[MP] Civ6 - Multiplayer: Ekim 2018
Oda kuruldu. Modu indirip girebilirsiniz.
Ara
rw75s5.png

lobi kafayi yedi,yeniden lobi kuruyoruz
Ara
(19-10-2018, 20:57)Sezar : rw75s5.png

lobi kafayi yedi,yeniden lobi kuruyoruz

Bekliyorum..
Ara
Etkinliğin yayını için: https://www.twitch.tv/strategyturk/
Oyudan herkes düştü diye gösterdi bende.. Ne oldu birden?
Ara
(19-10-2018, 23:04)Scallion : Oyudan herkes düştü diye gösterdi bende.. Ne oldu birden?

Sadece sen düştün, net gitmiştir bir anlığına ama hotjoin atabilirsin.
Ara
Sadece sen düştün, hotjoin atabilirsin.
(19-10-2018, 23:07)Duman : Sadece sen düştün, hotjoin atabilirsin.

Kötü oldu.. Oyun listede gözükmüyor nedense.
Ara
(19-10-2018, 23:11)Scallion :

Oynayanlardan biri steamden davet atsın.
Ara
(19-10-2018, 23:15)Voidian :
(19-10-2018, 23:11)Scallion :

Oynayanlardan biri steamden davet atsın.

https://steamcommunity.com/profiles/76561198090822592/
Ara
Gönderdim istek.
Guzel oyundu,
Ozellikle @Scallion  u tebrik ediyorum gayet guzel cabaladi en sonunda yenisemiyorduk. @jax61 bilimde saglam uctu, birkac tiyo verse guzel olur.

Edit: Winged Hussarlar anami aglatti, hafife almisiz.
Ara
extrem bir durum yok herkesin yaptıgı olayı yapıyoruz. city state bonuları , binaların bonusları nüfus ve poliçeler ..hepsi bir araya geldiğinde bilim puanınız uçuyor.mantık her discrit için aynı..bu sebeple city stateler önemli. ille de suzerian olmanız şart değil..

oyun genel itibariyle benim açımdan güzel geçti. iki rakibi erkendne yıkmak durumunda kaldık.malesef oyun dengeli bir dagıtım yapmıyor halen.her iki oyuncu ile de aramızda 6-7 tile mesafe vardı..haliyle erken dönemde aztekin special askerleri ile rakiplerimizi yıktık.şimdilik askeri zafere ykın olsak da bilim zaferi de gerçekleştirebiliriz.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(20-10-2018, 02:12)Sezar : Guzel oyundu,
Ozellikle @Scallion  u tebrik ediyorum gayet guzel cabaladi en sonunda yenisemiyorduk. @jax61 bilimde saglam uctu, birkac tiyo verse guzel olur.

Edit: Winged Hussarlar anami aglatti, hafife almisiz.

Yanındaki oyuncuyla anlaşıp savaşmamak gibi tiyolar mı?
Ara
Bence jax`sin kendisine en yakin 2 oyuncuyu yiktiktan sonra haksiz bir arguman bu Void.
Ara
Bizi yıkarken yapması gerekeni yapıyodu, harita böyle denk geldiyse oynanması gereken şekil buydu. Benim eleştirim bizim yıkılmamızdan sonraki kısıma, bu da oyunun yaklaşık %80ine denk geliyor. Şu sınırla 120 tur barış içinde anlaşarak yaşanın savunalacak bi tarafı yok.

165cf339b95aba47bcfbbe17ad5c5c90.png

Madem konusu açıldı bizim yıkılmamız kısmına da değineyim. Yukarda güzel oyundu demişsin, şahsen 4. turda şehrime eagle warriorlar saldırırken ne oyunun bana hiç te güzel gelmiyordu. Az önce de belirttiğim gibi bu jax'ın suçu değil fakat ben ve ayro için de güzel geçen bir mp de değil. O başlangıçtan sonra daha düzgün ayarlarla oyun yeniden kurulabilirmiş. Bu haliyle bize katılımcıların katılamadığı bir mp deneyimi oldu.
Ara
(20-10-2018, 04:58)Voidian : Bizi yıkarken yapması gerekeni yapıyodu, harita böyle denk geldiyse oynanması gereken şekil buydu. Benim eleştirim bizim yıkılmamızdan sonraki kısıma, bu da oyunun yaklaşık %80ine denk geliyor. Şu sınırla 120 tur barış içinde anlaşarak yaşanın savunalacak bi tarafı yok.

165cf339b95aba47bcfbbe17ad5c5c90.png

Madem konusu açıldı bizim yıkılmamız kısmına da değineyim. Yukarda güzel oyundu demişsin, şahsen 4. turda şehrime eagle warriorlar saldırırken ne oyunun bana hiç te güzel gelmiyordu. Az önce de belirttiğim gibi bu jax'ın suçu değil fakat ben ve ayro için de güzel geçen bir mp de değil. O başlangıçtan sonra daha düzgün ayarlarla oyun yeniden kurulabilirmiş. Bu haliyle bize katılımcıların katılamadığı bir mp deneyimi oldu.

Haklisiniz bu yüzden shuffle ve balanced ayarlarla başlamalıyız diye söylemiştim.. Early Rush yapılabilecek Pangea MP için "bence" pek uygun değildi.. Çünkü, Late Game hedefleyen oyuncular için bu tür mapler zor oluyor.. AI ile oynarken bunun sikintisini epey yaşamıştım. Kendimi savunmaya  çalışmaktan gelişmiyordum.. Bu da sizi Aztec'in yaptığı gibi early game de askere abanıp sürekli savaşmaya mecbur bırakıyor.. Her halükarda early de askerleri guclu olan civ avantaj sagliyor..  Ayrıca oyunda barbarlar yoktu bu da early rush yapmayı Aztec için biraz daha kolaylaştırdı.. 

Önerildiği gibi oyunu tekrardan kurmalıydık.. Ama şu an için epey geç oldu.. Bir dahaki oyunda daha dikkatli oluruz..
Ara
(20-10-2018, 04:58)Voidian : Madem konusu açıldı bizim yıkılmamız kısmına da değineyim. Yukarda güzel oyundu demişsin, şahsen 4. turda şehrime eagle warriorlar saldırırken ne oyunun bana hiç te güzel gelmiyordu. Az önce de belirttiğim gibi bu jax'ın suçu değil fakat ben ve ayro için de güzel geçen bir mp de değil. O başlangıçtan sonra daha düzgün ayarlarla oyun yeniden kurulabilirmiş. Bu haliyle bize katılımcıların katılamadığı bir mp deneyimi oldu.

Kendi adima konusmustum zaten. 20.turda yikilsaydim benim icin de guzel bir oyun olmazdi. Ben en bastan beri kultur kasmaya odaklandim ve bunu bir olcude basardigimi dusunuyorum. Ayrica baslangic yeri olarak da asiri derece sansliydim. Biraz daha yetenekli bir oyuncu olsaydi benim konumumda simdiye oyunu kazanabilirdi.

(20-10-2018, 07:42)Scallion : Haklisiniz bu yüzden shuffle ve balanced ayarlarla başlamalıyız diye söylemiştim.. Early Rush yapılabilecek Pangea MP için "bence" pek uygun değildi.. Çünkü, Late Game hedefleyen oyuncular için bu tür mapler zor oluyor.. AI ile oynarken bunun sikintisini epey yaşamıştım. Kendimi savunmaya  çalışmaktan gelişmiyordum.. Bu da sizi Aztec'in yaptığı gibi early game de askere abanıp sürekli savaşmaya mecbur bırakıyor.. Her halükarda early de askerleri guclu olan civ avantaj sagliyor..  Ayrıca oyunda barbarlar yoktu bu da early rush yapmayı Aztec için biraz daha kolaylaştırdı.. 
Önerildiği gibi oyunu tekrardan kurmalıydık.. Ama şu an için epey geç oldu.. Bir dahaki oyunda daha dikkatli oluruz..

Civ6 bana kalirsa herkesin esit sartlarda basladigi bir oyun degil. Sans onemli bir faktor. Oyun,  maalesef oyunculari hangi ayarlarda olursa olsun rasgele ve dengesiz olarak koyuyor. Baska bir oyun acsa idik de bu seferde baska oyuncular kotu bir konuma duseceklerdi. Jax ile Yafes arasinda ne gecti bilmiyorum ama Civ6`da karsi tarafa bariz bir sekilde ustun olmadigin surece savas acmak cok mantikli degil.  Jax, sana ve Ayro ya rush yapmayi karli gorup yapmis olabilir. Yafes`e yonelecegi sirada guc Yafes ordu basmis ve guc dengesini saglamis olabilir. Sahsen ben olsam military powerda bariz bir fark olmadan savas acmazdim. Polonya`ya savas acmam biraz istasnai oldu cunku yegane sebebi beni kendi dinine ceviren birimleri kendi askeri birimlerimle engellemekti. Nitekim bunu engelleyince baris istedim ama kabul edilmedi. Savas uzun surunce savas yorgunlugu birikti ve suan sehirlerimde amenity dusmus durumda.
Ara
voidianın eleştirilerine cevap vereyim.. ilk olarak haritanın oyuncu kurulumunu dengesiz dağıttığı konusunda hemfikiriz. bunun başlıca sebeplerinden birisi observer bulunması olabilir ..eşit dağıtım modu varsa kullanabiliriz. oyunun yeniden kurulması oyun chatinde geçmedi. geçmiş olsa ben itiraz etmezdim. zira ciddi manada anlamsız şekilde yakındık. özellikle rusya- aztek yakınlığı rusyanın ilk atacağı şehirle her türlü savaşa dönüşecekti..gelgelelim neden sonraki 120 turda savaşmadım. sonraki 120 turda savaşıp yıkabileceğim yunanistan ve polonya bana hayli uzak..diğer rakip avustralya ise benden çok daha iyi üretime ve benle aynı seviye teknolojiye sahip. yani ona karşı bariz üstünlük kurma şansım yok denecek kadar az.. oyun başındaki rushda da saldıramazdım. çünkü fransa yıkıldıktan sonra baktığımda henüz hiçbir discrit inşa edememişken avustralya 2 campus inşa edip benim 2 katım araştırma üretimine başlamıştı. bu da hızlıca benden kaliteli birimler basmasını sağlayacaktı..hele ki avustralyanın bonusu olan savaş açıldıktan sonra 10 tur % 100 askeri üretim bonusuyla avustralya o orduyu haşat edebilirdi..civ gibi oyunlarda kazanamayacağınız savaşa girip sonrasında white peace atıp oyunu farklı şekilde kazanayım olmuyor.en son oynadıgımız mp de yafes ve sezar iyi bilirler ..bana ikisi bir arada girip kazanamadılar ve 3 ümüz de geri kaldık.. kafanızda tasarladıgınız zafer şartlarını baştan sona dek zorlamalısınız ve planlı gitmelisiniz..bu saatten sonra ben tutup da din zaferi veya kültür deneyecek değilim. ya bilim ya da askeri zafer deneyeceğim.. askeri zafer denersem de diğer 3 devlete elbette savaş açılacaktır. bekleyip göreceğiz. henüz oyunun yarısındayız..

ha bu oyunu devam etmeyelim yen kuralım derseniz de bana farketmez. size uyarım.

edit.. sezarın savaşmaması normal bir durum.. zira ülkesi kültür zaferine hayli uygun.. teknolojide geri kalmamış olsa şimdi kültür zaferini yarılamıştı. burada polonyanın savaşması icap edebilirdi..din zaferi deneyecek olsa da belli noktada savaş kaçınılmaz dinde.. öyle her babayiğit din zaferi almak isteyen adama gel şehirlerimi dönüştür demez..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(20-10-2018, 08:04)Sezar :
(20-10-2018, 04:58)Voidian : Madem konusu açıldı bizim yıkılmamız kısmına da değineyim. Yukarda güzel oyundu demişsin, şahsen 4. turda şehrime eagle warriorlar saldırırken ne oyunun bana hiç te güzel gelmiyordu. Az önce de belirttiğim gibi bu jax'ın suçu değil fakat ben ve ayro için de güzel geçen bir mp de değil. O başlangıçtan sonra daha düzgün ayarlarla oyun yeniden kurulabilirmiş. Bu haliyle bize katılımcıların katılamadığı bir mp deneyimi oldu.

Kendi adima konusmustum zaten. 20.turda yikilsaydim benim icin de guzel bir oyun olmazdi. Ben en bastan beri kultur kasmaya odaklandim ve bunu bir olcude basardigimi dusunuyorum. Ayrica baslangic yeri olarak da asiri derece sansliydim. Biraz daha yetenekli bir oyuncu olsaydi benim konumumda simdiye oyunu kazanabilirdi.

(20-10-2018, 07:42)Scallion : Haklisiniz bu yüzden shuffle ve balanced ayarlarla başlamalıyız diye söylemiştim.. Early Rush yapılabilecek Pangea MP için "bence" pek uygun değildi.. Çünkü, Late Game hedefleyen oyuncular için bu tür mapler zor oluyor.. AI ile oynarken bunun sikintisini epey yaşamıştım. Kendimi savunmaya  çalışmaktan gelişmiyordum.. Bu da sizi Aztec'in yaptığı gibi early game de askere abanıp sürekli savaşmaya mecbur bırakıyor.. Her halükarda early de askerleri guclu olan civ avantaj sagliyor..  Ayrıca oyunda barbarlar yoktu bu da early rush yapmayı Aztec için biraz daha kolaylaştırdı.. 

Civ6 bana kalirsa herkesin esit sartlarda basladigi bir oyun degil. Sans onemli bir faktor. Oyun,  maalesef oyunculari hangi ayarlarda olursa olsun rasgele ve dengesiz olarak koyuyor. Baska bir oyun acsa idik de bu seferde baska oyuncular kotu bir konuma duseceklerdi. Jax ile Yafes arasinda ne gecti bilmiyorum ama Civ6`da karsi tarafa bariz bir sekilde ustun olmadigin surece savas acmak cok mantikli degil.  Jax, sana ve Ayro ya rush yapmayi karli gorup yapmis olabilir. Yafes`e yonelecegi sirada guc Yafes ordu basmis ve guc dengesini saglamis olabilir. Sahsen ben olsam military powerda bariz bir fark olmadan savas acmazdim. Polonya`ya savas acmam biraz istasnai oldu cunku yegane sebebi beni kendi dinine ceviren birimleri kendi askeri birimlerimle engellemekti. Nitekim bunu engelleyince baris istedim ama kabul edilmedi. Savas uzun surunce savas yorgunlugu birikti ve suan sehirlerimde amenity dusmus durumda.

Evet haklısınız. Din zaferini hedeflediğim için bir yerden sonra savaşmam gerektiğini düşünüyordum zaten. Fakat beklenmedik 2 olay oldu. Birincisi, sizin oyunun hemen başında 2 kişiyi egale etmeniz. Bir diğeri ise benim uzun bir süre oyundan düşmem ve benim yerime AI'nin yaptığı şeylerin beni bir hayli geri bırakması. O noktadan sonra toplarlamam imkansız hale geldi zaten. Ben de oyuna renk gelsin diye göz boyamak için savaş yapmaya karar verdim. Göz boyamak için diyorum çünkü birimlerim teknlolojik olarak çok geride olduğu için şehirlere verdikleri hasarlar çok zayıf kalıyor. Bu yüzden Lisbon'u onlarca tur kuşatmama rağmen alamadım ve en sonunda vazgeçtim. Aynı durum Sezar için de geçerli. Asker sayısı olarak ondan çok üstün olmama rağmen şehrine hasar veremeyeceğim için "göz boyama savaşı" bir noktadan sonra yıpratma savaşına döndü. Sonuç olarak ikimizde War Weariness yedik ve zaten gerideyken iyice geriye düştük.

Oyun başında ayarların biraz daha düzgün yapılmasını isterdim fakat bir görüş birliğine varılamadığı için böyle oldu. Oyunun başında iki kişinin egale olması da oyuna olan motivasyonumu biraz düşürdü diyebilirim. Çünkü sizle Yafeshan'a yetişebilmemin tek yolu domination zaferiydi. Ve Hussar'lara Rush'layıp önce Sezar'a sonra size savaş açmayı planlıyordum ki bu planım da uzun süre oyundan düşmemle birlikte suya düştü.. Elimdeki son seçeneği de kaybedince sadece görüntü olsun diye ben de savaşmaya karar verdim.

Oyunun yeniden kurulmasını isterim özellikle oyun başında yenilen iki kişi için ama şu an oyunu önde götürenlere de saygısızlık etmek istemem sonuçta şu an oyunu kazanmaya en yakın Yafeshan ile ikinizsiniz.. Ayro ile Voidian çok erken oyun dışı kaldılar ve güç dengeleri inanılmaz bozuldu. Sizin yaptığınız doğru bir hamleydi eleştirim buna değil zaten sakın yanlış anlamayın. Haritayı seçerken biraz daha özenebilirdik diye düşünüyorum sadece. Shuffle diye diretmemin en büyük sebebi buydu.. Sizin de dediğiniz gibi oyun oyuncuları haritaya dağıtırken eşit dağıtmıyor bunda haklısınız. Bir mod vs. ile bu problem çözülebilirse iyi olur. Shuffle oynarken bu problem biraz da olsun azalıyor çünkü gelecek harita adalardan da oluşabilir kıtalarda olabilir dünkü gibi Pangea da olabilir. Oyun başında nasıl bir haritanın bizi beklediğini bilmediğimiz için sizin Aztec seçiminiz ya da Gitarja seçimi gibi haritaya bağımlı Civ seçimleri "tamamen risk" taşımaya başlayacağından belki oyun biraz daha dengeli olabilirdi.

Velhasıl.. Gelinen bu noktada hatalı kimse yok sadece ihmaller var. Birincisi harita seçiminde biraz ihmal oldu. İkincisi Aztec ile komşu olmalarına rağmen Ayro ile Voidian temkinli davranıp early'de iş birliği yapabilirlerdi diye düşünüyorum.. Sonuçta Ancient Age'deki askeri anlamdaki en güçli Civ Aztec'tir.. Ben olsam yanımdaki diğer oyuncularla işbirliği yapardım. Üçüncü ihmal ise iki kişinin yenilmesinden sonraki süreçte özellikle benim oyunda bozulan dengelere verdiğim tepkinin yanlış olmasıydı. Yukarıdada eleştirildiği üzere 120 tur hiç savaş olmadan geçilmesi "en azından" benim açımdan tam bir kayıptı. Tabii bunda uzun bir süre oyundan düşmüş olmamın da etkisi yok değil.

Neyse çok uzattım. Oyunu yeniden kurmak isterseniz bana uyar. Bu şekilde devam derseniz ona da uyarım. Maksat birlikte eğlenebilmek sonuçta.. İyi günler dilerim.

Dipnot: Alıntıyı yanlış yapmışım o yüzden buraya @jax61 'i etiketliyorum. Kusura bakmayın.

Şöyle bir mod var bu arada.. Oyuncuları birbirinden uzakta başlatıyor mod'un açıklamasına göre.

https://steamcommunity.com/sharedfiles/f...tart+point
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.