Kitap: 1984 | George Orwell
#1
0000000064038-1.jpg

Tür: Eleştiri
Yayım Yılı: 1949

Yüksek kesimin amacı, bulunduğu yeri korumaktır. Orta kesimin amacı Yüksek kesimle yer değiştirmektir. Aşağı kesimin amacı ise -bir amacı varsa kuşkusuz, çünkü Aşağı kesimin temel özelliği, ağır ve sıkıcı işlerin altında çoğu zaman gündelik yaşam dışında hiçbir şeyin bilincine varamayacak kadar ezilmesidir- tüm ayrımları ortadan kaldırmak ve tüm insanların eşit olacağı bir toplum yaratmaktır. O yüzden, ana çizgisi değişmeyen bir savaşım tarih boyunca tekrarlanıp durmaktadır. Yüksek kesimin uzun dönemler boyunca iktidarı güvenli bir biçimde elinde tuttuğu görülmüş, ancak önünde sonunda ya kendine olan inancını ya da güçlü bir biçimde yönetme yeteneğini yitirdiği, hatta her ikisini birden yitirdirdiği dönemler  de hep yaşanmıştır. Böyle dönemlerde, özgürlük ve adalet uğruna savaşıyor görünerek Aşağı kesimi de yanına alan Orta kesim tarafından devrilmiştir. Ne var ki , Orta kesim, hedefine ulaşır ulaşmaz, Aşağı kesimi eski kölelik konumuna geri gönderir ve kendisi Yüksek kesim konumuna geçer. Çok geçmeden, öteki kesimlerin birinden ya da her ikisinden kopan yeni bir Orta kesim ortaya çıkar ve savaşım yeniden başlar. Bu üç kesimden, hedeflerine geçici de olsa hiçbir zaman ulaşamayan, yalnızca Aşağı kesimdir. Tarih boyunca hiçbir somut gelişme olmadığını söylemek abartılı olabilir. Günümüzdeki çöküş döneminde bile ortalama insan, birkaç yüzyıl öncekinden fiziksel olarak daha iyi durumdadır. Ama refahın artması da, hareket tarzındaki yumuşamalar da, reformlar ya da devrimler de, insanlığı eşitliğe bir adım bile yaklaştırmamıştır. Aşağı kesim açısından, hiçbir tarihsel değişiklik, efendilerinin adının değişmesinden başka bir anlam taşımamıştır.


[+] 2 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Hayatımda okuduğum en iç karartrıcı ve bir o kadar da ürpertici romanlardan biriydi. Fakat daha sonradan anladım ki bu kitap adeta gelecek için bir uyarı kitabı niteliğinde. O kadar çok beğenmiştim ki, Erasmus'tayken George Orwell ve distopik tema hakkında bir dönem ödevi bile yazdım. Ben de geç tanıştığım için üzülüyorum ancak geç olsun güç olmasın. Herkese şiddetle tavsiye ediyorum.
76561198032000419.png

[+] 1 üye Yabgu Khan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#3
Benim için sıkıcıydı. Lise çağında da okumanızı önermem.
Ara
Cevapla
#4
big brother is watching you!
Ara
Cevapla
#5
Cesur Yeni Dünya ile çok karşılaştırılır. Ben ikisini de okumuş ve ikisini de beğenmiş biri olarak Cesur Yeni Dünya’yı 1984’e göre yaşanması daha olası görüyordum. Ama şu son iki üç yılda dünya ve ülke siyaseti gidişatı sağolsun 1984’ü yaşamaya başlıyoruz diye düşünüyorum.
Vir sapit qui pauca loquitur
Ara
Cevapla
#6
Hayvan Çiftliği ile birlikte en çok etkilendiğim kitaptır.

dOpV0D.png
[+] 1 üye KARTAL nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#7
Elindeki gücün farkında olmayan proletarya...
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.