[MP] EU4 - Multiplayer : Temmuz 2015
Awake emin ol o her multiplayerda her yerde oluyor önemli olan ülkelerin bu arkadaşlığa sırıtan yapıda olmamaları. Ben arkadaşların yanyana ve küçük ülkelerde oynamalarını daha dogru buluyorum. Bizim Nogrodla yaptığımız mesele arkadaşlık meselesi değil, ben küçük ülke oynamak istedim bu MP.

Senin dediğinin yapılabilmesi için ülkelerin random verilmesi ve oyundan hemen önce açıklanması gerekir. O senaryoda dahi arkadaş olanlar ülkeleri alakasız olsalar dahi birbirine yardım edecektir, en hafif ihtimal gold yardımı yapacaklardır. Random verilen ülkelerle oynayan oyuncular mutsuz olacak, bir çok oyuncu bilmediği ülkeyle oynayacaktır.
Ülkelerin durumuna bakılmaması için save paylaşmıyorum.
Ben fazla tartışmaya gerek görmüyorum açıkcası ama bir şey belirteyim.

Gregory bir önceki multiplayerda da aynı şekilde direkt olarak kendi sebep olduğu sebeplerden bir savaşa maruz kalmış, savaşta ondan 1 toprak alınacağı söylendiğinde savaşa sonradan müttefik olarak Fransa'yı çağırmış, bu sefer düşmanın istekleri artınca da multiplayerdan çıkıp bu multiplayerın geleceği belli zaten demişti.

Biz o multiplayerı Gregory çıktıktan sonra en az 200 sene daha oynadık. O Polonya nihayetinde necmi'nin kontrolüne geçti ve necmi o Polonya ile hem batılılaştı hem Litvanyayı manuel bir şekilde entegre etmek zorunda kaldı - ve bunu başardı vs.

Bu sebeple oyuna asıl zararı " bu oyun bitmiş beylerrr " diyip çıkanlar veriyor, oyunun bittiği vs. yok bu başladığımız ilk MP değil sonuncusu da olmayacak ama ben bir sonraki oyunda Gregory'nin bu hareketlerini bildiğim için ona daha büyük ülke vermeyeceğim bu açık ve net. Adam işler yolunda gitmediği ilk savaşta hep aynı hareketleri yapip haksız olmasına ragmen üste çıkmaya çalışıyor,

Sadece bu mpde yapılanlari sayiyorum

1. Iskocyaya diger HRE uyelerini savastan cikmalarina yonelik ikna ettigine dair iftira atmak.
2. Rousillon'a saldirilmamasini Iskocya'nin HRE uyelerini ikna etmesine yormak.
3. Rousillon'u sahil kenari kumsal zannetmek, hadi en kotu ihtimal -1 diye dusunmek. (halbuki -2)
4. 3 oyuncu ile muttefik olup savas ilani aldiginda daha zerre diplomatik iliskisi olmayan Avusturya'yı dahi savasa cagirip adama " noluyor yav niye muttefik atiyosunuz " dedirtmek, 4 oyuncuyla sonradan muttefik olup savasa cagirmak.
5. Oyunun basindan beri rakip olan devletin gayet dogal bir sekilde yoluna tas koymasini oyunu baltalayici bitirici hamle olarak gormek, umutsuzluga kapilip genelden millete yakinmak
6. Fransa'ya gelen yardimlar en fazla 75 ducat seklinde oldu denildi ama Venedigin tek seferde 175 ducat attigini ben gozlerimle gordum.
7. Boyle olacagini bilsem Britanyadaki devletlere garantor olurdum denmis, olsaydin garantor napacaksin Britanyaya cikartma mi yapacaksin? 5 sene bekler Irlandada garantor oldugun her devlete %100 WS alirdik yine.

Sen Fransa ile oyunun basinda savas acip yeniliyorsan ve sana insan gibi anlasma teklif ediliyor sadece 1 core toprak aliniyorsa, ardindan Burgonyadan tokat yiyip gariban Kastilyaya Aragonla birlikte giriyorsan, Kastilyanin yarisini aldigin savas sonrasi savas ilani aldiginda tum HRE 'yi savasa cagirip yine 80k'ya 100k muharebe kaybediyorsan sonra cikip Fransayi client state yapmak istedilerrrr diye aglamana hic gerek yok. İlla insanlari suclaman gerekmiyor.

Multiplayer bitsin mi diye konu aciyorum simdi.
Yakin zamanda puanlama veya liste sistemine gececegiz.
Kastilya ilk savaşı açmasaydı gariban olmazdı.
Ara
İste Fransa da ilk savasi acmasaydi Burgonya ona girip toprak almazdi mesela :)
Özgürlük!
Ara
1-)Farkettim ki hala mazide yasayanlar var aramızda, eski eskide kalir. Bu kadar çok kafanizi takarsaniz kanser olursunuz mazallah, gerek yok yani yolunuza bakın.

2-)Bu durumu kisisellestiren ve sahsıma yönelik hakeretler var, yorum bile yapmıyorum acıkcası ben her zaman dusunce ozgurlugune inanan biriyim sevsem de sevmesem de herkesin dusuncesini iletmesini saglamak icin elimden gelen herseyi yaparim, ama daha onceden soyledigim gibi oyunu oyunda bırakmak lazım ( gecmiste bu konuda yaptıgım hatalar oldu kabul ediyorum, oyunu oyunda bırakmadım ve bazı seyleri ayni bende sizler gibi kisisel olarak algıladım ama bilmenizi isterim ki böyle seylere hic gerek yok, oturalım oyunumuzu oynayalım keyfimize bakalım. Kimse size aman efendim cok kötü oynadin demiyor, dev multiplayerlarinda oyuncular annex yiyene kadar oynamaya devam ediyor bir tanesinin de küfredip oyundan cıktıgını gormedim.) 

3-)Farkındayım cogu arkadaslar yas itibariyle biraz genc, haliyle agresif ortamlar olusuyor ben kimseyi yasa gore de yargılamam ama dogal birsey bizde ayni yerlerden gectik, ben oturup oynamayı bırakıp sayfalarca rage yazdıgımı hatırlıyorum, peki sonuç : hiçbirsey, bir kazanc var mi hayir, soyledigim seyleri soylemek beni rahatlatti mi, belki bir nebze, simdi geri donsem o sozleri soylermiydim, hic sanmiyorum.. Anlayacaginiz ozellikle EU4 gibi haftalarca suren bir oyunda saatlerinizin bosa gitmis hissi elbette sizi etkiliyordur ama bence oyuna bu sekilde bakmamalıyız, beraber vakit gecirebilcegimiz eglenebilcegimiz birsey olmalı oyun dedigimiz sey giden saatler bosa gitmemeli giden saat olmamalı bence isin icinde, elbette bir taraf kazanacak bir taraf yenilecek, bir taraf ihanete ugrayacak zaten oyunun basta sevdigimiz ozellikleri degil mi bunlar, egomuzun bizi ele gecirmesine izin vermeyin ve emin olun oyunlarımız daha hos ve eglenceli gececektir.

4-)Oyundaki kutuplasmalari anliyorum, elbette hepimiz birbirimizi beraber oyuna girdiginiz arkadaslariniz kadar tanimiyoruz, guven belki de buyuk etken bu durumda, ama unuttugumuz birsey var bu oyunu kazanmak icin oynamamalıyız, cunku bu kazanabilecegimiz bir oyun degil basta bunu kabul etmemiz gerek. Ama eminim ki birbirimize alisacagimiz sure boyunca bu tip durumlar ortadan kalkacaktır. Bir arkadasınızla savasmak onla muttefik olmak kadar zevkli inanın bana, ve oyun ici dusunun dısarının sizi etkilemesine izin vermeyin. Su ana kadar oynadıgımız her MP ele alırsak bu oyun dumanla muttefik oldugum tek oyundur diyebilirim, peki neden boyle birsey yaptik. Yeni oyuncularin neler yapabilecegini merak ettik bu yuzden kenara cekilip tall gidelim dedik ( en azindan ana fikir buydu, daha sonrasinda bazı oyuncular hic hos olmayan bazı davranıslar sergilediler )

5-)Hepsini özetlemek istersem, yazdiginiz herseyi okudum ve eminim hepiniz yazdıklarınızda haklı oldugunuzu dusunuyorsunuz ve belki de haklısınızdır, tek soylemem gereken sey emin olun bir oyun icin bu kadar dramaya degmez. Elbette eglenmek istiyoruz hepimiz, bu yuzden sakaci resimler paylasilacak, birbirimizi elestirecez, ama kavga ve incitici sozler inanin bana gereksiz, simdi gidin kendinize bir bardak cay koyun rahatlayin lutfen.. ve umarim gelecekte cok daha eglenceli oyunlari beraber oynama sansımız olur :)
A leader is a dealer in hope

Ara
Ah osmanlı ah. yediniz osmanlıyı :)

Çekirdeğimi kolamı aldım sizi izliyorum :)
Ara
(22-07-2015, 21:53)Duman : Ben fazla tartışmaya gerek görmüyorum açıkcası ama bir şey belirteyim.

Gregory bir önceki multiplayerda da aynı şekilde direkt olarak kendi sebep olduğu sebeplerden bir savaşa maruz kalmış, savaşta ondan 1 toprak alınacağı söylendiğinde savaşa sonradan müttefik olarak Fransa'yı çağırmış, bu sefer düşmanın istekleri artınca da multiplayerdan çıkıp bu multiplayerın geleceği belli zaten demişti.

Biz o multiplayerı Gregory çıktıktan sonra en az 200 sene daha oynadık. O Polonya nihayetinde necmi'nin kontrolüne geçti ve necmi o Polonya ile hem batılılaştı hem Litvanyayı manuel bir şekilde entegre etmek zorunda kaldı - ve bunu başardı vs.

Bu sebeple oyuna asıl zararı " bu oyun bitmiş beylerrr " diyip çıkanlar veriyor, oyunun bittiği vs. yok bu başladığımız ilk MP değil sonuncusu da olmayacak ama ben bir sonraki oyunda Gregory'nin bu hareketlerini bildiğim için ona daha büyük ülke vermeyeceğim bu açık ve net. Adam işler yolunda gitmediği ilk savaşta hep aynı hareketleri yapip haksız olmasına ragmen üste çıkmaya çalışıyor,

Sadece bu mpde yapılanlari sayiyorum

1. Iskocyaya diger HRE uyelerini savastan cikmalarina yonelik ikna ettigine dair iftira atmak.
2. Rousillon'a saldirilmamasini Iskocya'nin HRE uyelerini ikna etmesine yormak.
3. Rousillon'u sahil kenari kumsal zannetmek, hadi en kotu ihtimal -1 diye dusunmek. (halbuki -2)
4. 3 oyuncu ile muttefik olup savas ilani aldiginda daha zerre diplomatik iliskisi olmayan Avusturya'yı dahi savasa cagirip adama " noluyor yav niye muttefik atiyosunuz " dedirtmek, 4 oyuncuyla sonradan muttefik olup savasa cagirmak.
5. Oyunun basindan beri rakip olan devletin gayet dogal bir sekilde yoluna tas koymasini oyunu baltalayici bitirici hamle olarak gormek, umutsuzluga kapilip genelden millete yakinmak
6. Fransa'ya gelen yardimlar en fazla 75 ducat seklinde oldu denildi ama Venedigin tek seferde 175 ducat attigini ben gozlerimle gordum.
7. Boyle olacagini bilsem Britanyadaki devletlere garantor olurdum denmis, olsaydin garantor napacaksin Britanyaya cikartma mi yapacaksin? 5 sene bekler Irlandada garantor oldugun her devlete %100 WS alirdik yine.

Sen Fransa ile oyunun basinda savas acip yeniliyorsan ve sana insan gibi anlasma teklif ediliyor sadece 1 core toprak aliniyorsa, ardindan Burgonyadan tokat yiyip gariban Kastilyaya Aragonla birlikte giriyorsan, Kastilyanin yarisini aldigin savas sonrasi savas ilani aldiginda tum HRE 'yi savasa cagirip yine 80k'ya 100k muharebe kaybediyorsan sonra cikip Fransayi client state yapmak istedilerrrr diye aglamana hic gerek yok. İlla insanlari suclaman gerekmiyor.

Multiplayer bitsin mi diye konu aciyorum simdi.
Yakin zamanda puanlama veya liste sistemine gececegiz.

- Ben hiçbir mp'de  "bu oyun bitmiş beylerrr " geleceği belli vs. şeyler demedim. Bu mp'de de demedim. Sadece kendi açımdan bitmiştir dedim. Bu mp bitmiştir anlamına gelmiyor. Bu mp'de Fransa'nın yapabileceği bir şey kalmamiştır demek benimkisi. İftira atmayalım.

- Dediğim gibi sorun yaşanan ülkeye millet bir daha dalmaz eğer benim yerimde oyuna necmi başlasaydı Polonya yerine bakalım hiçbir sorun olmadan devam edebilecek miydi?

3 - O bölgeye sahil kenarı demiş olabilirim amacım deniz kenarı demek sonuçta deniz kenarı ve ben -1 zannediyordum karıştırmış olabilirim çünkü her dağlık alan -2 değildir -1'ler genelde Fransa tarafında sanırım. 1 tane de Aragon'da var herhalde.

- Sonradan 4 oyuncuyu müttefik olarak çağırdı demek iftiradır. Ben savaş başında necmi'yi çağırdım o da Cenova oyuncusu'nun 'ben hre ülkeleri ikna etmeye çabalıyorum' demesinden sonra oldu. Hre devletlerinin çoğu kendi isteği ile girdiler savaşa. Herkes Ada'dan korkuyor çünkü. Bazı hre oyuncularının (örn. saxony ve cologne general chat'de çağırsana, hadi çağırsane yazmalarını görmediniz herhalde. Onlar kendi insiyatifleri ile girdiler savaşa ve bana serzenişte bulundu Cologne oyuncusu neden çağırmıyorsun diye. O kadar çok benzer ve hiç görmediğim nick'ler vardı ki kimin kim olduğunu tahmin edemedim o karışıklıkta...

5 -  Hadi yeni mp aç Fransa oyuncusu bul bakalım Britanya olarak sunduğunuz şartlarda. Kimse kabul edecek mi?

- En fazla 75 demedim 100'lük halinde geldi dedim, Venedik oyuncusu cevap yazabilir son savaş boyunca ne kadar yardım yaptığını.

7 - Önemli olan ayak bağı olmak her türlü 5 sene bekleyecektiniz Kıta'daki topraklarınızı ben işgal edecektim vs.

" Burgonyadan tokat yiyip gariban Kastilyaya Aragonla birlikte giriyorsan"

Başka bir iftira daha. Ben Kastilya ve Portekiz Aragon'a savaş açtıklarında yardıma gittim ve nereden baksan birkaç sene sonra Burgonya bana savaş açtı yani senin söylediğin şekilde olmadı kendini daha fazla utandırma. 

"Kastilyanin yarisini aldigin savas sonrasi"

Psikolojik hareketler devam ediyor. Yahu açın bakın haritaya rica ediyorum aldığım yerler dev. olarak İspanya'nın en fakir bölgeleri değil midir diye? Yarısı komik söylem 1/5 daha uygun. (Ayrıca siz savaş açtığınızda daha Kastilya savaşını bitirmemiştim dolayısıyla sadece 3 toprağım vardı İberya'da yarısı değil)

"HRE 'yi savasa cagirip yine 80k'ya 100k muharebe kaybediyorsan"

Bu oyunculara yaptığın bir hakaret siz savaşmayı bilmiyorsunuz ben biliyorum demek. Benimle müttefik olan herkes için geçerli bu.

Mp bitmesine hiç gerek yok tek kişi çıktı diye mp bitmez Bir başka Fransa oyuncusu girer devam eder neden etmesin?

(22-07-2015, 22:08)Duman : İste Fransa da ilk savasi acmasaydi Burgonya ona girip toprak almazdi mesela :)

Burgonya'nın Fransa'ya girme sebebi Kastilya ile yaptığı savaştır, İngiltere savaşı ile zerre kadar alakası yok. (İngiltere savaşından aldığım tek eksi 15k mp ve 1 şehir. Dolayısıyla bu olsada olmasada ben Kastilya ile savaşıp borç aldığımda her türlü girecekti Burgonya)
AgEJOQ.jpg
Ara
Ya aynen çayımızı yudumlayalım.  :heart:
Ara
Bu tartışmalar devam edecekse yeni bir multiplayer açalım daha iyi. Tartışmalar sürerse kimse yenilgiyi kabul etmeyecek ve sonsuza kadar surecek. Aramizi bozacak ve kötü şeyler olacak. Onun yerine yeni bir mp açılsın ve alınacak ülkeler host tarafından rastgele belirlensin. Dostluklar zaten yolundayken başlar ve daha düzenli olur. Bir de host multiplayere kurallar koymali. Herkes kafasına gore dostluk felan yapmamali. (Bir oyuncu 2den fazla oyuncuyla müttefik olmamalı gibi...
Ara
Katılıyorum. Bence mesajlar silinsin Kas. ve Fransa'ya iki oyuncu alınıp devam edilebilinir. Tüm oyunculardan özür diliyorum böyle bir tartışma olduğu için. Herkes bıktı artık bu tartışmalardan.
AgEJOQ.jpg
Ara
rasgele seçimi oyun kendisi belirliyorsa amenna da, host belirleyecekse bir anlamı yokki :)yine aynı tartışmalar çıkacaktır.
Ara
Yıllara göre oyuncular arasında deveploment sınırı olabilir mesela oyun başı 500 deveploment 1500'de 1000 gibi işte ayrıca ben bir HRE devleti olsam bende Fransa'ya yardım ederdim malum aradan sıyrılıp HRE'nin babayiğitlerinden olmak için bazı fırsatlar doğabilir.Hem gerçekte ki arkadaşlıklarla oyundaki arkadaşlıkları karıştırmayın oyunun havası bozulabiliyor :).
Ara
3 ülke ve oyun süreni yaz eklerler bence.
Ara
Her mp Osmanlı çöküyor dayanamıyorum artık beyler. Tartışmalar ya da düzensizlik devam edecekse yeni mp'de Osmanlı olarak katılmak isterim.

Hatta şimdikinde katılmak isterim Osmanlı olarak yarın.

Osmanlı tek toprak kalsa bile çok güçlü 1 ülke.

Duman mp'lerde tek kural olsun. "RP oynamak zorunludur". Bu sayede Fransa daha kendi topraklarını toparlayamadan İberya'ya giremez, yani sadece Fransa değil başka örnekler de var. Topraklarda hak iddia etmek önemli şey. Bir sebep olmalı. Mesela ben 1 önceki mp'de İngiltere olarak 100 yıl savaşları ile ilgili olarak Angevin İmparatorluğu'nu tekrar canlandırmak için kanımın son damlasına kadar savaştım epey de eğlenceli oldu.
G0kMNN.png
Ara
Tamam sorun degil.Katiliyorum o zaman?
Ara
(23-07-2015, 01:24)jax61 : rasgele seçimi oyun kendisi belirliyorsa amenna da, host belirleyecekse bir anlamı yokki :)yine aynı tartışmalar çıkacaktır.

Host belirlemiyecek rastgele seçilecek ve host koyacak. Oyun belirlerse sıkıntı olabilir. Belirli ülkelerin rastgele seçilmesi daha uygun.

Edit: Hulkspider02'nin iletisini alıntı yapmışım yeni farkettim.
Ara
Multi hakkında tartışma ruhunu koruyalım, yormayalım kendimizi Hulk tartışmaları ile.

(Bu renk mod olarak konuştuğumun simgesidir.)
v5jjo8.gif
Ara
Bugün MP olacak bu arada arkadaşlar.

Save'den devam edeceğiz.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.