[MP] CK2 - Multiplayer: Haziran 2018
Çok fazla uzatmayacağım çünkü işin içinde bariz yalanlar var, oyun içerisinde bazı eylemler açığa çıktığı için kıvıramayıp bahaneler uydurmalar var, bazı eylemleri başka şekilde yansıtıp kendini haklı çıkartmalar var. Olaylar şu şekilde gelişti:

Ben Gallerde 1 toprağı direkt yöneten 1 toprağa da vassal aracılığıyla hükmeden bir dük olarak başladım, oyundaki amacım Welsh bir Britanya kurup Cymru ismi vermek farklı bir şeyler denemekti. Oyun başladığında oğlumla evlendirebileceğim karakter olarak Lombardia prenseslerini gördüm en üsttekiyle evlendirmeye çalıştım (sanıyorum en büyük kız) ancak oyunu ilerlettiğimizde evlendiremedim başka bir oyuncu evlenmişti, ben de ardından bir alttaki kızla evlendirmeye çalıştım ve evlenebildim.

Bu esnada tamamen Gallerde genişlemeye yönelik claimler attım, savaşlar yaptım. Gallerin tüm deniz kıyısını ele geçirdim, sonra farkettim ki torunum olan karakter İtalya'da Kral olmuş. Bu nasıl oldu diye baktığımda oğlumla evlendirdiğim kızın "faction demand" ile yapayzeka tarafından Kraliçe yapıldığını farkettim ve bu Kraliçe öldüğünde taht çocuğumun ondan olan oğlu olan torunuma geçtiğini farkettim, bu esasen benim istediğim bir şey olmamakla birlikte, üzerinde kontrol sahibi olabileceğim bir şey de değil. Oyunda İtalya olmak istesem oyuna İtalya'da başlardım Gallerde değil.

Bu yönden yukarıda anlatılan "Duman welsh bir karakterle İtalya'nın başına geçti onu durdurabilecek bir tek ben vardım" gibi şeyler tamamen hikayeden ibaret. Bu oyuncu aynısını oyunda da yapmaya çalışıp "kaç tane veraset zinciri kurdun Duman" tarzı şeyler yazıyordu ancak işin içinde benim bir planlamam söz konusu değil, bir önceki paragrafta bahsettiğim gibi, planlanabilecek bir şey de değil bu.

Gelelim olayların başladığı zamana, İtalya'daki torunum olan karaktere geçtiğimde bu AI Tunus'taki Müslüman emirliğe 10 yıl önce savaş açıp bu emirliği ele geçirememişti, zaten düşmanın 10k askeri bizim 4k askerimiz vardı. Savaş 10 yıl boyunca sürdüğü için tüm vassallarla levy almadan ötürü -44 ilişki söz konusuydu dolayısıyla ülkedeki herkes bizim Kraldan nefret ediyor. Bunu fırsat bilen Akitanya'daki dük (kendisinin yakından uzaktan İtalya ile alakası olamaz, ünvan peşinde olsa önce Fransa'yı alırdı, askeri bir gücü de olsa oyunun başından beri 2 kere Emevilere toprak kaybetmezdi, komşuyuz dediği yer de bir başka oyuncunun bana sormadan İtalya'ya swear fealty atmasından ibaret) plotla bir anda benim karakterin karısını öldürdü, bu kadın herhangi bir kilit öneme sahip değil, bir yerin varisi değil, bir yerde claimi yok, önemli bir hanedan da değil. Dediğim gibi bu karakter benim daha torunumken İtalya Kralı olduğu için, AI kafasına göre birini bulmuş evlenmiş.

Karım öldürüldüğünde şaşırdım çünkü bunun oyun içerisinde yapılması için hiçbir sebep yok, ancak bu öldürme olayı "açığa çıktığı için" arkadaş "ben yapmadım" diyemedi ve panikleyip bahaneler üretmeye çalıştı, yukarıda 3 günde hazırlanmış bahaneleri görüyoruz ancak CK2 bilen kimse oyunda önemsiz bir eşin öldürülmesiyle oyuncuya ve ülkeye zarar verilemeyeceğini bilir, adamın varisi yoktur kadın hamiledir belki orada denersin ancak öyle bir durum da söz konusu değil. Nihayetinde karım öldürüldükten sonra başkasıyla evlendim. Yukarıda "karının statları sana geçer ülkenin askeri geliri azalır" falan bu arkadaşın tamamen uydurması, belki sonradan evlendiğim kadın öncekisine oranla daha da yüksek statlara sahiptir. Ancak dediğim gibi keyfi yaptığı bu hareket açığa çıktığı için burada sanki yaptıklarının meşru bir tabanı varmış gibi anlatmaya çalışıyor.

Karımın öldürülmesinden bir süre sonra bu sefer Kralım öldürüldü, ancak bu sefer suspicious circumstances yazıyor dolayısıyla bu sefer Akitanya Dükü ben yapmadım demeye başladı önce, sonrasında önce Discord chatinde sonra da burada "kimin öldürüldüğünü karıştırayım da benim öldürmediğim düşünülsün"den gidip "oğlunu ben öldürmedim" demeye başladı, Discord'da düzelttik oğlumu öldürdün diyen yok kralı öldürdün hükümdar değişti yazdık isyan çıktı bu sebeple vesaire dedik, ancak buraya gelip tekrar "oğlunu öldürmedim" yapıyosa birisi dediğim gibi 2 olasılık var ya bu kişinin hafızasına anlattıklarına gerçekten güvenmemek gerekiyor çünkü bu bir yanlış hatırlama değil bu yaşanan olayları farklı aktarma, ya da bu arkadaş "bakın kimin öldürüldüğünü bile karıştırıyorum demek ki ben öldürmemişim" numarası yapıyor.

Bu arkadaşın oyunda neye nasıl yaklaştığı çok açık, tamamen daha önceki bir oyunda benim liege'im olan ülkeyi exploitle haraca bağlama tehditi sonrası benim kendisinin karakterine plot kurarak ülkesini parçalamam ve sonrasında bu arkadaşın "şaka yapmıştım" demesi gibi, yazılanlarda herhangi bir doğruluk payı yok ve tamamen hikaye malesef. Aynısını oyunda da yapıp "haşhaşiyim istersem 15k asker çıkartırım" edebiyatı yaptıktan 5 ay sonra 10k askerli Emeviye topraklarının yarısını kaybetti.

Multiplayer kuralları bu gibi "zevkine oyuncu biçme" veya "kendince önceki oyunun intikamını alma" gibi durumları engellemesi açısından faydalı, öbür türlü ben de çok rahat oyuncu biçerim oyunda,  ancak benim görüşümde oyunculara plot kurmanın belli bir mantığı sebebi olması lazım, ancak oyuncular bu mantığı kuramayıp kafasına göre adam biçip sonra bunu meşru kılacak hikayeler uydurduğu için direkt ayarın değiştirilmesi daha isabetli olur.
Duman'ın anlayamadığı ya da anlamak istemediği şey herkes yalancı ya da içten pazarlıklı kişiler değil. Önceki iletimde Duman'ın nasıl/neden İtalya Kralı olduğu hakkında bir rahatsızlığımı dile getirmedim, rahatsız olduğum nokta Akitanya ve Poitou ile çeşitli, isteyerek ya da istemeyerek oluşan bazı sebeplerden komşu olan İtalya. Duman'ın hepimizden iyi oynadığını yazmıştım, ben kendimde "dengeleyici" bir güç gördüm ve bunu gerçekleştirmek istedim, yöntemlerim Duman'a göre yanlış olabilir fakat amacım gayet meşrudur ve rekabete uygundur.

Karını öldürmemdeki sebebi önceki iletide anlattım, anlaşamadığımız nokta burası ve asla anlaşamayacağız gibi duruyor buna saygı duyarım, fakat burada gelip de bilip bilmeden insanlara yalancı diyerek küçük düşürmek yakışmıyor. Ortada kanıtlayacak bir durum yok, her şey açık, buna rağmen yalancı yaftası yemek beni diğer şeylerden daha çok sinirlendirdi ve üzdü, sonuçta burada eğlenmek için toplandık, kavga için değil.

Oğlunu öldürdüm dememin sebebi GERÇEKTEN hatırlamıyor olmam, çünkü daha önceki iletide dediğim gibi seni öldürmeye çalıştım ve reveal edildi, bu yüzden plot power %47 gibi komik bi rakamdaydı, öldürmem imkansızdı yani. Saat 1,5 gibi oyunu bitirdiğimizde aklımda kalan şey en son bir kız çocuğu ile oynuyordu Duman, oğlunu göremediğim için aklımda öyle kalmış, ayrıca bugün uyandıktan yarım saat sonra Duman'ın iletisini görüp yazmaya başladığım için hatam olması çok normal. Burada yaptığım şeye halen daha inanamıyorum, çünkü basit bir cümlemi bile yalancılıkla suçluyor, ne alakası var? Dalgınlığıma geldi, oyun sonrası saat 2'ye kadar konuştuk o zaman da oğlunu öldürdüğünü sanıyordum, o sohbettede bana yalancı dediğin için dikkatim dağıldı ve ne dediğini bile hatırlamıyorum olmuş gecenin 2'si zaten, dikkatim dağıldı çünkü en nefret ettiğim şey haklı iken haksız durumuna düşmek.

Aynı şekilde oyun içerisinde de öldüğün zaman(bu sefer gördüğün üzere doğru kişiyi söylüyorum, yine yalan demezsin umarım), yine alakam olmadığını söyleyince yalancılıkla suçladın ve o anda sana laf anlatmak için oyunu birnevi boşverdim, gecenin saatinin yorgunluğu da cabası. Emevilerin savaşının savaş sebebine bakmadım bile, çünkü daha önce de 3-4 kere daha savaş ilan etmişlerdi ve ülkenin başka taraflarını ele geçirmişlerdi, dikkatime girmedi bile çünkü neredeyse oyunun başından beri ülkede Emevi askerleri dolaşıyor ve savaş var.

Diğer iletide de yazdığım gibi, diğer oyunla bu oyunda yaptıklarımın hiçbir alakası yok, çünkü ben bu oyuna diğer oyunda yaptığınız aşırı saçma ve gereksiz hareketlere rağmen eğlenmek umuduyla geldim. O oyunda "exploit" (ki bana göre yapay zekanın yaptığı seçim gayet mantıklıydı, benim tam hatırlamasam da 13k'ya yakın atlı askerime karşılık bizansın yanlış hatırlamıyorsam 8k civarı askeri vardı ve imparatorluğun başında bir kız çocuğu vardı.) ile Bizans'ı haraca bağladıktan sonra hanedan değişince bu sefer savaşarak haraca bağlamıştım. Daha iyi kafanızda canlanması için haritayı atayım:
Burada Duman'ın iddia ettiği gibi bir Abbasileri haraca bağlamak oyun mekaniklerine göre mümkün olmamakla beraber(çünkü haraca bağlamak için bir tane komşu toprağına ihtiyacınız var)  "şaka yapmıştım dedi" eksik bir anlatım. Oyunda 3 kişi olduğumuz için co-op havasıyla oynadığımızı zannedip chatte muhabbet kurmaya çalışıyordum, Bizans'ı ordularımın gücü nedeniyle kolayca yendikten sonra "Abbasileri de mi haraca bağlasam :/" tarzı bi' şey yazdım, işlerimi planlayarak yaparım önceki iletimde dediğim gibi, yani birisini GERÇEKTEN haraca bağlayacaksam bunu chatten yazıp müdahele etmesine izin vermem, bu basit bir kuraldır Duman benden yaşça daha büyük ve yine dediğim gibi hepimizden iyi oynadığını söylebilirim, bu oyun stilini kendisinin daha iyi bilmesi lazım. Burada birbirimizi az çok tanıyoruz benim bu oyunda olanlara rağmen bu etkinliğe katılmam bence intikam ile yanıp tutuşmadığımın en büyük örneği, sadece Duman'ın insanlarla biraz empati yapması ve herkesi kötü görmemesi lazım.

Her şeye rağmen diyalog kapısı halen daha açık, yapılan onca şeyden sonra halen elimden geldiğince oyunlara gelmeye çalışacağım çünkü ortada başkalarına karşı bir sorumluluk var. Öte yandan bir insanın başka bir insana -yani sadece ben de değil- elinde kanıt olmadan yalancı demesi çok sinir bozucu ve etik olmayan bir şey, ki Duman'ın diğer oyundan sonra benim kendi kurdukları saçma sapan plotlardan sonra parçalanmış ülkemle dalga geçmeleri oyunu oynama amaçlarının tamamen kazanma hırsı ve ego tatmini olduğunu çok açık bir şekilde gösteriyor.

Herkes için de uygunsa oyuna yeniden başlanıp kurallar en baştan belirlenebilir, aksi bir durum olmazsa bu konuda son iletim olacak çünkü karşılıklı sataşmaya dönerse oyun içerisinde artık zevk alamayız, herkese iyi oyunlar.
Ara
Bizansı ordularının gücüyle değil exploitle yendin.
Ara
Bana iki tarafında kendine göre haklı haksız olduğu yönleri var gibi geliyor bence uzatmaya gerek yok zaten az kişiyiz.Yarından başlayarak pazar gününe kadar şehir dışında olacağım aynı saveden devam edilirmi yeni başlanırmı bilmiyorum ama bu günler oyuna katılım gösteremeyeceğim,pazartesiden itibaren tekrar katılırım.
Ara
yaw nasıl katılabilirim diye sordum üzerinden bir kez millet oyun oynamış hala cevap alamadım
A man's greatest joy is crushing his enemies
Ara
Steamden eklemen yeterliydi, belirttim bunu. Onun dışında konuya kuruldu diye yazmıştım.
Ara
(13-06-2018, 18:37)Justicar : Steamden eklemen yeterliydi, belirttim bunu. Onun dışında konuya kuruldu diye yazmıştım.

zaten ekledim ama bana dönmedin şuan kontrol ettimde bende eklisin
A man's greatest joy is crushing his enemies
Ara
Bu akşam 21:00'da yeni bir oyuna başlarız gibi. Bayağı yeni arkadaşlar var gibi duruyor.
Ara
bende katılmak istiyorum steam'den eklerim
Ara
Ben daha önceki multilerde dediydim oyuncuyu ve ikinci dereceye kadar akrabalarını öldürmek yasaklansın diye, o kuralı koymayınca hep olaylar olaylar oluyor.
Ara
Kuruldu. Şifre: st
Ara
Rehost.
Ara
Rehost.
Ara
https://www.youtube.com/watch?v=U4i_b9hO...rt_radio=1 (eşliğinde okumanızı tavsiye ederiz.)

Dalmaçya da tek bölgeden ibaret başladığımız ve imparatorun önceden bize lütfetmiş olduğu tek toprak,tek vasaldan (kendisi acıklı bir şekilde aramızdan ayrıldı ;) Beş vilayete çıkarmış Adriyatikte ki Bizans etkisini artırmış bulunmaktayız.Ayriyeten basiretsiz Bizans imparatorlarının yenemediği Bulgar ve Slav paganlarını bölgemizden uzaklaştırmış.Balkanlar da Bizans flamlarını dalganlandırdık.Eski Roma İmparatorluğunun ışıkları her ne kadar sönmüş olsada doğu da o ışıkların serpintisini takip edicek birileri her zaman olucaktır.Bir sonraki hedefimiz yeterli ve yetenekli gördüğümüz Nikea Docunu Bizans tahtına çıkarıp kendimizi de Hırvat Despotu yaptırmaktır.Üstümüzde ceryan eden Hazar fırtınasına karşı her ne kadar Lombardiya Krallığını uyarıp ittifak önersek de kendisi reddetmiş ve iki vilayetini kaybettiği savaşlar dizisine şahit olmuştur.Roma yolunda adım adım kararlı şekilde yürümekteyiz ardımızda dostlarımız önümüzde Roma'nın ışıltısıyla.

Ave Roma Aeterna...

snpvd9xwlvh2vq88thkm.jpg
[+] 1 üye Karyus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bayram tatilinde şehirdışında olacağım için o günlerde katılamayacağım, ayrıca bayramda katılım çok düşecekse etkinliği bayram sonrasına erteleyelim derim ben.
[+] 1 üye Xepluper nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bugün etkinlik olacak mı acaba?
Ara
Oyuncuların durumuna bağlı, sizin karar vermeniz gerekmekte.
Ara
Bana uyuyor diğer arkadaşlara da uyuyorsa girelim derim ben.
Ara
Bencede girmekte sorun görmüyorum 1 arkadşım daha gelcek benim.
Ara
Kurdum. Gelen gelsin bakalım duruma göre değerlendiririz.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.