Kadınlar neden strateji türündeki oyunlara alaka göstermiyor?
Son devirde bu düşünce kırılmış olsa da genelde video oyunlarının bir tür  erkek aktivitesi  olduğu düşünülür.hatta ben hala bu düşünceye sahibim.kadınlar bazılarınıza göre  bu eğlenceli hobiyi yeni keşfettikleri için, bana göre ise tamamen erkekleri taklit ederek erkek cemiyetinde popüler olmak için oyun oynamaya başladılar.Fakat nedense strateji oyunları diğer türler kadar ilgilerini çekmiyor. Twitch'e baktığınızda mesela  her oyun kategorisinde yayın yapan hanımefendilerle karşılaşıyorsunuz ama strateji oyunlarında kimse yok ya da nadiren.Sizce bunun sebebi ne olabilir?

Şahsi kanaatim bunun 2 sebebi var.Birincisi strateji oyunlarının aslı bir şeyleri yönetmek üstüne ve erkekler bu yönetme, sahip olma  duygusuna daha saplantılılar. Bu saplantıdan ötürü strateji oyunu oynayanların çoğu erkek.İkinci sebep ise, strateji oyunlarının komünitesi ile alakalı. strateji oyunu oynayan insanlar diğer türlerin oyuncularından daha elitler.buna sebep olan şeyi tam bilmiyorum belki strateji oyunlarının genel konusu tarih olduğundan oyunlar insanlara tarih bilgisi katıyor ve bu bilgi birikimi oyuncuların daha entelektüel olmasını sağlıyor.Ya da strateji türünü oynayan insanlar daha yaşlı  ve  yaşlı olmalarından ötürü bize daha elitmiş geliyor. Söylediğim gibi tam bilmiyorum ve bu durum ayrı bir tartışma konusu olabilir. Ama sebebi ne olursa olsun sonuçta strateji oyunları oynayan erkekler daha elit ve bu elitlik onlarda kadınlara  karşı olan hislerinde daha itidalli olmalarını sağlıyor. kadınlar ise strateji oyunları oynadıklarında diğer türleri oynadıklarında olduğu kadar ilgi  toplayamadıklarından bu türe daha mesafeli oluyorlar.
[+] 3 üye süleyman maik nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Düşüncelerine katılmakla birlikte kadınların da en az erkekler kadar yönetme eğiliminde olabildiklerini düşünüyorum. Erkek çocuklar araba ile aksiyon peşinde iken kız çocukları bebekler ile rol yapma ve yönetmeyi tercih ederler hatırlayın. Bence henüz daha keşfedemediler. Sorulması gereken bir başka konu ise "gençler neden strateji oyunlarını tercih etmiyor" olabilir.
Ara
(11-02-2019, 18:29)süleyman maik : strateji oyunu oynayan insanlar diğer türlerin oyuncularından daha elitler

Böyle bişey yok. Kimse haritayı daha iyi boyuyo veya harita boyama oyunlarından hoşlanıyor diye elit olmaz.
Sic Parvis Magna
[+] 7 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(11-02-2019, 18:51)SadeceStrateji : Düşüncelerine katılmakla birlikte kadınların da en az erkekler kadar yönetme eğiliminde olabildiklerini düşünüyorum. Erkek çocuklar araba ile aksiyon peşinde iken kız çocukları bebekler ile rol yapma ve yönetmeyi tercih ederler hatırlayın. Bence henüz daha keşfedemediler. Sorulması gereken bir başka konu ise "gençler neden strateji oyunlarını tercih etmiyor" olabilir.

gençler kısmına katılamıcam malasef 20 yaşındayım ve 13 yaşından beri strateji oyunu oynuyorum ama tabiki kendi kişisel tecrübemden yola çıkarak söylemiyorum o kadar fazla strateji oyunu oynayan arkadaşım varki akranım olan
A man's greatest joy is crushing his enemies
[+] 1 üye Raider41 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(11-02-2019, 18:51)altnkurt :
(11-02-2019, 18:29)süleyman maik : strateji oyunu oynayan insanlar diğer türlerin oyuncularından daha elitler

Böyle bişey yok. Kimse haritayı daha iyi boyuyo veya harita boyama oyunlarından hoşlanıyor diye elit olmaz.

Bence de "daha elit" diye nitelendirmek doğru değil. Ancak strateji oyuncularının çoğu tarihe ve coğrafyaya ilgili olan kişiler. Oyun sevgisi ve tarih - coğrafya ilgisi birbirlerini bir döngü hâlinde tetikliyor. Elbet de oyun zevki kimseyi kimseden daha üstün kılmaz, ama bu türe ilgi duyanların büyük bir çoğunluğu okumayı seven ve bilgi açlığına sahip olan insanlar.
IbnE9P2.gif
Ara
Bunu kadınlara sormak lazım, erkekler nereden bilsin bunun cevabını LUL ?
Bizim zamanımızda elektrik yoktu. IPhone'umuzu şarj edemiyorduk.
PzC/MC/FWWC Opsiyonel Kuralları ve Parametre Verisi
Diğer PzC/MC/FWWC Konuları ile PzB Konuları
[+] 10 üye unonimus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Koskoca forumda kadın bir üye yok mu cevap verecek ?
[+] 1 üye ragnarl7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Öncelikle konusu tarih veya coğrafya olmayan bir çok strateji oyunu var. Konusu tarih ve/veya coğrafya ile ilgili olan strateji oyunlarında bile oyunu ilk açtığınızda oturup tarih/coğrafya konusu okumazsınız. Mekanikleri çözmeye çalışırsınız. Genelde strateji oyunlarının mekanikleri diğer oyunlara nazaran daha zordur. Daha önce fps,rpg,spor vb. türlerde oyun oynamış kişiler aynı türde yeni bir oyunla karşılaşınca afallamazlar ama strateji türünde işler değişir. Strateji oyunlarında oyuncular , aynı oyunun sürümleri arasında dahi zorlanabilir. Bunun etkisiyle açıp geliştirici günlükleri, sürüm notları falan okurlar, okuruz. Tutoriallar izleyip kullanım kılavuzları arasında kayboluruz. Daha sonra oyun içinde kafa patlatıp ince hesaplar yapar yada bir başkasının yaptığını taklit etmeye çalışırız. Yani elit değiliz hatta diğer türdeki oyunculara kıyasla "nerd" sayılırız.
[+] 1 üye fff7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(11-02-2019, 20:08)ragnarl7 : Koskoca forumda kadın bir üye yok mu cevap verecek ?

OP'un tamamen kafasında oluşturduğu tiplemere göre yazılan ve gerçeklikle bağdaşmayan bu yazıya nasıl bir cevap verilsin ki, neresinden tutsan elinde kalıyor.
441ea13e95237217444e0db6351c9f3d.jpg
Ara
Konunun biraz dışına çıkılmış.Öncelikle strateji oyuncularının elitliği üzerine gelmiş eleştirilere cevap vermeye çalışayım. Bence elitlik kelimesi üstünde bir yanlış anlaşılma var. Örneğin odtü üniversitesi türkiye'nin elit üniversitelerindendir dediğimde kastım odtü kampüsündeki öğrenciler tuvaletleri ve smokinleri ile dolanıp havuz başlarında vals yapıyor demek değil.Bu üniversitenin diğerlerinden daha yetkin olduğundan bahsediyorum. Strateji oyunlarının komünitesi daha elit derken kastım şu: oyun izlemeyi oyun oynamak kadar seven biri strateji oyunları oynamayan güruhun izlenme ve abone için yaptıkları utanç duyulacak şeyleri ben strateji oyunu yayını yapan insanlarda göremiyorum ve eminim sizde görmüyorsunuz. Ne bileyim mesela forumun eu4 etkinliği var ve duman daha fazla izleyici çekmek için prenses ariel cosplayi yapmıyor. ya da arumba'nın bin abone gelirse twerk yapıcam dediği vaki değil.Çünkü böyle bir talep yok eğer olsaydı duymakla ilgil bir iş olan asmr yayını yaparken seksi giyebilen kadınlar eminim ki total war warhammer oynarken bikinili elf cosplayi yapar ve izleyici çekmeye çalışırlardı.Bu ve bunun gibi bir çok örnek benim için strateji oyuncularının daha elit olduğu düşüncesine sahip olmamı sağladı. İkinci olarak yaş konusunda eleştiri gelmiş.Strateji oyuncularının daha yaşlı olmasının sebebi genç insanların strateji oyunu oynamaması değil, yaşlı insanların strateji oyunu oynamayı diğer türlere tercih etmesi.Üçüncü olarak bu durum yani kızların strateji oyunlarına alaka göstermemesi durumu birinin çıkıp ben oynuyorum haydi dağılın demesiyle ya da başka birinin şu kız çok seviyor strateji oyunlarını dolayısıyla bilgi yanlış demesiyle çözülecek bir mesele değil.Ben de küçükken kızların oynadığı çizgi oyunlarını oynamayı çok severdim ama benim seviyor olmam çizgi oyunlarını genelde erkek çocuklarının severek oynadığı bir oyun yapmıyor.Ben istisna oluyorum sadece.
Ara
Strateji oyuncuları elit demek doğru değil fakat alanında uzman kişiler desek daha doğru. Ayrıca yazıyı hep kendi hayatında gördüğün insanlar üzerine yazmışsın. Genelleme yapmak doğru olmaz. Bunun dışına çıkan bir sürü istisna var
We will watch your career with great insterest
Ara
Kadınlar genellikle PC oyunlarından uzaklar. Twitch ve Youtube yayıncısı kadınları tenzi ederim, çünkü çoğu para için bu uğraşları edinen kişiler.

Mobil oyunlarda genellikle kadınlar da oynuyor. Bu genelleme PC oyunları için doğru denebilir. Nedenine gelirsek, kadınların ilgi ve yönelimleri strateji (hatta PC) oyunlarına olmuyor olabilir. Topluluğumuzda bildiğim kadarıyla kadın üye yok, hatta üye olduğum tüm forum komüniteleri içerisinde yalnızca bir Anime MMORPG oyununun forumunda kadın üyeler ve yöneticiler ile karşılaştım. Böylelikle anlayabiliriz ki kadınların oynadığı oyunlar biraz daha çocuksu :) (Dediğim oyunda tavuk, kuzu, hamster gibi canlılar var slot olarak :d)
Sessiz bir yolcu...
Ara
(11-02-2019, 20:55)süleyman maik : oyun izlemeyi oyun oynamak kadar seven biri olarak,  strateji oyunları oynamayan güruhun izlenme ve abone için yaptıkları utanç duyulacak şeyleri ben strateji oyunu yayını yapan insanlarda göremiyorum ve eminim sizde görmüyorsunuz.

Son paragrafta belirttiğin gibi "bi erkeğin o tarz oyunları oynaması o oyunları erkeklerin sevdiği bir oyuna dönüştürmüyor". İzlenme ve abone için utanç duyulacak şeyler yapan 3-5 şaklaban o oyunların elitliğinden bişey eksiltmez.

Farkettiğin gibi izlenme ve abone için uğraşan kimse strateji oyunu oynamıyor. Ama bunun sebebi strateji oyunlarının elitliği değil varoşluğu. Piyasada strateji oyunlarının yüzdesi eskiye göre çok düşük. Altın çağı geçeli çok oldu. Birkaç isim dışında doğru düzgün strateji oyunu bile çıkmıyor. Farkettiysen hala kaç sene önce çıkmış oyunlar oynanıyor. Abone ve izlenme isteyen adam güncel ve seyirciye sunabileceği oyunlar oynar. Hikayeli rpg veya rekabetçi oyunlara göre strateji oyunlarında seyirciye sunabileceğin şey çok daha az. Burda bahsettiğin şeyin elitlikle bi bilgisi yok.

(11-02-2019, 20:55)süleyman maik : seksi giyebilen  kadınlar eminim ki total war warhammer oynarken bikinili elf cosplayi yapar ve  izleyici çekmeye çalışırlardı.Bu ve bunun gibi bir çok örnek benim için strateji oyuncularının daha elit olduğu düşüncesine sahip olmamı sağladı.

Starcraft oynayan bikinili ablalara denk gelmediğini düşünüyorum. Yoksa starcraft oyuncularına elit değil mi demek istiyorsun?

Günümüzde bütün yayıncılar kamera koymaya başladı ama kameranın asıl amacı reaksiyonunu seyirciye iletmektir. Strateji oyununda kamera açan yayıncılar ağzında sigara oturmuş chatle muhabbet ediyo. Ben bi reaksiyon göremiyorum. Jahrein'in abartılı tepkileri dahil strateji oyunlarında seyirciye sunabileceğin reaksiyonlar çok kısıtlı. Yani demek istediğim oynayışından ve muhabbetinden ziyade kendi görselliğini pazarlayan yayıncılar için strateji oyunlarında pek bir umut yok. Onun yerine jumpscare içeren oyunlar daha çok işlerine yarar. Elitlikten ziyade strateji oyunlarının monotonluğu yüzünden bu istatistik ortaya çıkmış. Yani bunun da elitlikle bi ilgisi yok.

(11-02-2019, 20:55)süleyman maik : İkinci olarak  yaş konusunda eleştiri gelmiş.Strateji oyuncularının daha yaşlı olmasının sebebi genç insanların strateji oyunu oynamaması değil, yaşlı insanların strateji oyunu oynamayı  diğer türlere tercih etmesi.

Strateji oyuncularının yaşlı olmasının en temel sebebi oynadıkları strateji oyunlarını çıktığı dönemde tecrübe etmiş olmaları. Yani stratejinin altın çağına denk gelmiş olmaları. Bugün yeni oyun oynamaya başlayan birine AoE2, Generals, Red Alert 2, TW: Medieval II gibi oyunları oynatma şansın çok düşük. Günümüzde o oyunlar çok dandik kalıyor. Ama biz o oyunları çıktığı dönem tecrübe ettik. O oyunlar bizim için bulunmaz hint kumaşıydı. Günümüzde strateji oyunları kaliteden ve popülerlikten çok uzak. Bizim o oyunları oynadığımız yaşlardaki insanlar artık MOBA ve Battle Royale oynuyor. Yani tamamen strateji oyunlarının ana akımdan düşmesi sonucu gençlere hitap edememesi söz konusu. Yeni jenerasyonda daha kısa süreli ve hızlı oynanışa sahip, öğrenmek için saatlerini vermen gerekmeyen oyunlar daha hızlı yayılıyor. Strateji oyunları çağın gereklerini karşılayamadı. Öğrenmek ve oynamak için uzun saatler isteyen oyunlar hızla popularitesini kaybediyor. Açık dünya oyunlarda bile insanlar belli bi saatten fazlasına sıkılıyorlar. Aslında bu paragrafta yazdığım şey bi anlamda ST'nin de neden belli bir popularitenin üstüne çıkmakta zorlandığını açıklıyor. Yoksa yaşlılar stratejiyi daha çok tercih eder diye bişeye istatistik görmeden inanmam. Tanıdığım 30+ yaşındaki insanların birçoğu lineer hikayeli oyunlar oynuyor. O yaş grubundaki bi insanın bi oyuna yüzlerce saat verebileceğini sanmıyorum. Evi var, işi var, hayatı var sonuçta. Daha 2-3 oturuşta bitecek konsantre oyunlar o yaş grubunda daha popüler.

Yoruldum yazarken :smile:
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yine konudan sapmış olaraktan bir yorum girmek istiyorum. Dünkü muhabbetlerin üstüne twitchte yerli yabancı bazı strateji -eu4 dahil- oyuncularını izledim. Gerçekten çok monoton geçiyor. Twitchte iş yapabilmek için yayıncılık oyunculuğun önüne geçmesi lazım. EUIV oynarken gösterebildikleri yegane tepki gelen eventlere sövmek oluyor. RTS oyunlarında da competitive tarzın dışına çıkarak muhabbetiyle ve trollemesiyle ilgi toplayan yayıncılar mevcut. Dakikada 200 click atarken stresten dudağını ısıran birinin seyirciye sunabileceği pek bir şey yok ne yazık ki. Strateji oyunlarının doğası gereği yayıncılıkta çok ideal değiller. Ancak CoH'daki turnuvalar olsun, bizim EUIV mpleri olsun bu tarz geniş çaplı etkinliklerde oyuncular arası etkileşim ve sunuculuk ile belli bir izlenebilirliğe ulaşıyor. Bu da yayıncılar için zor lokma. Kimse bu topa girmek istemez. PintiPanda'nın Starcraft turnuvalarını yorumladığı dönemler vardı mesela.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kadınlar daha yeni yeni oyun oynamanın eğlenceli bir şey olduğunu keşfettiler.
Bir süre sonra biz erkekler gibi üye olacak, topluluk kuracak ve rehber yazacaklar.
Zaman verin kendilerine.
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
durum tespiti de mi yapmayalım? bu kadar duyar kasılması abartı.
[+] 1 üye Kierkegaard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Stratejiden stratejiye fark var.
Benim için az biraz makyajlanmış Excel çalışma tablosundan farksız bir oyun Europa Universalis.
Zaten tüm gün işte ofis programlarına maruz kalıyorum. Eve gelip canım oyun çektiğinde en son bakacağım şey bu oluyor hâliyle.
Görsellik önemli, katılıyorum. Hâlâ oynadığım Medieval 1 misal. İlkel denilebilecek sıra tabanlı strateji olsa da son derece etkileyici grafikleri var.
E zaman akmalı simülasyonlu tarzda Knights of Honor var misal. Bu da çağdışı kalmış olsa da olağanüstü grafikleriyle bağımlılık yapıcı bir oyun.
E çağımızın üç boyutlu civcivli grafiklerinden olmadığı için yine gençlerce tercih edilmiyor.

Nedir? Fazla hesap-kitap yaptırmasın. Gereksiz ayrıntılara boğmasın. Görüntü olsun mümkünse. Ses olsun mümkünse.
Seçtiğim zaman "Yeş milord?" desin, oduna yolladığımda "Dritomos." desin, anladığında "Wakarimaşta" desin, yürüttüğümde "Ah, on the road again..." desin, yaralandığında "Yaralıyım, kıpırdayamıyorum!" desin, düşmana dokunduğumda "Talk is cheap, come face me!" saldırttığımda "Hücuum!", öldürme emri verdiğimde "Death-god has given me your name" desin.
Sadece görüntü değil sesle de etkileşimli bir şekilde beni çeksin içine.

Evet, bugünlük de Paradox'a kin kusma görevimizi getirdikten sonra konuya geri döneyim.
Konuda söylenen birkaç noktaya katılıyorum. Strateji oyunları eskiden daha yaygındı. Dolayısıyla benim de gözlemlediğim, daha çok akranlarım gibi 35+ kişilerde eskiye özlem tadında oynanıyor.
Age of, Warcraft ve Total War oynamış olan tanıdığım bir çok kadın var. Orta okul zamanlarında daha fazlaydılar. Zaman içinde öncelikleri değişti ve şimdi bırak Total War'u pek oyun oynamaz hâle geldiler. Warhammer sayesinde Total War ile tanışan başka bir grup da var. Yine de erkeklerle yarışacak seviyeye geleceğini sanmam. Çünkü stratejinin altın çağında bile azınlıktaydık.
Kusur benim imzamdır. Bir ismim olduğu sürece bir kusurum da olacak ve olmalı.
[+] 8 üye uçan erişte nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(12-02-2019, 15:16)uçan erişte : Seçtiğim zaman "Yeş milord?" desin

Stronghold serisi aklıma geldi. Oyun oynayan kız arkadaşlarımı düşündüm de hepsi çevresindeki erkeklerden görerek başlamışlar. Yanındaki erkek pubg oynuyosa kız da pubgye başlamış, lol oynuyosa lole, ps oynuyosa ps oynamaya başlamış. Sanırım strateji oynayan erkeklerin yanında çok kız arkadaşı olmuyor ki yanındakinden görüp stratejiye başlamıyorlar. Üzücü bir tespit oldu yalnız.
Sic Parvis Magna
[+] 2 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Öncelikle kadın hakkında bilgi sahibi olmak gerek bu tür bir soruyu yanıtlamak için. Strateji oyunlarını geçtim, oyun oynayan ortalama bir erkeğin kadına ilişkin çok fazla bir bilgi edinme olasılığı olduğunu düşünmüyorum. Ancak bir üstteki yorum yerinde. Size arzu duyan bir kadın varsa sizi arzuladığı müddetçe strateji oyunlarını öğretebilirsiniz. Çok naif bir tartışma bu; dışarıdaki vahşi yaşama dair çok az fikriniz olsa gerek.
Ara
(12-02-2019, 17:55)Ibn Khaldun : Öncelikle kadın hakkında bilgi sahibi olmak gerek bu tür bir soruyu yanıtlamak için. Strateji oyunlarını geçtim, oyun oynayan ortalama bir erkeğin kadına ilişkin çok fazla bir bilgi edinme olasılığı olduğunu düşünmüyorum. Ancak bir üstteki yorum yerinde. Size arzu duyan bir kadın varsa sizi arzuladığı müddetçe strateji oyunlarını öğretebilirsiniz. Çok naif bir tartışma bu; dışarıdaki vahşi yaşama dair çok az fikriniz olsa gerek.

Dediğin gibi olmuyor ne yazik ki. Sevgilim olan,olmayan kız arkadaşlarıma Victoria2 oynatmak istediğimde "ayy çok karışık oyun anlamam ben bunu sen biraz oyna bakalim " dedikleri ve sonrada ilgisini çekemediğini düşündüğüm için zorlamadığım tecrübeyle sabittir.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.