[MP] CK2 - Multiplayer: Ağustos 2017
Biraz bu durumdan Discord'da da bahsettim, bu tarz etkinliklerde oyundan çıkmak her zaman son nokta olmalı hele ki oyuncu sayısı CK2 gibi kısıtlı bir oyunun etkinliğiyse. Bir yanlış gördüğünüzde her zaman oyundan çıkmadan, kimseyi kırmadan bunu dile getirip düzeltilmesine vesile olun ki aynı problemler ileride yaşanmasın. Oyundan çıkıldığında hem diğer oyuncuların oynaması anlamsızlaşır hem de kimsenin eline bir şey geçmemiş olur, burada amacımız oyuncu sayısı çok fazla olmayan bu oyunlardan devamlı bir şekilde, uzun süreli ve zevkli etkinlikler yapabilecek geniş bir kitle oluşturmak. Bunu da oyuncu kaybederek değil, etkinliklere katılım gösteren oyuncuları sürekli arttırarak yapabiliriz. O sebeple biraz daha sağduyu gerek.
Bugün oyun olacak mı?
Sic Parvis Magna
Ara
Aynen, bugün oyuna devam edecek miyiz?
Ara
Evet.
Ara
Kuruldu.
Ara
Rehosttayız.
Kendine söven arkadaşlar vardı, garip bir oyun oldu.
441ea13e95237217444e0db6351c9f3d.jpg
Ara
Yüzlerce altın döküp, üzerine inkar edip yetmemiş gibi kendi anasına babasına söven adamlar vardı. Hayatımda böyle bir şey görmedim. Arkadaşına kıyak çekecek diye başka oyuncuların oyunlarını katleden adamlarla bir daha oynamam.
Ara
Yaşa veriyorum ben olayları. Kalkıp da insanları salak görmek falan çocuk işi. İftira falan atıyormuşuz. Geçicez bunları kimin ne yaptığını biliyoruz oyun boyunca. Rezillikten başka bir şey değil. Sen kalkıp savaş sırasında kankana para falan atamazsın. Bu mp ye insanlar keyif almak için katılıyorlar kimsenin siniri bozup rahatsız edemezsin.

@Berke'nin oyun ile ilişiğini kesiyorum.
Ara
y3k029.png

Yaşla alakalı değil, bu durum birlikte oyun oynadığı topluluğa, diğer oyunculara saygı duyup duymamakla alakalı ve bu umursamazlığın temelinde oyun oynadığı kişilerle oyun dışında (mesela forum ortamında) muhatap olmama durumu sözkonusu. Forumda birlikte zaman geçirdiğimiz, CK2 oynadıktan sonra atıyorum başka bir etkinlikte yine birlikte oynadığımız, muhatap olduğumuz sohbet ettiğimiz kişiler olsalar bu şekilde hareket edilmezdi. Öncelikle etkinliğe @Medic'in sırf foruma üye diye başvuru olmadan aceleyle oyuna alınması yanlıştı. Bir önceki etkinlikte 4 kişiyle oynuyorduk, bu oyunda 10 kişi oldu ve bence artık kural yazılması gerekiyor çünkü bu sayıda oyuncunun katıldığı bir etkinlikte güven ilişkisi ile iş yürümez. Bir oyuncu geliyor rastgele bana Tainted Touch atıyor, başkası diğerine altın atıyor, başkası diğerinin isyanına yardım ediyor vs. Bunların hepsinin detaylı bir kural listesiyle belirlenmesi lazım ne yasak ne değil ne koşullarda.

Oyundaki tatsız olay oyunculardan birinin arkadaşına sürekli para yardımı yapması sonrası chatte ilk başta hiçbir şeyin farkında değilmiş gibi yazması, sonradan para kim atıyorsa şöyledir böyledir diye konuşup sonra para attığının opinion mapmode'dan alınan yukarıdaki resimdeki Sent Gift +60 ile kanıtlanması oldu. Her şeyden önce birlikte oyun oynadığınız insanları kandırmak, aptal yerine koymak, bunlar çok yanlış şeyler. Bu arkadaşla ilk oyunumuz da değil, böyle şeyler olmaması gerekir.
Justicar dışarıda olacağı için bu akşam oyun olmayacak.
Dünki oyun başlangıcında oyuncular: 

BAj5bg.png
[+] 3 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Kuruldu.
Ara
Rehost.
Ara
Geldim.
1gXVoA.png

r276D7.png
Oynadığım aile ilk başta sadece kıbrısı yöneten basit bir aile iken, Bizans imparatorluğuna evlilik yolu ile Karlinglerin geçmesinin ardından çıkan Bizans iç savaşları sırasında bu durumdan faydalanıp; Dayımın önceden evlendiği ve ailemiz ile beraber Kıbrısta yaşayan bizans prensesinin taht hakkını kullanarak, İmparator yandaşları ve kendi çıkarı için isyan etmiş Düklerle savaştık. Uzun süren iç savaşın ardından Konstantinapolis'i elegeçirip İmparatoriçeyi tahta oturttuk ve ülke genelindeki muhalif güçleri savaşarak susturduk. İmparatoriçe bir oğlan varis bıraktı ve genç yaşta, doğudan ülkeyi işgal etmek için gelen Müslüman akınlarına karşı savaşırken öldü. Şuan onun oğlu yani benim kuzenim Bizans İmparatorluğunu yönetiyor.

Ara
20170820024310_1.jpg
Sonunda İtalyan esaretinden kurtulup özgür bir dük oldum, kısa bir süre sonra kendi bağımsız krallığımı kurdum. Şimdi ise amacım arada bulunan Bavyera Krallığını yavaş yavaş ele geçirmek.
Ara
Prgn9d.png

Al-Lusitani Hanesi
Emevi Hanedanlığında Beja Emiri olan Rassi hanesi, İberya'nın batı kıyısında etkisini arttırdıktan sonra Lusitaniya (Portekiz) Sultanı ünvanı elde etmiş, Bedevi geçmişini geride bırakarak Endülüs kültürünü benimseyerek Lusitani adını almıştır. Emevilerin çöküşü ve sonrasında kurulan Razzaki hanesinin Endülüs topraklarını tehlikeye atması, Cezayir topraklarının İtalya Krallığına, İberya'nın doğu kıyısının Fransa Krallığı'na kaybedilmesi Endülüs Müslümanlarında Endülüs devletinin çöküşünün yaklaştığı korkusu oluşturmuştur. Ülkenin saygın hanelerinden biri haline gelen Lusitani hanesi, İtalyanlar Fas topraklarına, Fransızlar ise Aragon topraklarına ilerlemekteyken ülke yönetimini kansız bir şekilde ele geçirmiş, hem İtalyanları hem de Fransızları yenilgiye uğratmayı başarmış, ülke içerisindeki sapkın isyanlarını sona erdirmiştir. Lusitani'ler olarak öncelikli hedefimiz Endülüs medeniyetini korumak olacaktır.
Bugün var mı?
Dün il dışında olduğum için gelemedim. Ülkem Britanya'yı ele geçirmiş gibi duruyor. Umarım hala başında benim hanem vardır.
Sic Parvis Magna
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.