[MP] EU4 - Multiplayer : Aralık 2016
yalan yalan da bir yere kadar. bak duman senle hiçbir mp de anlaşamadık . açıkçası senle sınırdaş olmak istemem.

şimdi gelelim olaylara.

oyunun başından itibaren fransa tehlikesine karşı kastilya ile müttefik oldum. malum olduğu üzere fransanın bende coreları var ve saldıracak. yanına oyun başında burgonya gibi bir devleti de müttefik olarak aldı. şu durumda sen kimle müttefik olurdun acaba?

ikinci olarak oyun başındaki ingilizlerin elindeki fransız toprakları haricinde bir gram toprak almadım. bu birinci yalanın.

ikincisi savaşı ben değil sen uzattın. sana tüm corelarını önerdim ve bu anlaşma 65 ws ye karşılıktı. sen ise 100 ws istedin. ben teslim olmadım ki sana neden 100 ws vereyim? tek savaşlta ingiltereyi pasifize etmek asıl sen istedin.

3. cüsü moskovaya gelen eleman sadece oyuna bir gün geldi ve onda da yarım saat sonra düştü. madem oyuna dönüyorsun yerin moskova idi.

4. cüsü oyuna gelen osmanlı oyuncusu sebebiyle kastilya zor durumda kaldı ve bana yardım edemedi.eğer bir önceki oyunda osmanlı oyunda varolsaydı ve sen fransada varolsaydın ne sen 60 skor aalbilirdin nede osmanlı kastilya ile savaşırdı. sonradan oyuna gelip aiye karşı açılmış savaşları değerlendirme yoluna gittiniz. bu bize karşı yapılan bir haksızlıktır.

5.cisi oyuna daha girer girmez müttefiklerine dahi bakmadan çat diye savaş açıyorsun duman. ve sonra da diğerlerine wp at diyorsun. o savaş normal şartlarda senin wp atmanla bitmeliydi. kuralı sen ihlal ettin ben değil. işine gelince ne güzel kuralalr sana işliyor.

6.cısı savaşta teslim olmayan bir devletin savaşı sürdürme hakkı vardır buna da yeni bir kural mı getireceksiniz. savaş şu sürede bitecek diye. madem savaşı sürdürecektin gelip londrayı işgal edeydin. beni niye fransaya bekliyorsun. savaşı açan sensin.

7.cisi condottieri kuralını daha bir önceki mp de oyunda olan savaşlara haksız müdahaleyi engellemek amacıyla konuldu. condottierinin yaska olduğu yerde gp nin savaşa müdahil olmasını hangi kurala sığdırıyorsunuz. bu açıkça oyunda bulunan mekaniği aynen condottieri gibi değerlendirmektir. condottieri yasak ise gp dahiliyeti de yasak olmalıdır. yok gp yasak değil ise ben de savaşa condottieri gönderirim kusura bakma duman.

işine gelen noktada birlikte hareket dersin işine gelmeyen noktada ise ben kurala uyarım muhabbeti yapıyorsun.. sana ne savaş açtığın için ne de başka birşey için kızmadım ama sana önerdiğim anlaşmayı dalga geçer gibi corn walı alacam dediğinde artık o oyunda bulunmanın bir manası kalmadı duman. her zaman yaptığın şeyi yapıyorsun. insanlarla alay ediyorsun. ayıptır.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Duman bir kere @Alucard ı ben çağırmadım adam kendi girdi şaşırdım hatta 2. si zaten Prusyayi Ai devlet kurucakti @Alucard ın büyük bir çabası olmadi.
Kastil savaşına gelince de savaşı açarken benim geleceğimi biliyordun ve bil bile açtın sonra tehdit edip 1 kere wp atarim diye sonra 4 defa daha attın. Beni az da olsa tanımış olsan tehdit etmezdin. Kaşındın ne yapayim ordularımı yendin doğru ama sayılar eşit değildi. Paralı asker basıp bende asker sayımı çoğaltmayi biliyordum bastımda ama o sırada süpriz bir şekilde osmanlı katıldı. Ordularımı doğuya gönderdim. Hoş adam dövdü :D ama sayı olarak üstündü bende 60k vardi onda 120 k
Sebepsiz yere kimseyi oyundan atmadım saat 9:30 olmuş eleman gelmiş ben nereye geçicem kardeşim aklın neredeydi bu saati bekledin. Her yeni geleni beklersek mp bitmez. Her yeni gelen yeni denge oluşturuyor. Gitti biri vassal Hollandayı oynucam dedi. Saçma sapan işler. Bilmiyorsan baştan devletler seçilirken yaz ülkeni bir yere atan orada oyunu öğren sor. Sonradan gelip mp yi bozmanın alemi yok. Ben size Fransaya noob verdiniz Fransa gg olur dedim 1. gün gg oldu. Redtay daha deneyimli Venediğe verilmiş. Yazmadıysa da yönlendirin. Eğer kritik devletlere kritik oyuncuları yerleştirmezseniz oyun böyle olur. Sende 1 hafta sonra gelip Fransayı seçip ortalığı karıştırmana müsade edemezdim. Seni tanıyorum Kastili de yenecektin ondan sonra millete dayılanacaktın en başta bana şimdi burda mağduru oynama bence :D Samimi olmuyorsun. Baştan artislik yapıp mp yi bırakmıyacaktın.
[+] 1 üye Poyraz nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
[img]file:///C:/Program%20Files%20(x86)/Steam/userdata/266665824/760/remote/236850/screenshots/20161215230100_1.jpg[/img]

VPYWgZ.jpg

Malacca'nın batmadan önce çekilmiş son hali, Kadim müttefiki Brunei sırtından pıçaklaması ve püskevit diye bağıran Sunda'nın hiç beklenmedik bir anda kerimcan durmazlık yapması, 

son olarakta, Sözde Müslümanların muhafızı, halife ünvanının sahibi olan Osmanlı'nın ağızında domates misali bir domuz gibi, avrupalı devletlerin sofrasına kendisini sunması, ruhunu şeytana satan, para uğrunda birlikte girdiği savaşlarda müttefiklerine ihanet eden para tapıcısı.. sebebiyle

Bir büyük devlet tarihin tozlu sayfalarına karıştı, !!!  Ve şimdi bu topraklar kolonici emperyalistler ve yahut şii'ler tarafından harap olup, zülme maruz kalacaklar. Allah Yardımcıları olsun :(
[+] 1 üye EthemSisli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yazılanlardaki yanlışları düzeltmek gibi bir isteğim de yok çünkü faydası yok. Oyunun bu şekilde oynanması gerektiğini düşünüyorsanız ve bunda herhangi bir yanlış görmüyorsanız benim için hiç problem değil, uzun ömürlü bol sayıda etkinlikler diliyorum.

İyi forumlar.
1.Oyuncuların toplam 2 GP müttefiği olabilir, açtıkları savaşlara sadece 1 GP çağırabilirler

şunu da şuraya ekleyeyim

bana açılan savaşta karşımda fransa ( gp oyuncu) burgonya (gp) savoy(gp oyuncu) moskova (gp ve oyuncu)

kural ihlali birlikte hareket öyle mi ?
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Alucarddan önce Brandenburg (Aİ GOD - GOD?) Polonya Lehistanı yenip, Prusya kuracak öyle mi ?

aokOox.gif
[+] 1 üye PashaZade nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Osmanlı son 3 oyundur oyunda yoktu ve önceki oyunda tamamen buna göre hareket ederek fasa savaş açtım ama oyun yarıda kaldı ve osmanlı bir sonraki oyun dahil olmaya karar verdi. 1-2 oyun olsa hiç bir problem yok ama normalde 3 oyundan sonra o ülkeyi tamamen ai olarak algılamamış olmamın benim suçum olduğunu düşünmüyorum bu konuda osmanlıdan wp talep ettim. Kendisini hiçbir şekilde atılmayla tehtit etmedim üzerine ne istiyorsa barış olarak atmasını direk kabul edeceğimi söyledim. Bunu mp'de olan herkes onaylayabilir.

Fransa savaşına gelirsek orada istenmeyen birisi olduğunu söyleyerek beni suçlamışsın ama senin oraya geçmene vesile olan kişi benim. Bu konuyu direk yeni moskova oyuncusu ile konuşarak düzeltmeyede çalışabilirdim. Zaten Fransa'ya geçen 3. oyuncusun ve her oyun Fransa'ya adam bulmaya çalıştığımı dikkat ettiyseniz anlardınız. Savaş konusunda ise tamamen haklı olduğumu düşünüyorum. İngiltere ile savaş sonrasında direk bana savaş açacağını söylüyordun ki bu konuda bir çözüm bulmaya çalışmak benim en doğal hakkımdır. Ülkenin güçsüz olduğunu düşünüyordun ama o sırada bile rahatça beni ezebilecek durumdaydın çünkü Osmanlı beni yaklaşık 6 tane borca sokmuştu ve ülkem isyancı doluydu. Bunun üzerine ilk olarak kendime defansif olarak Osmanlı'yı istedim. Kendisine İberya'ya yayılan bir Fransa görmek istemeyeceğini bunun için bana garanti atmasının mantıklı olduğunu söyledim ama sana verdiği yanıtın aynısını banada verdi. Bende bu durumda direkt olarak Avusturya ile görüşmeye başladım ve olumlu bir yanıt aldım. Avusturya olarak hollandada yayılmayı planladığını anlamak zor değil bu konuda sana düşman olmasıda gayet doğaldı. Aynı şeyi savoy içinde uyguladım. Savoyda muhtemelen direk geldiği gibi ortalıkta terör estiren Fransa'dan rahatsız olmuştu.

Condiettiri olayına müdahale etmediğim konusu ise ayrı bir komik geldi. Orda arkadaş sadece iddia'da bulundu ortada yapılan herhangi bir ihlal yoktu ama Osmanlı'nın savaşta gp özellikleri ile dahil olması açıkça ihlaldi. Kurallarda yazılmamış olabilir ama seninle bu konuda konuştuğumuza kesinlikle eminim. Kuralları son düzenleyen kişide sen olduğun için düzenlemeyi unutmuşum tamamen insanlık hali. Bunu yapmamış olmam bu kadar dengesiz bir mekaniğin kullanılmasını meşru kılmaz.

İngiltere'nin bana yardım etmesi konusu ise apayrı bir durum. Tamamen savunma savaşıydı durduk yere gelip isyanlarımı bastırmadı. Bunun İngiltere'nin çıkarı için olmadığını söylemeni ise tamamen bugünkü mp'de çürüttüğümüzü düşünüyorum. Yardım etmemiş olsa bugünkü mp'de tek başına kalıp kolayca savaşta yenileceği gayet açık. Doğru kararı verdiği sadece burdan bile anlaşılır.
Ara
bir ekleme daha yapayım.. savaş esnasında zaten zor durumda oldugum ve verdiğim 65 ws lik anlaşma kabul edilmediği , savaşı bitirmek için war exaustion mekaniği kullanıldığı için ben de haklı olarak zaman kartını yonayıp burgonyayı devredışı bırakma yoluna gittim.savaş esnasında fransanın 52k ordusu benim ise 40k ordum bulunuyor idi. fakat ordu limitim 60k civarında idi. yani fransaya çıkacak gücüm vardı. burgonya olmasa idi. burgonyanın devredışı kalmasını bekledim. sonrasında fransa anakarasına zaten çıkacaktım. o ara kastilya ,i fransa tehdit ediyor senden sonra bana girecek. o girmedne ben girmeyi düşünüyorum dayanabilir misin dedi. ben de dayanacağımı hatta anakaraya çıkamyı düündüğümü söyledim. rehsttan sonra kastilyaya hareketlendiğimde kastilya da savaşı açtı. o savaş esnasında yine duman stab mekaniğini kullanarak 6 kez anlaşma gönderdi. ne hikmetse düşük ws li gönderdi. pek tabii savaş hedefi maine işgal altında olduğu için - stab yemişim. - stab atmasaydın ve beni savaştan çıkartmasaydın bir gram dahi toprak alamayacaktın. ve ne avusturya ordularını ne de kastilya ordularını durduramayacaktın. benim sanssızlığım kastilyanın bir önceki gün ai fasa savaş açması ve benim de fransadan bir savaş ilanı beklemediğim için danimarkaya savaş açmam. siz gelip direk dengeleri değiştirdiniz. bir önceki mp de sen fransa olmuş olsaydın muhtemelen durum çok daha farklı olurdu .
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Onu bunu bosverinde benim ulke ne alemde hacular, düştüm son 40 dk :/
[+] 1 üye sisisi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Arkadaşlar dediğim gibi eğer multiplayer denen organizasyonun bu şekilde olması gerektiğini düşünüyorsanız, en çok oyuncuya, en eğlenceli ve en düzgün etkinlikleri bu şekilde kurabiliriz diyorsanız bu şekilde devam etmenizin benim için hiçbir sakıncası yok sadece bu etkinliklerin bana göre olmadığını kabul eder sizin etkinliklerinizi de eğlenceli bir şekilde takip ederim - eğer kurabilir, yürütebilirseniz.

Yazılan hususlardaki yanlış bulduğum veya bariz yanlış olan kısımları dile getirmeye gerek görmüyorum, çünkü değişeceğini sanmıyorum. Çünkü ben bunları 1 yıl önce de söylüyordum. 1 yıl önce de aynı şeyleri savunuyordum, eğer şu an hala aynı şeyleri savunmam gerekiyorsa demek ki bir anlamı yok. Burada bana cevap yazan 3 kişi yine yazımda yanlışlıkların kaynağı olarak hedef aldığım oyuncular. Başka coğrafyadaki oyuncuların hiçbiri gelip bu hususa değinmedi. Demek ki onları da ilgilendiren bir husus değil, demek ki daha çok tartışmanın anlamı yok.

İyi oyunlar, bol katılımlı uzun süren etkinlikler kurabilmeniz dileğiyle.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Osmanlı taarruz etmedi diyorsun da Duman hoca, 40k avusturya askerini wipe layıp batı macaristanı komple işgal etmiştim sen çıkmadan. Ayrıca 700 altın değil, 350 altındı talebim, birçok kez de ikaz ettim, WP' ye zorlandım kurallar çerçevesinde.
[+] 1 üye napolyon94 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İşte öyle bir kural yok napolyon. Kurallarda yazılı olmayan hiçbir şey oyun içi her ne kadar "haksız" olarak görülen bir durum oluşturursa oluştursun, kurallarda yazmıyorsa yasak değildir. Eğer bu gibi basit prensiplerin dahi olmadığı bir etkinlik yürütürseniz a. yarın öbür gün GM başka bir husus için "bunu da eklemeyi unutmuşum beyler" diyebilir, b. Oyuncuların çoğunluğu kendilerine haksızlık yapıldığını düşündükleri her an kural üretebilirler ve buna kimse karşı çıkamaz ve c. Aklı selim tüm oyuncuların kurallara olan güveni azalır ve sık sık eğilip bükülen kurallar daha net kurallara nazaran daha çok itiraz toplayacaktır.

11 kişiye kadar düşen etkinliğe yardımcı olmak için girdiğim ilk oyun gününde GM'in 2 kere olmayan kuralları dikte ederek düşman ülkeyi barışa zorlamasını izledim. Dediğim gibi "biz böyle oynamayı seviyoruz" ise mesele, o zaman beni ilgilendirmez. Ben bu zamana kadar kalabalık, adil ve düzgün etkinliklerin böyle düzenlenebileceğine inanmadım ve kendi etkinliklerimde hep belli idealleri yansıtmaya çalıştım. Ancak bu sizin etkinliğiniz ve siz bu şekilde başarılı işler yapabiliriz, bu mp'yi 1820'ye kadar sürdürür sonra da yeni multiplayerlar açabiliriz diyorsanız tüm içtenliğimle bol şans diliyorum.
Kurallara koyulmaması bunu meşru kılmaz tamamen mantıksız bir olay bu. İyi madem Osman'lıyı çıkarttık yukardan moskova girsin onu çıkarınca sonra hindustan falanda girsin. Öyle öyle herkese parasını ödemek zorunda kalalım. Kuralların yeniden düzenlendiğini dumanda biliyor o arada kaynamış bu yeni olay.

Ek olarak GM'liği tamamen benden alıp başkasına verebilirsin hatta kendinede alabilirsin severek yaptığım birşey değil. Dikte etmek konusunda ise apayrı bir husus. İlk olayda tamamen mağdur durumda olmama rağmen "Osmanlı'ya benden ne isterse vereceğimi söyledim". 100 ws istese bile direk kabule basıcaktım zaten bunun anlamı bu. Çok zorlamışım gibi gözüküyor heralde. İkinci olayın ise açıklamasını yaptım zaten. İntervere olayının güvenilirliği sp oyunlar için bile paradoxplaza'da tartışılır durumda. Bunun saçma sapan şekilde kullanılacağı çok açık. Bu yeni mekaniğin kurallara entegre edilmemiş olması kullanılabileceği anlamına gelmez.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
11 kişiye kadar etkinliğin düşmesinin sebebi birçok oyuncunun mplerde acemi olşudur. poyrazın da belirttiği üzere fransa oyuncusu oldukça acemiydi ve fransanın bugünkü halinin sorumlusu o dur ben değil. o halde bile ben fransaya saldırmadım. saldırsam paris şuan bende idi ki vic cardım paris bölgesi. sen bugün oyuna renk katmaya geldin ama renk d eğil başka şeyler kattın. mantıklı şekilde kabul edilebilir bir teklifi kabul etmek yerine we yiyorsun anlaşmayı kabul et dedin ben de we umrumda değil sana tüm corelarını veriyorum fazlasını istiyorsan teslim al dedim. bunda hatalı isem bir daha mp lere almayın beni olsun bitsin.sırf we yiyoruz diye savaşı bırakacaktık.

üstte de yazdığım gibi daha önce condottieri mekaniği de oyunda yoktu gp müdahalesi de. bir önceki custom mp de condottieri kullanıldığı için yasaklandıysa gp müdahalesi de pekala yasaklanmalıydı. aksi halde kongo gider gp olur savaşlara girer uğraşır durursunuz. bunu engellemek erine kurallarda yok o zaman yasak değil demek ne kadar doğru acaba? condottieri bile gp müdahalesinden daha anlaşılabilir ve kural dahilinde .
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 2 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Surekli olarak eski Fransa oyuncusu acemi filan denmis, yahu sanki o adami sirf acemi oldugu icin yerlestirdiginizi anlamayan mi var sanki.
Ara
40 kişi arasından kaçı iyi oynuyor saysana bana. Bizde bilelim ona göre dağıtalım.
Ara
dün rehosttan sonra gelemediğim için özür dilerim.kabız olmusum oyuzden anca 30 dakkada tuvaletten cıkabildim ama sonrasında saate bakınca :( Acaba ben yokken olay cıkdımı
[+] 5 üye KaramelLatte nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@gardyans O kadar barizse keşke ülkeler açıklandığında deseydin hadi diyemedin keşke ilk gün Fransa gg olunca deseydin' gm bilerek yerleştirmiş, yediler' diye, o oyuncu oyundan çıkmış 1 hafta geçmiş, burada tartışmanın üzerine bunu yazınca pek itibar görmüyor sözün kusura bakma, daha çok tuz biber ekmeye giriyor.Ayrıca bunu yazınca mp de misin diye baktım Timur almışsın ama başka bir arkadaş ilk gün Timur alıp Persia kurmuştu, muhtemelen ismini yazdırıp mp ye gelmeyenlerdensin, üstüne ağır suçlama yapınca da art niyet arayabilir insanlar yaptığında.

Ben gm nin avukatı falan da değilim.Açıkçası topa da girmek istemiyordum lakin RoN mp sinden tanışıklığımız vardı ve ülkeler açıklanmadan kısa bir muhabbetimiz olmuştu gm yle.Kendisi aynen şunları şöylemişti 'Gm ve host yanyana koymak mantıklı olmayacak birimizin yıkılması durumunda ama Fransa ya da iyi bir oyuncu vermek zorundayım yoksa gm kendini kayırıyor olur o yüzden en yüksek saatli arkadaşa vermeye çalışıcam' demişti.Hatta umarım daha yüksek saatli biri Fransa yazar dedi diye de hatırlıyorum ama emin değilim.Bunları bizzat kendi sohbetimizde konuşmuşken bu dediğin bilerek yerleştirmeye cevap verme ihtiyacı hissettim.

Diğer olaylarla ilgili elbet herkesin olduğu gibi benim de düşüncelerim var ama yorum yapmamayı tercih ederim.Çünkü daha 1 yıl önce Avrupa açıldı, dolayısıyla İngiltere-Fransa, Kastilya-Fransa savaşlarında nereler istendi ne oldu görmedim, sadece mp de yazılanlar ve buradaki tartışmalardan yola çıkarak olaya atlamam hoş olmaz.
Ara
Timuru yazdim ancak bilgisayarimda gerceklesen zamansiz bir sorun sebebiyle oyuna giremedim o gun. Bu yuzden baska bir arkadasimi yonlendirdim benim yerime o gun oynasin diye,onun da ailevi bir sorunu cikmis ve girememis. Bu sebeple ben mp'ye katilamadim.

Mp'de olmadigim icin suan konuda en objektif kisi oldugumu dusunuyorum.
Ara
Objektifljkten uzaksin ama . Fransa'ya gelen oyuncu evet tecrübeli değil ama başvuranlar içinde en tecrübeli si birçok oyuncu 200 300 saatlik adamlar . Şimdi adam oyuna gelip benim İskoç savaşına dahil oldu bişey alamadı tuttu bugunde ile ittifak oldu bişey alamadı zayıf Savoy ile Aragones saldırdı bişey alamadı bunun duclusu ingiltere ya da kastilya mi . Bu mu objektiflik
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.