[MP] CK2 - Multiplayer : Mart 2017
@Aytaç Almayı unutmuşuz dün, genelde @Duman alırdı ama ülkemi kıskandı herhalde.
Ara
Ben baktım da sadece Scimitar of Conquest'imin resmini almışım.
Hostumuz @Justicar bu gibi işlerle ilgilenirse daha doğru olur.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Bu seferlik affediyorum hadi bakalım.
Ara
Dünkü tayfa burdaysa akşam devam edelim mi? @Duman @Justicar @"Finrod Felagund" @Doraemon @cemal ve Hindistan'daki arkadaş.
Ara
Hindistandaki arkadaş benim.
[+] 2 üye Wickhart nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kusura bakma o nickten çıkaramadım :( Uyar mı peki bu akşam ?
Ara
Bu akşam katılabilirim.
Ara
Bu arada merak edenler için oyunumu anlatayım diğer oyuncular da kendi oyunlarını anlatırlar :)))

İran'ın kuzeyindeki Abbasi emri altında kalan Zerdüşt Bavandid hanedanıyla başladım, Bavandid ailesinin soyu Sasanilere kadar dayanıyor ancak Zerdüşt bir aile olarak çok zayıf düşmüşler. Oyun başı dük seviyesindeyiz, 2 toprak kontrol ediyoruz. Bavandidlerle ilk olarak Sunniliğe geçtikten sonra yavaş yavaş İran'a ve Mezopotamya'ya yayıldım, birkaç kez Halifeliğe geçme şansım vardı ancak değerlendirmedim. Birkaç karakterim talihsiz bir şekilde erken öldü. Dünkü oyunda önce Pers Kralı oldum ardından da Mısır Krallığı ünvanını ele geçirdim yani şu an İran ve Mısır toprakları bende, karakterin oğlu Abbasi prensesiyle evli, o prenses ölüp torun karaktere Arap İmparatorluğu claimi geçince darbe yapıp Pers İmparatorluğuna dönüştürmeyi planlıyorum. Zaten o zamana kadar İran dahil bir çok Krallık de jure olarak o imparatorluğa geçmiş olacak.

Oyunda yaşadığım sorunlar genel olarak şu şekilde:
  1. Abbasi halifesi oyun genelinde zannediyorum bi 8-9 kere Realm Peace ilan etti ben savaştayken, savaşlar yarım kaldı.
  2. Bazı savaşlar realm peace olmadan da yarım kalabiliyor, 2-3 kere de 'inconclusively' olarak sona erdi.
  3. Çocuk eğitim eventleri kanser, bende de her karakterde 10-12 çocuk oluyor ne hikmetse tüm aileyi biz eğitiyoruz.
  4. Sürekli isyan, adamlarla ilişkim 70 yine de factiona girip isyan açıyor oyunda zannediyorum en son 11. isyanı yedim ancak hiçbiri başarılı olamadı.
  5. Vassal limiti yetmiyor ve yapabileceğim hiçbir şey yok oyun içerisinde bunu engelleyecek, düklük oluşturamıyorum vassalları birleştirmek için. 
  6. İranla Mezopotamya'nın Pers İmparatorluğundan çıkıp Arap İmparatorluğuna bağlanması büyük plan değişikliğine sebep oldu.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Hala De Jure mantığını kavrayamadım. Çocuk eğitim şeylerini son seneye kadar yapmıyorum. Böylecek event de gelmiyor. :smile:

Oyuna geldiğimde birinizin vassalı falan olmak istiyorum. Azcık öğretin bana. :D Justiii :smile:
Sic Parvis Magna
Ara
Ben de Zaragoza emiri olarak başladım. Amacım İspanya'da sadece Aragon bölgesini ele geçirip Avrupa'ya yürümekti, İspanya'nın kalanını da Emevilere bırakacaktım ama Emeviler benim barışçıl fikirlerimi paylaşmayınca isyanların da etkisiyle düklüğe kadar düştüm, başkentimi yeni Aragon Sultanı revokeladı hapse girip dibi boyladım derken Finrod'un da yardımıyla 15 yıl içinde 4 topraklık dükalıktan tüm İspanya'yı ele geçirdim. Tam sıra Avrupa'ya gelmişken de kapadık.
[+] 2 üye TurkJedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(13-03-2017, 17:02)TurkJedi : Finrod'un da yardımıyla 15 yıl içinde 4 topraklık dükalıktan tüm İspanya'yı ele geçirdim. Tam sıra Avrupa'ya gelmişken de kapadık.

Finrod CK2 denince Metagaming'in kitabını yazmış bir oyuncudur çünkü.
Sırf 'oyuncu' olduğu için birilerine yardım edebilir, sırf 'oyuncu' olduğu için birilerine köstek olabilir.

Mesela diyoruz cemal niye Justicar'ın karısını öldürmeye çalışıyor rakibi değil bir şeyi değil.
Hollanda'daki Hristiyan Finrod neden Aragon'daki Müslüman TurkJedi'ın güçlenmesini sağlıyor bahseden yok. :)))
Gizli müslüman :P
Ara
Frank ülkesi içerisinde bir alman dükü olarak oyuna başladım bir süre sonra kral ölüp ülke iki pagan kral arasında paylaştırıldı bende doğu kralliginda kaldım.
Fakat bir süre sonra batı pagan krali devrilip hristiyan kralligi tekrar tesis edildi dogu kralligi da isyanlar ve avarlar yüzünden zayıf düşmüştü bağımsızlık ilan edip franklara katılmak istedim tam savaşı kazandım bağımsız oldum katılacakken komplocu bir kadın isyan çıkardı isyan sırasında hristiyanlar saldırdı isteklerini kabul etmek zorunda kaldım isyancı kadını savaşta esir alıp idam edince başa başka biri geçti birkaç yıl daha savşıp ardından isyancıların soyunu kuruttum.Frank kayzerine sadakat yemini ettim.
Ardından ülke içerisinde bir bölgelik bir düklüğü gözüme kestirip savaşla ele geçirdim.Frank Kraliyetiyle yakın bir ilişki kurdum batı ve dogu birleştikten sonra o tarafla da zaten aynı ailedenlerdi ülke bir süre sonra birleşti tamamen.Benim dükler bolca kız çocuğu yaptığıve evlendirdiğim için 1 şehir de kendiliğinden bana katıldı.
Yakın kan bağı sayesinde fransız kraliyeti mısır hanedanlarına döndü.Tam böyle böyle sızarken o an yönettiğim dük öldü fakat karısı ölmedi.Önce gayrimeşru ardından burgundy kralı ile evlenerek meşru bir çocuk yaptı.
Bu sırada ülkede elective monarchy için isyan çıktı başarılı da oldu fakat elective olmadı ülke :D.İsyan sırasında krallik içerisinde mareşal oldum.İsyan bittikten sonra başımda bir doğu krali onun üstünde de kayzer vardı. Kral ve Kayzer benim kuzenimken hanımları da kardeşlerimdi.Fingrod da bu olaylardan sonra bir krallik elde etti.Bir süre sonra da eski kraliçemiz saolsun burgundy tahtını elime geçirdim.Çocuğuma kalacak şekilde de ayarladım derken.Veliahtım öldü bir kız veliaht olarak seçildi son anda veliaht olarak 3.oğlumu seçtim 1 sn geçmedi dük arap olan 5.karısıyla yatakta oynaşırken yetmişinde vefat etti toprağı bol olsun.
Bu karışıklıktan sonra burgundy kralligi içerisindeki bir dük tahtı ele geçirdi.
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
(13-03-2017, 17:46)Duman :
(13-03-2017, 17:02)TurkJedi : Finrod'un da yardımıyla 15 yıl içinde 4 topraklık dükalıktan tüm İspanya'yı ele geçirdim. Tam sıra Avrupa'ya gelmişken de kapadık.

Finrod CK2 denince Metagaming'in kitabını yazmış bir oyuncudur çünkü.

Mesaj burada ciddiyetini kaybetmiş.
Ara
Aynı saatlerde ise -başka durumlara da bağlı olarak- bir saat katılabilirim. Ondan sonra devam edip etmeyeceğim garanti değil. :/

Dün akşamki oyun keyifliydi lakin yanlış yerden yanlış karakter seçtim. Ondan ötürü 30 yıl boyunca ekrana bakmakla yetindim daha çok. Fransa kısmı biraz daha eğlenceliydi de onda da karakterimin soyu kurudu :(.
Sinkaf-ül Tertibat
Ara
cemal'den dinleyince çok hoşuma gitti.
Sic Parvis Magna
Ara
Finrod'un yaptığını metagamingden ziyade insanlık kapsamında değerlendiriyorum, zira o karakterimi kimse öldürmese 50-60 yıl hapiste kalıp bön bön ekrana bakma riskim vardı, bu da game over olmakla aşağı yukarı aynı şey. Bu durumdaki oyuncuya suikast düzenlemeyi metagaming olarak görmüyorum ben. Bana o suikast dışında kimsenin en ufak bir yardımı da olmadı, zaten öyle bir yardıma ihtiyacım da yok.
Ara
Wessex ile güneyden yavaş yavaş çevre krallıkları feth ederek İngiltereyi almaya başladım. Genelde kadınlar başta büyükde işler yapıyolar.

Bu gün oynuyor muyuz?
Ara
Kimse aksini söylemediğine göre oynuyoruz bence.
Ara
Cemal'in olayı taht oyunlarına dönmüş.
[+] 2 üye HulkSpider03 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.