[MP] EU4 - Multiplayer: Haziran 2018
Bayram nedeniyle ailem ile vakit geçireceğim. Bu nedenle Cumartesi günü aranızda bulunamayacağım.
Yine Berkay'ın insafına kaldık.
Ara
(15-06-2018, 15:40)Ekin1 : Bayram nedeniyle ailem ile vakit geçireceğim. Bu nedenle Cumartesi günü aranızda bulunamayacağım.
Yine Berkay'ın insafına kaldık.

Ottodan ziyade ingilizin insafına kalmış olabilirsin sen :) 
Ayrıca bu oyunda da güvenimizi boşa çıkarmayıp prussiayı kurduğu için yeni prussia dükünü tebrik ediyoruz.
Ben yarın oyun olması taraftarıyım ama eğer kişi sayısı yetmezse pazar gününe yapılması fikrini ortaya sürmek isterim tabikide çoğunluk için sorun olmazsa.
Ara
Düklüğü bırakalı çok oldu Japon derebeyi :)) imparatorluk yükleniyor..
[+] 2 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(15-06-2018, 15:59)Raijin : Düklüğü bırakalı çok oldu Japon derebeyi :)) imparatorluk yükleniyor..

Bizim sizin govermentı göremediğimiz gibi sizde bizimkini göremiyorsunuz anlaşılan bizde derebeyliği bırakıp shogun olalı çok zaman oldu :)
[+] 1 üye Snne nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Multiden ayrılıyorum dün oyun odluğunu unutmuşum ülke zaten Osmanlı tarafından hırpalanmıştı daha fazla uğraşmaya gerek yok.
Ara
@Gravıty
Dün oyunda olmadığın süreçte ülkenle etkileşimde bulunan herhangi bir ülke olmadı ve gördüğüm kadarıyla ülken halen güzel durumda. Devam etmek istersen seni kötü durumda bir ülke beklemiyor.
Ara
dün osmanlının yerinede başkası gelmişti zaten, ülkeni bıraktığın gibi bulacağını düşünüyorum bende. ülkenin son durumu gayet iyiydi.
Ara
(15-06-2018, 20:29)Aeschyli : @Gravıty
Dün oyunda olmadığın  süreçte ülkenle etkileşimde bulunan herhangi bir ülke olmadı ve gördüğüm kadarıyla ülken halen güzel durumda. Devam etmek istersen seni kötü durumda bir ülke beklemiyor.

Peki gelirim eğer borç batağında ise uğraşmak istemiyorum daha fazla benim için güzel bir tecrübe oldu fakat bayram da geldi Cumartesi katılırım diye ümit ediyorum.
Ara
Telefonumun internetinin beni nereye kadar götüreceğini bilmediğimden ben de yarın akşamı tercih ederim, evime dönmüş olacağım çünkü yarın akşama. 800 MB uyarısı geldi mesaj olarak :(
Ara
bende bu akşam oyuna giremiyebilirim.
Edit: Akşamki işimi hallettim akşama oyunda olurum bende.
Ara
Maalesef ki ben de gelemiyorum bayramda evde olmayacağım.
Ara
Knezlik'ten 
Çarlık'a
Bir Rus Hikayesi

xvp_O45lRDimU_6RcojRXQ.pngufSxNZefSh_eZ_tsDqeKjg.png

Kuruluş Yılları (1283-1320)
Moskova Knezliği ilk olarak 1283 yılında I. Daniel'in Moskova'yı miras olarak almasıyla ortaya çıkmıştır. 1320'li yıllarda ise kendinden daha büyük olan Vladimir-Suzdal knezliğini absorbe etmiştir.

Yükseliş Yılları (1320-1425)
Bu yıllar arasında Moskova Knezliği I. Ivan (1325-1340), Knezliğin varlığını Moğollar ile işbirliği yaparak, onlar adına vergi ve haraç toplayarak, korumuştur. Bu ilişki Ivan'ın bölgesel yükselişe uğramasını sağlamıştır. Özellikle de Moskova'nın baş düşmanı kuzeydeki Tver Knezliğine karşı.

Ivan'ın varisleri kendi yönetimlerini güçlendirmek için daha fazla Rus toprağı ele geçirmeye devam etti. Bu süreç içerisinde amaçları genişleyen Litvanya Büyük Dükalığı ile çakıştı. Büyük Dük Algirdas evlilik yoluyla Tver Knezliği ile müttefik oldu ve Moskova'ya karşı üç sefer düzenledi (1368, 1370, 1372) ama ele geçirmeyi başaramadı. Moskova ve Vilnius arasındaki en büyük çekişme Smolensk şehri üzerindeydi.

1350'li yıllarda ülke ve kraliyet ailesi Veba'ya yakalandı. Dmitry Ivanovich'in ebeveynleri öldüğünde 9 yaşındaydı. Bu yüzden Knezlik ünvanını alamadı ve uzak akrabası Suzdal'lı Dmitry tarafından ele geçirildi.

I. Vasily (1389-1425) babasının politikasını devam ettirdi. Altın Orda Emir Timur tarafından saldırıya uğradığında bundan faydalanıp haraç ödemedi. Litvanya Büyük Dükü Vytautas'ın tek kızıyla evlendi ve Smolensk'i ele geçirdiklerinde bile kayınpederi ile açık çatışmalardan kaçındı. Saltanatında doğuya (Nizhy Novgorod ve Suzdal'ın ilhakı, 1392) ve kuzeye (Vologda, Veliky Ustyug ve Vychegda'nın Perm'inin ilhakı, 1398) olan genişleme devam etti.

II. Vasily Saltanatı (1425-1444-1457)
II. Vasily'nin saltanatının önemli kısmı 4 yıl süren Moskova-Novgorod savaşı ile başladı. Bu savaş sonucunda Novgorod Cumhuriyeti'nin İsveç, Norveç ve Livonya Şövalyeleri ile sınırları kesildi. Savaş sonucunda Pskov Cumhuriyeti'nin büyük başarılarından ötürü büyük topraklarla ödüllendirildi. Bu savaş sona erdikten sonra II. Vasily beklemeden eski düşmanları Tver Knezliğine savaş ilan etti. 2 yıl süren bu savaş sonucunda Tver Knezliğine son verildi. II. Vasily saltanatının son yıllarında ise Kazan Hanlığı ile savaştı. 2 yıl süren bu savaş sonucunda önemli şehirler ele geçirildi.

III. Ivan Saltanatı (1457-1511)
III. Ivan'ın saltanatı, 2 yıl süren, Tikhvin'in fethi ile başladı. Bu savaşın kaderini belirleyen muharebe 12000 Moskovalı gencin 8000 kişilik Novgorod ordusuna karşı aldığı galibiyettir. Bu savaşın sonrasında Moskova Knezliği, Kazan Hanlığına tekrar savaş ilan edildi. 4 yıl süren bu savaş sonunda Kazan Hanlığı tamamen ilhak edildi. Saltanatı süresince Ivan, Novgorod Cumhuriyetine ikinci kez savaş ilan etti. Bu savaşın amacı artık Cumhuriyete tamamen bir son vermekti. Ivan bunu 2 yıl içerisinde gerçekleştirdi ve Novgorod Cumhuriyetine son vermiş oldu. 

Uzun bir saltanat süren III. Ivan bununla da yetinmedi ve fetihlerine devam etti. Batıda Danimarka'nın İngiltere ve Brandenburg tarafından saldırıya uğramasını fırsat bilip İsveç üzerinden Danimarka'ya savaş ilan etti. Bu savaşın sonucunda tüm finlandiyayı ilhak ederek İsveç Krallığına büyük bir darbe vurmuş oldu ve fiilen Kalmar Birliğine'de büyük ölçüde son vermiş oldu. Bu savaştan sonra Ivan hem kendisinin hem de ülkesinin insanlarının dinlenmesi için fetihlere bir süre ara verdi.

Yıllar sonra Knezlik artık kendi kendini parçalayan Altın Orda'ya son vermesi gerektiğinin farkına vardı ve savaş ilan etti. 4 yıl süren bu savaş sonucunda Altın Orda'nın büyük bir kısmı ilhak edildi. Bunu fırsat bilen Polonya-Litvanya birliği de Altın Orda'dan bazı topraklar ele geçirdiler. Birkaç yıl sonra Knezlik Altın Orda'ya tamamen son vermek için son bir savaş ilan etti ve Altın Orda'yı tamamen ilhak etti. Bu savaşın hemen ardından Knezlik Uzbek Hanlığına savaş ilan edip Sibirya'daki ilerlemesini daha da arttırdı.

Ve III. Ivan Rus tarihinde büyük bir dönüm noktası gerçekleştirip kendisini "Tüm Rusların Çar'ı" ilan etti, böylelikle Fiilen Rus Çarlığı'nı kurmuş oldu. Bu olaydan sonra Rus genişlemesi hız kesmeden devam etti.

III. Vasily Saltanatı (1516)
III. Vasily tahta çıktığı gibi ,Osmanlı Devleti'nin de Timur Hanlığı'yla savaşta olmasını fırsat bilip, Brandenburg Krallığı'yla birlikte Polonya-Litvanya'ya savaş ilan etti. Bunun üzerine yıllardır Litvanya işgali altındaki Rutenleri kurtardı. III. Vasily'in saltanatı hala da devam etmektedir.
WhaW8Am.gif
[+] 6 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben de gelemiyorum bugün.
Ara
bayram dolayısıyla ben de ertelenmesi taraftarıyım
Ara
Save Dosyası

https://drive.google.com/open?id=14IhoRj...dpshwQ8eCt
Ara
Oda kuruldu. 21:00 de basliyoruz

Oda ismi: StrategyTurk Haziran MP 5. oturum
şifre: st
Ara
oda tekrar kuruldu save i lobbyden cekebilrisiniz.
Ara
1593 Devolopment İstatistiği

eu4_map_gbr_1593_10_02_2.png

eu4_map_gbr_1593_10_02_1.png

20180617020621_1.jpg

1. @iberkay - Osmanlı Devolopment 624-955-1316-1599-1816
2. @PCOyun - Rusya Devolopment 416-640-1076-1323-1730
3. @Aeschyli - Büyük Britanya Devolopment 296-418-605-807-1348
4. @Snne - Japan Devolopment 317-427-654-903-1295
5. @Heliaca - Fransa Devolopment 560-611-842-876-1021
6. @Raijin - Prusya Devolopment 141-289-511-592-973
7. @
ak4ju - Mughal Devolopment 357-513-586-
714-887
8. @Procrastination - İspanya Devolopment 333-393-543-873-697
9. @Voidian - Tuscany 173 Devolopment 173-269-365-435-589
10. @Ekin1 - Etiyopya Devolopment 218-383-471-552-583
11. @İlber Ortaylı  - Hollanda Devolopment 127-223-294-329-454
12. @JanissaryArcher - Bohemya Devolopment 217-280-390-389-307
13. @basileus - İsveç Devolopment 122-87-180-245
14. @Aytaçİsviçre - Devolopment 105-142-190-86(rip)
[+] 3 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ah o 2 ming savaşı olmayacaktı şuan 1500 dev olmuştumda. Ama yok arkadaş kendine de almıyorki adam gidip korenin coreları geri verdiriyor para alıyor loan almamı engelliyor. Kardeş gel döveceksen düzgün döv toprak felan al yazıktır günahtır yav coreları iade etmek nedir şimdide tribut yaptı yıldı 150 ducat sömürüyor bi patlasın kendisini döverken zevk alacam. Bu arada bu japonlar niye gp listte yok diye üzülmeyin o da mingin tributü olunca subject olarak geçtiğimizden gp listte yer almıyoruz ama merak etmeyin hakettiğimiz yeri yeniden almasını biliriz. Fransız ve ingiliz ordularını tokatlayan( her ne kadar ai bile olsa) ispanyol generalleri tebrik eder kyotoya çay içmeye bekleriz :) ah ming ah yaktın bizi ne zararını gördün şu gariban cük kafalı japonların:((
Ara
Entente.jpg

20180617032858_1.jpg

Anglo-French ittifakı kurulmuştur. 
De Valois hanedanı dünyaya hükmedecektir.
[+] 2 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.