Hüküm Adası
#61
Plebistan

512c2WfvTL._AC_SL1500_.jpg?width=554&height=369

Tur :Tur başı altın: 66.2
3 tarla inşa edildi: -60
Kalan para: 6.25 

Bayındırlık çalışmalarımız kapsamında 3 tarla daha inşa ediyoruz. Zaten var olan horda tehditi hakkındaki tartışmalar devam ederken beklenmedik bir şekilde güneyimizde bulunan bir hordadan daha mesaj aldık. Saçmalıklarla dolu olan bu mesajda ''Aaaaa'' isimli (kendilerini bu mesajla birlikte tanımış olduk) bir devlete karşı iş birliği ve ticaret antlaşması önerileri yer alıyordu. Bizi ilgilendirmeyen dış meseleler için devletimizi ve halkımızı sefalete sürüklemeyeceğimizi  daha öncede belirtmiştik. Bu hordaya elimizden geldiğince kibar bir şekilde red cevabı vermek durumundayız. Öte yandan varlıklarını yeni öğrendiğimiz Aaaaa devletine en içten selamlarımızı yolluyoruz, umuyoruz ki kendileri de bizim gibi barışçıl amaçlar güdeceklerdir.

[+] 2 üye Littleİskender nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#62
Görsel

Kongur Hanlığı

Gücümüz karşısında tüm ada krallıklarının biat etmesini istiyorum. Bir sonraki sınırımız sizinle olabilir.

[+] 1 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#63
Vorteks Birliği
Görsel

Traetorian Kralı Carle van der Leur'in sıcak karşılamasının haberleri meclis duvarlarında yankılanıyordu. Meclisteki oligarklar ellerini ovuşturarak, yeni bir ticari partnerin varlığına dikkat çektiler. Derhal diplomatik temasın kurulması için elçileri hazırladılar.

Traetorian Kralı Carle van der Leur'e Duyuru :Selamlar sayın kral. Kıtanın azimli ve çalışkan krallıklarından birisi de sizlersiniz. Sizler de isterseniz, bir gün sınırımız olduğunda karşılıklı kazanç sağlayacak, güvene dayalı bir ticaret anlaşması imzalamak isteriz.

-Vorteks BirliğiHamlem :1 tarla inşa ediyorum. (-20 altın)
1 altıgen genişliyorum. (-20 altın)
Kongur Hanlığı'na gelirin %15'ini veriyorum. (-7.5 altın)
-
Toplam = -47.5 altın.
Sahip olunan altın = 55.4 altın.
Tur sonu net altın = 55.4-47.5= 7.9 altın

76561198034761601.png
[+] 2 üye Craetus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#64
frk27p.png

Durthiad

3 tarlaya ordumuzu beslemesi için tahıl ekildi ve Ziraatçiler Loncası başkanı da bizzat saban sürerek çiftçilere cesaret verdi.

5. Tur :3 tarla inşa edildi: -60

Toplam Altın: 60
Toplam Harcama: -60
Net Altın: 0

[+] 2 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#65
Altıncı Tur :unknown.png
Adanın krallıklar ve göçebeler tarafından ele geçirilmesi hala sürüyor. Krallıklar büyümeye ve ekonomilerini kurmaya başladı.

@SoberII - Traetorian Krallığı - 13 tarla, 3 altıgen, 0 süvari, 0 okçu, 25 kılıçlı, 0 arbaletçi, 0 mızraklı, 0 atlı okçu - Şu anki toplam gelir: 81.25 altın, bulunan para 87.5 altın
Krallık&Ekonomi

@korkusalan - Atakanlılar - 16 altıgen, 10 süvari, 0 okçu, 0 kılıçlı, 0 arbaletçi, 0 mızraklı, 10 atlı okçu - Şu anki toplam gelir: 48 altın, bulunan para 51 altın
Horda&Ekonomi

@elefsar - Kongur Hanlığı - 14 altıgen, 10 süvari, 0 okçu, 0 kılıçlı, 0 arbaletçi, 0 mızraklı, 10 atlı okçu - Şu anki toplam gelir: 35 altın, bulunan para 62.1 altın
Horda&Atlı

@Enesyavuz - Aaaaa - 11 tarla, 3 altıgen, 0 süvari, 0 okçu, 25 kılıçlı, 0 arbaletçi, 0 mızraklı, 0 atlı okçu - Şu anki toplam gelir: 60.5 altın, bulunan para 75 altın
Krallık&Okçu

@Attila the Hun - Durthiad - 11 tarla, 3 altıgen, 0 süvari, 0 okçu, 25 kılıçlı, 0 arbaletçi, 1 mızraklı, 0 atlı okçu - Şu anki toplam gelir: 68.75 altın, bulunan para 68.75 altın
Krallık&Ekonomi

@Littleİskender - Plebistan - 13 tarla, 3 altıgen, 0 süvari, 0 okçu, 25 kılıçlı, 0 arbaletçi, 0 mızraklı, 0 atlı okçu - Şu anki toplam gelir: 81.25 altın, bulunan para 87.5 altın
Krallık&Ekonomi

@Craetus - Vorteks Birliği - 9 tarla, 5 altıgen, 0 süvari, 0 okçu, 25 kılıçlı, 0 arbaletçi, 0 mızraklı, 0 atlı okçu - Şu anki toplam gelir: 56.25 altın, bulunan para 64.15 altın
Krallık&Ekonomi


Hata veya hesaplama yanlışı gerçekleşirse bunu bana bildirmeniz sonucu söz konusu süreci mümkün olduğunca az değişiklik yaparak baştan gerçekleştirebilirim. Örneğin doğru hesaplandığında 60 altın olması gereken yerde 40 altınınız varsa turunuzu oynarken yanlışlık yapıldığını belirtebilir ve olması gereken miktardaki altınınızı kullanabilirsiniz. Zira hesaplamalar her geçen tur zorlaşıyor ve arada böyle hatalar olabilir.

@Enesyavuz turunu geciktirdiği için bu turu onun yerine oynuyorum. 1 altıgen alıyor ve 1 tarla kuruyorum, Traetorian Kralı(@SoberII)nı doğudan gelen haydutlara karşı dostluğa çağırıyorum. Eğer Aaaa krallığı çökerse bundan Traetorian Krallığı da etkilenecektir. İstediğimiz tek şey olası bir göçebe saldırısında topraklarımızı savunmak için Traetorian milislerini istiyoruz. Bize vereceğiniz destek geleceğe yatırım ve iki şanlı krallığın ilelebet sürecek dostluğunu kuracak ilk adım olacaktır.
"The duty of the man who investigates the writings of scientists, if learning the truth is his goal, is to make himself an enemy of all that he reads, and, applying his mind to the core and margins of its content, attack it from every side. he should also suspect himself as he performs his critical examination of it, so that he may avoid falling into either prejudice or leniency."
[+] 1 üye Yasin Ahmet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#66
Görsel

Kongur Hanlığı

Kuzeydeki Plebistan Krallığına elçilerimizi gönderiyorum. İşbirliklerinin göstergesi olarak her tur gelirlerinin bir kısmını bizimle paylaşmalarını uygun görüyorum. Eğer müspet bir oran teklif edilmez ise bir sonraki hedefimiz kendileri olacaktır ve unutmasınlar ki ölüm geldiği vakit af dilenen firavuna merhamet edilmedi.

[+] 1 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#67
UR4mkR.png
TRAETORIAN KRALLIĞI

Carle van der Leur için zorluklar daha yeni başlayacaktı anlaşılan.
Tarlalar inşaa ediliyor, bölgeler bayındırlaştırma işlemlerine giriyordu. Danışmanlarından birisi krala eski dünyadaki bayrağını çoğaltıp edindiği bölgelerin meydanlarına simge olarak yerleştirmesiydi. Bu akla yatkın geldi kral için. Derhal emri verdi.

Sorun şuydu ki orijinal bayrak bulunamadı. Kral donakalmıştı. Nasıl bulunamazdı hanedanının şanlı bayrağını? Her yerde arandı bayrak ama bir türlü bulunamadı. Meğer bayrak yanlışlıkla ticari depolardan birini konmuş da yerel bir tüccar sancak bayrağını, ellerinde kalan tek örneği, kumaş yapmak için satmış.

O gün normalden fazla kahve içmesi gerekti van der Leur'un. Şekerli.
"Yeni bir bayrak belirlemeliyiz. Yeni topraklar, yeni semboller, yeni bir adım." sakince açıkladı. Belirli bir süre sonra karar kıldılar, haç Kutsal Roma İmparatorluğundan, mavi denizin renginden, kırmızı karadaki kanın renginden, sarı altın ve zenginlikten, beyaz parıltı ise yeni bir ışık ve umuttan gelecekti.
Sürekli artan bütçesi de bunu doğruluyordu. Yine müzakerelerle 1 birim genişleyip 3 birim tarla yaptırdı van der Leur. Ekonomideki bilgisini bu yeni dünyaya yansıtacaktı. Bu krallık ummalı ki o yeteneğini diplomaside de gösterebilir.

Yeni mesajlar kendisine iletilmişti. Aaaaa krallığı ve Atakanlılar hordası harbe gireceklerdi birbirlerine karşı. O kadar erken aşamada bir savaşa girmek Carle van der Leur'un isteğinde değildi, ve iki devlet de yardım talebinde bulunmuşlardı. İki devlete de not gönderildi:

 
TRAETORIAN KRALLIĞI'NDAN:
Traetorian hükümdarı Carle van der Leur, yakınında gerçekleşen savaş hakkında endişelenmektedir. Aaaaa krallığı Atakanlılar devleti hakkında hiç hoş olmayan sözler sarf etmiştir. Atakanlılar ordası da adanın huzurunu bozabilecek bir savaşa diğer devletleri katmaya çalışmaktadır. Birbirimizin kurdu olmayalım. İki devletle de ülkemiz halklarımızın huzurunu ve zenginliğini arttıracak dayanışma faaliyetleri içerisinde bulunmak ister, birbirlerinin soylarını kıracak faaliyetler içerisinde değil. Ticari anlamdaki isteklerinizi kabul ediyoruz, ancak savaşınıza katılmamız adadaki denge ve huzuru daha fazla bozacaktır. Yakındaki devletler de bizimle benzer düşüncelere sahipler, bu savaş adayı kaosa sürüklemeden derhal bir uzlaşmaya varılmalıdır. İstenilirse arabulucu devlet rolünü üstlenebiliriz, ya da adadaki diğer devletlerle birlikte bir karara varılabilir.

Mesaj gönderildikten sonra van der Leur bir endişeye kapıldı. Umarım bu adadaki kötü bir deneyimin başlangıcı olmazdı. Kara düşünürken Vorteks Birliği'nden gelen mesajlarla içi biraz daha rahatladı. Anlaşılan kendileriyle ticaret antlaşması yapmak istiyorlardı. Yüzüne bir gülümseme geldi. Devletinin zenginleştirmekten daha iyi ne olabilirdi ki? Mesajı iletildi:


TRAETORIAN KRALLIĞI'NDAN
Traetorian Kralı Carle van der Leur bu teklifin iki devletin de halklarını güçlendireceğini belirtip teklifiniz için teşekkür eder. Elbette sınırlarımız olup hanlar ve marketler kurulduğunda ticari ilişkilere girmeyi isteriz. Teklifiniz kabul görmüş olup, ticaretin sağlanabilmesi için elimizden gelenin yapılacağını bildirmek isteriz.


Bu van der Leur'u biraz rahatlattı. İstihdam ve iktisat işleriyle uğraşmayı seviyordu bu kral. Yeni tepkileri ve mesajları bekliyordu kendisine gelecek. Acaba uzlaşmacı tavrı işe yarayacak mıydı?
BİLANÇO:
Tur başı para: 87.5
Harcanan para: 80 (3 tarla, 1 altıgen genişlenildi)
Toplam kalan: 7.5

Harita:hwOwM.png
Rejoice! 
Ara
Cevapla
#68
https://drive.google.com/file/d/1yPPXkKX...p=drivesdk

Treatorian krallığına iyi dilekleri için teşekkür ediyoruz.Sırf onlar için gelirinin %70'ini 50 ay (tur) boyunca vermeleri karşılığında Aaaa devletini affedecek ve savaş yapmayacağız
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
[+] 1 üye korkusalan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#69
frk27p.png

Durthiad

Hükümdarımız, "Merak etmeyin çiftçiler, ağustos böcekleri dizini döverken siz karıncaların ziyafet çekeceği zamanlar yakındır." diye buyurdu.

6. Tur :3 tarla inşa edildi: -60

Toplam Altın: 68,75
Toplam Harcama: -60
Net Altın: 8,75

[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#70
Plebistan

512c2WfvTL._AC_SL1500_.jpg?width=554&height=369

Tur :Tur başı altın: 87.5
3 tarla inşa edildi: -60
1 altıgen genişlendi: -20
Kalan altın: 7.5

3 tarla daha inşa ediyor, yine yerimiz bittiği için 1 altıgen daha genişliyoruz. Meclisteki barışçıl kesim ve kendimizi savunmak için hareket geçmemizi savunan öbür bir kesim arasındaki aylardır süren diplomatik tutum tartışmaları nihayet sonuca gelirken Kongur Hanlığın'dan gelen bir nota aklımızı dumura uğrattı. Bizi tehdit edip ''İşbirliği'' adı altında bizden haraç istediklerini belirten bu mektup gösteriyor ki bu hanlığın ülkemiz hakkında hiçbir fikri yok. Sonuç olarak bu olayın üstüne meclisten harekete geçme ve etkin bir siyaset izleme kararı çıktı.


Kongur Hanlığı'na Nota :Öncelikle devletimizi öğrenmenizi tavsiye ediyoruz. Öncelikle ülkemiz bir krallık değil, demokrasidir. İkincisi biz kimseye boyun eğmeyiz. Eğer bizimle diplomasi yapmak istiyorsanız eşitlik halinde yapılacak ticaret ve saldırmazlık antlaşmalarından başka bir şey bekleyemezsiniz. Bu bağlamda Plebistan hükümetinin Kongur Hanlığı'na karşı alacağı tutum şudur:

1- Kongur Hanlığı ile Plebistan saldırmazlık antlaşması imzalayacaktır. Eğer Kongur Hanlığı Plebistan'a sınır yaparsa buna ticaret antlaşması da eklenebilir. Herhangi bir askeri ilişki veya haraçgüzarlık asla kabul edilmeyecektir.

2- İlk maddenin reddi halinde Plebistan iki devlet arasında bir ''tarafsız bölge'' belirleyecektir. Bu bölgenin ihlali bağımsızlığımıza hakaret olarak algılanacaktır.

3- Eğer iki maddede reddedilir ve savaşa tahrik edici hamleler yapılırsa Plebistan olası bir savaşta Kongur Hanlığı'na merhamet etmeyecek, tüm kuzey topraklarını ele geçirmeden savaşı bitirmeyecektir.

4- Bu notaya 2 ay (tur) içerisinde cevap verilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde reddedilmiş sayılacaktır.

Aaaaa, Durthiad, Treatorian ve Vorteks Birliği Devletlerine Nota :Sayın ada devletleri, adadaki hordalar artık tüm devletleri tehdit etmeye başladılar. Bundan dolayı tüm ada devletlerini karşılıklı yardımlaşma ve işbirliğine çağırıyorum:

1- Katılmak isteyen ada devletleriyle birlikte gevşek yapılı bir federasyon kurulacaktır. Her devletin bir oy hakkının olacağı bir üst meclis oluşturulacak. Her türlü detay bu meclis kurulduğunda oylanacaktır.

2- Ada devletleri hordalara karşı ortak bir tutum içerisine gireceklerdir.

3- Ada devletleri müsait durumlarda ve ihtiyaç halinde birbirlerine kiralama/ödünç verme/hibe şeklinde milis ve altın yardımı yapacaklardır. Bunda bir zorlama yoktur.

4- Ada devletleri kendi aralarında ortak ekonomik ve askeri politika işletecektir.

5- Katılmak isteyen devletlerin 3 ay (tur) içerisinde cevap vermeleri gerekmektedir.

[+] 3 üye Littleİskender nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#71
Vorteks Birliği
Görsel

Meclise dur durak bilmeden sürekli bir ulak giriyor, diğeri çıkıyordu. Anlaşılan kıtada sular ısınmaya başlamıştı. Bazı devletlerin birbirilerini tehdidinin haberlerini alan meclis sarsıldı. Bir devletin bir diğer hordaya verdiği ultimatom da işlerin rengini değiştirdi. Meclis acil toplantıya çağırıldı. Kararlar ise alındıktan sonra açıklanacaktı.Hamlem :1 tarla inşa ediyorum. (-20 altın)
1 altıgen genişliyorum. (-20 altın)
Kongur Hanlığı'na gelirin %15'ini veriyorum. (-8.4 altın)
-
Toplam = -48.4 altın.
Sahip olunan altın = 64.15 altın.
Tur sonu net altın = 64.15-48.4= 15.75 altın

76561198034761601.png
[+] 1 üye Craetus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#72
[+] 6 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#73
Yedinci Tur :unknown.png
Hordalar gücünü Hüküm Adasına yaymaya ve bazı krallıkları biat ettirmeye başladı, bazı krallıklar ise direniş örgütlemeye başladı. Horda yandaşı krallıklar ve özerklik isteyen krallıklar arasında ileride büyük bir savaş çıkabilir.

@SoberII - Traetorian Krallığı - 16 tarla, 4 altıgen, 0 süvari, 0 okçu, 30 kılıçlı, 0 arbaletçi, 0 mızraklı, 0 atlı okçu - Şu anki toplam gelir: 100 altın, bulunan para 107.5 altın
Krallık&Ekonomi

@korkusalan - Atakanlılar - 19 altıgen, 12 süvari, 0 okçu, 0 kılıçlı, 0 arbaletçi, 0 mızraklı, 12 atlı okçu - Şu anki toplam gelir: 57 altın, bulunan para 63 altın
Horda&Ekonomi

@elefsar - Kongur Hanlığı - 18 altıgen, 12 süvari, 0 okçu, 0 kılıçlı, 0 arbaletçi, 0 mızraklı, 12 atlı okçu - Şu anki toplam gelir: 45 altın, bulunan para 55.5 altın
Horda&Atlı

@Enesyavuz - Aaaaa - 14 tarla, 3 altıgen, 0 süvari, 0 okçu, 30 kılıçlı, 0 arbaletçi, 0 mızraklı, 0 atlı okçu - Şu anki toplam gelir: 70 altın, bulunan para 85 altın
Krallık&Okçu

@Attila the Hun - Durthiad - 14 tarla, 3 altıgen, 0 süvari, 0 okçu, 30 kılıçlı, 0 arbaletçi, 1 mızraklı, 0 atlı okçu - Şu anki toplam gelir: 87.5 altın, bulunan para 96.25 altın
Krallık&Ekonomi

@Littleİskender - Plebistan - 16 tarla, 4 altıgen, 0 süvari, 0 okçu, 30 kılıçlı, 0 arbaletçi, 0 mızraklı, 0 atlı okçu - Şu anki toplam gelir: 100 altın, bulunan para 107.5 altın
Krallık&Ekonomi

@Craetus - Vorteks Birliği - 10 tarla, 6 altıgen, 0 süvari, 0 okçu, 30 kılıçlı, 0 arbaletçi, 0 mızraklı, 0 atlı okçu - Şu anki toplam gelir: 62.5 altın, bulunan para 78.25 altın
Krallık&Ekonomi


Hata veya hesaplama yanlışı gerçekleşirse bunu bana bildirmeniz sonucu söz konusu süreci mümkün olduğunca az değişiklik yaparak baştan gerçekleştirebilirim. Örneğin doğru hesaplandığında 60 altın olması gereken yerde 40 altınınız varsa turunuzu oynarken yanlışlık yapıldığını belirtebilir ve olması gereken miktardaki altınınızı kullanabilirsiniz. Zira hesaplamalar her geçen tur zorlaşıyor ve arada böyle hatalar olabilir.

Sekizinci tura geçtiğimiz zaman tur sıraları geri dönecek, devletler birbirine sınır oldu sayılır. @Enesyavuz 2 gündür foruma girmediği için turunu ben oynuyorum. Geciken turlar ve foruma girmemesi devam ederse ülkeyi devralabilirim.

RP :Sayın Plebistan lideri(@Littleİskender)'in hordalara karşı olan tutumunu beğendik. Oluşan herhangi bir örgütlenme veya federasyona katılmayı isteriz. Bizim verimli ovalarımızı doğu hordası ele geçirirse sadece biz değil aynı zamanda batımızdaki devletler de er ya da geç bunun tesirini görecektir.

Son kez ada krallıklarını ve demokrasilerini bize asker yollamaya çağırıyorum, savaşa girmenize gerek yok, 20 milis birliği veya iyi miktarda altın kâfi. Doğu hordasını bozguna uğrattıktan sonra desteğin misliyle geri dönmesini sağlayacağız. Biz barış içinde olmak istiyoruz, herhangi bir saldırgan tavır sergilemeyeceğiz ancak gelen hordaya karşı savunmamızı da kuracağız. Barış anlaşmalarını uçuk ücretler ile kirleten çapulculara son sözümüz bizden uzaklaşmaları aksi takdirde büyük bir savaşa sebebiyet verecekleridir.

60 altın ile 3 tarla alıyorum.
"The duty of the man who investigates the writings of scientists, if learning the truth is his goal, is to make himself an enemy of all that he reads, and, applying his mind to the core and margins of its content, attack it from every side. he should also suspect himself as he performs his critical examination of it, so that he may avoid falling into either prejudice or leniency."
[+] 2 üye Yasin Ahmet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#74
https://drive.google.com/file/d/1zFPwrh0...p=drivesdk

Hüküm adası devletleri!Amacımız kesinlikle savaş değildir.Kuzeye genişlememizin tek nedeni Halkın İki dere diyarı dediği bölgedir.Normalde iki derenin arasını alacaktık.Ancak Aaaa devletinin hakareti üzerine halkım onlara yönelmemi talep etti. Ayrıca orda olmamız demokratik olmadığımız ya da savaş bağımlısı olduğumuz anlamına kesinlikle gelmemektedir.

Bu yanlış anlaşılmayı düzeltmek adına Aaaa devletini affediyor ve diğer tüm devletleri barış konferansına davet ediyoruz.

Konferans kapsamında tüm katılımcı devletler birbiriyle barış antlaşması yapacak ve komşu devletler ticaret antlaşması yapacaktır.Özellikle Kongur hanlığını sorunu savaşsız çözmek adına konferansa davet ediyoruz.

Ayrıca konferansın güvenliği için 1 adet piyadeyi ordumuza dahil ediyoruz
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.