[MP] EU4 - Multiplayer: Aralık 2018
Şu forumda yapılan her multiplayer etkinliğinde benzer kurallar kullanıldı şimdi yeni farklı birşey deneniyor bence bu iyi birşey daha fazla konuyu uzatmanın alemi yok bu formatın başarılı olup olmayacağını etkinlik başlayınca göreceğiz.
Ara
Fransa
Sırbistan
Karamanğulları
https://steamcommunity.com/profiles/76561198254247308/
Ara
Düzenlendi
Ara
(22-11-2018, 21:37)Kaiser-i Rum : Biraz az kural yok mu arkadaşlar? bence GM izni olmadan Osmanlı herhangi bir savaş açmasın.

Baş harfi Kaiser olanların Amerika'ya giderken eğer sadece birer region'da ikişer toprağı varsa bu toprakların development toplamlarının kareleri eğer 49'un kareköküne bölünüp asal sayı çıkıyorsa tüm Amerika onlara ait sayılsın ve baş harfi aşlskdfşlasdflşaksd ile başlamayanlar koloni atamasın.
[+] 1 üye Kaiser-i Rum nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Düzenlendi
[+] 1 üye p1sag0r nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
https://steamcommunity.com/profiles/76561198181029695/
750 saat .
florence.
France.
kara koyunlu.
Ara
Ben de şimdiden teşekkür ediyorum
Je Maintiendrai
[+] 1 üye Lostonmegar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Düzenlendi
Ara
(24-11-2018, 15:12)p1sag0r : Arkadaşlar benim region kuralı ile ilgili bir sorum olacak. Olası bir örenkleme vereceğim;
1444-1499 aralığında komşu iki ülke arasında savaş meydana geldi
A kişisinin x-y , B kişisinin ise z-t-w bölgelerinde toprakları var.
A kişisi B kişisine z regionundaki topraklar sebebi ile savaş ilan etti
Savaşı B kişisi kazandı fakat region kulalı sebebi ile toprak talep edemeyecek.
Bu durum A kişisini ödüllendirme anlamına gelmez mi (Ben saldırayım nasıl olsa benden toprak alamaz)
Bu durumda B kişisinin toprakları geçici olarak ''ALIP'' hemen ardından vassal yapması mı uygun olur?
Bu topraklarda vassal çıkartamıyorsa vergi ve haraç aldığı ile mi kalır
Şuna bir netlik getirilmesini rica ediyorum.
Mesela Ben Mısır ile oynuyorum diyelim Mısırın 4 regionda toprağı var Osmanlının ise 2

Bir ülkeye zarar vermek istiyorsan sadece toprak almana gerek yok bu ülkenin içinde yeni ülkeler çıkarabilirsin yada herhangi bir vassalına bu ülkeden toprakları vererek Vassal feed yapabilirsin.
Ara
Düzenlendi
Ara
Multiplayer etkinliklerinde ülkeler "ilk talep edene" verilmiyor, pusuda bekleyip ülke belirtmek/kapmak yok. Çeşitli kanılara yargılara varmadan önce eldeki bilgiden emin olmak lazım. Kimsenin derdi kimseye akıl vermek değil, bahsettiğin gibi bir kilit, avantaj veya sıkıntılı bir durum olmadığı açıklanmış yukarıda ancak bu açıklamaya "insanlar sizin keyfinize göre strateji belirlemek zorunda değiller" şeklinde cevap vermişsin.

Akıllar karışık.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(24-11-2018, 15:12)p1sag0r : Arkadaşlar benim region kuralı ile ilgili bir sorum olacak. Olası bir örenkleme vereceğim;
1444-1499 aralığında komşu iki ülke arasında savaş meydana geldi
A kişisinin x-y , B kişisinin ise z-t-w bölgelerinde toprakları var.
A kişisi B kişisine z regionundaki topraklar sebebi ile savaş ilan etti
Savaşı B kişisi kazandı fakat region kulalı sebebi ile toprak talep edemeyecek.
Bu durum A kişisini ödüllendirme anlamına gelmez mi (Ben saldırayım nasıl olsa benden toprak alamaz)
Bu durumda B kişisinin toprakları geçici olarak ''ALIP'' hemen ardından vassal yapması mı uygun olur?
Bu topraklarda vassal çıkartamıyorsa vergi ve haraç aldığı ile mi kalır
Şuna bir netlik getirilmesini rica ediyorum.
Mesela Ben Mısır ile oynuyorum diyelim Mısırın 4 regionda toprağı var Osmanlının ise 2

Toprağı aldıktan sonra vassal bırakabilirsin. Ama vassal bırakamıyorsan veya region sayını düşüremiyorsan toprağı alamazsın. (GM onaylı)
hby6qc.gif
Ara
@p1sag0r daha önceki etkinliklere bakmış olsaydın "ben gaptım ülke benim" şeklinde ülke dağıtılmadığını görürdün. Gereksiz gerilmişsin bence. Kurallar da birilerinin keyfine göre, ben daha avantajlı oynayayım diye koyulmuyor.
Ara
Arkadaş başlangıçta zaten 4 region a sahip olduğundan bahsetmiş.Sanırım o durumda regionlardan birini vassal salmak gerekecektir.Aslında burada olayı gereksiz yere çekmek yerine öneride bulunabilirdin.4 regionla başlayanlar yine 3 regionda genişleyebilir fakat 4. region genişleme yapılmadan elinde kalabilir şeklinde bir öneri bulunabilirdi.Yaklaşım oldukça önemli.Şimdi hem kendin başvurunu çekmişsin gereksiz parlamandan ötürü hem de bizlere kapkaççı demişsin.
Ara
Düzenlendi
Ara
Internette Turk  Eu4 topluluklari arasinda bulabilecegin en guzel ve vaktine deger eu4 mpsi bu forumda doner(hatta 1821`i goren tek yerli ve milli mp toplulugu) Multiplayera katilmani tavsiye ederim.

@p1sag0r
[+] 3 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
https://steamcommunity.com/profiles/76561198124611557
Muscovy
Brandenburg
Uesugi
steamde 60 saat (steam harici dahil +250 saat)
Ara
(22-11-2018, 23:55)Cannabis : Macaristan
Karamanoğulları
Sırbistan
https://steamcommunity.com/profiles/76561198254247308/

(25-11-2018, 18:43)TerraBlade : https://steamcommunity.com/profiles/76561198124611557
Brandenburg
Vijayanagar
Uesugi
steamde 60 saat (steam harici dahil +250 saat)

Başvurunuzu formata uygun olarak(Avrupa'da 1 major, Avrupa-dışı herhangi bir ülke, Avrupa'da 1 minor) güncellemenize gerekiyor.
Ara
Bu salı başlarmı ona göre haftalık programımı hazırlayacağım.Bir bilgi verebilirsen sevinirim.
Ara
(25-11-2018, 21:03)Hardal : Bu salı başlarmı ona göre haftalık programımı hazırlayacağım.Bir bilgi verebilirsen sevinirim.

Planlanan başlangıç tarihi bu salı. Bir sorun çıkmazsa başlar.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.