarşistti) kuruldu ama almanyanın kuklası oldu ben Almanya'yı annexleyince fransa serbest kaldı D
Ara
5x7l75.jpg

ACİL. İnsan gücüm neden %107 azaldı??
Ara
O azalma değil muhtemelen bir artış. Türkçe yamadan dolayı kırmızı renkte görünüyor. Yedek bölükler sayesinden insan gücünden %107 faydalanıyorsun.
[+] 1 üye Athule nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1- Army Experince biriktirmeli mi yoksa harcamalı mı? Yüksek olunca bonus veriyor mu? Ben şuan daha hızlı doktrin tamamlamak için yüzer yüzer harcıyorum. Yaptığım doğru mu?

2- Denizcilikten pek anlamıyorum. Uğraşmak da istemiyorum. Full denizaltı basmak iyiymiş diye duydum. Bu doğru mu? Bol bol denizaltı basarsam rahatça çıkarma yapabillir miyim yoksa ille diğer gemilerle ugraşmalı mıyım? Mesala İngiltere'ye çıkarma yapmak için ne kadar denizaltı lazım.

3- Türkiye ve. Romanya oynadım şu ana kadar. Başka oynanışı güzel devlet tavsiyesi beklerim bu devletler gibi orta düzey. Şimdilik Almanya, İngiltere filan büyük devletle uğraşmak istemiyorum.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.