[MP] EU4 - Multiplayer: Ocak 2019
(27-01-2019, 22:43)Türkopol : Arkadaşlar ailevi meseleler sebebiyle etkinliğe iki seferdir katılamıyorum, hepinizden çok özür dilerim. Sonraki etkinliğe gelme şansım var mıdır? Hangi ülkeler boş? Hala Bengal olabilir miyim?

Kilwa-Malacca geçebilirsin.
hby6qc.gif
Ara
Mewar olarak katıldım. Eğlenceliydi devam etmeye çalışacağım.
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
9amp13.png

Kongo Kabilesi oyunun başında genişlettiği vasallarını topraklarına katarak gücüne güç kattı.
Ardından büyük bir kabile savaşı ile son rakip kabileleri himayemize kattık.
Feodaliteyi büyük zorluklarla benimsedik ve oldukça güzel bir gelir elde ediyoruz.
Savaşımızdan sonra bir anda bize düşmanca tavırlar besleyerek sınırımızı ihlal eden kardeş bildiğimiz Kazembe kabilesi tarafından ihanete uğradık(!)
Kazembe gücünü de kırdık ardından Kazembenin kolonize etmeye çalıştığı Lega'yı kolonize etmeye devam ettik ancak başarıya ulaşamadık çünkü paramız yoktu.
Müttefik olarak Kilwa'yı aldık.
1493 yılında ise Kazembe'nin Burundi ile savaşta olduğunu görünce intikam almak için saldırdık.
Idea olarak Expansion benimsedik.
[+] 4 üye Spartan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Görsel

Atamız Timur'un izinden giderek bölgenin yegane gücü olma yolunda hamleler yaptık. Bize tâbi olmak için can atan halkların topraklarına ordularımızla girdik ve orada barışı tesis ettik. Hindistanda kendimize bağlı devlet sayısı arttı var olanların sınırlarını genişlettik. Fakat bunları istediğimiz hızda gerçekleştiremedik çünkü ülkemiz 7 sene ara ile 2 kere çocuk hükümdar yönetimine geçti. 
   Mevcut durumda hükümdarımız Babür şah henüz küçük yaşta olmasına rağmen oldukça bilge zeki biri olduğunu tüm ülkeye kabul ettirmiş durumda. Kendisinin namı tüm Hindistan'a yayılmış batıda ise Osmanlı sultanı kendisinin yüceliğinin farkına varmış olacak ki yüce Timur devletine karşı söylemlerini agresif söylemlerini bırakmış durumda.Ankara savaşının anılarını hatırlamış olmalılar. Zira Babür Şah Atamız Timur'un sadece kanına sahip değil aynı zamanda zekası ve kuvvetine de sahip.
   Kendini Delhi sultanlığının varisi olarak ilan eden Jaunpur devletiyle tüm ilişkilerimizi askıya aldık ve kendisinin katliamlar yaparak zorla girdiği toprakların halkları Yüce Babür Şaha bu zulümleri anlatmak için Herat'a akın akın gelmekteler. Sultanımız kahpe Çinlilerle müttefiklik yapan bu zalimlere bunun bedelini elbet ödetecektir.
   Avrupadan sürekli bir savaş haberi gelmekte bir İspanyolların bir Fransızların bölgede terör estirdiğini söylüyorlar.Kendilerine "kutsal" roma diye hitap eden prenslikler ise imparatorluk tahtı üzerinden oynanan oyunlardan dolayı tüm avrupada istikrasızlık oluşturmuş.Osman oğullarının kendileri soydaşlarımız olan Macarların topraklarına girip oralarda yağmalar yaptığı haberini duyunca çok üzüldük. Osman oğullarının hem anadoluda hem balkanlarda bu denli terör estiriyor olması kabul edilebilir bir şey değil. Çinde ise Ming hanedanlığının zulümlerine karşı ayaklanma üzerine ayaklanma çıkıyor. Görüyoruz ki dünyada tek huzurun tesis edilebildiği topraklar Yüce Timur İmparatorluğunun toprakları bizim hakimiyetimize geçen yerlerde tek tek muhteşem bir istikrarlı bir yönetim tesis ediliyor.
[+] 3 üye fodunkiran nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Development Tablosu

Ülkeler144414681494
20px-France.png Fransa347626709
20px-Castile.png Kastilya270447445
20px-England.png İngiltere333241326
20px-Brandenburg.png Brandenburg5785151
20px-Austria.png Avusturya165195244
20px-Poland.png Polonya183276277
20px-Denmark.pngDanimarka128181181
20px-Tunis.png Tunus111118132
20px-Ottomans.png Osmanlı319467671
20px-The_Mamluks.png  Memlük339334341
20px-Muscovy.png Moskova197439622
20px-Holland.png Hollanda4571103
20px-Mali.png Mali91176241
20px-Kongo.png Kongo5280209
20px-Ashikaga.png Ashikaga2158435
20px-Jaunpur.png Jaunpur212383514
20px-Bahmanis.png Bahmaniler201230220
20px-Vijayanagar.png Vijayanagar263350406
20px-Ethiopia.png Ethiopia69158154
20px-Timurids.png Timur142520600
20px-Milan.png Milan8582122
20px-Hungary.png Macaristan210261241
20px-Mewar.pngMewar - - 232
hby6qc.gif
[+] 8 üye Ayro nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yalnız Japonlar Koreyi bölmüş sanki?
Ara
@Ayro Çokta önemli değil ama benim son durumda 4 vassalım var. Mesela ikidir Shirvan'ı benim vassalım olarak göstermiyorsun.Yoksa Hollanda'dan vassalarımı ülkemizden koparmak için komplo mu kuruluyor.
Ara
(28-01-2019, 05:17)fodunkiran : @Ayro Çokta önemli değil ama benim son durumda 4 vassalım var. Mesela ikidir Shirvan'ı benim vassalım olarak göstermiyorsun.Yoksa Hollanda'dan vassalarımı ülkemizden koparmak için komplo mu kuruluyor.

Haritayı hazırlayan @Voidian, Hindistan'a çıkmak için plan yapıyor olabilir.
hby6qc.gif
[+] 1 üye Ayro nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
birdaki etkinligi cuma cumartesi olurmu
Ara
Macar Krallığı olarak avrupadaki dindaslarimizdan osmanli kafirlerine karşı destek isiyoruz
Ara
nQO7Y1.png             BaL00j.png

"Efendiler yarın Delhi'yi ilan edeceğiz..."   -Mahmud Şah 1492      

Efendimiz Mahmud - Şah'ın en büyük hayali olan Delhi sultanlığını ilhak edip gerçek Delhi olduğumuzu kanıtlayarak tarihe altın harflerle geçtik...

Oyunda 1444-1492 yılları arasında Jaunpur olarak başladık.En büyük hayalimiz en büyük düşmanımız Delhi ve onun yancısı Bengal'i haritadan silmekti.
    Bunu yapmadan önce bütün Hindustan bölgesini tek bir ülke haline getirmeyi amaçlıyorduk ki öyle de oldu.Oyunun başlarında Malwa ve Multanla ittifak olduk.Bu ittifaklık
    bizim için hem düşman koalisyonlarından kaçınmak için, hem de fazla ittifağı bulunan devletlere girerken kolaylık sağlıyacaktı.
                       Yaptığımız stratejilerle hiç koalisyon yemeden (2 kere koalisyona kafa attık) Defansif savaş yemeden 50 yıl ilerledik.Bu 50 yılda development'ımızı 2.5 katına 
    çıkardık, Delhi ve Bengal'i yok ettik, böylelikle Hindistan'ın en güçlü ülkesi haline geldik. İmparatorlarımızın her zaman güçlü ve siyası, diplomasi, askeri alanlarda yüksek 
    puanlara insanlar olmalarını işimizi daha çabuk bitirmemizi sağladı.
                       Hindistan'daki toprakların çoğunluğu yüksek development'a sahip olduğu ve ordumuzun yarısı paralı askerlerden oluştuğu için  administrative idea grubunu 
    almak ülkemiz için farz oldu.Batıdan aldığımız enstitü paylaşımıyla da çok erken bir sürede rönesansı benimsedik.
                       Oyundaki bu hızlı gelişimimiz kuzeyde aşırı agresif ilerleyen ve küçük çaplı ülkelerde katliam yapan timur imparatorunu korkutmuştu ve bize 2 insult ve 1 uyarıyı
    mektupla yollamıştı.Fakat kendisine karşı -176 ae olan görüşümüzü hiç saydığını düşündük ve bu uyarıları pek ciddiye almadık.Hedefinin Mughals olduğunu biliyorduk ve 
    gelicek her türlü timur saldırısına karşı batıda Osmanlı, doğuda Ming ile anlaşmaya vardık.
[+] 4 üye Bot Alperen nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Biz Fransa Kralı olarak kültürümüz topraklarını hepsini bir ülkede toplayıp tüm Fransızların mutluluğunu ve barışını istedik ancak bunun için önümüze çıkan önümüzde olan devletler ile müttefik veya garantör devlet olan sözde İspanyollar ne desek kabul ettiremedik.Biz de bu sari teröre son vermek için gerekli anlaşmaları yapıp ordumuza moral verip savaş açtık.Sarı teröre hala tam anlamıyla son vermiş olamasakta kültürümüzden az cok çıkartmış bulunmaktayız.Amacımız kültürümüzü geri almak ve sarı teröre bir son vermektir.Bunun için gayret göstericez ve ne gerekirse yapıcaz.
Fransa yeniden yükselicek.
Bu arada Timür çok agrasif.Development Tablosundan görebilirsiniz.Acaba gelişmek için kaç ailenin babasını öldürdü?
[+] 1 üye Yano nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
MPden galaksiye denge getirecek bi İspanyayı çıkarıp, klasik iberyayı annexlemiş italyaya sarkan mavi blobu kazandırdığın mutlu musun @Ferreke? Rahat rahat koloni butonuna basıp oynarsın artık.
[+] 3 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Bot Alperen Geçen oyun tam sana savaş ilan ediyordum sen daha Ming ile felan müttefik değildin müttefiklerinden sadece Malwa yardımına geliyordu. Declare war a tam basacakken regencye düştüm. Kendini ucuz kurtarmış sayabilirsin o savaşta hiç kazanma şansın olmazdı.
Ara
Acaba ispanyaya karşı kazanmasam kaç yıl 600 dev olarak oynuycaktım İspanya seninle savaşmadan genişleceğim blob olacağım bir oyun yoktu önümde bunu biliyorsun.''MPden galaksiye denge getirecek bi İspanya'' herkes geçen multide ki Berkay'ın efsane Fransa oyunu olduğu için aman Fransa blob olmasın aman Fransa güclenemesin peki ya o multi tam tersi olsaydı Berkay İspanya savaşlarında yenilseydi ve Fransayı annexlemiş bir İspanya görseydik bu İspanya'nın İtalya'da hak idda etmiyceğini söyleme bana(Naples) yani aynı şekilde Fransa blobuna sahip olan bir İspanya görücektik peki ya bunun İspanya olmasının bir farkı var mı?Fransa blob'una sahip olmuş ve bunu koloni idealarina sahip bir ülkeden bahsediyoruz.En azından Güney Amerikayı alıcagını söylesek yanlış söylemem değil mi ?Ve bunu hiçbir Fransanın yapamadığını görüyoruz multilerde.Sözde Fransa blob+koloni gücü yanlış düşünüyorsam belirt lütfen.Bu sözde Fransa blobundan daha güçlü değil mi?Geçen oyun sadece Fransa blobunu durdurmak için 150-200 yıl uğraşmış ve bunu yaparken birnevi kahveden adam cağırdıgım diplomasi yapmak için herşeyimi vermeme rağmen oyun sonu tam güçle Fransa'nın eşiti olabiliyordum.Şimdi diyorsun ki bu bloba bir de muhteşem koloni gücü ekleyelim.Diyiceksin ki ben seni yenemezdim sen beni yenemezdin.Ancak ne zamana kadar sen koloni atarken pu devletlerini annexlerken ben sadece bekleyebilirdim benim etrafımı kapatan sendin ve 50 yıl sonra beni yenicektin ve bu söylediklerim tam anlamıyla olmasada bu işler böyle yürüycekti.O zaman İngiltere karşısında kolonilerinde her zaman önüne sen çıkıcaktın.Oyun sonu blob olan ülke sen olucaktın.En büyük etken İngiltere adasına çıksan savunabilecektin.Ben İngiliz donanmasını mexicoda falan yakalamam lazım İngiltere'ye çıkmak için hadi yaptım çıktım diyelim ordumun tamamını İngiltere'de tutmam lazım bir daha gemi kullanamam.Bunu biliyorsun geçen oyun Fransa adana cıktığında truce break atıp adanı geri alan kişi sendin.Her zaman kendi açınızdan bakmayın ve blob olucağımı düşünüp algı yapmayın,lütfen.
Ara
(28-01-2019, 21:06)fodunkiran : @Bot Alperen Geçen oyun tam sana savaş ilan ediyordum sen daha  Ming ile felan müttefik değildin müttefiklerinden sadece Malwa yardımına geliyordu. Declare war a tam basacakken regencye düştüm. Kendini ucuz kurtarmış sayabilirsin o savaşta hiç kazanma şansın olmazdı.

Asıl sen şanslısın dün ne bahmani ne vija vardı yokluğundan en çok sen faydalandın.4 vasal yapmadan önce vijayla girseydim senin şansın olmazdı asıl :).
Ara
(28-01-2019, 20:06)Yano : Bu arada Timür çok agrasif.Development Tablosundan görebilirsiniz.Acaba gelişmek için kaç ailenin babasını öldürdü?

(28-01-2019, 21:19)Yano : Acaba ispanyaya karşı kazanmasam kaç yıl 600 dev olarak oynuycaktım İspanya seninle savaşmadan genişleceğim blob olacağım bir oyun yoktu önümde bunu biliyorsun.''MPden galaksiye denge getirecek bi İspanya'' herkes geçen multide ki Berkay'ın efsane Fransa oyunu olduğu için aman Fransa blob olmasın aman Fransa güclenemesin peki ya o multi tam tersi olsaydı Berkay İspanya savaşlarında yenilseydi ve Fransayı annexlemiş bir İspanya görseydik bu İspanya'nın İtalya'da hak idda etmiyceğini söyleme bana(Naples) yani aynı şekilde Fransa blobuna sahip olan bir İspanya görücektik peki ya bunun İspanya olmasının bir farkı var mı?Fransa blob'una sahip olmuş ve bunu koloni idealarina sahip bir ülkeden bahsediyoruz.En azından Güney Amerikayı alıcagını söylesek yanlış söylemem değil mi ?Ve bunu hiçbir Fransanın yapamadığını görüyoruz multilerde.Sözde Fransa blob+koloni gücü yanlış düşünüyorsam belirt lütfen.Bu sözde Fransa blobundan daha güçlü değil mi?Geçen oyun sadece Fransa blobunu durdurmak için 150-200 yıl uğraşmış ve bunu yaparken birnevi kahveden adam cağırdıgım diplomasi yapmak için herşeyimi vermeme rağmen oyun sonu tam güçle Fransa'nın eşiti olabiliyordum.Şimdi diyorsun ki bu bloba bir de muhteşem koloni gücü ekleyelim.Diyiceksin ki ben seni yenemezdim sen beni yenemezdin.Ancak ne zamana kadar sen koloni atarken pu devletlerini annexlerken ben sadece bekleyebilirdim benim etrafımı kapatan sendin ve 50 yıl sonra beni yenicektin ve bu söylediklerim tam anlamıyla olmasada bu işler böyle yürüycekti.O zaman İngiltere karşısında kolonilerinde her zaman önüne sen çıkıcaktın.Oyun sonu blob olan ülke sen olucaktın.En büyük etken İngiltere adasına çıksan savunabilecektin.Ben İngiliz donanmasını mexicoda falan yakalamam lazım İngiltere'ye çıkmak için hadi yaptım çıktım diyelim ordumun tamamını İngiltere'de tutmam lazım bir daha gemi kullanamam.Bunu biliyorsun geçen oyun Fransa adana cıktığında truce break atıp adanı geri alan kişi sendin.Her zaman kendi açınızdan bakmayın ve blob olucağımı düşünüp algı yapmayın,lütfen.

Fransızlar ne kadar algı yapma peşinde hem bizi agresifmiş gibi lanse ediyor. Sonrasında kendi agresifliğini normalleştirmeye çalışıyor bunu yaparken geçen oyun mazlum duruma düşen kastili hedef alıyor. Ey Avrupalılar bu oyunlara gelmeyin.Gözünüzü doğuya çekip Avrupa'da olanları normalleştiriyor. Kendi içinizde ki agresif devletlerin ilerlemesine müsade etmeyin.
Ara
Tüm yazdıklarının benim Fransa'yı annexlemem teorin üzerine olduğunun farkında mısın? Bölgede ben öyle bir çabaya girdiysem beni durdurması gereken bir çok ülke var. Fransayı tek başına veya İngiltere ile birlikte yenecek güce ulaşsam ve Fransa' annexlemek istesem bile yapamamam lazım ki etrafındaki devletler böyle bir amacımım olmadığının farkındaydı. Daha önce Fransa'yı nasıl paylaşalım teklifleriyle gelen İngiltere'ye Fransa'nın yıkılmasına izin vermeyeceğimi belirtmiştim. Derdiniz İspanyanın fazla güçlenmesinin önüne geçmek olsa Hollanda'dan Burgonya'dan toprak alırdınız sizin derdiniz İspanyayı haritadan silmek olmuş.

Kafandaki mutant İspanya da bu oyunda yok. İspanyayla öyle gidip patır patır kolonileri düşüremezsin, sürekli karadan koruman gereken bir ana karan olur. Mutant Fransa öyle bir mp görüp etkisinde kaldığımız bir şey değil. Boşuna İspanya için bir benzeri yokken ortada yılların BBB terimi yok.

@Yano
Ara
(28-01-2019, 21:30)Bot Alperen :
(28-01-2019, 21:06)fodunkiran : @Bot Alperen Geçen oyun tam sana savaş ilan ediyordum sen daha  Ming ile felan müttefik değildin müttefiklerinden sadece Malwa yardımına geliyordu. Declare war a tam basacakken regencye düştüm. Kendini ucuz kurtarmış sayabilirsin o savaşta hiç kazanma şansın olmazdı.

Asıl sen şanslısın dün ne bahmani ne vija vardı yokluğundan en çok sen faydalandın.4 vasal yapmadan önce vijayla girseydim senin şansın olmazdı asıl :).

Bence keşke olsalardı çünkü işim sandığından daha kolay olurdu. Vijanın bana asker getirmek için nasıl bir nedeni var doğrusu çok merak ediyorum. Benim babür kurmamı Hindistan'ı domine edeceğimmiş gibi bir şekilde göstermek yanlış zira region kuralı gibi muhteşem bir kuralımız var 1710 a kadar tüm region haklarımı hindistana harcasam 2 regiona giriyorum hindistan 5 regionluk bir yer benim şuan gayem babür kurmak için hindustan regionuna girmek başka bölgelerde başka problemlerim varken 4 oyuncunun olduğu ve bu 4 oyuncunun toprakları hindistanın %90 ını kontrol ettiği hindistanı domine etmeye çalışacak kadar kafayı yemedik. Claim kuralı sağolsun bunun olmasını imkansız yapıyor sizleri yenebilsem bile.
[+] 1 üye fodunkiran nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Fransa o kadar kolay annex yiyecek bir devlet değil. 3 toprak alsan koalisyon yiyorsun zaten. Ama öbür yandan kastilya tamamen yutulsa anca savoy falan koalisyona girer. Bu taraftanda bakmak gerek.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.