[MP] Civ6 - Multiplayer (PBC+Hanedan) Mayıs 2020
(24-05-2020, 23:14)Rzenma : -Doğduğum gün kızıl bir güneş doğmuş, kahinlere göre bu hükümdarlığım döneminde çok kan akacağının bir işaretiymiş. Ben XVII. Jayavarman krallığımın kade..
-Kralım Cengiz Han'dan mesaj var.
-Ne!? Yine ne istiyor.

2020.05.24-17.52.png

Meğerse Cengiz Han'ın taştan da olsa bir kalbi varmış ülkemizde yaşanan büyük felaketten dolayı yardım göndermek istemiş. Dünya kongresinin aldığı yanlış kararlardan ötürü ülkemiz İnka ve Japonya ile uzun bir savaşa sürüklenmişti. Oturup saldırmalarını beklemek yersizdi. Hemen danışmanlarım ile birlikte Japonya'nın nefesini kesecek bir plan üzerinde çalıştık. Askerlerimizi modernize etmek için petrol gerekiyordu. Atalarımın keşfettiği petrol kaynaklarına koloni kurma kararı aldık ama uzun süre bekleyemezdik saldırıya hemen geçmeliydik. Dostlarımızla masaya oturduk. Almanya bir varil bile petrol vermezken Amerika bu ticarete sıcak bakıyordu. Biraz pahalıda olsa 20 varil petrol aldık kolonimiz kurulana kadar yeterli olacaktı. Tüm gücümüzle Tokyo ve Takamatsu üzerine saldırıya geçtik.

2020.05.24-18.44.png?width=1204&height=677

Ele geçirdiğimiz şehirler kıtamızda büyük bir yankı uyandırdı. Güneyden İnka ordusunun desteğe geldiğini gördük fakat böyle bir blitzkrieg taktiği beklemiyorduk.

2020.05.24-19.22_01.png?width=1204&height=677

İnka güçlü tanklarıyla ordumuzun üstünden tren gibi geçti. Askerlerimiz geri çekilip şehirlere saklanmak zorunda kaldı. Fakat sonraki hamleyi düşünmemiş gibi gözüküyorlardı. Üç şehrimizin ortasında kalan İnka ordusu yaylım ateşiyle yok edildi. Bu olay sonrası İnka ile müttefik olan Cengiz Han biraz sinirlenmişti.

2020.05.24-19.07.png

Güneyde her ihtimale karşı bazı önlemler aldık. Havalimanları inşa edip uçaklar ürettik bu arada Armagh halkı sonunda doğru yolu buldu ve bize katıldı.

2020.05.24-19.18.png?width=1204&height=677

Yaptığımız havalimanlarını kıskanan Almanya artık bizimle müttefik olmadığını açıkladı.

2020.05.24-19.40.png?width=1204&height=677

Şanlı ordumuz Fukuoka üzerine yürüyüşe geçti. Artık düşmanlarımız krallığımızın gücü karşısında korkudan titriyordu. Hemen halkı bastırmak için valiler atandı eğer bu valileri devreden çıkarabilirsek şehirler kendiliğinden düşebilirdi.

2020.05.24-19.53.png?width=1204&height=677
2020.05.24-20.15.png?width=1204&height=677

Ömrümün son günlerinde Fukuoka'nın da düştüğünü gördüm. Misyonerlerimiz de Almanya üzerinde görevlerini başarıyla gerçekleştirdiler.

2020.05.24-20.07.png?width=1204&height=677
2020.05.24-20.08_01.png

Lakin dünyanın diğer ucundan olumsuz haberler aldık. Norveç diğer kıtada hakim din olmayı başarmış. Cree kabilesi ise uzaya çıkmış. Oğlum XVIII. Jayavarman (@Onur34) artık harekete geçmek için bekleyemeyiz. Çok fazla zamanımız kalmadı. Yaptığımız yatırımlar sonucu bilim adamlarımız Cree kabilesinin bile neredeyse iki katı teknoloji üretiyor. Misyonerlerimiz ve ordumuz göreve hazır, seçim yapabilmen için sana bolca kaynak bıraktım. Tek bir yola yönelmeli ve emin adımlarla gitmeliyiz. Krallığımız bilimde tartışmasız lider olsun istiyorsan uzay teknolojilerine, din veya askeri liderlik istiyorsan kitle imha silahlarına yönelebilirsin. Her iki durumda da Cree kabilesi üzerine yapılacak bir askeri operasyon onları yavaşlatabilir. Doğru seçimi yapacağından eminim oğlum kendine çok iyi bak.

unknown.png unknown.png unknown.png

2020.05.24-20.25.png

İnka tank hücumu cidden güzelmiş. Cree’nin uydu yapması da şaşırtıcı. Daha dün taş çağındaydık :(
Ara
PBC oyunlarımızdan ümidi kesmeye başladım. Cloud sistemi hala sorunlu gibi.
Ara
Bence en az bir hafta bekleyelim. Korona yüzünden de serverleri düzeltmekte sorun yaşıyor olabilirler belki.
Ara
İsmimin on sekisincisiyim. Dünyamızın hızla değiştiği bir dönemde doğdum. Dinimiz kıta boyunca yayılıyor, insanlar artık gökyüzünü feth ediyordu. Cree'ler bir uyduyu dünyanın yörüngesine yerleştirmişken, bilimde öncü olan ülkemizin bundan mahrum kalması çok yazık olurdu.
20200525175140_1.jpg
Japon savaşını 30 tur boyunca 25 altın ve ellerinde kalan tek elyazması olan Faust'u elimizde bol bol olan yeşimlerden bir tanesi karşılığında bitirdim. 
20200525180629_1.jpg
İnsanoğlu gelişiyordu. Ama bunun da bir bedeli vardı. Bu yüzden kömür fabrikalarını zamanında kapatabilmek için barajlarımıza santraller kurdurdum. Biryandan artan nüfus için mahallerler ve marketler de yapmakla meşguldüm. 
20200525180803_1.jpg
Biz daha bir uydu bile fırlatamamışken Cree kabilesi Ay'a insan yollamayı planlıyordu. Creeler artık tek başlarına bırakılamazdı. 
20200525180944_1.jpg
Biryandan valilerimizden biri bir suikastçi tarafından yaralandı. Bunu her hatırladığım zaman karşı casusluk için neden yatırım yapmadığımı düşünürüm. 
20200525182247_1.jpg
Uydu projemize başladım. Ama ne yazıkki projemizin bitişini göremeyeceğim sanırım. 
20200525183840_1.jpg
20200525184126_1.jpg
Biz İnka savaşı karşısında savunma pozisyonumuzu korurken, Moğollar da bize savaş ilan etti. Ama üstün teknolojimiz ve hava filomuz sayesinde hepsini yok ettik. Şu anda bile atlıları ile ülkemizin içine kadar giriyorlar. Ama uçaklarımız onları durdurmaya yetiyor. 

20200525190014_1.jpg
Son kayda değer Japon şehri de isyan etti ve halkının bize katılmak istediğine dair dedikodular dolaşıyor etrafta. Bırakalım geleceklerini kendileri belirlesin. 
20200525190300_1.jpg
Saltanatım boyunca küçük bir filo ve atomun gücü hakkında bir sürü araştırma yaptım. Kuvvetle ihtimal birkaç yıla bilim insanlarımız atom bombasını teoriden taslağa dökecektir. Senden yapmanı istediğim şey oğlum, Cree Devletini küçük donanmamız ile nükleer bir cehenneme çevirmen. Zaten bütün dünya bize düşman. Artık kongrelerde doğru dürüst sözümüz bile geçmiyor. Belki bunda benim payım büyük. Babamın mirasını iyi yönetemedim, cemaatleri kullanarak bir donanma kurabilecekken salak gibi yabancılara parasıyla kurdurdum donanmayı. Lütfen benim gibi olma. Yerel halktan iste ne isteyeceksen. Protestanlıkla yarışan dinimiz zaten bütün adadaki tek ciddi din oldu. O sana yardım edecektir.
[+] 1 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
[+] 1 üye Rzenma nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İyice yaşlandım ve ordudaki kontrolum her gün gittikçe zayıflıyor. Yeni neslin subayları çılgınca fikirlerle dolup taşarken, şehirlerimizde kömünist şebekelerin varlıkları artmaya devam ediyor. Ben General ve Yüce Lider Kaor Kimsour, hayatımın sonlarına yaklaşırken günahlarımı itiraf etmek için bu son mektubu yazıyorum. 

Angkor Wat'da orta sınıf bir ailenin üçüncü çoğucu olarak dünyaya geldim. Temel eğitimin ardından babamın isteğiyle askeri okula, oradan da askeri akademiye gittim. Malum gençken çok haylaz bir çocukmuşum. Ama konumuz haylazlığım değil. 

AAkademiyi bitirdikten sonra bir süre iç güvenlikte çalıştım. Ülkenin içindeki asi hücrelerle mücadelem bu zamanlara kadar dayanıyor. Moğol savaşı çıkmadan önce bir arkadaşımın yardımıyla asıl işim olan askeri havacılığa yöneldim. Moğol şehirlerinin direncini kırmak için nokta ve pike bombardıman görevlerinde yer aldım. İşimde o kadar iyidim ki Alman savaşı da işin içine girince yıllar boyu süren savaşlar sayesinde generalliğe kadar yükseldim. 20. Jayavarman'ın askeri ve sivil alanlarda danıştığı bir danışman, adeta askeriyenin mucizesiydim. 

Ve gün geldi, ben Alman tanklarını üsün hava gücümüz ile yok ederken 20. Jayavarman'ın ölüm haberini duydum. Yerine beceriksiz oğlu geçecekti. Ben de onlarca yılımı verdiğim ülkemin etrafı düşmanlar dolu iken bir aptalın eline geçmesine izin veremezdim. Ve yönetimi gasp ettim. Nasıl olduğunu bu mektubu okuyan herkes biliyordur zaten. O yüzden o olayı anlatarak boşuna zaman kaybetmek istemiyorum. 

20200526152151_1.jpg
Yönetime geldiğimde savaşlarla çalkalanan ülkemizin kadar dünya da küresel ısınma ile çalkalanıyordu. 

20200526152155_1.jpg
Bunun sorumlusu ise en büyük oranla bizdik. Bunu durdurmak için biraz zamanında yatırımlar yaptım elbette. Ama çok işe yaramadığını biliyorsunuzdur. 

20200526153213_1.jpg
Bir asker olarak çok dindar sayılmam, ama ülkenin misyonerlerine de hiçbir zaman karışmadım yönetimim boyunca. Onlar da dinimizi kıtadın tek dini haline getirdiler neredeyse. 

20200526153601_1.jpg
Cephede olmadığım zaman ülkemizin volkanlarını ziyaret etmeyi çok severdim. O kadar güçlü ve haşmetliydiler ki. Ben de ilk fırsatta birini Milli Park ilan ettim. Benden sonrakiler de görebilsin diye. Tabi patlamadığı zamanlarda. 

20200526155804_1.jpg

Ülkemiz teknolojide dünyanın en ileri ülkesiydi. Ve başta Cree olmak üzere bir sürü ülke ile bir uzay yarışı içindeydik. Bilim insanlarımız Kızıl Gezegen'e bir koloni kurarak ülkemizi gururlandırdılar. 

20200526161132_1.jpg

Mainz'i güvence altına alıp, Granada ve diğer iki şehir devletini de hava saldırılarının yardımı ile özgürleştirdikten sonra Almanlar ile barış imzalamıştım. Ne artık bir tehdit ne de hedeflerdi. 

20200526162318_1.jpg

Dünya o kadar çalkantılıydı ki zamanında. Herkes bir şeyler yapıyor, herkes birinini kınayıp acil durum ilan ediyordu. Sanki kimsenin güvenebileceği bir dostu yoktu. 

20200526163404_1.jpg

Ve o gün. Hatırlıyorum da. Casuslarımız Cree'nin de uzay yarışında bize yaklaştığını ve sürekli artan orduları karşısında bir şey yapmamız gerektiğini söylenip durmuştu. Bilim insanlarımız ve danışmalarım da aynısını söyieyip dururyordu. Eee 20. Jayavarman'dan kalan nükleer altyapı da söz konusu olunca, Cree halkına karşı bir nükleer soykırım operasyonuna giriştim. 
20200526163417_1.jpg
Elbette tek dostumuz Amerika bundan hoşlanmamıştı. Ama Amerika'yı memnun etmek için neden uğraşaydım ki?

20200526163500_1.jpg
20200526163526_1.jpg
20200526163744_1.jpg

Nükleer saldırılardan tam bir yıl sonra ülkemizin önemli nehirlerinden biri taştı. Din adamları bunun nükleer soykırım karşısında bir uyarı olduğunu söylemişlerdi. Onalrı dinlemedim tabi ki .

20200526163855_1.jpg
20200526163931_1.jpg
20200526163952_1.jpg

Bütün nükleer cephaneliğimizi Cree'nin üstüne boşalttıktan sonra bile donanma memnun kalmamış, boş Cree şehirlerinden birine girip sığınakta saklanan sivilleri katletmıştı. Tabi geri dönüş yolunda Cree hava kuvvetleri tarafından destroyerlerinden biri batırıldı. Gerçekten de İlahi adalet sanırım. 

20200526164143_1.jpg

Nükleer kıyametin dışında uzay yarışında ilerlemeye devam ediyorduk. Bu kirli dünyadan uzaklaşmamıza çok az kalmıştı. Tabi ömrümün buna yetişmeyeceğini biliyorum. Ama hayali bile içimi ısıtıyor. 

20200526164411_1.jpg20200526164423_1.jpg

Nükleer saldırılarımız dünya kamuoyunda iyi karşılanmadı. Ki bu beklemdiğim bir şeydi. Dünyanın neredeyse hepsi bizden nefret ederken açıkçası işe yaramaz yabancıların fikirlerini hala bile önemsemiyorum. 

20200526164441_1.jpg

Ülkemizde hortum ve kuraklıklar baş göstermeye devam ediyor. Belki de din adamları haklıydı ve Cree halkına bir nükleer kıyamet yaşatmamalıydım. Ama artık çok geç. Genç ve hırslı bir subayın benim yerimi "gasp" etmesine kim bilir kaç gün kaldı. Belki de saat?
20200526164513_1.jpg
Ara

Onur34'e katılımı için teşekkür ederim oynarken çok keyif aldım. Khmer'de bence oynaması zevkli bir ülkeymiş sadece özel birimlerini yetersiz buldum. Oyunu bitirince başarım da kazandım demek ki save paylaşarak da başarım kazanılıyormuş. Bu başarımı en az benim kadar hak eden @Onur34 için ve oyunumuzu takip eden arkadaşlar için son turun kayıt dosyasını paylaşıyorum. Pbc oyunlarımız devam etmeyecek ama haziran ayı için yeni bir etkinlik düşünüyoruz. Yeni kurulacak etkinlikte görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

https://cdn.discordapp.com/attachments/4...6.Civ6Save
[+] 3 üye Rzenma nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İnternetokrasi ile yönetien Khmer iyiymiş. Hanedan oyunu eğlenceliye benziyor, önümüzdeki ay katılım sağlamayı düşünüyorum.
IbnE9P2.gif
[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Pbc oyunlarının devam etmekeyecek olması üzücü. Viking senaroysundan baya zevk alıyordum halbuki :( . Bunun dışında solo Osmanlı oyunumdan çok daha rahat geçti Hanedan oyunu. Tabi @Rzenma'nın da etkisi büyük. Oldukça da eğlenceliydi hem oynaması hem de yazması. Sonraki ay görüşmek üzere.
[+] 1 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Sorun giderildi mi acaba? Eğer giderilmediyse üzücü bir durum olur. Pbcler gayet zevkli bir şekilde ilerliyordu.
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
[+] 1 üye Gurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Pbc geri gelmiş. Sırası bende olan iki oyunu oynadım.
Ara
Ben de eve gelince oynuyorum. Oyunları yarım bırakmayalım bence.
Ara
Bütün oyunlarımı oynadım. Yalnız Polonya oyununda hatırladığımdan da kötü haldeymişim :D
Ara
Viking haritasında nerede hata yapıyorum barbar temizleyip şehirler atıyorum ama maşallah beni ikiye katlamışsınız. Savaşmak istesemde savaşabileceğim yerler yok.
Ara
Çok bir şey yapmıyorum ben. Şehir devletlerini yağmalayıp birimlerini yok ediyorum.
Ara
Emin olmak için soruyorum. Red Death kırmızı alana yayılıyor değil mi?
Ara
Kırmızı alan red death, yani o bölgeye yayılmış durumda. Mavi alan safe zone. Kırmızı alan giderek büyüyor mavi alan giderek küçülüyor.
[+] 1 üye Rzenma nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.