[MP] EU4 - Multiplayer : Aralık 2016
(04-12-2016, 01:19)jax61 : ben olsam golden secmem :D duman rusya alacak gibi duruyor :D  malacca veya japan iyi olabilir ama japonya konusunda uyarayım. eskisi gibi enforce peace ile savaşa girmeyi unutun. zira direk barisi yapiyor daimyolar. mumkunse daimyo secin.shogunluk yeni versiyonda japonyayı cok zorluyor.ayrıca bir tavsiyem de şudur ki secmeyi dusundugunuz ulke ile bir campaign acıp bir deneyin. mp de oyununuzu baya etkileyebilir.

Aynen işte, sonra commonwealth, rusya arasında yem olmayayım. Ama Duman Ruya'yı seçmezse güzel olur.  eğer ben golden seçersemde bol bol osmanlı-Golden vs Rusya-Memluke gibi fantastik savaşlara şahit olabiliriz.  Japan'da o mekanik değiştiyse ben hiç bulaşmayım. Ben bir malacca ve golden ile camping atim. sonunda akşama belitirim yeniden hangi ülkeyi seçtiğmi.
Ara
Kazakistan
Moğolistan
Yarkand

118 saat Orjinal. 500+ yada 1000+ Crack
Ara
Polonya
Milan
Venedik

2224 Saat
[+] 1 üye Redtay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Majahapit
Brunei
Ternate

289 saat (Steam)

İnternet bağlantı sorunum olabilir diye böyle tercihlerde bulundum umarım dert olmadan eğlenceye dahil olabilirim.

Edit: Değişiklik yapmam gerekti özür dilerim
Geri Döndüm (Sayılır)
Ara
(04-12-2016, 08:16)EthemSisli :
(04-12-2016, 01:19)jax61 : ben olsam golden secmem :D duman rusya alacak gibi duruyor :D  malacca veya japan iyi olabilir ama japonya konusunda uyarayım. eskisi gibi enforce peace ile savaşa girmeyi unutun. zira direk barisi yapiyor daimyolar. mumkunse daimyo secin.shogunluk yeni versiyonda japonyayı cok zorluyor.ayrıca bir tavsiyem de şudur ki secmeyi dusundugunuz ulke ile bir campaign acıp bir deneyin. mp de oyununuzu baya etkileyebilir.

Aynen işte, sonra commonwealth, rusya arasında yem olmayayım. Ama Duman Ruya'yı seçmezse güzel olur.  eğer ben golden seçersemde bol bol osmanlı-Golden vs Rusya-Memluke gibi fantastik savaşlara şahit olabiliriz.  Japan'da o mekanik değiştiyse ben hiç bulaşmayım. Ben bir malacca ve golden ile camping atim. sonunda akşama belitirim yeniden hangi ülkeyi seçtiğmi.

Moskova'yı seçtim.
Avrupa'da çok devlet GP ittifak-savaşa çağırma kuralları açısından da çok sıkıntı çıkarabilir diye düşünüyorum ama konuşma için biraz geç kalmışım gibi :)
Geri Döndüm (Sayılır)
Ara
Castile

England

France

661 saat
Ara
(04-12-2016, 00:14)EthemSisli : Hadi gözü kararttım :D
Yaz Beni: Golden Horde ( Rusya'dan (duman rusayı seçme ) :D çekingem var. ama iyi bir müttefik yapılıp rusya engellenirse çok zevkli olur gibime geldi. İdea'sı full savaş odaklı zaten.) Özbek seçecektim Timur beni hemen yer gibime geldi. japonya ve hindistan dışında başka tavsiyesi olan varsa değerlendirebilirim Golden Horde için siz ne düşünüyorsunuz?

Golden horde
Malacca
Japan

100 saat orjinal. 200 saat korsan

Sıralamayı şu şekilde değiştiriyorum.

Malacca
Holland
Timur

100 saat orjinal. 200 saat korsan
Ara
Portugal
Cusco
Vijayanagar

Oyun başladı mı bilmiyorum ama yeni gördüm. :) Şimdiden herkes iyi oyunlar

230 saat
Ara
Ülkeler güncellendi. Oyun yarın saat 21:00 da başlayacaktır. 20:30 da lobi kurulur.
Ara
Arkadaşlar aynı ülkelere çok fazla talep olduğundan bazılarınız istediğiniz yerlere yerleşemedi. Bir sonraki oyunda bu durum telafi edilir.
Ara
@Fire yok mu?
Arkadaşlar;
Oyunumuzda ülkeler güncellendi demişsiniz. Kimin hangi ülkeyi aldığını nereden görebilirim? Bir de ben de dahil olabildim mi? :)
Ara
Spoiler butonuna basarsan görebilirsin. Haritada yakında güncellenecektir.
Ara
Macaristan
Polonya
Fas

300 Saat
Ara
Bilgilendirme için teşekkür ederim. Gördüm şimdi. :)
Ara
Desmond
Switzerland
Savoy

Steam'de 26 saat fakat korsanda 150 saat vardır hocam.
Ara
Brunei, Ayyuthaya, Malacca, Ming,özbek :D Asya'da çok ilginç şeylerle karşılaşacağız. Aynı durum italyan yarım adası içinde geçerli. Castile italya'yı isterse papal ve florance nasıl hamleler yapacağı merak konusu. Eğer kuralına göre oynarsak bu oyun çok zevkli olabilme potansiyeline sahip. :D
Ara
ben florance yazmamıştım milan ve saxony alan yok özellikle milanın çevresindeki ülkelerde boş milan olsam daha iyi olur sanki :D orası çok sıkışık olduysa uzak doğuda da bir ülke seçebilirim
Ara
Harita güncellendi arkadaşlar. Katılımcı sayısına göre baya eğlenceli geçecek bir oyuna benziyor. Umarım öyle olur.

Öncelikli olarak mp başlamadan önce herkesin kuralları iyice gözden geçirmesini istiyorum. Özellikle müttefik edinmede ihlaller yapıldığı için bu konudan bahsetme gereği duydum. İlk olarak bilmeniz gereken kavram GP kavramı. Rights of Man dlc paketiyle gelen GP özelliği bizim bahsettiğimiz GP kavramı ile aynı değil.

*Oyundaki her oyuncu ülkesi ve 100 development üzeri her devlet GP sayılır.

Bu kavrama göre belki çoğunuz karşı ülkenin dev değerlerine bakmayı bilmiyorsunuz. Aşağıda bilmeyenler için development değerini öğrenmeyi göstereceğim.

İlk olarak development değerini öğrenmek istediğimiz ülkenin başkentine geliyoruz ve başkentin ne kadara development arttırılabileceğini gösteren sayının üzerine faremizi getiriyoruz.

pX9m6q.jpg

"Due to 342 total development" yazan değere göre Fransa devletinin 342 development sahibi olduğunu görüyoruz. Yani bu değere göre Fransa eğer AI olsaydı Great Power sayılacaktı.

Şimdi bir daha küçük bir devlet olan palantine devletini inceliyoruz.

yNRAJa.jpg

Burdada "Due to total 37 development" yazan değere göre palantine devletinin GP olarak sayılmadığını görüyoruz. Yani Palantine küçük bir devlet ve GP sayılmıyor. Tabi oyuncu kontrolünde olsaydı yine GP sayılacaktı.

100 development sınırını ilerleyen yıllarda daha üst bir değere çekmeyi düşünüyoruz. Bilale anlatır gibi anlattığımı düşünüyorum. Umarım bu konuda ihlal yapılmaz. :)
[+] 2 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.