[MP] EU4 - Multiplayer : Mart 2016
Hahah bırak Duman.

MP'den ayrılıyorum ben.
G0kMNN.png
Ara
Sana MPden ayrıl demiyorum, oyna ama doğru düzgün oyna. Normal bir Osmanlının bu durumda yapacağı şekilde oyna. X bir ülke zayıfsa girer işgal eder toprak alırsın veya vassal haline getirirsin. Bu olay senin ülkenin etrafındaki her ülke için geçerli, Osmanlı ile oynuyorsun. Gidip küçük bir Alman devletiyle oynasan ve coğrafyan tehdit altında olsa git birliğini kur. Ama kimsenin Osmanlıyla Fransayla Rusyayla vs. oynarken Birleşmiş Milletler kurma lüksü yok.
Konuşturma beni Duman, bak dayanamadım.

Bunları söylediğin MP'de;

1. Tek başıma Macarlı Avusturya ve Baltıklı&Novgorodlu Commonwealth'i yenip kendim müttefik olmadığım Kırım'ı koruyorum.

2. 1 oyuncuyla bile müttefik olmadım, Leon özgürlük isteyince özgürlüğünü destekledim, sana düşman olan Avrupalı oyuncular da Leon'u destekledi. Senin dediğine göre Avrupalı devletlerle müttefik olmuşum bu durumda, yani bunu söyleyebilmen için problemlerinin olması gerekiyor. Ve o Leon'un özgürlük savaşında sadece Toskana aktif savaştı, Doğu'da CW'nin ve senin tüm ordularını yine ben tek başıma yendim ve seni Batı'ya gönderdim orada Toskana'yı zar zor iki üç savaşta yendin, WS'miz 35'i aşmasına rağmen ve ben CW'yi bitirip senin topraklarına ordularımı yığarken Leon birden beyaz barış yaptı, aptal AI'a şükret.

3. Ertesi gün CW'yi 3. savaşta yine yendim (bu sefer oyuncu vardı) ve sırf devleti zarar görmesin diye ve o da anladı yenemeyeceğini bana "anlaşma gönder" dedi ve anlaşma yaptık. Şimdi bunun yüzünden ben savaşmamış oluyormuşum, şu işe bakar mısın.

4. Sadece Kilwa ve Kırım'dan para karşılığı toprak aldım çünkü adamların 1 GRAM ŞANSI yok, illa devletini yıkıp oyuncuların oyun zevklerini ve eğlencelerini yok etmem mi gerekiyor senin gibi.

5. Kendini başkalarıyla karıştırıp durma, ben oyun içi chat harici hiçbir yerden oyuncular ile planlar yapmıyorum oyun sona erdikten sonra. Herkes biliyor kimin nasıl oynadığını ve saygıyı hak ettiğini, kendi düzenlediğin MP'lerde hep sorunun ortasında olan sensin, birazcık oyunculara oyun oynama eğlencelerini yaşamalarına izin versen bu tür sorunlar olmaz zaten ama yok sen herkesi yeneceksin.

MP'lerinde oynayışını eleştirmen gereken son oyunculardanım.
G0kMNN.png
[+] 1 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu nasıl bir oyun mantığı anlamıyorum. Biri bir laf diyince direk oyundan ayrılıyorum.

Dün bir savaş yaptık Avrupada. Savoy olarak yenildim. İşin saçma kısmı şurda. Savaşı açarken Tuscany'nin müttefikleri Brandenburg ve Hollanda'ydı. Brandenburg'ü bilmem ama Hollanda'nın savaşa katılmayacağına kesin gözüyle bakıyordum. Fransa oyun başından beri herhangi bir agresiflik göstermemiş Hollanda'ya.
Sen koloni yapmaya devam et senin ne işin var böyle bir savaşta? Sorduğumda aldığım cevap: Fransa çok büyüdü. Ne bana bir tehtif ne Hollanda'ya.

Neyse girdik savaşıyoruz. Brandenburg'ün ülke elden gidiyor Hannover ve İsveç savaş açmış ama kankasını satmıyor. Bu çok mantıksız. Bunu bir aşmamız lazım. Böyle bir oyun mantığı yok. Hollanda şimdi kolonilerini kurtardı sanıyor. Sanırım çok daha kötü duruma düştüğünün farkında değil. Sebep ne? Fransa çok büyüdü. Bir de hatırladığım laf şuydu: 'Dava uğruna'. Sgamingler bir dönem 94thlüler mi ne vardı (Yanlış anlaşılmasın kurulan gruplara bir eleştirim yok. Beni ilgilendirmez.) . Bu kanka-müttefik mantığını bırakmak lazım. Savaştan en zararlı çıkan benim. Ama savaşmak için haklı bir nedenim vardı en azından.
Ara
Öncelikle oyunun bir co-op değil, rekabet oyunu olduğunu anlamamışsın. CO-OP oyunlar da düzenlenebilir, ancak benim düzenlediğim oyun co-op değildir ve asıl eğlenceli kısmı da budur. Oyuncuların oyun bilgilerini, entrika yeteneklerini vs. kullanarak kendi ülkelerini güçlendirmeleri beklenir. İki ülke sınır çizip 'kardeş buranın doğusu benim batısı senin istediğin gibi takıl' dediği an tüm bu rekabet unsuru yokolur. İnsanların bu tür oynayışını engellemek için oyuna victory card eklediler, biz de bunu aldık ve oyunumuza koyduk ancak siz birbirlerinize victory cardlarınızı bile satmaya kalkıştınız.

Leon özgürlük isteyince destekledim değil mesele. O Leon'un bağımsızlık isteğini yine senin HRE içerisinde evlatlarım diye yaklaştığın ülkeler yükseltti sahip oldukları espionage idealarıyla. Bir ülkeyi yıkmak için 4-5 kişi planlı bir iş yapıyorsanız bu planın da arkasında durun tebrik edelim. Biri agitate liberty atıyor diğeri supportu çakıyor sonra Leon bana geldi, o iş o kadar basit değil.

Oyuncuların şansının olup olmaması seni ilgilendiren bir şey değil, sen host değilsin oyundaki merhamet ülkesi de değilsin. Sen Osmanlısın, Kilwa'nın da Etiyopya'nın da sen Osmanlı oynarken senden SÜREKLİ OLARAK çekinmeleri gerekiyor, toprak mı istiyorsun? Saldırıp istediğin toprağı alacaksın ve bu iş bitecek. Ancak o saatten sonra bu ülkeler çekinmeye ve dolayısıyla kendilerini güvene almak için çeşitli hareketler yapmaya devam edecek. Öte yandan sen 'kardeş bana bu toprakları ver sonra gerisi sende kalsın keyfine bak' dersen bu sefer her mpde bas bas bağırarak yanlışlığını dile getirdiğim hareketi yapmış olursun ve senin bu hareketi yaptığını ben zaten biliyorum.

Bu arada bana neden yanında 1 oyuncu varken 2 yapayzeka ülkesini kahraman bir şekilde yenişinizi anlattığını anlamadım. Ben sana basit bir şey söyledim, senin hiçbir zaman eşit şartlarda başka bir oyuncuya veya oyunculara karşı tek olarak bir savaş yaptığını düşünmüyorum multiplayerlarda. Custom Multiplayer'da Awake'den savaş ilanı aldığında arkandan vurmasıyla suçlayıp oyundan çıktığını hatırlıyorum sadece.  Onun dışında tüm savaşların 3 oyuncuya karşı yapayzeka,  5 oyuncuya karşı 1 oyuncu şeklinde.

Fransa'nın dahil olduğu savaşlar

1. Fransa - Avusturya savaşı (1 oyuncu vs 1 oyuncu) - Bana saldırıldı, yendim.
1. Fransa - İngiltere savaşı (1 oyuncu vs 1 oyuncu - savaş yaşanmadı) - Saldırdım, yendim.
1. Fransa - Kastilya Portekiz savaşı (1 oyuncu vs 2 oyuncu) - Saldırdım, yendim.
2. Fransa - İngiltere savaşı (1 oyuncu vs 1 oyuncu (aynı anda Fransa,  Kastilya Portekiz Avusturya Polonya ile savaşta) - Bana saldırıldı, yendim.
2. Fransa - Avusturya Polonya savaşı (1 oyuncu vs 2 oyuncu) - Müttefiğime saldırıldı beni işgal ettiler, 1 toprak kaybettim.
2. Fransa - Kasiltya Portekiz savaşı (1 oyuncu vs 2 oyuncu) - Saldırdım, yendim.
3. Fransa - Avusturya savaşı (1 oyuncu vs 3 oyuncu) - Saldırdım, yendim.
1. Leon Bağımsızlık savaşı (1 oyuncu vs 3 oyuncu) - Bana saldırıldı, yendim.
1. Fransa - Saksonya savaşı (2 oyuncu vs 1 oyuncu) - Saldırdım, yendim
1. Fransa - Toskana Hollanda Brandenburg savaşı (2 oyuncu vs 3 oyuncu) - Saldırdım yeneceğim.

İlk sırada belirttiğim rakamlar benim tarafım. 

Sen saysana bir oyunculara karşı savaşlarını 'Rise of the Ottomans' senaryosunda başladığımız Ottomans oyununda? Osmanlı oyuncusu olarak sen nasıl Fransa'dan daha medeni bir oyun oynayabiliyorsun? Diplomasi dehası mısın?
Haksızlığa gelemem, kalp kırılmasın diye de daha fazla uzatmam, oyundan ayrılıyorum derim, mantıkla bir ilgisi yok. Ama bu seferki laflar uzatılmayacak cinsten değil.

Bu arada yukardaki arkadaş Fransa'ya karşı benden 1000 defa yardım istemişti yalvar yakar. Bunu da not düşeyim.
G0kMNN.png
Ara
(19-03-2016, 18:27)GaulTurk : Haksızlığa gelemem, kalp kırılmasın diye de daha fazla uzatmam, oyundan ayrılıyorum derim, mantıkla bir ilgisi yok. Ama bu seferki laflar uzatılmayacak cinsten değil.

Bu arada yukardaki arkadaş Fransa'ya karşı benden 1000 defa yardım istemişti yalvar yakar. Bunu da not düşeyim
Fransa'ya karşı değil Tuscany'ye karşı istedim. Fransa'nın garantörlüğü varken istemem saçma olmaz mıydı?
Yalvardığımıda hatırlamıyorum. Yalan söylemeyelim.
Ara
Benim Leon'un libertysinin espionage ile desteklendiğinden haberim bile yok, sizin ilişkilerinizden bile haberim yok. Leon'a tıkladım tesadüfen, %50'yi aşıp özgürlük istediğini gördüm ve destekledim olay bundan ibaret. Emin ol Leon'u desteklemeye hiç ihtiyacım yok, sana da direkt savaş açabilirdim. Ben CW ve AU'nun ordularını bitirmişken, sonradan girip Styria'yı tamamen yaratan mı söylüyor bunları? Avrupalılar da çıkıp söylesin Osmanlı ile hiçbir planımız olmadı diye, Fransa'nın düşmanlarına Leon'u desteklediğimi belirttim, ben HRE ile Macaristan hariç ilgilenmiyordum bile.

Son paragrafına; Kırım Japonya'yı yenemiyordu daha isyanlarını bastırmaktan ciğerlerim soldu, ben Osmanlı olarak AU ve CW'yi aynı anda yendim, bak CW diyorum hem de bunlar güçlerinin zirvesindeyken (Osmanlı ittifağı olan Kırım'a saldırmalarından benden güçlü oldukları anlaşılabilir). Ve emin ol AI aynı anda birçok orduyu hareket ettirebildiği için birçok oyuncudan daha iyi oynuyor. Bunu neden anlatıyorum çünkü yanlış kişiye yanlış laflar ediyorsun. Benimle olan derdini anlayabiliyorum çünkü son oyunların hepsinde karşına ben çıkıyorum.

@Just yalan falan söylemem ben, Fransa'dan çekindiğini dile getirdin kaç defa ben MP'ye girdiğimde. Fransa seni korurken bir de Osmanlı'dan mı yardım istiyorsun? E bir de Kongo'dan yardım talep et.

Kilwa'dan istediğim toprağı barışçıl bir şekilde talep etmek CO-OP mu oluyor? CO-OP'un ne demek olduğunu yazsın biri şuraya. MP'de oyuncuların ülkelerinin iskeletlerini yani ana merkezlerini yıkmamak fikriyle oynanmalı ki herkes MP'de kalsın ve eğlensin. Eğer senin dediğin fikirle oynanırsa İspanya, Avusturya vs. çıkar yaptıklarından dolayı. Eğer yıkmak için değil de RP yaparak eğlence için oynasan herkes MP'de kalır. 2 tane GP ülkesini yutan sensin bir de Osmanlı sevip okşayacak mıydı seni Duman?

Osmanlı'nın etrafında yenebileceği iki ülke var CW ve AU (Rusya yoktu ben girdiğimde). İkisi de yenildi kaç defa. Senin ile savaştım o savaşta da yenildin fakat AI'n aptallığı sayesinde savaş bitti, daha ne yapayım bir de İngiltere'yi mi yeneyim.

O sürekli anlattığın sen Osmanlı ben Fransa iken benim savaş açtığım oyunda da "saldırmazsan adam değilsin" türevi ve ona eş değerde bir laf ettiğin için (hatırlamıyorum tam ne olduğunu sen bilirsin belki) benim savaş ilan edip ülkenin kullanılamaz hale geldiğini de unutmayalım ;P Hafızam seninki kadar iyi değil ya da bunlar aklımda tutmaya değer vereceğim şeyler değil.
G0kMNN.png
Ara
Kankalık meselelerinde ve rekabet konularında Duman haklı ama Leon meselesinde kesinlikle HRE devletleri ve Osmanlı haklı.

Sen belli coğrafyadaki devletlerin büyümesini engellediğin gibi (normal olarak) onlarda ( HRE) senin durdurulmaz bir hal almanı önlemek istiyor ve üstlerindeki muhtemel Fransız baskısından sıyrılmaya çalışıyorlar ama bunu yaparken Osmanlı tek çare kalıyor... He Fransa elenirse geriye karşısında güçlü bir Avrupa Devleti kalmayan Osmanlı içinde işler her açıdan iyi gidecekti.

Sonuç HRE devletleri için kısa süreli bir rahatlama ve Osmanlı içiniyiden iyiye basitleşmiş bir oyun.
Ara
Geçen oyunda zaten avrupada 5 oyuncu kalmışız

(o ana kadar hiçbir alakası olmayan 3 ayrı devleti yöneten sgamingliydik, hatta hollanda ne kadar yalvarsam boşver savoyu benimle ally ol desem de oyunun başından beri beni dinlemiyordu, fransayla ally olucam diye savoy kendisi ally'ı bozunca ancak ikna edebildim)

3 tane sgaming FRANSANIN açtığı bir savaşa karşı SAVUNMA yaptı diye chat ''sgaming sgaming'' diye göz yaşlarına boğuldu.

Biz herhalde bir daha gelmeyiz zaten çok üzülmezsiniz. Hatta belki yeni bir MP grubu kurmaya çalışırız kim bilir
Ara
Arkadaşlar bahsetiğiniz olay(Kankilik-Meselesi) Sultans Gaming olarak kesinlikle yoktur.

Örn: Ben Kilwayim SGaming ten te bir arkadaşım( Ionnes[SGaming] ) Eutopia biz 150 yildir savaşiyoruz ancak avrupadaki ( Birvetek[SGaming] ) AKA: Hollanda 'nın Cape townda gözü olduğunu duyduk ve Eutopia ile ben(Kilwa) birlikte hareket edip hiç bir avrupalının Afrikaya basmamasına karar verdik, bu savaşıda Sultans Gaming topluluğunun bir üyesi olan Birvetek'e karşı savaş açıcaktık ki görebilirsiniz zaten Rivallerde ekli.

Örn2: Ayyuttaya oynayan yine bir SGamingli arkadaşımız Aristeaus onun orda Brunei ve Hindistanı yıkmasına Kilwa ve Etopya olarak yardım edebilirdik ki etmedik çünkü gördüğünüz üzere bu kankalık yada aynı klandan oldugumuzla alakası yok.Eğer bu "Kankalık-Müttefiklik" olayını yapsaydık oyunun başından beri emin olun zaten harita SGamingli olurdu çünkü en başta zaten birbirini desteleyen kankiler olurduk ama öyle bir şey olmadı.

Biz Dumanın MPlerine gelmeden önce aramızda 10 15 kişi Sultans Gaming olarak zaten atiyorduk.

Duman oyun biricisi olacak gibi devam ediyordu hiç bir kolonisi olmadıgı içinde avrupaya dalicakti .

İki seçenek var

Duman tek tek kimsenin mütteği yokken Özellikle(SGamingliler) tek tek hepsini yerdi .Başta Tuscany sonra Hollanda sonra Saxony
ama bunun olmamasını sağlamak için Dumana karşı bir pakt kuralabilir bir Protestan paktı bu çok normal avrupadaki 3 devletin birleşip karşılarındaki bir katoliğe karşı savaşmaları o yüzden buraya gelip kankilik mankilik olaylarını lütfen açmayalim. Orda herhangi başka bir oyuncu dahi olsa bu tehtidi görüp zaten böyle bir pakta dahil olurdu.
Ara
Yahu böyle oynayacaksanız gelmeyin - onu bırak ben zaten önemli ülke vermem ki sizden oyunculara. Toskana'ya savaş ilan ediliyor Toskana'nın arkadaşı Brandenburg geliyor - buraya kadar lafım yok - Brandenburg ordusunu İtalya'ya çekiyor savunuyor - buraya da lafım yok - ardından Brandenburg Hannover'dan savaş ilanı yiyor.

Diyorum ki kardeşim gel beyaz barış imzalayalım ülken saldırıya uğruyor istediğin gibi çek askerlerini İtalya'dan git ülkeni savun.

Reddediyor. Hannover'a karşı toprak kaybediyor. Üstüne İsveç'ten savaş ilanı alıyor, üstüne full işgale uğruyor full işgale uğrarken bile yine barışı kabul etmiyor ki 'arkadaşını yarı yolda bırakmış olmasın'. Sonra oyundan çıkıyor.

Böyle oynayacaksanız gelmeyin beyler. Aranızda bu hareketleri istediğiniz kadar yapın ancak benim multiplayerlarımda herkes KENDİSİ için oynar herkes KENDİ ÜLKESİNİN ÇIKARINA hareket eder. Arkadaşı için değil, arkadaşının ülkesi uğruna değil.

Bu arada Avrupa'da 5 oyuncu kalmadı, oyuncuların düşmüş olması veya o gün içerisinde gelmemeleri oyuncu sayısının 5'e düştüğü anlamına gelmiyor. Dün Saksonya oyundan düştü, Hannover oyundan düştü, İngiltere oyuna gelmedi, Commonwealth böyle Kırım Osmanlı nın olduğu oyunu oynamam dedi. Portekiz oyuna gelmedi. Yani sanki herkes yokolmuş da geriye last man standing siz kalmışsınız gibi yansıtmanın da bir anlamı yok.
Ya bırak o kadar güçlü bir fransanın karşısında bütün avrupanın birleşmesi lazım zaten. Birleşecek başka oyuncu kalmadı fransa yıktı sırf biz birleştik diye sgaming birleşti oluyor.

o savaşı kazansaydık, biz üç devlet için de gelecek açık olacaktı. Ama yeterince güçlü değildik demek ki ama denemeye değerdi, artık yeter bu kadar uzattığınız.

Duman'a kalsa bütün devletleri kendisi mantık çerçevesinde yönetip oyunu bitirir. Gerçek oyuncu falan olmasına hiç gerek yok. Duman herkes için en iyisini bilir zaten bırakın o oynasın bütün devletleri.
[+] 3 üye Anani nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bırakacaksın bu lafları üçünüze de sınır olmuş üçünüze karşı da agresif olmuş bir devlet olsam anlarım oyunun başından beri Hollandayla aram iyi - Brandenburg ile alakam yok - Toskana ile de alakam yok. Yani Fransa yıkılınca bir anda Brandenburg Almanyayı kurmuyor, Hollanda'nın hiç alakası bile olmuyor hatta Fransa yıkılıp İspanya kurulsa zararına bile oluyor ama bunları görmek bayağı zor geliyor size.

Kuruldu.

ID : 90100047257769989
Büyütmeyin bu kadar olayı yanlış hamleler her zaman yapılabilir 1 hamle yaptıgınız başarısız oldunuz yenilmek bu saatten sonra kaderiniz bu saatten sonra olacak her bir hamle bakış açısına göre doğru ve yanlış olacak

brandeburgun tuscanyi ölümüne koruması bence de yanlış bir tutum ama tetigi çektikten sonra artık hiç bir şeyin önemi yok bugün brandeburg wp de atsa yaşamıyacak atsada yaşamıyacak bu kesin
p8RNv0.png
Basit bir gösterge var arkadaşlar, eğer başka bir oyuncu ülkeniz AI kontrolüne girdiğinde sizden korkmaya, ülkeniz AI kontrolündeyken bazı şeyleri yapamamaya başlıyorsa o ülkeyi yanlış oynuyorsunuz demektir. Bu laf üstünde durmanız mantıklı olur.
Biz gelmedik gelmiyoruz iyi oyunlar
Ara
Bizim kapımız doğru düzgün bir şekilde, gerçekçi bir tarzda, sadece ama sadece kendi ülkesi için oynayacak herkese açık. İleride bu şekilde bir oyunu benimserseniz yine multiplayer etkinliklerinde yer alabilirsiniz. Ancak birlikte hareket ettiğiniz durumlarda etkinliğe zarar verir hale geliyorsunuz. Tıpkı ortak hareket edip bunu diplomasi diye yansıtan diğer oyuncular gibi. Başkaları co-op multiplayer kurabilir, başkaları yardımlaşma mpsi kurabilir, benim multiplayer etkinliklerim belli prensipler üzerinde işliyor.
Her Multiplayerde aynı tartışma =)  Çay içerek izliyorum.
[+] 2 üye Rodemape32 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Görsel

1648
Boş Ülkeler : Toskana, Etiyopya, Kilwa.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.