Konu Dizisi: Satranç Efsaneleri #4: Bobby Fischer (1943-2008)
#1

Satranç Efsaneleri konu dizisinde satranç tarihine adını yazdırmış önemli isimlerin hayatlarını sizinle paylaşacağız.


Bobby Fischer

Bobby Fischer, ABD tarihindeki ilk ve tek Dünya Şampiyonudur. Ayrıca pek çok kişi de onu gelmiş geçmiş en iyi ve en ünlü oyuncu olarak kabul eder. Fischer ABD ve İzlanda'da pek çok kişinin satranca ilgisini uyandırmıştır. 1960'lar ve 70'lerin Rus satranç imparatorluğuna karşı başarısı en büyük bireysel satranç başarılarından birisidir. En ünlü sözlerinden belki de en basiti satrancı en güzel şekilde anlatır: "Satranç topyekün konsantrasyon gerektirir".

phphbOfs1.jpeg

İlk Dönemleri

Fischer 1949'da, 6 yaşındayken, ailesiyle birlikte New York City'e taşındı. Brooklyn ve Hawthorne satranç kulüplerinde satranç oynamaya ve dikkat çekmeye başladı. 1956'da ABD Küçükler Satranç Şampiyonasını kazanarak turnuvayı kazanan en genç oyuncu oldu. Turnuvadaki galibiyeti 1957 ABD Satranç Şampiyonasına katılma hakkı sağladı.

Hızlı Yükselişi

Fischer, 1957'deki turnuvaya katılmasından önce ABD Açık Şampiyonasını kazandı. Yine aynı şekilde turnuvayı kazanan en genç isim oldu. ABD Küçükler Şampiyonu unvanını koruyup New Jersey Açık Şampiyonasını kazandıktan sonra ulusal usta unvanını elde eden en genç oyuncu oldu. 1956'nın sonuna doğru, günümüzde Yüzyılın Karşılaşması olarak bilinen, tarihin en ünlü satranç maçlarından birini oynadı.

Fischer daha 14 yaşındayken ilk ABD Satranç Şampiyonasında oynadı. Ülkenin en iyilerine karşı olan Fischer 8 skor fark ile turnuvayı kazandı. Böylelikle hem uluslararası bir usta ve en genç şampiyon oldu. En az 1 puan farkla olmak üzere üst üste 7 şampiyonluk daha kazandı.

phpbfANTA.jpeg

Bir şovda Rusya tatili kazandıktan sonra 1958 Interzonal'ına hazırlanmak için Yugoslavya'da birkaç maç oynadı. ilk 6'da bitiren Fischer, Adaylar Turnuvasına katılmaya hak kazandı. 15 yaşında buraya kadar gelebilmiş en genç oyuncu olma unvanına da sahip oldu. Adaylar Turnuvasına katılma hakkıyla birlikte Büyük Usta (Grandmaster) unvanını da elde etmiş oldu. Judit Polgar 1991'de bu rekoru kırana kadar en genç Büyük Usta olan oyuncuydu.

Fischer, 1959 Adaylar Turnuvasında beşinci oldu ve satranca daha fazla zaman ayırmak için liseden ayrıldı. 1962'de Sovyet olmayıp Interzonal'ı kazanan ilk insan oldu, ayrıca Adaylar Turnuvasına da hak kazandı. Turnuvada başarı sağlayamayan Fischer, Sovyet oyuncuları önceden beraberlikleri ayarlayarak enerji saklamakla suçladı.

phpk0ppHF.jpeg

Yazarlık

Adaylar Turnuvalarına ara veren Fischer, 1964 ABD Turnuvasını 11'de 11 yaparak turnuva tarihindeki ilk kusursuz sonuçla kazandı. Fischer sekizinci ABD Şampiyonluğunu kazandıktan sonra satranç turnuvalarına, My 60 Memorable Games kitabını yazmak için ara verdi. Yazdığı kitap günümüzde hala en çok satan satranç kitapları arasında.

phpPWlCQK.jpeg

Geri Dönüş

Fischer 1970'de satranca dönüşünü gerçekleştirdi. 7 maçlık kazanma serisinden sonra Interzonal Turnuvasını 3.5 puan farkla kazandı. Turnuvayı kazanması Fischer'ın 1971 Adaylar Turnuvasına katılmaya hak kazandığı anlamına geliyordu. Fischer çeyrek finallerde Mark Taimanov'u 6-0 mağlup etti. Sonra ise aynı skoru Bent Larsen'e karşı yarı finalde devam ettirdi. Son Adaylar Turnuvası karşılaşmasında Tigran Petrosian'a karşı ilk maçı kazandı. İkinci kazanan Petrosian, Fischer'ın 20 maçlık galibiyet serisini sona erdirdi. Fakat Fischer, 6.5-2.5 skor ile Petrosian'ı mağlup etti. Böylelikle Fischer 1972 Dünya Şampiyonasına katılmaya hak kazandı.

phpByWveT.jpeg

Dünya Şampiyonluğu

Fischer 1972'de Dünya Şampiyonluğunu Boris Spassky'nin elinden aldı. Maç, Soğuk Savaş'ın parçası olarak görüldüğünden kendinden önceki ve sonraki tüm satranç maçlarından daha fazla ilgi çekmiştir. Karşılaşmaya 0-2 geride başlayan Fischer (ikinci maça gelmedi bile) üçüncü maçı oldukça etkili bir şekilde kazandı. Fischer'ın beşinci ve altıncı maçları da kazanması üzerine Spassky maçtan hemen sonra Fischer'ı ayakta alkışladı. Fischer sonunda Spassky'i 12.5-8.5 skorla mağlup ederek 11. Dünya Şampiyonu oldu. Fischer 1975'de şampiyonluğunu savunmamaya karar verdi. Fischer satranç tarihinde bunu yapan tek kişi olma unvanını da taşımakta. Sonrasında ise köşesine çekilip satranç toplumundan 17 yıl boyunca ayrıldı. 1992'de Spassky'e karşı Yugoslavya'da resmi olmayan bir maç kazandı.

phpp9p7ZI.jpeg

Son Dönemleri

Fischer'ın şampiyon olduktan sonraki anlaşılamayan davranışlarına rağmen mirası günümüze kadar taşınmıştır. Birden fazla jenerasyon Fischer yüzünden satranç oynamayı öğrenmiş ve oynayışından etkilenmiştir. Muhteşem açılış oyunlarıyla ve teorik yenilikleriyle bilinmesine rağmen aynı zamanda harika bir orta ve ileri oyun oyuncusuydu. Fischer eksiksiz bir oyuncuydu. Fischer, tüm zamanların en ünlü oyuncusu, 17 Ocak 2008'de 64 yaşındayken vefat etti. Steinitz ile paylaştığı bu özellik aynı zamanda satranç tahtasındaki kare sayısını da temsil etmekte.

phpoVwzgs.jpeg


[+] 6 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Hayat hikayesi ile beni en çok etkileyen satranç ustalarından biri. Konu için teşekkürler.
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
[+] 1 üye Gurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.