[MP] EU4 - Multiplayer: Ağustos 2017
Muskovy - Morocco arasında ki diplomatik kriz harici rahat bir seansdı :)
Ara
Rehosta kadar internetim yüzünden oyunda olamadım çok kötü oldu bu :(
Ara
Güzel oyun oldu, istatistikleri ve haritaları hazırlıyorum ardından Fransa ile oyundan sözedeceğim.
Uesugi Rise Again!!
Bir Japon Atasözü der ki:
Davranışlarınızı yönetin yoksa onlar sizi yönetir.
Ara

1464 Avrupa

Oyuncu haritası yolda.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Duruma göre Moskova ve İngiltere iyi ilerlemiş.
Osmanlı (Eğer Ramazan Memlüğün vassalıysa) başarısız hamleler yapmış. Bunlar dışında gözüme çarpan bir ülke yok.
Ara
Osmanlı 2 saate yakın bir süre yoktu.Rehostta geldi.Gelince de pek bir şey yapmadı geç geldiğinden.
Bir Japon Atasözü der ki:
Davranışlarınızı yönetin yoksa onlar sizi yönetir.
Ara
hZpVX2CET2A.jpg

Timur İmparatorluğu olarak Orta Asya' istikrarı sağlamak adına Nogay ve Özbek devletlerine açtığımız savaştan başarıyla çıktık. Ayrıca Hindistan üzerine yaptığımız seferlerde Delhi Sultanlığı, Multan, Kashmir devletleri ilhak edildi. Bunlara ek olarak kendi bölgemizde baluchistan ve taberistan ilhak edildi. Şuanda 1462 yılında başlatmış olduğumuz Jaunpur seferi halen devam etmektedir. Aynı zamanda Orissa Krallığına Nepal zulmünden kurtulmaları adına yardım ettiğimizide eklemeliyim.
İmparator olarak tüm oyuncu ülkeleri selamlıyorum. Bir sonraki oyun gününe kadar sağlıcakla kalın.
Ara
(24-08-2017, 00:17)napolyon94 : Muskovy - Morocco arasında ki diplomatik kriz harici rahat bir seansdı :)

Moskova ve Fas arasında ilk seansta nasıl bir diplomatik krize girdiniz beyler :xd:
G0kMNN.png
Ara
elde olmayan bazı sebepler nedeniyle katılamadım.sanıyorum devam da edemeyeceğim. üzgünüm. polonya boştadır. isteklisi alabilir.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara

Europa Universalis IV: Multiplayer - Ağustos 2017 (1464)
  1. 20px-Timurids.png Timur - @Aeschyli - 519
  2. 20px-France.png Fransa - @Duman - 453
  3. 18px-Ottomans.png Osmanlı - @Alper412 - 448
  4. 20px-England.png İngiltere - @iberkay - 440
  5. 20px-Muscovy.png Moskova - @PCOyun - 438
  6. 20px-Austria.png Avusturya - @Sxario - 384
  7. 18px-The_Mamluks.png Memlükler - @RecLosT - 359
  8. 20px-Castile.png Kastilya - @Justicar - 285
  9. 20px-Vijayanagar.png Vijayanagar - @Wineleof - 267
  10. 20px-Poland.png Polonya* - @jax61 - 225
  11. 20px-Morocco.png Fas - @napolyon94 - 223
  12. 20px-Songhai.png Songhai - @Warwars - 182
  13. 20px-Mali.png Mali - @MountedArcher - 181
  14. 20px-Khmer.png Khmer - @TheNightMare - 157
  15. 20px-Kongo.png Kongo - @EnginA - 155
  16. 20px-Denmark.png Danimarka - @Reis54 - 148
  17. 20px-Korea.png Kore* - @Anaksimander - 143
  18. 20px-Portugal.png Portekiz - @berk - 121
  19. 20px-Jianzhou.png Jianzhou - @cozzich - 116
  20. 20px-Venice.png Venedik* - @Alexander Blake - 104
  21. 20px-Brandenburg.png Brandenburg - @Ayro - 104
  22. 20px-Malacca.png Malacca - @cemal - 97
  23. 20px-Ethiopia.png Etiyopya - @fodunkiran - 97
  24. 18px-Uesugi.png Uesugi - @VladimirSzecny - 97
  25. 20px-Florence.png Floransa - @yavuzkaan - 85
  26. 20px-Oirat.png Oirat* - @Totarmac - 82
  27. 20px-Orissa.png Orissa - @YunusEmre - 80
  28. 20px-Kilwa.png Kilwa - @GameTroll - 76
  29. 20px-Brabant.png Brabant - @PhaseEdge - 73
  30. 20px-Crimea.png Kırım* - @connor2623 - 72
  31. 20px-Nogai.png Nogai - @Alouette - 66
  32. 20px-The_Papal_State.png Papalık - @Voidian - 61
  33. 20px-Saxony.png Saksonya - @LABO™ - 51
  34. 20px-Tunis.png Tunus* - @Doruck Merlyn - 47
  35. 20px-Uzbek.png Uzbek - @sencer - 35
  36. 20px-Nepal.png Nepal - @Lygrim - 34
  37. 20px-Hamburg.png Hamburg* - @CooLCoaL - 19
Yanında * bulunan oyuncular ilk oyun günü gelmemişlerdir.
[+] 4 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Boşta gelmeyen birisinin ülkesi varsa devam ettirebilirim

Ara
Dün yazı yazarken oyun çöktü işe bak.
Ara
Ben rehost a giremedim ve son 1 saat oyunda olamadım bu neden kaynaklanmış olabilir ..
Ara
330px-Morocco.png

Fas Sultanlığı olarak Kuzey Afrika'da ki mazlumların sesi olduk. Tüm magrip topraklarında ki halkların umudu, denizlerin korkulu rüyası olduk. Cezayir ve Tunus üzerine yaptığımız mücadeleler ile Sultanlığımızı ilk 10 ülke arasına sokmayı başardık. Sevgili müttefikimiz Memlükler ile Kuzey Afrika'ya 500 yıl sürecek bir barışın kapısını aralamaya ramak kaldı. Kuzeyde haçlılara karşı gaza eyleyen Osmanoğulları için rabbimden dualarımızı esirgemiyoruz. Şüphesiz ki osmanlılar Kurtuba ve Granada'nın hesabını soracak ve Akdeniz'in yeniden bir müslüman gölü haline gelmesini sağlayacaklardır. Hindistan Fatihi Timuroğullarına bin selam olsun, nasıl hayatta kalacaklarını dahi bilemeyen bu putperest insanlara karşı Timuroğullarının işi bir hayli zor. Son olarak Altın Orda mirasına karşı vahşice saldıran Muskovy Prensliğine diplomatik bir nota ile karşılık verdik. Rabbim Özbek ve Timurların yardımcısı olsun, bu vahşi ve müslüman düşmanı yayılmacı prenslik bir an önce ortadan kaldırılması dileğiyle. Son olarak rabbime her gün şükrediyorum, bu yüce ulusu ve sultanlığı yönetmek, İslam'a hizmet etmek ne büyük şeref!

Fas Sultanı I.Muhammed 
[+] 1 üye napolyon94 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
330px-France.png

Fransa Krallığı olarak bizim için savaşmak her zaman son çözüm olacaktır. 1444 - 1464 arasındaki 20 yıllık periyotta İngilizlere ve Burgonyalılara karşı 2 müttefiğimizi savunmak için savaşa giriştik. Provence'i savunmak için giriştiğimiz Burgonya savaşı Burgonya Dükü'nün ölümüyle sonuçlandı. Bu ölüm üzerine Burgonya Dükalığının Kutsal Roma İmparatorluğu sınırları dışında kalan kısımları kontrolümüze geçti. Hanedan içi bir çatışma sonrası Provence ve Fransa tahtları birleşti. Bu esnada diplomatik arenada Bohemya ve Macaristan'ın bağımsızlıklarını genişlemeci Habsburgların gazabından korumak için girişimlerde bulunduk. Avignon'daki kalenin Papalık'tan diplomatik yollarla alınabilmesi için de girişimlerimizi sürdürüyoruz. Fransa için önemli olan Avrupa'daki güç dengesidir ve Avrupa'da herhangi bir ülkenin aşırı güçlenmesi durumunda diğer devletlerle birlik olarak güç dengesini tekrardan oturtmaya çalışacağız. Sağduyulu Avrupa liderlerinden de benzer tavrı bekliyoruz. 

Fransa Krallığı
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
xvp_O45lRDimU_6RcojRXQ.png
Moskova Knezliği
(1444-1464)
Moskova Knezliği, bütün Rus milletlerini tek bayrak altında birleştirmek için, 1444 yılının 11 Aralığında sabah saatlerinde Novgorod Cumhuriyetine savaş ilanında bulunmuştur. Hızlı bir atakta bulunarak Novgorod ordularını dağıtmış, bütün ülkenin işgaline başlamıştır. Bunun ardından Tver düklüğüne aynı sebep ile savaş ilanında bulunmuştur. Sonrasında bir kaç yıl süren bir duraklama devri başlamıştır. Bu süreç bittikten sonra Moskova Knezliği, Ryazan Düküne savaş ilan edip kendi yönetimi altına almıştır. Bundan hiç memnun olmayan Ryazan dükünü memnun etmek için Moskova Knezi kendilerine Odoyev Düklüğünden alınmış olan Oka şehrini hediye etti ve tüm borçlarını kapadı. Sonrasında ise oğlunun tahta geçecek yaşa geldiğini gören II. Temny tahttan kendi rızası ile inip oğlu III. Ivan'ın tahta çıkmasına izin vermiştir. III. Ivan'ın yaptığı ilk şey güneydeki göçebeler üzerine savaş ilan etmek oldu. Altın orda'nın devamı olan "Büyük" orda devleti ile Kazan hanlığından topraklar alındı. Bununla yetinmeyen III. Ivan Katolik bir tarikat olan Livonya Tarikatına savaş ilanında bulunup tamamen ilhak etti. Sonrasında ise Novgoroda ikinci bir sefer düzenledi. Moskova Knezliği, Slav halklarının hakkının korunamadığı her yerde bulunacaktır. Moskova Knezliğinin en büyük amacı, tüm Slav halklarını tek bayrak altına toplamaktır.
WhaW8Am.gif
[+] 2 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Nese ben katılmayacam devam ettirecek başka birileri olur boştakileri

Ara
Çerkezler de benim vasalım.
[+] 1 üye Alper412 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
JyEu7AX.gif

Tarihçi Sxario Von Fritz'in günlüklerinden alıntılar 

Avusturya Arşidüklüğü kısa tarihi     1444-1464      (düzenlenmiş)

1444 yılı Kutsal Roma imparatorluğunun başında   Habsburg hanedanlığı bulunuyordu bu sıralar
yeni ölen oğlu Franz'ın yasını tutmayı yeni bırakmış imparator ülkenin kaderini değiştirecekmiş izlenimi uyanmıştı her
sabah Parşomenlerimin başına geçtiğimde yarın başıma ülkemin başına neler geleceğini hesaplarken buluyorum kendimi...

zaman akarken imparator yeni evlilikler ve müttefikler edinmiş yeni bir varis ilan etmiş ve kutsal roma oylarını
bazı müttefiklikler ile garanti altına almayı başarmıştı italyada güvenilir bir müttefik olarak düşünülen Papalık
1447 yılında hiç beklenilmeyen bir savaşta avusturya ile harp etti  floransaya ani bir saldırı ile herkesi şaşırtan
papalığın karşısında duran imparator bu ülkeyi yenilgiye uğratıp Romagna kentini imparatorluk topraklarına kattı

ilerleyen senelerde  kanunsuz bir şekilde imparatorluk topraklarını gaspetmiş olan venediklilere karşı bir harp 
ilanı ile saldırıya geçen imparator macaristan krallığı ile birlikte bu gaspçıları yenilgiye uğratıp imparatorluğa 
yeni topraklar kattı  imparatorun burgonya dükü ile yaptığı evlilik sonuç vermiş burgonya dükünün fransa ile
savaş halindeyken varis belirtmeden ani ölüşü sonucu Kutsal roma içerisinde kalan burgonya toprakları ülkemizin 
eline geçti 

bölgede etkin bir güç olmaya başlayan ülkemizin savaşa yaklaştığını hissediyordum Macaristan krallığının
ani bir karar ile habsburg hanedanını reddetmesi ülkede büyük tepki ile karşılandı ve hemen bir karar ile müttefiklik
antlaşması tek taraflı fesh edildi  bunu gören Fransızlar  macar krallığı ile müttefik olması ve balkanlar üzerinde ki yeni
tehlike kafir Osmanlıların Macar krallığına garanti atması işleri zorlaştırdı  bunlar olurken İmparator boş durmayıp 
İsviçre krallığı üzerine bir saldırıda bulunarak Sundgau toprakları ile ana toprakları birleştirdi 

Macaristan da ki güç eksikliğinden bağımsızlığını ilan eden Hırvatistan krallığına karşı hızlı bir saldırıya geçen imparator buradan
önemli kentleri alacağını düşünüyorum.
[+] 2 üye Sxario nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.