[MP] EU4 - Minor Multiplayer: Şubat 2019
ben limbbuwan a talibim
Ara
Bilgisayarımda oluşan problemlerden dolayı devam edemeyeceğim. (Ekran kartım arızalandı.)
Maalesef Maldivleri bırakıyorum.
Ara
Karadel boş kaldıysa gelebilirim.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
213q1dc.jpg

Avrupalilarin, bizim mucevver ve altinlarimiza sulandigi haberi gelmistir. Buraya geldiklerinde gorecekleri tek sey kan olacak.
Ara
Beyler bugün biraz geç katılacağım. Ferraraya göz kulak olun lütfen :)
Ara
İsviçre'ye muhtemelen gelemeyeceğim. Gelemezsem geçmek isteyen geçebilir.
Ara
Oda kuruldu, şifre st
Ara
sa hamburg lubeck türü ülke varsa geleyim
Ara
(16-03-2019, 21:05)alemdarpasa : sa hamburg lubeck türü ülke varsa geleyim

https://forum.strategyturk.com/konu-mp-e...#pid152305

Önerilen ülkeler iletide mevcuttur.
Ara
Etkinliğin yayını için Strategyturk Twitch: https://www.twitch.tv/strategyturk
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
https://steamcommunity.com/profiles/76561198257856539/ Hinduçin Khamer
Ara
şimdi gelip khmere geçebilir miyim eğer yerine geçen olduysa ava veya limbuwana geçebilirim
Ara
Şifre: st

Hotjoinle katılabilirsiniz.
MDu6f.jpg

Olaydan şu ana kadar anladıklarım.
[+] 11 üye Ecdad Computer nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1592 Dünya Haritası

eu4_map_NED_1592_05_13_1.png
Ara
prusya milleti rahat birakla :D
[+] 1 üye alemdarpasa nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
inka amerikayi domine etmiş.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
oynanabilir üljkeler?
Ara
Sorun olmayacaksa, Desmond olarak geri dönmek isterim.
Ben onlarla barış yaptığımda... Onlar olmayacak!
Ara
Kurland(Riga)
Öncelikle ülkemizin kısaca çok önemli durumlarından bahsetmek isterim.
- Ülke oyun başında livion order savası sonrası Denmark savasında Bankrupt yicek iken savası yenilip çıktı.
-2. Denmark savasında da Bankrupt yicek iken savası nitekim kazanarak atlattı.
- Ülke başladıgından bu yana kadar Danimarka - PL ve Moskova devletlerinin ilgisini çektiği için her daim claim ve hostile konumundaydi. sürekli insert sürekli claim atilarak taciz edildi.
- Çoğu oyuncu arkadasım 1450 lerde gücüne güc katma derdindeyken biz 10 yozlasma ve 590 kusur altın borcumuz vardı.
-1586 yılına kadar sürekli borç ödemiş olup 1586 yılında bütün borçları kapatmamıza ragmen gelirimiz hala -1 idi.
- 1460-80 aralarında ordular bile terhis edildi 2k ordumuz vardı.
- Borçları odeme 1586 yılına kadar , Yozlasma ile savas 1450 lerden 1497 ye kadar sürdü.
- Tek olumlu durumu ise 1580lerden sonra ülke yeni yeni gelişmeye başladı.

Daha fazla detaya girmemek için uzatmak istemiyorum çünkü değineceğim konularda var. Öncelikle sürekli prusyanın büyümesine göz mü yumuyor Kurland diye saçma saçma yorumlara maruz kaldık. arkadaslar prusya devletinin 60k ordusu var iken bizim 10k zar zor ordu yapmıstık ve gelir - de borclar basımızı aşmıs manpower desen 0 ülkeyi adam etmekle ve yasam mucadelesi vermekle ugrasıyoruz. Çogu arkadas gibi baslangıc yerimiz rahat olmadıgını hatırlatmak isterim. Biz avrupadaki arkadaslarla irtibata gecip çıkarlarımız dogrultusunda teklifler sunarken arkadasların sadece direttigi tek bi cumle ' Prusyayı suraya buyutme , buraya buyutme , gel saldıralım prusyaya ' gibi gereksiz tekliflerle her daim bizi geri cevirmesine mi yanalım yoksa kalkıp bi de ' Prusyayı yenmen icin 8 katı büyüklüğünde olman lazım ' gibi akıl verici konusmalar yapmasına mı ?
Öncelikle akıl vermeye kalkan arkadaslara tavsiyem mümkünse o aklı kendi ülkenizde kullanmanızdır. Zira daha player vs player olmadan Avrupanın %70inden koalisyon savası yiyen arkadaslar kalkıp tavsiye gibi akıl gibi yollara basvurmasın. Yeni oyuncu değilim ve ülkem için oynuyorum bu oyunu yani sizler gibi herkes bisey yapmaya calısıyor. Çogu arkadasın konumu çogu arkadasa gore rahat bunu goz ardı etmeniz cok komik duruma dusmenize sebeb oluyor. Örn. Prusya oynayan arkadas baslangıcta yeri geldi polonya ile mut oldu yeri geldi danimarka ile yeri geldi moskova ile (yanlıs hatırladıysam duzeltsin). Ben ise bu 3 devletten insertinden tut claimine kadar warningten tut savasına kadar herseyi yedim. Bu arkadas gucune guc katarken bolgede ben hayatta kalma savası veriyordum. Kalkıp Kurland Prusya ittifakı niye var gibi ithamlarda bulunmadan önce konum analizi yapmanızda fayda vardır. Böyle cümleler sarf eden arkadasların gelisimine bakınca anlıyorsunuz zaten ne amacla dedigini. Şahsi düşüncem böyle polemik yapıp ortamı germek ve etkinlige zarar vermek oldugunu dusunuyorum. Çogu mp mizde yasanan tartısmanın sebebide bu aslında. Hamleler yapıyoruz ve göze aldıgımız seyleri bilmiyoruz. Eger bir hamle yapıyorsan ve o hamlenin size doguracagı sonuclara katlanacaksanız yapmanızda fayda vardır. Aksi halde saga sola laf atarak ' Bu bunla neden dost , Bu buna neden savas açmıyor vs cümleler sarf etmek yersiz ve komik görüntü meydana getiriyor. Oyunda kurallar belli ve Gm mizde sagolsun her detayına kadar takip ediyor. Eger bir kural ihlali varsa söylersiniz gereken yapılır. Özetle söylecegim her oyuncu arkadasım kendi ülkesiyle ilgilenirse daha zevkli olur. Sunuda unutmayalım her savası ve her oyunu kazanan 1 kişi olcak bunu bilmektede yarar var. Anlasılmısımdır umarım.

Diğer bir hususa gelincede Din savaşları hususu;
İsviçre oyuncusunun yaptıgını hic etik bulmamakla birlikte yaptırım uygulanması kanaatindeyim. 
Eğer protestan tarafına gectiyseniz ve Prusyaya guveniyorsaniz o arkadasın isteklerini karsılamak zorundasınız.
Yok eger umursamıyorsanız onu taleplerini yerine getirmezsiniz olur biter.
Eger onun imparator olmasını istemiyorsanız karsı tarafta yer alırsınız.
Yani o kadar oyuncunun katıldıgı savasta fevri hareket edemezsiniz. Eger o safhada yer alıyorsaniz insanların isteklerini dinleyip gerekli cevabı vereceksiniz aksi halde katılmıcaksınız savasa. Örn banada toprak vermezsiniz gerekirse fakat karsılıgında bende savasa destek vermedigimi dile getiririm böylece. Prusya playerida aynen bunu demis  ' taleplerim karsılanmıcaksa ben neden size yardım edeyim'. Gayette haklı yardım etmemekle. Geri kalan oyuncuları dinlersiniz ve savası kazanır ve ya kaybedersiniz. Böyle o toprak almasın o imparator olmasın gibi kendi kafanızca sonuclandıramazsınız savası. Oyunu Prusya ve İsviçre oynamıyor sadece. Bir çok oyuncunun bel bagladıgı savası keyfiyetle sonlandıramazsınız. Anlasamadıysan vermezsin. O savasa girmenizdeki sebebi iyi idrak etmeniz gerekir. Oyuncu arkadasımın tutumu herkes bana muhtac ben ne dersem o olur mantıgı ile yaklasıp eger benim dedigim olmuyorsada bitiririm oldu. Çünkü aynı cevabı banada verdi prusyayı engellemezsen toprak felan vermem dedi rusyadan, bende yardım etmeyip kendi topraklarımı korucaktım. Savas lideri olmanız o savasa katılan playerları ve kendi cıkarlarınızı aynı seviyede korumanız anlamına gelir. Bu savas 2 playerin giriştigi bir savas degil. Umarım gereken yaptırım uygulanır gm tarafından.

Amacım gerginlik yaratmak degil fakat gereksiz itham ve tutumlardan dolayı yazma gereği duydum herkese iyi oyunlar.
[+] 2 üye chaos10ur nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.