[MP] EU4 - Multiplayer: Aralık 2018
Etkinlik yayını: https://www.twitch.tv/strategyturk/
Etiyopya Memlük Bengal
1253 saat
https://steamcommunity.com/id/SymboL81/
Ara
(30-11-2018, 23:27)SymboL : Etiyopya Memlük Bengal
1253 saat
https://steamcommunity.com/id/SymboL81/

etiyopya uygun durumda
Ara
Songhai oynanır durumdaysa geçmek istiyorum.
Ara
Düzenlendi
Ara
Geçen oyunda epey sıkıldığım olmuştu ancak bu akşamki oyunda Duman'ın seksi sesi eşliğinde gayet keyifli bir oyun oldu. Geçen oyunda da yayın açmış mıydı Duman? Umarım bizi o güzelim sesinden mahrum bırakmaz. :heart:

330px-Kongo.png
Orta Ölçekli Kongo Krallığı

Biz ise rönesansı ülkemize getirip bölgenin süper gücü olduk. Bizimle dost olmak dururken rival olmayı seçen ve hala rönesansın rsini bilmeyen Kilwayla sınır oluşturup gereken cezayı vereceğiz. Avrupalı kardeşlerimiz birbirlerini güçten düşürdükçe Great Power listesinde giderek yükseleceğiz.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
Güzel oyundu sanırım ilk yıkılan oyuncu ülkesi ben oldum emeği geçen herkese teşekkürler
Ara
Düzenlendi
Ara
ac-milan-kulup-logosu.png

IMPERIUM MEDIOLANUM

dafa_1.jpg

Floransa'nın afaroz olması ile Papa hazretlerinin emirlerini yerine getirerek Floransa'ya savaş açtık. Lakin Papa topraklarda hakkımız olmadığını yalnızca had bildirebileceğimizi söylemişti. Fakat biz vassal alabileceğimizi öğrenince agresifliği göze alıp bu rakibimizi vassal devletimiz haline getirdik. Bu sebeple de bir koalisyon savaşı verdik ve bu savaşta Avusturya ile çatışarak gergin anlar yaşadık.

Ardından Ferrera ve Lucca üzerindeki hakimiyetimizden vazgeçtik fakat arkamızdan sürekli iş çeviren Floransa'ya bağımsızlık bahşetmedik. Fakat bu hain Floransa dükü rahat durmuyordu. Avusturya Kayzerini tekrar bize karşı kışkırttı bu kez ise Osmanlı'nın yardımı ile beyaz barış yaparak savaşı bitirdik ve Floransa yine bağımsız kalamadı.

Fakat Floransa yanında Venediklileri alıp biz Ferrara savaşındayken hazinesini boşaltana kadar ordu üretip üzerimize yürüdü fakat yine başlarını eze eze yendik. Bundan sonra Floransa bir daha asla baş kaldıramayacaktır.
[+] 6 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
walxex.png

Selamun aleykum,

Ilk olarak buraya oyun ici yaptigim davranislari arkalarindaki sebepleriyle beraber aciklayacagim. Oyuna basladigimda gozume carpan iki tehdit vardi. Birincisi Bohemya ve Macaristan`i PU almis Avusturya ve Avusturya kadar guclu olmasada ilerde Commonwealth kurulmasiyla guclenecek veya guclenme potansiyeli olan Polonya. Polonya`nin Moskova ile ugrasmasini buyuk bir firsat gordum ve Anadolu`yu biraz toparladiktan sonra savas actim. Bogdan`in serbest birakilmasi ve humilate karsiliginda savasmadan baris yapildi. Dengeleri korumak acisindan Polonya`nin da cok gucsuz dusmesini istemezdim zira bundan faydalanan Avusturya, Polonya`ya darbe indirip daha da cok guclenebilirdi. Polonya meselesi simdilik kapanmisti.Zira bangir bangir gelen bir Avusturya vardi. Barisin ardindan endisem dogru cikti ve Avusturya, Polonya`ya savas ilan etti ve onemli bir toprak kazanimi sagladi. Bu arada bir Milan meselesi vardi. Milan, bizimle diplomasi yapmis ve Avusturya`nin Italya`ya girip daha da guclenmesini istemeyerek Milan`i koruma altinda almisti. Fakat Floransa`nin yogun diplomasi  hamleleri sonucu sundugu argumanlar mantikli geldi ve Avusturya`nin toprak almayacagi sozu alinarak Milan`dan garanti kaldirildi. Tekrar Milan`in diplomasiye girismesi uzerine bu sefer de Milan`in sundugu argumanlar mantikli geldi ve tekrar koruma altina alindi. Zira Avusturya toprak almasa bile Italya`nin boluk porcuk olmasi isine gelirdi. Yine de Avusturya , Osmanli`yi karsi alarak Milan`a savas acti. Osmanli ordusunu yaklasik ikiye bolerek bir kismini Roma`ya cikardim ve bir kismini da Macaristan uzerinden yuruttum. Maalesef Avusturya`nin ordu gucunu hafife alan ben Italya`da hezimet yasasak da Kayzer, status quo istegini kabul etti ve Milan savastan birsey kaybetmeden cikti. Bu arada Floransa`nin diplomasi cabalarini takdir ediyorum.

Gozler Sirbistan`a cevrildiginde , Avusturya`nin garantisi altinda oldugu goruldu. Ayrica Avusturya, Bosna`ya girmisti. Avusturya ile konustugumda garantiyi cekmesi gerektigini aksi halde dusman olunacagini soylensede Avusturya gayet mantikli olarak garantisini cekmedi ki zaten blof yapiyordum garantiyi cekse de cekmese de benim icin birsey degismeyecekti. Yine diplomasi kanallarindan once Fransa ile sonra biraz once savas acilan Polonya ile konusuldu, Fransa ikna edilebildi.Ki burada kimseyi yikmayi oynamadigimi ve tamamen dinamik diplomasi yapabildigimi ve cikarlarima gore oynadigimi umuyorum. Techte one gecilerek ve quantity tamamlanarak 96k lik bir orduyla Fransa ile kordineli olarak Avusturya`ya savas acildi.
           Kayzer, guc farkini goze alarak savasmadi ve kisa zamanda baris istedi. Baris suresini uzun tuttugum ve kendisini uzun sure isgal halinde tuttugum icin @PCOyun` dan ozur diliyorum. O arada Fransa ile konusarak baris sartlarini konusuyordum. O kadar dikkat etmeme ragmen yine ki benimle daha once multiplayer oynayanlar hatirlayacaktir, baris anlasmalari konusundaki hatalarim meshurdur. Buradan @iberkay `i yanlis toprak vererek onu zor duruma soktugum icin yine ozur diliyorum. Ayrica yine 2.oyun gununde de kural ihlali yaptigim icin uzuntulerimi sunuyorum malum alisik olmadigimiz kurallarla oynuyoruz. Ispanya ile baris yapilarak Fransa`nin direktifleri ile Sardinya salindi, Fransa`ya ise Comte ile Lorraine(ki yanlis toprak bu yuzden bir ton AE yedi) verildi. Avusturya ile de Transilvanya salindi ve Macaristan`dan 3 toprak alindi.
            Avusturya savasi bittikten sonra da gozler Sirbistan`a yoneldi. Avusturya ile yine konusularak ikna edildi ve Osmanli ile tekrar savasmak istemeyen Kayzer garantiyi kaldirdi. Sirbistan`a savas acilip hak iddia edilen topraklar alindi ve Bosna serbest birakildi boylece kendisi ilhak olmus oldu. Buradan yine @Cannabis guzel bir caba ve azim sergileyerek Sirbistan`la hayatta kalma mucadelesini takdir ederek kendisini kutluyorum. Kisisel olarak hicbir mevzu soz konusu olmayip tamamen ulkemin cikarlarina gore hareket ettim. Acikcasi Memluk`te dahil olmak uzere Eu4`te Osmanli`nin OP olmasi nedenle maalesef etrafindakilerin erken donemde pek sansi olmuyor. Ayni sekilde yine bana yakin baska bir ulke olup kendisini buyutmemin isime gelecegi bir nokta da olsa idi bunu yapmaktan geri durmazdim.

Ozetle elimden geldigince etik, cikar ve mantik kurallarina gore oynamaya calisiyorum. Mantikli gelmeyen/cikarima olmayan bir hareket yaptigimda lutfen beni uyarin. Gecmiste de onceki mplerde abuk sabuk hareket yaptigim oldu o yuzden soyluyorum. Son olarak dost/dusman, major/minor ulke farketmez herkesle diplomasiye acigim ve cikarlarima gore size her turlu destegi veririm. Chatte bazen gecikmeler olabiliyor isterek degil, savas olabiliyor veya diger pm lerle arada kaynayabiliyor lutfen kizmayin ve bugun dostunuz yarin dusmaniniz veya bugun dusmaniniz yarin dostunuz olabilirim. Herkesten de boyle bir anlayis beklerim ki suana kadar etrafimdaki oyuncularin boyle davrandigini dusunuyorum.
            Herkese iyi ve keyifli oyunlar dilerim.

[+] 5 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Sırbistan ve Floransa ağlıyordu. Padişah acımadı vurdu son darbeyi.

Sezar the Cruel
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(01-12-2018, 02:07)Aeschyli : Sırbistan ve Floransa ağlıyordu. Padişah acımadı vurdu son darbeyi.

Sezar the Cruel

Sonra Padişah hızına alamayıp bi darbeyi de Frenklere vurdu :D
Ara
asdasd.jpg

Avrupanın belası mavi teröristi Fransayı kınıyoruz bugün 3 kere savaş ilanı yedik :((
[+] 5 üye Sxario nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ve benim tüm bunlardan habersiz balık avlamam.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
[+] 1 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Roma-Kore Über İmparatorluğu olarak fransanın (mavi terör) katliamlarını kınıyoruz ayrıca hindistandaki hindu katliamlarıda aklımızda
[+] 2 üye Ferreke nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben de Aralık ayı diye geçtiği için dün olacağını düşünemedim. Kaçırdım mı?
Ara
[+] 6 üye SHD nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
7aVzdr.jpg

Roma-Kore Yüce İmparatorluğu olarak dünyadaki barışı koruyacağımıza dair dünya halkına yemin ediyoruz
[+] 3 üye Ferreke nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Portekiz-lübeck-Timur 652 saat https://steamcommunity.com/profiles/76561198356916750/
Ara
(01-12-2018, 16:51)SU4PRE4M4E : Portekiz-brandenburg-Timur 652 saat https://steamcommunity.com/profiles/76561198356916750/

Başvuru yapmadan önce konuya bir göz atmanız gerekmiyor mu?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.