[MP] EU4 - Custom Multiplayer: Ağustos 2018
(18-09-2018, 21:05)Raijin : Arkadaşlar herkese merhabalar. Dün biraz bahsetmiş oldugum konular hakkında birkaç şey söylemek istiyorum :

Takıldığım birkaç konu var, doğu Roma ve red deer ın aytacın eski devletine karşı kazanmış oldugu savaş sonunda yapılan anlaşma. Aldığım istihbarata göre savaşta sadece Roma orduları savaşmış, anlaşma Sonucunda sadece sakız adası romaya (5 devo)  red deer e ise Sicilya dan 41 devo toprak Vc orda oldugu bahane edilerek alınması. Arkadaşlar haliyle hemen savunmaya geçecekler fakat savaşta pek katılımı olmadan savası acan ve savasan taraftan kat be kat fazla kazanımı kimseye açıklayamazsınız. Victory card isteyen savasır ve o topraklara sahip olur.  Ayrıca iskitler in sürgün edilmesinden sonra bu 2 devletin çıkarları çatışacagını herkes tahmin edebilir. mp daki oyuncuların amacı ve oynayısı azanmak üzerinedir. Ve bu doğrultuda müttefikinin de önünü kesmeye çalışmalıdır. Burada görmüş oldugumuz sey tam zıttı. Savaşa katılım göstermiş olsa yine cok bişey demezdim ama savaşan roma aslan payını alan red deer. Büyük ihtimalle 1550 de 2. Vc ler birbirinizde çıkacak. Ozaman birbirinize rakip olmak zorundasınız. Bu yapmıs oldugunuz hamleler den pişmanlık duyabilirsiniz.
Hocam Valley of the volves savaşını tam incelememişsiniz ben size arka yüzünü anlatayım da yanlış anlaşılmalar bitsin.Savaştan önce  Valley İberyadaki Aes ile ittifaktı ve bir baktım bu iki ittifak afrikadaki savaşlarla tunusa kadar gelmişler ve cezayirin büyük bır kısmını Aes almış bizde savaş açmaya karar verdik Valleyin bir ittifakı Aes ile diğer ittifakı ile Venedikde ki yapay zeka ileydi savaş stratejimize göre ben Aesin Afrikadaki kalelerini işgal edecektim ( Ceuta, Fez, Dahra) Doğu Roma da Sicilya'yı ele geçirecekti.Romanın bu savaşa gelmesinin tek sebebi Valley ile arasında ki ambargo yani ticari anlaşmazlıktır yayını incelerseniz savaşın başında benim bütün ordumu Aes in topraklarına götürmek ve onu savaştan atmak için Tunus'a yığdımı görebilirsiniz Donanmalarımızı ise birleştirdik yaklaşık 71 donanmanın 34ü benim 37si ise Doğu Romanındı savaş başladıktan sonra Aes savaşa dahil olmayınca benim ordularım tunustan venediğe kadar yürümek zorunda kaldı incelerseniz venediği benim ordularımın savaştan attığını görebilirsiniz yani bu savaş taktiği aramızda anlaşılıp yapıldı.Doğu Roma balkanlarda fazla agresiflik aldığı için koalisyon yememek adına sadece sakız adalarını aldı ben ise 1450 li yıllardan itibaren tunus sicilya civarında hiç bir agresiflik almadığım için büyük toprakları ve victory cardlarımı aldım.Oyun bittikten sonra Aes bana discordda Valleyin düştüğünü yapay zeka ile beraber savaşmak istemediği için gelmediğini anlattı benim düştüğünden gram haberim yoktu hatta Aesin savaşa dahil olmama ihtimalini bile göze almıyorduk bütün ordumu tunusa yığmıştım, savaş bitimine doğruda Valleyi oyunda sandığım için chattan war scorum 99 oldu kabul etmek zorundasın yazmıştım halbu ki yapay zekaymış farkında değilim.Şuan için Doğu Roma ile çıkarlarımız çakışmıyor ileride ne olur bilinmez ama iyi bir ittifak yapıp güzel savaşlar çıkardığımız için sanki bize illegal birşey yapmışız gibi yaklaşıyorsunuz.
Ara
Ben senden savunma yapmanı veya aciklama yapmanı istemiyorum. sizden Savaş skorunu değiştirecek birşeyler yapmanızı istiyorum. bu tür skor anlamında kilitlenmiş savaşlara müdahale etme yetkim var ve gerekçesini de belirttim. hiç bir ülkenin su sekilde skor değişmeden isyanla zayıflamasını doğru ve etik bulmadığımı söyledim. call for peace 2 niz içinde çıkacak ve 2nizde etkileneceksiniz senin toprakalrıdna daha cok ülke bulunduğundan sen daha fazla etkilenecksin. , bu süre zarfında hem oyundan soğuyacaksınız hem gelişemeyip geri kalacaksınız. yine de gidecem diyorsan zorla kimseyi oynatmıyoruz.
Ara
Ben bana gelen bilgiler doğrultusunda yorumlarımı yaptım, bilgilendirme için teşekkür ederim lakin son cümlene katılmıyorum. böyle bir şey söz konusu değildir. zaten coğrafya ile ilgil bir cıkarım planım veya oyuncu arkadaşım yok dolaysıyla objektif olarak edindiğim bilgiler doğrultusunda yanlış olduğunu duşundum seyleri paylaştım.
Ara
Sizin gibi tecrübeli ve sorumluluk sahibi insanlara akıl vermek doğru olmaz. Ben sadece konu Doğu Roma ile de alakalı olduğu için fikrimi söylemek istiyorum. Oyun başındaki kurallarda birtakım hatalar yapıldığı kanaatindeyim tabi bu fikir beni bağlar. Örneğin GP durumundaki bir oyuncu başka hiç bir oyuncu ile ittifak olamamalıydı. GP durumuna geldi ise ittifakını sonlandırmak için kendisine 1 yıl süre tanınabilirdi. Aynı şekilde Hiç bir GP oyuncu başka bir oyuncuyu garantileyememeli veya diğer oyuncuların savaşlarına dışarıdan müdahale edememeliydi. Diyelim ki 1550 de kartlar birbirimizde çıktı ve ittifak bozduk. O zaman da batıdakiler neden savaşmıyor bunlar diye mi şikayet edecekler acaba. Zaten ucu ucuna din değiştirmekle uğraşıyorum ne yapayım yani toprakları işgal ettiğimde bölgenin dinini değiştirebilmem için ek state eventi mi göndereceklermiş bana.
Ara
@TR Ace tavsiye olarak değil fikrimi söylüyorum.
Benim ticaret gelirim max 2.5 falan olması lazım şuan 1.5 kazanıyorum.We mevzusuna gelirsek ikimizinde aşağı yukarı aynı we geliyor ve bunu azaltmak zor değil.Açıkçası ben böyle bi savaşı açığın için memnunum ve mümkünse bi 10 15 sene sürse güzel olur.call for peace de anlaşıp anlaşmamayı takdirine bırakıyorum.İkimizede gelecek çünkü.
Şimdi max skor 25 olacak ve benim denizde üstüm olma şansım belki oyun boyunca olmayacak ben 10 yıl da bir 25 skorla para alınabilir war rep alınabilir para konusunda sıkıntı çektiğim bi yerde gidip her 10 sene de 25 skor vermem bu kadar netim.
Ben zaten karşı taraf bariz üstünlük kurunca uzatmayan biriyim ancak denizden gemiyle kuşatılıp para vs vermemeyi de hakkım olduğunu düşünüyorum.Ace sında kendisine zarar verecek bişey yapacağını sanmıyorum.Şuan call for peace yok ve savaş ediyor.Oyunculara hata yapıp yapmama hakkının olduğununu da savunuyorum
Ara
@SpLinter hocam bu kurallara bakarsanız aşağı yukarı  her etkinlikte  ufak değişimlere uğradığını görebilirsiniz. bizim mplerimizde henüz tam manasıyla oturmuş kural sistemimiz yok sürekli geliştirme halindeyiz, haliyle kurallar bazen büyük bir değişim geçirip bazen de aynı kalabiliyor. bu kurallarda öyle 1 2 oyunda alınmıs kararlar değil bir çok etkinlikte ortaya cıkan durumlar sonucu geliştirildi. birazda oyunculardan kaynaklı bir takım durumlar ortaya çıkıyor. her durumda yeni bir kural eklemekle uğraşıyoruz anlayacağınız. hersey oyuncunun elinde . art niyetli olan hangi kuralı koyarsan koy delmeye oynar , bahanesi de kurallarda yok bu illegal bir şey değil. ama legal yanı da yok. bu durumda GM arkadaşlar sorumluluk alıp durumu çözmeye çalışıyoruz bu tür durumlarda. Çok kural getirmek de çözüm olmuyor .

Şuanki var olan Japon iskit savasında geçerli olmamak kaydıyla bundan sonraki savaşlarda geçerli olmak koşuluyla yeni açılan grand multiplayer etkinlikteki aşağıdaki kuralı getiriyorum;

Alıntı:10 yılı geçen savaşlarda 50 warscore altında önde olan ülke yarı warscore ile anlaşmaya zorlanabilir.Yalnızca işgal ettiği toprakları isteyebilir.Yine 10 yılın sonunda 50 warscore üstündeki ülke ise warscore u kadar anlaşma isteyebilir, yine sadece işgal ettiği toprakları talep edebilir.

o savaş konusunda ise ben elimden geldiğince 2 ülkenin zarar görmemesi ve etkinlikten uzaklaşmaması için çözüm sunmak istedim. aldığım tepkiler sonucunda savaşa müdahil olmama kararını aldım; oyunculara bırakıyorum. ülke sizin kararlar sizin , 2niz de göze alıyorsanız yıpranmayı benim daha fazla yapabilecek birşeyim yok.
Ara
Artık oyuna dahil olmadığım için şöyle bir durum var bana gelen we 0.01 sana gelense 0.1'e çıkacak %100 portların kapatıldığında. (Açıklama yapayım derken sibirya tarafındaki gemileri kaybetmiştim attrition sebebiyle o yüzden düştü 80'e )

İkimizede call for peace geldiğinde ikimizde savaşı uzatmaya karar verirsek bundan her seferinde sen daha fazla etkileniyor olacaksın. İkimizde pes etmesek dahi benim için sürekli olarak ek bir gelir senin içinde sürekli olarak kapalı portlardan aldığın we olacak.
Ara
(17-09-2018, 19:10)Raijin : @busbesman345 çok geçmiş olsun .

Save dosyamız: https://drive.google.com/open?id=1TePkXj...zNDiaG3hCf

Not: etzel'in 360 puanlık devleti eklendi. save oyun kurulunca hata verebilir de vermeyebilirde, eğer hata alirsak eski @Merco nun paylastigi save den devam edeceğiz.

@cetanu ilgilenirsen aytacın devleti ve yano nun devleti boşta. save den inceleyebilrisin.  devletleri incelemen için konsoldan aytacın ülkeye geçmek için tag d02 , yano'nun ise tag d17 yazman yeterli.

Raijin önerini dün eve geç gediğimden biraz geç gördüm, anca şimdi cevap verebildim kusura bakma, bir sonraki oyun gününde boşta olan bir devletle oynayabilirim, aksi bir durum oluşursa da haberdar ederim.
Ara
@cetanu , hindistandaki Yano isimli arkadaşımızın devleti boşa çıkıyor, ortalamanın üzerinde bir devlet gelir ve ordu acısından. ama bir takım sorunları koalisyon yedi savaşı atlattı ama bir kaç devlete hala ae si var. biraz dinlenmesi gerekiyor sadece. incelerim diyorsan save i paylaşabilirim. istersen orada yeni devlet kurabilirsin. 3 oturum geçtiği için %30 extra puanla 260 puan 130 devo sınırında yeni devletini de oluşturabiliriz.

hindistana gelmeni isterim çünkü orda bir yada 2 oyuncuya ihtiyacımız var , Yano nun ayrılısı sebebiyle hindistanda tek bir oyuncu kaldı.
Ara
1513 haritası

q8l24y.png

etkinlik başlamadan save dosyasını indiirp lobiye katılım sağlamanız rica olunur. 
Ara
(18-09-2018, 23:13)TR Ace : Artık oyuna dahil olmadığım için şöyle bir durum var bana gelen we 0.01 sana gelense 0.1'e çıkacak %100 portların kapatıldığında. (Açıklama yapayım derken sibirya tarafındaki gemileri kaybetmiştim attrition sebebiyle o yüzden düştü 80'e )

İkimizede call for peace geldiğinde ikimizde savaşı uzatmaya karar verirsek bundan her seferinde sen daha fazla etkileniyor olacaksın. İkimizde pes etmesek dahi benim için sürekli olarak ek bir gelir senin içinde sürekli olarak kapalı portlardan aldığın we olacak.

Güzel düşünmüşsün de sana 0.01 gelirken bana 0.10 geleceğinden emin misin.Bunu bilmediğim için soruyorum.Ticaret savaşı denemedim hiç.Bende savaşı uzatarak koredeki allylerini yemeyi planlıyorum.Ondan bende savaşın uzaması taraftarıyım.Sen gelir kazanıyorsun ben toprak win win yani aslında tartışacak küsecek durum yok :)

Ha bi de bırakması gereken biri varsa benim sen değilsin.O bölgeye sonradan geldim.Çıkar vs konuşmaya gerek yok.Katılmayacam gibi laflar ediyorsun istersen ben bırakabilirim.Devam edeceksen
Ara
Alıntı:limanlar blokajlı oldugundan bölgedeki tüm ticari gelir İngiltere ye akıyor

Böyle bişeyin olmadığını herkes biliyordur. Port blokajı bloklanan toprakların local trade power'ının %75'ini bloklayan tarafa aktarır ki Fildişi, Coromandel, Malacca gibi çoğunluğu denizde olmayan nodlarda pek bi etki yaratmaz.

Ayrıca belirtmek istediğim bir başka konu da kurallarda yazmamasına ve oyun içi mekaniklerce tamamen normal ve mümkün olmasına karşın @Raijin'in Hindistan'daki oyuncudan Charter toprağı almama izin vermemesi hususu. Biz bu tür yasakları "normalde AI olsa yapmazdı ama oyuncu olduğunuz için manipüle ediyosunuz" tarzı durumlar için koyuyoruz. Ama burada normalde AI olsa alabileceğim toprağı oyuncu olduğu için almama müsade edilmiyor. Toprak satışı olsa hiçbir AI yapmazdı ve kuralı haklı bulurdum. Fakat Charter farklı bir mekanik ve şuan Hindistan'da bir çok AI devletinden 900-1000 altına alamayacağım toprak yok. Yarın Yano gelmeyip ülkesi AI'ya kaldığında da istediğim toprağı çatır çatır alacağım. O zaman da buna engel olunacak mı? Charter almak yasak da ben mi farketmedim acaba?
Sic Parvis Magna
Ara
Altnkurtun kurmaya basladigi ticaret imparatorlugunu ilgiyle izliyorum. Savaslar disinda baska seylerin yayinda ilgi gormesi guzel olur
Ara
(19-09-2018, 02:52)etzel :
(18-09-2018, 23:13)TR Ace : Artık oyuna dahil olmadığım için şöyle bir durum var bana gelen we 0.01 sana gelense 0.1'e çıkacak %100 portların kapatıldığında. (Açıklama yapayım derken sibirya tarafındaki gemileri kaybetmiştim attrition sebebiyle o yüzden düştü 80'e )

Güzel düşünmüşsün de sana 0.01 gelirken bana 0.10 geleceğinden emin misin.Bunu bilmediğim için soruyorum.Ticaret savaşı denemedim hiç.Bende savaşı uzatarak koredeki allylerini yemeyi planlıyorum.Ondan bende savaşın uzaması taraftarıyım.Sen gelir kazanıyorsun ben toprak win win yani aslında tartışacak küsecek durum yok :)

Ha bi de bırakması gereken biri varsa benim sen değilsin.O bölgeye sonradan geldim.Çıkar vs konuşmaya gerek yok.Katılmayacam gibi laflar ediyorsun istersen ben bırakabilirim.Devam edeceksen

%100 Port Blockade de 0.1 yiyorsun. Şu kısmıda vikiden aldım net olsun diye "Blockading a country's ports also applies the following modifier, scaled by proportion of (core, state) development blockaded:

War exhaustion.png +0.10 Monthly war exhaustion
"Ama tabiki bu durum full blockade için.

Ayrıca port blockade yiyen bütün bölgelerin net dezavantajları şu şekilde

Regiment recruit speed.png +20% Local recruitment time
Local shipbuilding time.png +20% Local shipbuilding time
Local goods produced modifier −50% Local goods produced modifier
Local trade power.png −75% Local trade power
Local devastation +0.1 Monthly devastation
Trade power dışında production'ada zarar veriyor.
Ara
@altnkurt toprak alım satımı yasaklandı. Konuyu uzatmanın anlamı yok. Alsan bile koruyamayacagın yerlere bulaşmaman sana yegane tavsiyem.

Ayrıca yano nun ülkesine cetanu geliyor
Ara
    X6zDa5.jpg

Red Deer
Mısır Sultanı Suriye ve Arap emirlerini  yenip kendi hükümdarlığını kabul ettirdi ve Doğu Anadolu da birliği sağlamak için kolları sıvadı.Doğu Roma ile birlik olup Anadolu ve İran birlikteliğini cenk meydanında bozguna uğrattılar.Ama asıl tehlike batıda Sicilyadaydı.Sicilyalı korsanlar mısır kıyılarına ani baskınlar düzenleyip yağmalayıp adalarına kaçıyorlardı.Halk artık kıyılarda güvenli yaşayamaz oldu.Üstelik Sicilya korsanları ile ittifak yapan İspanyolların da Afrika da müslüman devletleri boyunduruk altına alması bardağı taşıran son damla oldu.Bu korsanlar hem ege kıyılarındaki adalara koloniler kurup Doğu Roma ticaretine darbe yapıyor hem de müslüman halkı katlediyorlardı.

Bu olaylar sonucu Doğu Roma ve Mısır donanması birleşip Sicilya'ya hareket etti.Ada ablukaya alınıp kuşatılmaya başlandı, Mısır ordusu ise Afrikada ki İspanyol kalelerine gitmek üzere harekete geçti lakin düşmanları cenk meydanına dahi gelmeyip savaştan çekildi.Böylelikle Sicilyalı korsanların Venedikli tüccarlardan başka dostu kalmamış oldu.Sultan ordusunu derhal İtalya ya götürdü ve Venediklileri bozguna uğrattı.Adada ki şehirlerinde düşmesiyle Palermo ve Messina da artık haç değil kızıl hilal dalgalanmaya başladı ve ege denizindeki kolonilerede son verildi.

[+] 3 üye 4S0S nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Etkinlik basladiktan sonra katilabilirmiyiz
Ara
Katılabilirsiniz, Boş bölgeler :

Cape Kongo zanzibar ( Madagaskar adası hariç) 390 puan 130 devo limit
Çin deki 4 region 300 puan 130 devo limiti
Bengal 260 puan 130 devo limiti olan custom nation kurabilirsin.

Devletini hazırladıktan sonra özel mesajla ulaşırsan save üzerinde devletini kurup oyuna hazır hale getirebiliriz.
Ara
Bu yeni katılanlara ek puan verilmesi olayının yanındayım fakat Cape bölgesine 390 puan denmiş.130 dev de sınırı var muhtemelen çok çok güçlü idealara sahip olacak.Diğer ülkeler için de öyle.Burada amaç yeni gelenlerin eskilerle aynı durumda olması eşitliği sağlamak sanıyorum.O yüzden bence fazla dev alsınlar ama idea ya sabit bir puan yatırsınlar.Bu durumda çünkü yine az dev alıp bu sefer çok aşırı puan yatırıyorlar.200 dev yapılıp kalanına puan verebilir, bu sayede ideaları bizle aynı seviyede olur aynı zamanda dev olarakta daha yakın başlar diye düşünüyorum.
[+] 3 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Her session %10 olarak düşündüm buna baglı olarak da puan limitleri farklı oluyor. Cape bölgesi için sıkıntı olmayabilir ama kimse yok o taraflarda şimdilik. muhtemelen bu oturumdan sonra yeni katılım kabul etmeyeceğim. Cape deki oyuncu 130 dev in hepsini almıs olsa komple region a yakın değerde toprak almıs olacak. Şunu da belirteyim hem tech hemde enstitü olarak oldukça gerimizde başlayacaklar. Ayrıca birde meşruluk sorunları da cıkabiliyor. 0 meşruluk başlamak ciddi bir sorun. Etzel de görebileceğiniz gibi direk olarak içsavaşla başlama olasılığı da var. Direk bizle aynı seviyede başlasa puanlar bize kıyasla cok fazla olacaktı. Bu durumun farkındayım
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.