[MP] EU4 - Multiplayer : Kasım 2015
@GaulTurk anlamıyor musun? senin oraya orduyu koyman Avusturya ile benim sana girme sebebim. Yoksa banane yardıma gitmişsin gitmemişsin. Biz senin zayıf anından yararlandık diyorum.

@jax61 Bohemya ile ilişkini bilmiyorum ne demek? Bu senin sorunun arkadaşım... Elin Brandenburg'u gelip neden Otto'ya tehdit mesajı atsın sence?

@Duman ŞUNU İDRAK EDELİM! Muskovy yıllarca İsveç'in dostu olmuştur. İsveç Osmanlı ile dost olduktan sonra , Muskovy'i Osmanlı ile dost yapmaya çalışmıştır böylece İngiltere hayallerini gerçekleştirecek bir güce sahip olabilecekti. Ancak iki tarafın anlaşamaması üzerine Muskovy bana özelden 10 kere sormuştur "senin ile dost olabilir miyim? Ben bunlarla anlaşamıyorum." diye. Neden burada ağlanıyor ben anlamıyorum. Bizim müttefikliklerimiz hep çıkar üzerine. Muskovy Otto ile Düşman benle dost bu nasıl bir kankalık? adamda mı arkadaşım benim Duman söylesene!

Ne Prusya İspanya'ya yardıma gitti , Ne İspanya donanma getirip Prusya'yı savundu. Duman Baltıktaki donanmamı sana satmayı önerdim sen "NOPE , YO YO YO" çektin. Bende gittim İspanya'ya sattım. Bunları aşmak lazım. Ayrıca neyin bloğu? Çıkar bloğu var ortada , "Muskovy vs İsveç + Osmanlı" "Fransa vs Castilya , İngiltere" "İsveç vs İngiltere" " Avusturya + Prusya vs Osmanlı + Fransa" arkadaş olmasak bile yine bu blok oluşacak. Muskovy ve Avusturya benim arkadaşım değildi. Kendileri ile MP'de tanıştım ve çıkar ilişkisinden dost oldum. Bu kadar basit bence... Yalandan yere burada mantık faan aramanın anlamı yok.
n20GdM.png
Ara
(15-11-2015, 23:42)Poyraz : Ayrıca adama Prusyayi kurduranda sizsiniz duman sen Prusya ile anlaşmasan adam sana neden ticareti versin. Bak kendin diyorsun moskova ile müttefik oldum topraklarindan çekildim diye ayrıca İngiltere ile savaş plani yaparken adamın allysi yani portekizden gemi alıyorsun 50 tane biz aramızda yapsak arkadaşsınız da yaptınız olucaktı . moskovadan çekilmende dahil anlaşma yaptımda çekildim diyorsun biz koloni için anlaştığımızda ters oluyor neden arkadaşız böyle bir mantık yok bizim fransa ile savaşmamız fransa yüzünden Avusturya nin osmanlıya bizimle savaştayken girmeside kendi menfaati üzerine benim için girmedi eğer benim savaşım bittikten sonra Avusturya savaş açsaydı daha güç savaş olucaktı fırsatı değerlendirip girdiler. o olayda bundan ibaret

Poyraz yapma Allah aşkına Alucard'ın Britanya'sı Danzig'ten çekildi adam oradan Königsberg'i alıp Prusya'yı kurdu.
tamamda neden o zaman kazan kaldırmadın da şimdi kaldırdın duman yapma sende İngiltere savaşmadan Norveç i bıraktırmadın mı ? ondan sonra adamı atmadın mı benim bildiğim birvetek çıkmadan evel danzigi bredanburga bırakacağını anlaşmış alucard bırakmıyacaktı savaşamacağı için bırakmak zorunda kaldı alucard oyuna girdiğinde müttefiği yoktu sen birveteğe osmanli ile müttefik olamayacağını söylemişin
Ara
O zaman da yazdım. Britanya Osmanlı ile müttefik olamaz diye bir şey de demedim, oyun içerisinde kesin şimdi Britanya Osmanlı'ya yazıyordur müttefik olmak için yazdım, (muhtemelen tuttu) ve arkadaş bundan rahatsız olup bana hakaret etmeye başladı.

İngiltere savaşmadan Norveç'i bıraktırmadım, İngiltere kendisi çıktı Norveç'ten hatta ben şaşırıp bunun konusunu uzun bir süre yaptım chatte. Danzigi Brandenburg'a bırakmak diye de bir şey yok, diyelim ki var Birvetek'in antlaşması Alucard'ı bağlamaz. Bunu da belirttim Steafun'u da o konuda uyardım sert bir şekilde. Yani o zaman da kaldırılacak kazan kaldırıldı.
Duman sana hakaret eden falan yok. Bu mp'de tekrar söylüyorum kimseye bir hakaret etmedim. Ettin diyen varsa delille gelsin.

Norveç'ten çıkma meselem şuan konuyu okuduğumda karşıma çıtkıı :D. Oyundan atılmadan önce İsveç donanmasını basıyor güçlendiriyordu. NOrveç'ten çıkmasam saldırıda adalarımı vb önemli yerlerimi kaybedebilirdim bu yüzden sessizce geri çekildim. Ama Darkrad Rp yerine "Bilgisayar başında paranoya etmesin allah" benzeri bişi söylediğinde dalga geçmesine katlanamadım. Ve tartışma çıktı

Danzig'tende cidden çıkmak istiyordum. Savaş açısla tek olduğum için zaten kaybedecek hiçbir şey yapamaycaktım. Ordanda yavaşça ve barışçıl şekilde geri çekilecektim.

AMMA VELAKİN ATILDIM
[+] 1 üye Birvetek nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben kendi gözümden olayları bir anlatıyım bi öncelikle ben ilk kez mp geldim. Oyuna başladığımda novgorod dan 4,5 toprak aldım sonradan bi anda isveç,polonya bana saldırdı uzun süre savaştan sonra bütün ülkelerdeki iç savaşlardan dolayı savaş kimsenin yararına olmayan bir şekilde bitti bu sırada prusya isveç düşmanlığından dolayı sözlü olarak beni destekledi. Bi süre sonra polonya battı ve oyunu bıraktı isveç benden baltıktaki toprakları istedi karşılığında kuzeyde kendi kültürüme ayit toprakları vericeğini söyledi savaş olmadan işimizi halledelim dedi bende bi daha doğuya gelmeme kaidesiyle kabul ettim. İsveçle sırt sırta verince iki ülkeninde güvenliği için müttefik olduk. Bu sırada litvanya polonya çökmeye başladı herkez bi parça kopardı doğudaki kazan osmanlı müttefikli yüzünden batıya doğru gitmek zorunda kaldım boğdana kadar indim. Bu ara ryzan bölgesini avusturya hiç bir yararı olmamasına rağmen serbest bıraktı sayesinde o bölgeleri aldım avusturya ile olan ilk ilişkimde bu oldu. Bu süreç dahilinde hiç bişey için ne isveç bana yardım etti ne ben ona sadece savunma müttefikliğimiz vardı. Bu ara osmanlı kırıma geldi sonrasında'da kazan saldırdı topraklarının yarısını aldı (kazan saldırmadan önce müttefikiydi) ardından osmanlı sırf ben doğuya ilerlemeyim diye daha yeni savaştığı kazan dahil olmak üzere 3 ülkeye garanti attı. (Bu rp si için öncelikle osmanlıya teşekkür ediyorum ne kadarda gerçekçi bir oyun) Ben en az 50 yıl bekledim avusturyaya sürekli dedim osmanlıya saldıralım saldıralım yok avusturyanın işi bitmedi. Ben 50,60 yıl öyle bekledim. Avusturya seni unutmadım tamam saldıracaz dedi durdu sonra cumartesi oyundan düştüm rehostda da giremedim. Herkez savaşmış bende o gün olsaydım büyük ihtimal osmanlıya saldırmış topraklarını almıştım. Sonra isveç dedi böyle böyle avrupada herkez birleşmiş bizde osmanlıyla olucaz onlara karşı dedi. Ben başta dedim benim çıkarım ne sen ingiltereye,prusyaya karşı mücadele vericeksin osmanlı avusturyaya benim bi kazancım yok avrupa içinede girmek istemiyorum ben doğuya ilerlemek istiyorum. İyi dedim sonra bi osmanlıyla konuşayım osmanlıya diyorum sen avrupada şuraları al kırım kazandan kuzeyden elini çek sen yoluna ben yoluna osmanlı diyo sen elinde olmayan topraklarla benle ne ticaret yapıyosun anlatmaya çalışıyorum ya anlamıyo ya anlamazlıktan geliyor isveçe dedim anlaşamadım ben bu adamla onların tarafına geçicem. Dedi ming geldi kıyına avusturya genişliyecek seni alıcak... Saçma sanki osmanlı daha büyük tehdit değil yada ming karşı beni destekleyip mingle savaşa bilecekmiş gibi daha önce para istediğimde parsı yoktu isyanlarıma yardım et dediğimde askeri yoktu yani bide batıdaki işini bırakıp sanki bana yardımmı edicekti ben osmanlıyı alırım ming karşı tek durarım olmadı dedim. Prusya ile konuştum tamam gel dedi osmanlıyıda alırsın isveçide alırsın her yirleri vericem her yirleri al dedi resmen baktım onların tarfı kesin kazanıcak zaten niye diğer taraftan olayım. Sonra prusya geldi isveçle konuşmuşlar felan hiç kimse kırılmasın dedi iyi dedim ya oyun sonuçta dengeli olsun isveç osmanlı tarafından olayım dedim hiç kimsenin zevki kaçmasın kırılmasın. Osmanlıyla konuştum yine kanımız pek ısınmadı ben isveç bağlantısıyla osmanlıyla şöyle böyle anlaştım savaş bitsinde düşünürüze getirttim. Oyuna girdik osmanlı nogai daldı dedim zaten kuzeyden çekilecek nogaidan toprak alma dedim parasını felan al çık dedim şöyle gülerek hemde :D müttefik olduk ya artık. Niyeki dedi İyi al dedim ne alıyosan al ben o ara isveçe yazıyorum bu adam şöyle böyle yazıyorumki müttefiklik bozulmasın isveç arayı yapsın bari makul olsun osmanlı sonra toprakları aldı bide dediki önünü kapamadım artık müttefikize getirdi sonra ben saldırdım osmanlı önümü kapam bu bi test felan dedi böyle. :D Ben bunca şeye rağmen osmanlıyamı güvenicem kapadım önünü. Sonra nasıl yaptım gerçekten bilmiyorum osmanlıyı düşman yapmışım oyun bile anlamış sevmediğimi. :D Osmanlı arkamdan konuşmaya başladı bişey yazmadım bende yeter dedim isveçle müttefikliği bitirdim prusyayla müttefik oldum. Benim hikayemde bu oyundaki hiç kimseyi tanımıyorum onuda söyliyim.
Ara
(16-11-2015, 01:05)Diaboluss : tamam gel dedi osmanlıyıda alırsın isveçide alırsın her yirleri vericem her yirleri al dedi
:D Yani öyle dedi sayılır.
Ara
@Diaboluss allah rızası için paragraf
Ara
En sevdigim oyun tarzı al kanka bu topraklar senin olsun şunlar benim olsun şunları da sen al oh mis gibi gameplay
Mormegil kusura bakma. :D

Fire abi alakası yok zaten osmanlıya kaç yıldır savaş açmak istediğimi yazmışım orda çok fazla nedenim var savaş açmak için o kısım işin espirisi. Eğer savaşta önce paylaşımdan bahsediyorsan o normal herkezin almak istediği topraklar olucak sonuçta.
[+] 1 üye Diaboluss nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
mingin rusya ile bir derdi yoktu. sadece açık söyleyeyim dengeleri korumak açısından eğer osmanlıya saldırsaydın sana saldıracaktım.bunu da osmanlıya belirttim.bana ne düşünüyorsun dedi rusya hakkında(bu arada osmanlı isveç veya osmanlı moskova mütefikligi gibi bir durum söz konusu olmadan önce) ben de şuanda bir sıkıntım olmadığını saldırmayı düşünmediğimi fakat osmanlıyı araya tost yapmak gibi bir durum oluşursa ona destek çıkacağımı belirttim.yine de osmanlıyla müttefiklik kurmadım.zira ne çıkarımız ne de düşmanlığımız mevcut değildi.osmanlı da tek başına rusyaya saldırmayı düşünmezdi .zira rusya isveçle müttefikti.ona saldırması demek avusurya saldırısına açık hale gelmek demekti. ama rusyanın saldırısı olduğu takdirde her türlü avusturya prusya ittifakı ve rusya isveç ittifakına ezilirdi osmanlı. yani ming sadece oyunda denge istedi.o kadar.zira osmanlının göçmesi benim de işime gelmezdi.rusya zaten benden güçlüydü. her ne kadar en güçlü ordu bende gibi gözükse de idea alamadığım için henüz ordum güçlü değildi.ben de bunu ekleyeyim.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Bence MP'ye devam edelim de diplomasi için Steam'den 2 gündür başımı ağrıtan, ben ılımlı yakaşınca da ikna etmek için aslında 'Karadeniz'e inerim' diye artistlik yapan ama 'o zaman gel al' lafını duyunca ertesi gün Duman'a ağlayan, en sonunda sunduğu her AU'ya karşı bir zafer karşısında Kazan'dan biraz toprak anlaşmasını kabul ettiğim, oyuna gelip döneklik yapan, ben Nogay savaşımda güvendiğim için önünü kapatmadığım fakat kendisinin anında önümü kapattığı (ben kapatsam sap gibi kalacaktı, güvendik), İsveç ile tüm dostluğunu bozup düşman tarafına geçen dönek (hem anlaşmayı sadece yarım saat sonra bozuyor hem de düşman tarafına geçiyor), fakat buraya benim konuşma gereği duymadığımı görünce gelip 'aslında Osmanlı'ya savaş açacaktım hep' diyebilen Moskova'nın yok oluşunu izleyelim. Ben de İsveç ile ittifak bozacağım sen de bozacaksın. 2 gündür ben ağlamadım toprak takas edelim diye. Dün bana sen geldin, ben sana gelmedim.

@jax61 Hocam Moskova benim altımda böcek gibi ezilirdi, bu açık ve net. Sen dahi ezerdin o Çin ordusuyla. Tek bir tane bile kalesi yoktu Moskova'nın. Ordusu desen Osmanlı ordusu karşısında patates püresi olurdu. Ben Moskova'yı hiç tehdit olarak görmedim, fakat CW'nin patlaması Moskova'ya çok toprak kazandırdı. Prusya ve Avusturya'nın galibiyeti ise tamamen ülkemi AI'n batırması ile ilgiliydi. Kaç defa oyun attı.

@Diablo
Yazdığı saçmalıkları yeni okuyorum, hem de gülüyorum. Sence kaç kişiyi inandırdın bunlara?
1. Kazan saldırmadan önce müttefikiydi demişsin. Kazan müttefikimdi fakat ben oyunda değilken ilişki eksilere gerilemiş, ben de korumak yerine kendime kattım.
2. Türk ve Müslüman olan Osmanlı'nın Türk ve Müslüman Hanlıkları Hristiyan Rusya'dan koruması kadar güzel bir RP olamaz.
3. Osmanlı Kazan'ı aldığı için Litvanya'ya indim demişsin :Cry. Ne kadar da inandırıcı bir erkek. Sen değil misin hep Osmanlı'ya saldıracaktım aslında diyen, hani niye saldırmadın, bu bir. İki, Litvanya ve Polonya paramparça olmuşken kesin Osmanlı-Kazan yüzünden Polonya'ya girmişsindir :Cry
4. Arkamdan konuştu diyor arkamdan konuşsan onu nasıl bileceksin mantık hatasına bakar mısın :Cry. Arkamdan dediği: 5 defa ittifak at dedim, D. Bloku özel chat penceresine (kendisinin de bulunduğu) kendisi hakkında güvenilir olmadığını yazdım. Fakat kendisi cevap yaz(a)madı hiçbir zaman ve haklı da çıktım.
Bu arada yazmayı ve konuşmayı öğrenelim.
G0kMNN.png
Ara
@GaulTurk
1. Arkamdan konuştu kelimesini yanlış kullanmışım daha doğrusu benim hakkımda diğerlerine şikayetlenmenden bahsetmeye çalıştım.
2. Benim sana asıl düşmanlığım kazan müttefik olmanla başladı ama ben uzun süre senden toprak alırım diye düşünmedim sadece kazan bırakmanı ve doğuya olan kapımı açmanı bekledim.
3.Litvanya sadece bi şanstı bi anda dağıldı ve herkez bişeyler aldı şansım biraz daha yaver gitti boğdan kadar indim yani hiç bir zaman önceliğim değildi boşluk vardı dolduruldu senin yüzünden inmedim belli ama doğu açık olsaydı kesinlikle boğdana kadar inmeyi düşünmezdim bile.
4.Ben sana hiç bir zaman ağlamadım ne saçmalıyorsun sen hiç bişeyden fedakarlık etmediğin için ısrar ettim sırf oyun karışmasın diye senle anlaşamadığım dan isveçle konuştum aracı olsun diye yoksa ben hep karşı taraftan olmak istiyordum. Darkrada sor ben litvanya savaşında nereleri almak istiyor muşum normalde. O zamandan diyordum fazla ilerlemiyecem diye o iyi oynarsan macara kadar sınırın olur demişti bana halbuki. Ama doğuya gidemiyecektim.
5.Osmanlı gibi göçebelerden nefret eden bi ülkenin taa hazar denizinin doğusundaki kazan,nogai garanti atması ne kadar uygun bi rp tartışılır onlarla o zamanda aynı millet olduğunu düşünmen bile garip öyle bi algı varmıydı :( bide hangi ülke dün öldürdüğü adamlara,düşmanlarına garanti atar korumuşmu oldun onları.
6.Valla sen sor millete oyun boyunca yaptığın hareketlerden dolayı kaç kişi güven duyuyordu sana senmi güvenilirdin.
7.Sürekli beni tehtit edermiş gibi hareketlerde bulunan bir adama niçin güvenmek zorundaydım ki o önünü kapama meselesi'de senin doğuya daha çok gele bilmenden dolayı değil sana olan bi tepkimdi sadece asıl sen güvenilir değildin hiç bir zaman. Senin benim önümü kapaman zaten direk müttefikliğin bozulması anlamına gelirdi o yüzden yapmadın ben sen kapama diyene kadar düşünmüyordum yukarı tarafı alıcaktım hiç aşağı inmiyecekdim sırf senin istediğini orda yapmamak için tepki koymak için onu yaptım iki ülkenin arası bu yüzden bozulacaksa bozulsun dedim sende konuşmaya başladın sinirlendim taraf değiştirdim.
8.İsveç ile hiç bir zaman oyun üzerinde üst seviye bir dostluğumuz yoktu sırf savunma için yaptığımız bir anlaşma yıllarca hiç birbirimize yardım etmediğimizi söyledim okuduysan yani çıkarlarımız birbirimizle kesişmediği zamana kadar birlikteydik.
9.Birde küstah küstah konuşmayı bırak yazmayı ve konuşmayı öğrenelim felan filan ben senle konuşmaya anlaşmaya çalıştım ona ağlamak diyorsun ne kadar küstah egoist bi insan olduğunuda konuşmanda gösteriyorsun gerçek hayatta tanışmadığımıza çok memnunum.
10. Böcek gibi ezermiş yavaş ez uçuyorsun çok uçuyorsun her hareketinde... Ego kıs biraz.
Şu ana kadar bu oyunda olan olaylar diğer oyunlara yansımaz herkez adam gibi rpsini yapar eğlenir inş diye bakıyodum gördüğüm o ki olmuyacak.
Bide benim kaleler gitmişti neden oyun kaleleri kaldırdı anlamadım sonradan farkedip bi kaç tene yaptım sonrada 2. seviyeyi bekliyim dedim o yüzden daha fazla yapmadım.

@jax61 Baba sen bana saldıracakmışsın seni niye ilgilendiriyor avrupa savaşı ne çıkarın var bu savaşta daha yeni komşu olduk sence bu rpye uygun olurmuydu? Tamam osmanlının göçmesi işine gelmezdi ama rpye uygun olurmuydu?
Ara
tabii ki rpye uygun olur.. senin osmanlıyı güçsüz bıraktığın ve aşırı güçlendiğin yerde ben yarın seninle tek başıma mücadele edebilir miyim ? senin koloni yapmamandan dolayı rusyanın yarısını kolonileştirmişim.ister istemez bana düşmanlık besleyeceksin.o bölgede aşırı güçlü bir rusya görmektense normal düşman olmayan bir rusya işimize gelir..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
MP'ye devam etmeyeceğiz. Dediğim gibi belli bir arkadaş grubunun kendi arasında işleri yürüttüğü bir multiplayerı hostlamam, o tür mp ne Darkrad MPsi ne de Strategyturk MPsi olur. Avrupada kilit konumlarda ülkelere sahip olmuş bu kişilerin de toptan atılması uygun bir çözüm değil, o sebeple bu multiplayerı bitirip bir sonraki multiplayerlarda bu hususa dikkat edeceğiz.
Tartışmaya devam etmenin anlamı yok.
@Duman

Forum konusunu sonlandırmaya çalışırken
http://img-9gag-fun.9cache.com/photo/aRVpjDj_460sv.mp4
[+] 1 üye Turkhani nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(18-11-2015, 19:56)Turkhani : @Duman

Forum konusunu sonlandırmaya çalışırken
http://img-9gag-fun.9cache.com/photo/aRVpjDj_460sv.mp4

Gece gece güldürdün ya helal olsun xD
G0kMNN.png
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.